Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να διευκρινήσω οτι δεν είμαστε όλοι διατέθιμένοι να παιζουμε με ROMs για να πάρουμε ένα συγκεκριμένο feature. Κάποιοι δεν έχουν τις γνώσεις, κάποιοι δεν έχουν τον χρόνο και την όρεξη, κάποιοι δεν θέλουν να πάρουν το ρίσκο.

Σεβαστείτε το.

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2021 at 11:57 ΜΜ, xnikos said:

τι να πω πάλι...
τα έχουμε πει 100 φορές (όπως κι ο φίλος ακριβώς παραπάνω)
κατ αρχήν για την έλλειψη ηχογράφησης δεν "φταίει" η xiaomi αλλά το GDPR.
και αφορά μόνο τις global roms
και ΟΛΑ τα μεταγενέστερα του RN7

μα να πάρεις τηλέφωνο τριετίας αντί να αλλάξεις μια rom (EU ή ελληνική XTRV), κερδίζοντας φυσικά και αλλού (no bloatware, αυτονομία κτλ)
ειδικά αφού δηλώνεις πόσο σημαντικό είναι αυτό για σένα...

θα μείνεις με αυτό για πάντα? ή περιμένεις να αλλάξουν οι ευρωπαϊκοί κανονισμοί?

 

* να διευκρινίσω ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει china rom για το όποιο μοντέλο, γιατί υπάρχουν και κάποια λίγα που κυκλοφορούν μόνο με global

Τα Samsung S γιατί δεν τα πιάνει το GDPR; Λέω για τη σειρά S γιατί είδα ότι ηχογραφεί κανονικά. Για τις άλλες σειρές της εταιρείας δεν ξέρω. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evris2013 said:

Τα Samsung S γιατί δεν τα πιάνει το GDPR; Λέω για τη σειρά S γιατί είδα ότι ηχογραφεί κανονικά. Για τις άλλες σειρές της εταιρείας δεν ξέρω. 

https://www.cloudworldwideservices.com/en/samsung-galaxy-s9-unable-to-record-calls/

https://www.designcom.co.uk/news/samsung-facillitates-gdpr

https://tollring.com/gdpr/12345-2/

https://www.telemessage.com/enable-native-call-recording-on-samsung-android-devices-in-any-geography-with-a-csc-change/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ένα πρόβλημα με την πλοήγηση από τη Google.

Έχω κατεβάσει off line χάρτες και συμβαίνει το εξής:

Αν επιλέξω άλλο δρόμο από αυτό που δείχνει δεν κάνει επαναυπολογισμό της διαδρομής.

Κάποια ρύθμιση ίσως ;;;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, georgefocus said:

ένα πρόβλημα με την πλοήγηση από τη Google.

Έχω κατεβάσει off line χάρτες και συμβαίνει το εξής:

Αν επιλέξω άλλο δρόμο από αυτό που δείχνει δεν κάνει επαναυπολογισμό της διαδρομής.

Κάποια ρύθμιση ίσως ;;;

γνωρίζεις φαντάζομαι ότι άσχετα με το αν έχεις offline τους χάρτες, η πλοήγηση γίνεται μόνο online δλδ θέλει data

Link to comment
Share on other sites

Χρήση χαρτών εκτός σύνδεσης

Αφού κατεβάσετε μια περιοχή, χρησιμοποιήστε την εφαρμογή Χάρτες Google, όπως θα κάνατε κανονικά.

Αν η σύνδεσή σας στο διαδίκτυο είναι αργή ή αν δεν υπάρχει σύνδεση, οι Χάρτες Google θα χρησιμοποιούν τους χάρτες εκτός σύνδεσης, για να σας δίνουν οδηγίες.

Σημειώσεις:

  • Μπορείτε να λάβετε οδηγίες διαδρομής εκτός σύνδεσης, αλλά όχι οδηγίες για δημόσιες συγκοινωνίες, για ποδήλατο ή για πορεία. Στις οδηγίες διαδρομής δεν θα εμφανίζονται πληροφορίες κυκλοφορίας, εναλλακτικές διαδρομές ή πληροφορίες καθοδήγησης λωρίδων.
  • Για να εξοικονομήσετε δεδομένα κινητής τηλεφωνίας και μπαταρία, χρησιμοποιήστε τη λειτουργία Μόνο Wi-Fi. Σε αυτήν τη λειτουργία, όταν δεν είστε συνδεδεμένοι σε Wi-Fi οι Χάρτες Google θα χρησιμοποιούν δεδομένα μόνο από τους χάρτες εκτός σύνδεσης που έχετε κατεβάσει. Πριν χρησιμοποιήσετε αυτήν τη λειτουργία, βεβαιωθείτε ότι έχετε κατεβάσει χάρτες εκτός σύνδεσης. Για να ενεργοποιήσετε αυτήν τη λειτουργία, πατήστε τη φωτογραφία του προφίλ ή το αρχικό γράμμα του ονόματός σας Κυκλικό εικονίδιο λογαριασμού και μετά Ρυθμίσεις Ρυθμίσεις και μετά ενεργοποιήστε τη λειτουργία Μόνο Wi-Fi.
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, xnikos said:

γνωρίζεις φαντάζομαι ότι άσχετα με το αν έχεις offline τους χάρτες, η πλοήγηση γίνεται μόνο online δλδ θέλει data

Έχω πλοηγηθεί πολλές φορές με τα δεδομένα κλειστά...σχεδόν πάντα..άρα δεν ισχύει αυτό που λες

 

Το πρόβλημα είναι πως δε μου κάνει επαναυπολογισμό της διαδρομής....αρχικά βρίσκει τη διαδρομή και μου βγάζει τις οδηγίες....

Edited by georgefocus
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgefocus said:

Έχω πλοηγηθεί πολλές φορές με τα δεδομένα κλειστά...σχεδόν πάντα..άρα δεν ισχύει αυτό που λες

 

Το πρόβλημα είναι πως δε μου κάνει επαναυπολογισμό της διαδρομής....αρχικά βρίσκει τη διαδρομή και μου βγάζει τις οδηγίες....

βλέπω έχουν αλλάξει αρκετά οι offline δυνατότητες από παλιά...😃
πάντως πρέπει να είναι ενημερωμένοι οι offline χάρτες για να μην έχεις πρόβλημα,
μήπως είναι αυτή η περίπτωση?
https://www.androidauthority.com/google-maps-offline-android-637359/

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

1 :  εκ νέου λήψη του χάρτη που με ενδιέφερε.

2 : πάνω στο εικονίδιο το πατάω για λίγο και επιλέγω πληροφορίες εφαρμογής. - εκκαθάριση δεδομένων - εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και διορθώθηκε.

https://ibb.co/L1qpRny

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2021 at 6:29 ΜΜ, georgefocus said:

Διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

1 :  εκ νέου λήψη του χάρτη που με ενδιέφερε.

2 : πάνω στο εικονίδιο το πατάω για λίγο και επιλέγω πληροφορίες εφαρμογής. - εκκαθάριση δεδομένων - εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και διορθώθηκε.

https://ibb.co/L1qpRny

Καλημέρα φίλε μου, μιας και ξέρεις, βλέπω ότι δεν χωράει όλη η Ελλάδα σε μια λήψη. Αν κατεβάσω το χάρτη σε τρια κομμάτια και θέλω να πλοηγηθω από την Καλαμάτα π.χ. στη Θεσσαλονίκη θα λειτουργήσει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν και μάλλον είναι γενική ερώτηση και όχι μόνο για το Redmi Note 7.

 

Έχω ένα Redmi Note 7 που λέτε, αλλά δεν έχω original φορτιστή. Έχω έναν φορτιστή Samsung. Αγόρασα σήμερα ένα καλώδιο type C ώστε να το βάλω στον φορτιστή Samsung. Ο φορτιστής είναι 5.0/2.0Α, ενώ το καλώδιο είναι 5.0/2.4Α. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα λέτε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, Avadonmod said:

καλησπέρα, 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν και μάλλον είναι γενική ερώτηση και όχι μόνο για το Redmi Note 7.

 

Έχω ένα Redmi Note 7 που λέτε, αλλά δεν έχω original φορτιστή. Έχω έναν φορτιστή Samsung. Αγόρασα σήμερα ένα καλώδιο type C ώστε να το βάλω στον φορτιστή Samsung. Ο φορτιστής είναι 5.0/2.0Α, ενώ το καλώδιο είναι 5.0/2.4Α. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα λέτε;

Ευχαριστώ

Κανένα πρόβλημα, η συσκευή θα τραβήξει όσο ρεύμα μπορεί να τραβήξει, και το καλώδιο σηκώνει περισσότερο ρεύμα από όσο μπορεί να δώσει ο φορτιστής. Άρα είσαι μια χαρά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

17 ώρες πριν, athanaso77 said:

Κανένα πρόβλημα, η συσκευή θα τραβήξει όσο ρεύμα μπορεί να τραβήξει, και το καλώδιο σηκώνει περισσότερο ρεύμα από όσο μπορεί να δώσει ο φορτιστής. Άρα είσαι μια χαρά.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την διαδικασία να ξεκλειδώσω το κινητό, με πολύ μπέρδεμα φυσικά και μου λέει ότι είναι ξεκλείδωτο, δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα να περιμένω κάποιες ώρες. Στις ρυθμίσεις-πρόσθετες ρυθμίσεις-επιλογές προγραμματιστών στην κατάσταση Mi ξεκλειδώματος μου γράφει ξεκλείδωτο. Έτσι γίνεται; Μπορώ να συνεχίσω στην αλλαγή rom;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tasep1 said:

Έκανα την διαδικασία να ξεκλειδώσω το κινητό, με πολύ μπέρδεμα φυσικά και μου λέει ότι είναι ξεκλείδωτο, δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα να περιμένω κάποιες ώρες. Στις ρυθμίσεις-πρόσθετες ρυθμίσεις-επιλογές προγραμματιστών στην κατάσταση Mi ξεκλειδώματος μου γράφει ξεκλείδωτο. Έτσι γίνεται; Μπορώ να συνεχίσω στην αλλαγή rom;

Μου κανει εντυπωση που η εταιρια εδωσε αδεια ξεκλειδωματος πριν περασουν 168 ωρες. Τωρα για να περασεις custom rom θα πρεπει πρωτα να κανεις εγκατασταση  custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, manos1958_ said:

Μου κανει εντυπωση που η εταιρια εδωσε αδεια ξεκλειδωματος πριν περασουν 168 ωρες. Τωρα για να περασεις custom rom θα πρεπει πρωτα να κανεις εγκατασταση  custom recovery.

Αυτό με κάνει σκεπτικό ως προς την συνέχεια της διαδικασίας. Μήπως έχει πάει κάτι λάθος; Ήμουν σε fastboot, μου αναγνώρισε το κινητό και πάτησα unlock. Άρχισε να φορτώνει στο κινητό ένα ποσοστό % και έκανε επανεκκίνηση όπου κόλλησε στο miui. Το αποσύνδεσα και έκανα επανεκκίνηση και άνοιξε κανονικά έχοντας διαγράψει όλα μου τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tasep1 said:

Αυτό με κάνει σκεπτικό ως προς την συνέχεια της διαδικασίας. Μήπως έχει πάει κάτι λάθος; Ήμουν σε fastboot, μου αναγνώρισε το κινητό και πάτησα unlock. Άρχισε να φορτώνει στο κινητό ένα ποσοστό % και έκανε επανεκκίνηση όπου κόλλησε στο miui. Το αποσύνδεσα και έκανα επανεκκίνηση και άνοιξε κανονικά έχοντας διαγράψει όλα μου τα αρχεία.

δεν σου έβγαλε με πράσινο στο unlocker ότι ξεκλείδωσε?
μπορείς να το ξανακάνεις φυσικά, θα σου πει ότι είναι ήδη ξεκλείδωτο αν έγινε με την πρώτη...
πιθανά είσαι OK αλλά εγώ θα το ξανάκανα, 2 λεπτά είναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερασ και χρονια πολλά. Εχω τα ακουαστικα τα qcy T13 και οταν τα συνδεω στο κινητο, ενω ακουα κανονικα μουσικη και youtube, οταν θελω να κανω κλησεις εκιε μου τα χαλανε. Μια απανταω κανονικα με τα ακουστικα και μια όχι. Ειναι θεμα του κινητου? Να σημειωσω οτι τα δοκιμασα σε redmo note 8 και δουλευαν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ! Μετά την αναβάθμιση σε 12.5.3 έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με το ακουστικό? Ναι μεν ακούγεται αλλά πάρα πολύ χαμηλά ...

Edited by Albundy8797
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το κινητό έχει πάρει android 12;
Ωραίο ανέκδοτο, εδώ δεν θα πάρουν από ότι φαίνεται ναυαρχίδες mi 9 και θα δώσουν σε αυτό;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Έχω το redmi note 7 με την ΕΕΑ. Από όταν αναβαθμίστηκε σε 12.5.1 μου έχει βγάλει δύο πολύ σοβαρά bugs: 

1) Το gps χάνει εντελώς το σήμα και δεν το ξαναβρίσκει για αρκετά λεπτά. Ορισμένες φορές μπορεί να μην το χάσει καθόλου για ώρες, άλλες φορές το χάνει κάθε λίγα λεπτά. 

2) Σε κάποιες κλήσεις σε συγκεκριμένους αριθμούς δεν ακούω καθόλου τον άλλο ενώ αυτός με ακούει κανονικά, μετά από επανεκκίνηση τον ακούω και πάλι. Στην επόμενη κλήση, ξανά τα ίδια.

Περίμενα μάταια για μήνες μήπως βγει καμιά αναβάθμιση, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται, οπότε θέλω να δοκιμάσω να βάλω την global 12.5.3 μήπως είναι διορθωμένα αυτά τα bugs, αλλιώς να κάνω downgrade στην παλιότερη έκδοση που δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω; Παρακαλώ πείτε μου πρώτα τα πιο ανώδυνα, αν πχ γίνεται αυτό που θέλω χωρίς να σβηστούν τα πάντα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε το κινητό μόλις πέρασα ένα walipaper από τα theme. Έβγαλε μήνυμα ότι το τηλεφ. είναι κλειδωμένο ανήκει σε άλλο λογαριασμό και να βάλω password. Δοκίμασα τα πάντα.  Δε γίνεται τίποτε. Πήγα στο Mi store αλλά θέλουν απόδειξη αγοράς που δεν έχω γιατί έληξε η εγγύηση από πολύ καιρό. Περιμένω μια βδομάδα νέα από το Mi Global που έγραψα. Είχε κανείς άλλος τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στην google, μήπως βγάλεις άκρη,, (εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς τι έπαθε).

Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...