Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, chios said:

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc-2/contacts-and-dialer-xiaomi/contacts-and-dialer-xiaomi-12-3-2-7-release/#downloads

Πριν φθάσεις να κάνεις επαναφορά, γιατί πολύ απλά δεν κάνεις εγκατάσταση τον dialer της Xiaomi;;

Θα λειτουργήσει στο συγκεκριμένο κινητό ή θα τον πετάξει αν τη κατεβασει ξανά;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@perrygogas 

Αν έχεις official firmware, από το updater του κινητού, δεν μπορεί να κάνεις,, 

λήψη του τελευταίου πακέτου,, και εγκατάσταση,

μήπως στο δείξει τον dialer; μήπως ;!!;;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2022 at 11:09 ΠΜ, perrygogas said:

Γεια σας, έχω ένα παράξενο πρόβλημα.

  • Από τον Νοέμβριο το κινητό δεν καταγράφει με τον Recorder τις κλήσεις μου πράγμα που είναι πολύ απαραίτητο για την δουλειά μου.
  • Αυτό έγινε αφού με κάποιο τρόπου -προφανώς από λάθος δικό μου κάτι θα πάτησα- εξαφανίστηκε από κάτω το εικονίδιο των κλήσεων, ο dialer της Xiaomi.
  • Μη μπορώντας να το ξαναβρώ πουθενά για να το βάλω, έβαλα το dialer της Google αλλά πλέον δεν μπορώ να ηχογραφήσω τις συνομιλίες.
  • Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλέψει.
  • Το ερώτημα είναι -πλην της επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις- τι άλλο μπορώ να κάνω?
  • Δηλαδή, πού θα βρω να επαναφέρω τον βασικό dialer της Xiaomi που έκανε και αυτόματα την ηχογράφηση μέσω του Recorder?
  • Πηγαίνοντας στα apps στα settings:
    • Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ποιος είναι ο dialer
    • Δεν υπάρχει τρόπος -ή δεν τον βρήκα εγώ- να βγάλεις το shortcut της εφαρμογής στην επιφάνεια (screen) αν δεν είναι ήδη εκεί.

Τι μπορώ να κάνω? ευχαριστώ πολύ!

1. στην διαχείρηση εφαρμογών δεν έχεις το app "επαφές και πληκτρολόγιο"?
   λίγο δύσκολο να σβήστηκε αν δεν είσαι root
   θα μπορούσε να χαθεί απ τον launcher όμως, δοκίμασες άλλον launcher να δεις άμα υπάρχει?
2. στην χειρότερη περνάς από πάνω την ίδια rom σαν αναβάθμιση.
   την κατεβάζεις απ το official site στο κινητό, και την περνάς μέσω του updater (έκδοση miui/επιλέξτε πακέτο αναβάθμισης), όπως γράφτηκε και παραπάνω

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2022 at 3:26 ΜΜ, chios said:

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc-2/contacts-and-dialer-xiaomi/contacts-and-dialer-xiaomi-12-3-2-7-release/#downloads

Πριν φθάσεις να κάνεις επαναφορά, γιατί πολύ απλά δεν κάνεις εγκατάσταση τον dialer της Xiaomi;;

Πώς το κάνω όμως αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κάνω όμως αυτό?
Πιο ακριβός να κάνεις; Το κατεβάζεις και το κάνεις εγκατάσταση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, chios said:
1 ώρα πριν, perrygogas said:
Πώς το κάνω όμως αυτό?

Πιο ακριβός να κάνεις; Το κατεβάζεις και το κάνεις εγκατάσταση.

Μόλις το κατέβασα και τίποτα...

Βασικά βλέπω τώρα υπάρχει από πριν το contacts and dialer αλλά δεν εμφανίζει το εικονίδιο με την ηχογράφηση ούτε ηχογραφεί...

On 3/3/2022 at 11:39 ΜΜ, athanasios1112 said:

@perrygogas 

Αν έχεις official firmware, από το updater του κινητού, δεν μπορεί να κάνεις,, 

λήψη του τελευταίου πακέτου,, και εγκατάσταση,

μήπως στο δείξει τον dialer; μήπως ;!!;;;;;;

 

Τελικά αν ο original dialer ήταν το contacts and dialer, υπάρχει αλλά όταν καλώ δεν έχει την ηχογράφηση... παρακάτω δεν υπάρχει πια το εικονίδιο που είχα και έδειχνε ότι ηχογραφεί... 

screenshot_3643.png

On 4/3/2022 at 12:03 ΜΜ, xnikos said:

1. στην διαχείρηση εφαρμογών δεν έχεις το app "επαφές και πληκτρολόγιο"?
   λίγο δύσκολο να σβήστηκε αν δεν είσαι root
   θα μπορούσε να χαθεί απ τον launcher όμως, δοκίμασες άλλον launcher να δεις άμα υπάρχει?
2. στην χειρότερη περνάς από πάνω την ίδια rom σαν αναβάθμιση.
   την κατεβάζεις απ το official site στο κινητό, και την περνάς μέσω του updater (έκδοση miui/επιλέξτε πακέτο αναβάθμισης), όπως γράφτηκε και παραπάνω

 

On 4/3/2022 at 6:32 ΜΜ, athanasios1112 said:

https://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?device=1700360

Μάλλον αυτό είναι το site.

Από εδώ το κατεβάζω? θα σβηστούν όλα?

Link to comment
Share on other sites

έχεις πνιγεί σε μια κουταλιά νερό...

ναι, ο default dialer είναι ο contacts and dialer (επαφές και πληκτρολόγιο),
αυτός που δείχνεις στο παραπάνω screenshot ΔΕΝ είναι αυτός...

γιατί δεν βάζεις για λίγο έναν άλλο launcher να δεις αν υπάρχει ο default dialer?
αν είναι πρόβλημα του launcher δοκίμασε μια διαγραφή των data του

η εφαρμογή ηχογράφηση υπάρχει στην διαχείρηση εφαρμογών?

για αναβάθμιση:
αν κατέβασες την σωστή rom βάλ την χύμα στον εσωτερικό χώρο ή όπου αλλού θέλεις,
και από ρυθμίσεις/
έκδοση miui/επιλέξτε πακέτο αναβάθμισης την βρίσκεις και την εγκαθιστάς....
τόσο απλά και 
δεν θα σβηστεί τίποτα
 

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έκανα εγώ, σαν τελευταία προσπάθεια.

Κατεβάζω το firmware , για το κινητό, περνάω το αρχείο .zip, στο κινητό,,( αν το κατέβασες από υπολογιστή), και τοπική εγκατάσταση.

Δεν πρέπει να σβήσθεί τίποτα, και πρέπει να φτιάξει, αφού ξαναπερνας από πάνω το λογισμικό.

@xnikos

Μήπως στις ρυθμίσεις,, εφαρμογές,,

Προεπιλεγμένες εφαρμογές, έχει πειράξει εκεί,,  την επιλογή dialer,

να το ελέγξει.!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι με το θέμα που δεν ηχογραφούσε τις κλήσεις.

Αρχικά ευχαριστώ που ξοδέψατε χρόνο για ιδέες!

Το θεμα λύθηκε μετά από 5 μήνες!!!

Παρατήρησα ότι όταν καλούσα από την στιγμή που δεν ηχογραφούσε έβγαζε την Εικόνα 1 και μερικές φορές πατώντας το κουμπί πίσω (όχι πάντα) έβγαινε η παλιά οθόνη κλήσης της Xiaomi όταν και ηχογραφούσε η Εικόνα 2! Χθες το έκανα 2 φορές και η κλήση ηχογραφήθηκε. Δεν μπορούσα να το επαναλάβω όμως. 

Τελικά με πολύ ψάξιμο στις επιλογές της εφαρμογής έκανα στην εικόνα 3 "clear defaults" και πλέον βγαίνει η εικόνα η κλασική της Xiaomi η εικόνα 2 και ηχογραφεί κανονικά...!!!

screenshot_3660.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πειράξει την επιλογή dialer,, (μάλλον),?

Πάρε γνώμες από εδώ το νήμα.

Η εικόνα ένα, πιο dialer είναι; Δεν μπορεί ς , να το καταργήσει ς τελείως,,;; ( Δεν πιστεύω να γίνει ζημιά?).!

Δες το screenshot σε μένα, σε realme κινητό, ( το Redmi είναι στο .. συρτάρι).

Screenshot_2022-03-09-00-59-40-61_ab1359306de43320f9557c797b1c4be5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι random πρέπει να παίζει τον τελευταίο καιρό γενικότερα, με τις καθημερινές μικροαναβαθμίσεις.

Εγώ δεν είχα το "γρανάζι" στην "κουρτίνα", για να μπω στις ρυθμίσεις συστήματος.

Έστρωσε με μια επανεκκίνηση, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχουμε βρει λύση για το ζήτημα που έχει προκύψει όσον αφορά τις κλήσεις; σε πολλές περιπτώσεις δεν ακούω τίποτα, κάνω επανεκκίνηση και συνέρχεται

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2022 at 4:24 ΜΜ, martinacos said:

Καλησπέρα, έχουμε βρει λύση για το ζήτημα που έχει προκύψει όσον αφορά τις κλήσεις; σε πολλές περιπτώσεις δεν ακούω τίποτα, κάνω επανεκκίνηση και συνέρχεται

Ευχαριστώ 

αν συμβαίνει και σε εσένα απροειδοποίητα και χωρίς φανερή αιτία κάποιες φορές(όχι πολύ συχνά),
κι επανέρχεται με reboot ή άνοιγμα/κλείσιμο του airplane mode, 
είναι κατά 99% θέμα Vodafone...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κατάστημα να αλλάξω μπαταρία στο κινητό γιατί αρχίζει και τα παίζει τελευταία. Το έχω 2 χρόνια και βάλε και έλεγα να το κρατήσω για κάνα χρόνο ακόμα αφού με εξυπηρετεί.

Αν κάποιος το έχει κάνει και έχει μείνει ευχαριστημένος ας προτείνει κατάστημα έστω και με PM. Έχω ακούσει ότι οι μπαταρίες που βάζουν είναι μεν καινούργιες αλλά το καρπούζι μάπα. εννοείται η τιμή να είναι λογική.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Vox said:

Ψάχνω κατάστημα να αλλάξω μπαταρία στο κινητό γιατί αρχίζει και τα παίζει τελευταία. Το έχω 2 χρόνια και βάλε και έλεγα να το κρατήσω για κάνα χρόνο ακόμα αφού με εξυπηρετεί.

Αν κάποιος το έχει κάνει και έχει μείνει ευχαριστημένος ας προτείνει κατάστημα έστω και με PM. Έχω ακούσει ότι οι μπαταρίες που βάζουν είναι μεν καινούργιες αλλά το καρπούζι μάπα. εννοείται η τιμή να είναι λογική.

φαντάζομαι έχεις αποκλείσει κάθε άλλη περίπτωση με ένα hard reset πχ
αυθεντική original δύσκολα θα βρεις εκτός επίσημου δικτύου
για τις άλλες όντως θέλει ψάξιμο
 

Link to comment
Share on other sites

Μπα.. Λογική είναι η φθορά δεν είναι hard reset.. «Κάνει χρέη υπολογιστή» σχεδόν. Κλείνει 8άωρο καθημερινά σχεδόν στο σερφάρισμα, FB, μουσική και τέτοια. Βγάζει γύρω στις 4 με 5 ώρες. Standby βγάζει 24άωρο ίσως λιγότερο.. Μου ζητάνε επώνυμα μαγαζιά στο 35άρι. Αλλά πιστεύω αγοράζουν από τα Πακιστανικά στην Ομόνοια. Έχω πετύχει φάσεις που αγοράζουν υπάλληλοι από αυτά τα  μαγαζιά από  εκεί μαζικά. "Δώσε μου τόσες για εκείνο το μοντέλο, δώσε μου τόσες για το άλλο" και φεύγουν με μηχανάκι.

Μπορώ να την αλλάξω και μόνος μου αλλά δεν θέλω να ασχοληθώ. 35 μου φαίνονται πολλά. Ίσως το αφήσω έτσι. Έτσι και αλλιώς έχω παροχή ρεύματος εκεί που το χρησιμοποιώ. Όταν ξεμείνω από παροχή θα αγοράσω άλλο. Αν μου έκαναν προτάσεις θα το ρισκάριζα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με ένα RN7: Όταν παίξω βίντεο από το Gallery app, ξεκίνησε να μου βγάζει επιλογές:

  • Replay
  • Manage files
  • More videos

και από κάτω:
Watch in Mi Video for the best viewing experience

Σε άλλο RN7 δεν το κάνει, ούτε θυμάμαι έκανα κάποιο πρόσφατο update, επέλεξα κάτι, κλπ...
Έχετε υπόψη σας πως μπορώ να το σταματήσω;

Edited by minast
formatting
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά θέλω να κρατήσω το κινητό γιατί με εξυπηρετεί η καταγραφή κλήσεων.. Υπάρχει κάποιο μοντέλο της εταιρείας που να κάνει καταγραφή;

Link to comment
Share on other sites

Προχθές φόρτισα το κινητό (για δεύτερη φορά το πολύ) με ταχυφορτιστή! Εχθές λοιπόν με το που πατούσα παρατεταμένα το κουμπί για επανεκκίνηση ή για κλείσιμο του κινητού, λες κ έπεφτε αμέσως σε bootloop. Για 4 λεπτά περίπου ανοιγόκλεινε μόνο του χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. Το έκανε 4 φορές. Το πρωί τρώω φλασιά κ λέω λες?? Το ξανά βάζω στον ταχυφορτιστή να φορτίσει. Το βγάζω κ δεν μου το ξανά έκανε μέχρι τώρα.

Έχει συμβεί σε κανέναν να έχει τέτοιο πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 10:43 ΜΜ, Alexref said:

Παιδιά θέλω να κρατήσω το κινητό γιατί με εξυπηρετεί η καταγραφή κλήσεων.. Υπάρχει κάποιο μοντέλο της εταιρείας που να κάνει καταγραφή;

διάβασε 2 σελίδες πριν (291)...

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Έχω τον dialer true phone.

Exει ενσωματωμένο call recording,  το ενεργοποίησα, γράφει μόνον από το κινητό, από το σταθερό μου, σχεδόν δεν ακούγεται τίποτα, και το απενεργοποίησα ξανά.

Όπως είπαν στην σελίδα 291, αγόρασε ένα Xiaomi κλπ, και να το φτιάξει κάποιος που ξέρει, ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...