Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην πλοήγηση όταν δεν είσαι συνδεδεμένος με δεδομένα δε σου βγάζει φωνητικές οδηγίες.....απλά κάνει έναν ήχο για υπενθύμιση σε αλλαγή πορείας..

Πως μπορούμε να το κάνουμε να έχει φωνητικές οδηγίες και χωρίς δεδομενα ;

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2022 at 10:16 ΜΜ, georgefocus said:

Στην πλοήγηση όταν δεν είσαι συνδεδεμένος με δεδομένα δε σου βγάζει φωνητικές οδηγίες.....απλά κάνει έναν ήχο για υπενθύμιση σε αλλαγή πορείας..

Πως μπορούμε να το κάνουμε να έχει φωνητικές οδηγίες και χωρίς δεδομενα ;

κάνοντας download στο τηλέφωνο την περιοχή που σε ενδιαφέρει...
(μενού / χάρτες χωρίς σύνδεση)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σβήστηκε το εικονίδιο (και η εφαρμογή μάλλον) του τηλεφώνου

αυτή η πράσινη δηλ με το τηλεφωνάκι μέσα που ήταν

πως μπορώ να την ξαναβάλω;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freemind11 said:

παιδιά σβήστηκε το εικονίδιο (και η εφαρμογή μάλλον) του τηλεφώνου

αυτή η πράσινη δηλ με το τηλεφωνάκι μέσα που ήταν

πως μπορώ να την ξαναβάλω;

Μπες στο link που δίνω, κατέβασε και εγκατέστησε την πιο πρόσφατη εφαρμογή Xiaomi Contacts and Dialer https://www.apkmirror.com/?s=dialer&post_type=app_release&searchtype=apk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα

Εχω ενα θεματακι και εγώ, όταν έχω ανοιχτό το wifi και ανοίγω και το Bluetooth για να συνδέσω ακουστικά , το wifi κάνει συνεχώς σύνδεση-αποσυνδεση!Με έχει σπάσει τα νεύρα.Εχει κάποιος το ίδιο θέμα? Υπάρχει καμία λύση?

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, skouf26 said:

Καλημέρα και από μένα

Εχω ενα θεματακι και εγώ, όταν έχω ανοιχτό το wifi και ανοίγω και το Bluetooth για να συνδέσω ακουστικά , το wifi κάνει συνεχώς σύνδεση-αποσυνδεση!Με έχει σπάσει τα νεύρα.Εχει κάποιος το ίδιο θέμα? Υπάρχει καμία λύση?

Εάν έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς WiFi 5GHz, προτίμησέ το.
Ενίοτε η ταυτόχρονη χρήση BT και WiFi 2.4GHz είναι προβληματική, επειδή είναι σε κοντινές συχνότητες. Τούτου λεχθέντος, εγώ στο RN7 δεν έχω παρατηρήσει αντίστοιχο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, skouf26 said:

Καλημέρα και από μένα

Εχω ενα θεματακι και εγώ, όταν έχω ανοιχτό το wifi και ανοίγω και το Bluetooth για να συνδέσω ακουστικά , το wifi κάνει συνεχώς σύνδεση-αποσυνδεση!Με έχει σπάσει τα νεύρα.Εχει κάποιος το ίδιο θέμα? Υπάρχει καμία λύση?

 

δες κατ  αρχήν αν το κάνει παντού ή με συγκεκριμένη σύνδεση/modem
δοκίμασε αν μπορείς να αλλάξεις κανάλι στο wifi
προφανώς και δεν είναι θέμα του RN7

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, minast said:

Εάν έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς WiFi 5GHz, προτίμησέ το.
Ενίοτε η ταυτόχρονη χρήση BT και WiFi 2.4GHz είναι προβληματική, επειδή είναι σε κοντινές συχνότητες. Τούτου λεχθέντος, εγώ στο RN7 δεν έχω παρατηρήσει αντίστοιχο πρόβλημα.

Ωραία, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2022 at 6:27 ΠΜ, skouf26 said:

Ωραία, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω...

Σαν να έχει στρώσει τώρα, ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αλλάξω το κινητό. Θέλω όμως να έχω την δυνατότητα εγγραφής της συνομιλίας.

Τι  προτείνετε; Από την στιγμή που όλα τα τηλέφωνα πλέον δεν έχουν αυτή την δυνατότητα; Δεν θα ήθελα να κατεβάσω κάποια εφαρμογή αν αυτή δεν κάνει αυτόματα την εγγραφή. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Alexref said:

Παιδιά θέλω να αλλάξω το κινητό. Θέλω όμως να έχω την δυνατότητα εγγραφής της συνομιλίας.

Τι  προτείνετε; Από την στιγμή που όλα τα τηλέφωνα πλέον δεν έχουν αυτή την δυνατότητα; Δεν θα ήθελα να κατεβάσω κάποια εφαρμογή αν αυτή δεν κάνει αυτόματα την εγγραφή. 

παίρνεις όποιο xiaomi θέλεις (αρκεί να κυκλοφορεί και στην Κίνα, έστω με άλλη ονομασία) και βάζεις την "ευρωπαική" ή την "ελληνική" rom
 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Alexref said:

Παιδιά θέλω να αλλάξω το κινητό. Θέλω όμως να έχω την δυνατότητα εγγραφής της συνομιλίας.

Τι  προτείνετε; Από την στιγμή που όλα τα τηλέφωνα πλέον δεν έχουν αυτή την δυνατότητα; Δεν θα ήθελα να κατεβάσω κάποια εφαρμογή αν αυτή δεν κάνει αυτόματα την εγγραφή. 

Και εγώ γιαυτό δεν παίρνω άλλο κινητό. Τη χρειάζομαι την εγγραφή συνομιλίας οπωσδήποτε στη δουλειά μου που είμαι όλο στο δρόμο και δεν χρειάζεται να κρατώ σημειώσεις. Πολλοί φίλοι πάντως έχουν βάλει την εφαρμογη Cube Call Recorder ACR σε διάφορα κινητά που έχουν και δουλεύει η εγγραφή μια χαρά και με αυτόματη εγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2022 at 9:39 ΠΜ, imaginos said:

Και εγώ γιαυτό δεν παίρνω άλλο κινητό. Τη χρειάζομαι την εγγραφή συνομιλίας οπωσδήποτε στη δουλειά μου που είμαι όλο στο δρόμο και δεν χρειάζεται να κρατώ σημειώσεις. Πολλοί φίλοι πάντως έχουν βάλει την εφαρμογη Cube Call Recorder ACR σε διάφορα κινητά που έχουν και δουλεύει η εγγραφή μια χαρά και με αυτόματη εγγραφή.

Στη δική μου συσκευή καμία από τις παραπάνω δεν κάνει εγγραφή. Τις έχω δοκιμάσει. Μόνο της Xiaomi ο caller έχει έγγραφη. Δυστυχώς από το 7άρι και μετά είναι όλα στο Google. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, evris2013 said:

Στη δική μου συσκευή καμία από τις παραπάνω δεν κάνει εγγραφή. Τις έχω δοκιμάσει. Μόνο της Xiaomi ο caller έχει έγγραφη. Δυστυχώς από το 7άρι και μετά είναι όλα στο Google. 

Το δικό μου που είναι note 7 κάνει κανονικά εγγραφή. Από τα 8 και πάνω δεν έκαναν εξ όσων γνωρίζω. Έχω και ένα Blackview a80pro με android 10 που κάνει και αυτό εγγραφή και με το μαμά caller και με το Cube και έχει και την ευρωπαική rom. Και όπως έγραψα το είχαμε συζητήσει και με φίλους που έχουν διάφορα κινητά και σε όλους το Cube έγγραφε κανονικά, τώρα τι να πω δε ξέρω. Στα Xiaomi όπως έχω διαβάσει εάν βάλεις κινέζικη ή ελληνική dev rom ;έχουν σίγουρα εγγραφή. Μία λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τον dialer της Xiaomi από εδώ... https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc-2/contacts-and-dialer-xiaomi/contacts-and-dialer-xiaomi-12-3-2-7-release/#downloads

Δεν ξέρω εάν κάνει δεκτή την εγκατάσταση αλλά αν την κάνει θα έχεις εγγραφή κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, imaginos said:

Το δικό μου που είναι note 7 κάνει κανονικά εγγραφή. Από τα 8 και πάνω δεν έκαναν εξ όσων γνωρίζω. Έχω και ένα Blackview a80pro με android 10 που κάνει και αυτό εγγραφή και με το μαμά caller και με το Cube και έχει και την ευρωπαική rom. Και όπως έγραψα το είχαμε συζητήσει και με φίλους που έχουν διάφορα κινητά και σε όλους το Cube έγγραφε κανονικά, τώρα τι να πω δε ξέρω. Στα Xiaomi όπως έχω διαβάσει εάν βάλεις κινέζικη ή ελληνική dev rom ;έχουν σίγουρα εγγραφή. Μία λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις τον dialer της Xiaomi από εδώ... https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc-2/contacts-and-dialer-xiaomi/contacts-and-dialer-xiaomi-12-3-2-7-release/#downloads

Δεν ξέρω εάν κάνει δεκτή την εγκατάσταση αλλά αν την κάνει θα έχεις εγγραφή κλήσεων.

Το έχω κάνει κι αυτό. Ενώ κατεβαίνει κανονικά και εγκαθίσταται κανονικά στο κινητό, όταν πατάς να ανοίξει η εφαρμογή σε πετάει. Πολύ απλά δεν ανοίγει. Πάντως και η Samsung έχει αυτόματη εγγραφή κλήσεων που έχω δει (S20+). Για αυτό σκέφτομαι όταν θα τα παίξει η συσκευή μου να πάω σε Samsung. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει άκρη με 3rd party call recording apps. Σε άλλους λειτουργει, σε άλλους λειτουργεί με προβλήματα, σε άλλους λειτουργεί μεχρι να σταματήσει να λειτουργεί και όλα αυτά ανά συσκευή και έκδοση Android (σε ότι 3rd app σου προτεινεται, κάνε έναν κόπο και ρίχνε μια ματια στα reviews και θα καταλάβεις για τι πραγμα μιλάω). Εδώ και χρόνια οι περιορισμοι είναι σε επίπεδο λειτουργικου.

Κράτα το κινητό σου να τελειώνει η υπόθεση να κάνεις την δουλειά σου. Αν υπήρχε ασφαλής και σίγουρη λύση από 3rd party apps θα είχαμε όσοι χρειαζόμαστε αυτο το feature τελευταίας γενιάς κινητα χωρίς καμία αναστολή. Αλλιώς πάρε ότι θέλεις και παίξε με custom roms αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό (και το λέω αυτό γιατί κάποιοι απο εμάς δεν θέλουμε να μπλέξουμε με custom roms για λόγους που έχω αναφέρει σε προηγούμενο post).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλησπερα σας. Εχω το Redmi NOTE 7 και ηρθε η ωρα της αλλαγης. Πριν το αλλαξω ομως, θελω να του αλλαξω την Rom. 

Ψαχνοντας, δεν βρηκα κατι σχετικο (προφανως δεν εψαξα σωστα). Εχετε κατι υπ οψην ? 

Σας ευχαριστω πολυ.

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, makman_e34 said:

Πολυ καλησπερα σας. Εχω το Redmi NOTE 7 και ηρθε η ωρα της αλλαγης. Πριν το αλλαξω ομως, θελω να του αλλαξω την Rom. 

Ψαχνοντας, δεν βρηκα κατι σχετικο (προφανως δεν εψαξα σωστα). Εχετε κατι υπ οψην ? 

Σας ευχαριστω πολυ.

δεκάδες είναι οι rom για το RN7, official και unofficial...
μήπως να εξηγούσες λίγο καλύτερα τι θέλεις?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, xnikos said:

δεκάδες είναι οι rom για το RN7, official και unofficial...
μήπως να εξηγούσες λίγο καλύτερα τι θέλεις?

Θελω να το φλασαρω για καλυτερη αποδοση. Ηδη εχει μπουκωσει, οποτε πριν το Hard reset, ειπα να λλαξω Rom. Δεν γνωρισω τον τροπο (αν και ειχα φλασαρει παλιοτερα αλλο κινητο), ουτε ποια ειναι η καλυτερη Rom. Οποτε, οποιαδηποτε πληροφορια, καλοδεχουμενη.

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, makman_e34 said:

Θελω να το φλασαρω για καλυτερη αποδοση. Ηδη εχει μπουκωσει, οποτε πριν το Hard reset, ειπα να λλαξω Rom. Δεν γνωρισω τον τροπο (αν και ειχα φλασαρει παλιοτερα αλλο κινητο), ουτε ποια ειναι η καλυτερη Rom. Οποτε, οποιαδηποτε πληροφορια, καλοδεχουμενη.

το hard reset είναι ουσιαστικά προαπαιτούμενο για να αλλάξεις rom, εκτός κι αν αναβαθμίσεις απλά, που μάλλον δεν θα σου λύσει τα όποια προβλήματα.
εγώ θα σου σύστηνα πάντως ένα hard reset και μετά αναβάθμιση στην τελευταία (ΑΝ υπάρχει)
οτιδήποτε άλλο προυποθέτει κάποιες γνώσεις και λίγο διάβασμα...
 

*τα παραπάνω με την υπόθεση ότι έχεις official, μιας και δεν μας λες...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, xnikos said:

το hard reset είναι ουσιαστικά προαπαιτούμενο για να αλλάξεις rom, εκτός κι αν αναβαθμίσεις απλά, που μάλλον δεν θα σου λύσει τα όποια προβλήματα.
εγώ θα σου σύστηνα πάντως ένα hard reset και μετά αναβάθμιση στην τελευταία (ΑΝ υπάρχει)
οτιδήποτε άλλο προυποθέτει κάποιες γνώσεις και λίγο διάβασμα...
 

*τα παραπάνω με την υπόθεση ότι έχεις official, μιας και δεν μας λες...

Ζηταω ειλικρινα συγνωμη για τις μισες πληροφοριες. Θεωρησα (κακως) πως εννοειται πως εχω official (12.5.1)

Προσπαθω να βρω τα απαιτουμενα βηματα, ωστε να δω αν μπορω να τα καταφερω. 

Με το διαβασμα, δεν εχω θεμα. 

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, makman_e34 said:

Ζηταω ειλικρινα συγνωμη για τις μισες πληροφοριες. Θεωρησα (κακως) πως εννοειται πως εχω official (12.5.1)

Προσπαθω να βρω τα απαιτουμενα βηματα, ωστε να δω αν μπορω να τα καταφερω. 

Με το διαβασμα, δεν εχω θεμα. 

αν έχεις πρόβλημα με συγκεκριμένες εφαρμογές δοκίμασε με διαγραφή των δεδομένων τους. 
Αλλιώς πάρε backup στο cloud της Xiaomi ή της Google μέσα απ' τις ρυθμίσεις και κάνε hard reset.

αν έχεις πραγματικά διάθεση να ασχοληθείς για αναβαθμισμένη rom, ξεκίνα με τους οδηγούς από εδώ:
https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/60-Διάφοροι-Οδηγοί/

απ την άλλη, στο πρώτο μνμ λες ότι θες να το αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω ένα παράξενο πρόβλημα.

  • Από τον Νοέμβριο το κινητό δεν καταγράφει με τον Recorder τις κλήσεις μου πράγμα που είναι πολύ απαραίτητο για την δουλειά μου.
  • Αυτό έγινε αφού με κάποιο τρόπου -προφανώς από λάθος δικό μου κάτι θα πάτησα- εξαφανίστηκε από κάτω το εικονίδιο των κλήσεων, ο dialer της Xiaomi.
  • Μη μπορώντας να το ξαναβρώ πουθενά για να το βάλω, έβαλα το dialer της Google αλλά πλέον δεν μπορώ να ηχογραφήσω τις συνομιλίες.
  • Όσο και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλέψει.
  • Το ερώτημα είναι -πλην της επαναφοράς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις- τι άλλο μπορώ να κάνω?
  • Δηλαδή, πού θα βρω να επαναφέρω τον βασικό dialer της Xiaomi που έκανε και αυτόματα την ηχογράφηση μέσω του Recorder?
  • Πηγαίνοντας στα apps στα settings:
    • Δεν μπορώ να αναγνωρίσω ποιος είναι ο dialer
    • Δεν υπάρχει τρόπος -ή δεν τον βρήκα εγώ- να βγάλεις το shortcut της εφαρμογής στην επιφάνεια (screen) αν δεν είναι ήδη εκεί.

Τι μπορώ να κάνω? ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc-2/contacts-and-dialer-xiaomi/contacts-and-dialer-xiaomi-12-3-2-7-release/#downloads

Πριν φθάσεις να κάνεις επαναφορά, γιατί πολύ απλά δεν κάνεις εγκατάσταση τον dialer της Xiaomi;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...