Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι όμως σαν ν ανοίγουμε μια "κερκόπορτα" προς το κινητό μας, αφήνοντας μόνιμα ανοιχτό το vpn ;

 

Θα προσπαθήσω με κάποιον άλλο τρόπο...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι root μπορεις με το adaway να ξεφορτωθεις τις διαφημισεις.

ενεργοποιηση, ενημερωση, επανεκκινηση, τελος.

δεν χρησιμοποιει vpn και αλλαγη dns, αλλαζει απλα το host αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι root μπορεις με το adaway να ξεφορτωθεις τις διαφημισεις.

ενεργοποιηση, ενημερωση, επανεκκινηση, τελος.

δεν χρησιμοποιει vpn και αλλαγη dns, αλλαζει απλα το host αρχειο.

 

δεν ειμαι root.

νομίζω κατάφερα απενεργοποίηση των προσωποποιημένων διαφημίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις google, αν όχι θα το ψαξω περαιτέρω...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω κατάφερα απενεργοποίηση των προσωποποιημένων διαφημίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις google, αν όχι θα το ψαξω περαιτέρω...

Αν έχεις κάνει ρυθμίσεις των προσωποποιημένων διαφημίσεων (στο προφίλ σου στο google) στον υπολογιστή μεταφέρονται και στο κινητό ή πρέπει να κάνεις ξανά ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει ρυθμίσεις των προσωποποιημένων διαφημίσεων (στο προφίλ σου στο google) στον υπολογιστή μεταφέρονται και στο κινητό ή πρέπει να κάνεις ξανά ρυθμίσεις;

 

απ'οτι μόλις έλεγξα, οι ρυθμίσεις που έκανα μέσω κινητού, έχουν μεταφερθεί και στον υπολογιστή.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

1. η απενεργοποίηση των προσωποποιημένων διαφημίσεων αλλάζει το είδος τους και όχι φυσικά την ποσότητα τους

2. το VPN δεν ανοίγει καμιά κερκοπορτα, αν είναι δυνατόν!!!

3. αν δεν είστε root βάλτε blokada

Link to comment
Share on other sites

Ειχα εγκαταστησει την HyperCam3 και μου εβγαλε ενα θεμα.Οταν κανω ζουμ και βγαζω φωτογραφια δεν την αποθηκευει.Την απεγκατεστησα.Ποια hypercam ειναι αξιοπιστη να εγκαταστησω?Ειναι ευκολο να ποσταρει καποιος το λινκ για να την κατεβασω?

 

ΥΓ.Κι ενα αλλο θεμα με τις φωτογραφιες και τα στιγμιοτυπα οθονης.Οταν τα επιλεγω για να τα ανεβασω σε καποιον φιλο στο messenger,δεν μου ανοιγει το messenger!Συμβαινει σε καποιον αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, φταίει το ότι το έχω σε Ελβετία (δεν θυμάμαι αν το είχα εκεί και τον ΑΥΓ), το άλλαξα σε Ελλάδα και θα περιμένω το επόμενο.

Και εγώ είμαι με EU (χωρίς την τελευταία αναβάθμιση)

Δε νομίζω ότι οφείλεται σε αυτό.

Εγώ το έχω πάντα Ελβετία και το έλαβα και τις δύο φορές.

Άσχετο τώρα με τα παραπάνω.

Έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό το κινητό κάνει διάφορα ανεξήγητα πράγματα και δεν έχω καταλάβει το γιατί.

Εκεί που δουλεύω, ξαφνικά με πετάει στην οθόνη κλειδώματος.

Άλλες φορές μου ανακατεύει τις εφαρμογές που έχω βάλει στην οθόνη αναμονής.

Άλλοτε πάλι από τις 5 εφαρμογές που έχω στο κάτω μέρος της οθόνης (τηλέφωνο, επαφές, κάμερα, chrome, viber), εξαφανίζονται μερικές.

Πολλές φορές επίσης, πατώντας το "home button" με γυρίζει μεν στην οθόνη αναμονής αλλά με το πληκτρολόγιο ενεργοποιημένο.

Έχει αντιληφθεί κανείς κάτι παρόμοιο;

Είμαι με 11.0.5.0. και "MI". Όχι "EU".

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα εγκαταστησει την HyperCam3 και μου εβγαλε ενα θεμα.Οταν κανω ζουμ και βγαζω φωτογραφια δεν την αποθηκευει.Την απεγκατεστησα.Ποια hypercam ειναι αξιοπιστη να εγκαταστησω?Ειναι ευκολο να ποσταρει καποιος το λινκ για να την κατεβασω?

 

ΥΓ.Κι ενα αλλο θεμα με τις φωτογραφιες και τα στιγμιοτυπα οθονης.Οταν τα επιλεγω για να τα ανεβασω σε καποιον φιλο στο messenger,δεν μου ανοιγει το messenger!Συμβαινει σε καποιον αλλο?

 

Μπορείς να κατεβάσεις το Gcamator από play store και θα σου βρει την ποιο πρόσφατη GCam και θα σου την εγκαταστήσει εύκολα και γρήγορα!

Edited by akispash
It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις το Gcamator από play store και θα σου βρει την ποιο πρόσφατη GCam και θα σου την εγκαταστήσει εύκολα και γρήγορα!

ειναι αξιοπιστο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Με το android 10 σε τί κατάσταση βρισκόμαστε ξέρει κανείς; σε κουβέντα να βρισκόμαστε δηλαδή(λόγο καραντίνας). ανεξαρτήτως το τί γίνεται το τρίμηνο που λέγανε κοντεύει να τελειώσει και δεν έχουμε δεί κάτι..πάμε για ναυάγιο όπως και με το Mi a3;

 

Νομίζω ότι μετά το 9,χάνεται η ηχογράφηση κλήσης

Link to comment
Share on other sites

Ειχα εγκαταστησει την HyperCam3 και μου εβγαλε ενα θεμα.Οταν κανω ζουμ και βγαζω φωτογραφια δεν την αποθηκευει.Την απεγκατεστησα.Ποια hypercam ειναι αξιοπιστη να εγκαταστησω?Ειναι ευκολο να ποσταρει καποιος το λινκ για να την κατεβασω?

 

ΥΓ.Κι ενα αλλο θεμα με τις φωτογραφιες και τα στιγμιοτυπα οθονης.Οταν τα επιλεγω για να τα ανεβασω σε καποιον φιλο στο messenger,δεν μου ανοιγει το messenger!Συμβαινει σε καποιον αλλο?

Tα τσέκαρα όσα λες γιατί έχω και εγώ την HyperCam3 και όλα λειτουργούν μια χαρά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ότι μετά το 9,χάνεται η ηχογράφηση κλήσης

Ναι χάνεται. Ήδη στα νέα Redmi note 8 και Pro δεν υπάρχει ηχογράφηση κλήσεων ούτε στα MI A3. Δεν πρόκειται να πάω στα 10. Είναι εργαλείο δουλειάς η ηχογράφηση κλήσεων όταν ειδικά είμαι στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χάνεται. Ήδη στα νέα Redmi note 8 και Pro δεν υπάρχει ηχογράφηση κλήσεων ούτε στα MI A3. Δεν πρόκειται να πάω στα 10. Είναι εργαλείο δουλειάς η ηχογράφηση κλήσεων όταν ειδικά είμαι στο δρόμο.

έλεος με την παραπληροφόρηση!:mad:

πολλοί έχουμε ήδη android 10 (dev)από καιρό και φυσικά τίποτα δεν χάθηκε όπως έχει ξαναγραφεί εδώ μέσα πολλάκις

στα νεότερα μοντέλα επιλέχθηκαν απ την αρχή οι αντίστοιχες εφαρμογές της Google αντί του miui

στο RN7 θα έπρεπε να αντικατασταθούν εφαρμογές να χαθούν δεδομένα(επαφές) και άλλα που φυσικά δεν γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Tα τσέκαρα όσα λες γιατί έχω και εγώ την HyperCam3 και όλα λειτουργούν μια χαρά.

Δεν ξερω.Την απεγκατεστησα και ακολουθησα την συμβουλη για το Gcamator του φιλου και εβαλα μια αλλη εκδοση,η οποια δουλευει μια χαρα...

Edited by Evil_13
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό μετά από φορμάτ εμφανίζεται το συρτάρι εφαρμογών γιατί δε μου βγάζει ενημέρωση

Ωχ, κι εδώ εξαφανίστηκε το συρτάρι;

Τα ίδια και στο note 8 pro...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, κι εδώ εξαφανίστηκε το συρτάρι;

Τα ίδια και στο note 8 pro...

 

Ναι το έκανα επαναφορά σήμερα και δε μου έβγαλε ενημέρωση launcher.λογικα θα το βγάλει κάποια στιγμή.απλα αν έχει τύχει σε άλλον να μας πει πότε ήρθε

Link to comment
Share on other sites

έλεος με την παραπληροφόρηση!:mad:

πολλοί έχουμε ήδη android 10 (dev)από καιρό και φυσικά τίποτα δεν χάθηκε όπως έχει ξαναγραφεί εδώ μέσα πολλάκις

στα νεότερα μοντέλα επιλέχθηκαν απ την αρχή οι αντίστοιχες εφαρμογές της Google αντί του miui

στο RN7 θα έπρεπε να αντικατασταθούν εφαρμογές να χαθούν δεδομένα(επαφές) και άλλα που φυσικά δεν γίνονται...

 

Πρώτα πρώτα άλλο οι dev εκδόσεις του android και άλλο οι official που πρέπει να ακολουθούν την εκάστοτε νομοθεσία. Στα νεότερα μοντέλα δεν επιλέχθηκαν τυχαία οι αντίστοιχες εφαρμογές της Google αντί του Miui. Έπρεπε να ακολουθήσουν τη νομοθεσία στην οποία υπόκειται η Google οι της Xiaomi για να μπορούν να υποστηρίζουν τις υπηρεσίες και το λειτουργικό της Google. Στα 10 λοιπόν είναι παράνομη η ηχογράφηση κλήσεων και δεν θα υπάρχει. Παραπληροφόρηση είναι οτιδήποτε άλλο πέραν αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ειδοποίηση πριν λίγη ώρα δεν μου ήρθε ενώ οι δύο προηγούμενες ήρθαν. Είμαι με την 11.0.6.0 απο Cosmote και χώρα Ελλάδα. Προφανώς δεν έχει άπαντες ως αποδέκτες αλλά κάποιες λεπτομέρειες θα υπάρχουν.

 

*21:33 μόλις ήρθε. Η μετάφραση όλα τα λεφτά.

Edited by lokar
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει Ελλάδα περιμένοντας να πάρω το μήνυμα, αλλά πάλι τζίφος.

Ήρθε 2 φορές στο κινητό της γυναίκας μου (Asus Zenphone M1), αλλά όχι στο δικό μου.

Κάτι άλλο συμβαίνει, αλλά τι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έκανα επαναφορά σήμερα και δε μου έβγαλε ενημέρωση launcher.λογικα θα το βγάλει κάποια στιγμή.απλα αν έχει τύχει σε άλλον να μας πει πότε ήρθε

Κι εγώ έκανα επαναφορά στο δικό μου, αλλά τίποτε.

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να έρθει το update.

Και παλαιότερα είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα άλλο οι dev εκδόσεις του android και άλλο οι official που πρέπει να ακολουθούν την εκάστοτε νομοθεσία. Στα νεότερα μοντέλα δεν επιλέχθηκαν τυχαία οι αντίστοιχες εφαρμογές της Google αντί του Miui. Έπρεπε να ακολουθήσουν τη νομοθεσία στην οποία υπόκειται η Google οι της Xiaomi για να μπορούν να υποστηρίζουν τις υπηρεσίες και το λειτουργικό της Google. Στα 10 λοιπόν είναι παράνομη η ηχογράφηση κλήσεων και δεν θα υπάρχει. Παραπληροφόρηση είναι οτιδήποτε άλλο πέραν αυτών.

δεν ξέρω πως να στο πω πιο απλά: official* Android 10 έχουν και η dev και η stable China rom χωρίς αλλαγή στα apps

δεν είναι θέμα android 10 αλλά συμμόρφωσης της xiaomi με τα νεότερα δεδομένα στην ευρωπαϊκή αγορά.

το android είναι open source και οι εταιρίες μπορούν να το προσαρμόζουν όπως αυτές θέλουν.

αν δεν συμμορφώνονται με τα minimum standard της Google η τελευταία δεν τους επιτρέπει την περίληψη των google apps που μόνο open source δεν είναι!

Οπότε το θέμα είναι οι global roms και όχι το android 10

συμπερασματικά πιο πιθανό είναι να μην πάρει global android 10 το RN7 παρά να αντικατασταθούν τα apps

 

επιλογές υπάρχουν πολλές και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις να μην τις δοκιμάζει και να περιμένει απ την xiaomi (με την global) να καλύψει τους πάντες...

διαβάζω εδώ συνέχεια για προβλήματα - που εγώ δεν συνάντησα ποτέ - πολλοί μένουν σε αρχαίες εκδόσεις με ότι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια

είμαι συνέχεια με xiaomi απ το πρώτο hongmi...και πάντα με dev

τόσα χρόνια πλέον ξέρω ότι η λέξη stable δεν σημαίνει και πολλά

και τελευταία πιστεύω ότι οι global είναι το λιγότερο "ριγμένες" κρίνοντας απ αυτά που διαβάζω εδώ

 

*το official πάει στην rom πάντα κι όχι στο android

στις κινέζικες rom (και σε αυτές με android 10) δεν υπάρχουν apps της google ως γνωστό

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...