Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είχα πάρει στην μητέρα μου πριν 3 μήνες περίπου το xiaomi redmi 7a. Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου και μου ανέφερε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet με τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας. Το δίκτυο το οποίο έχει είναι η Wind. Γνωρίζω ότι έχει δεδομένα και το έχει ανοιχτό αλλά και πάλι δεν συνδέεται. Μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα τι θα μπορεί να φταίει;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα πάρει στην μητέρα μου πριν 3 μήνες περίπου το xiaomi redmi 7a. Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου και μου ανέφερε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet με τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας. Το δίκτυο το οποίο έχει είναι η Wind. Γνωρίζω ότι έχει δεδομένα και το έχει ανοιχτό αλλά και πάλι δεν συνδέεται. Μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα τι θα μπορεί να φταίει;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

 

Το ανοιγοκλεισε;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα πάρει στην μητέρα μου πριν 3 μήνες περίπου το xiaomi redmi 7a. Σήμερα επικοινώνησε μαζί μου και μου ανέφερε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet με τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας. Το δίκτυο το οποίο έχει είναι η Wind. Γνωρίζω ότι έχει δεδομένα και το έχει ανοιχτό αλλά και πάλι δεν συνδέεται. Μήπως έχει κάποιος κάποια ιδέα τι θα μπορεί να φταίει;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
Πες της να ανοίξει την περιαγωγή.Νομιζω αυτό είναι.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τις προάλλες μου είχε έρθει το alert και μάλιστα δύο φορές με διαφορά μισής ώρας. Σήμερα δεν μου ήρθε τίποτα. EU έχω.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τις προάλλες μου είχε έρθει το alert και μάλιστα δύο φορές με διαφορά μισής ώρας. Σήμερα δεν μου ήρθε τίποτα. EU έχω.

Περιοχή τι έχεις βάλει;Εγώ το έχω Ελβετία και δεν μου ήρθε ούτε σήμερα ούτε την πρώτη φορά!!

It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς τότε το σύστημα του 112 δεν λειτουργεί ακόμη σωστά. Την προηγούμενη φορά που ήμουν στην Αθήνα, μου ήρθε κανονικά και δύο φορές όπως προείπα. Σήμερα που ήμουν σε προάστιο των Αθηνών, δεν μου ήρθε καθόλου. Άρα μπαρμ******λα λειτουργεί σωστά και προφανώς εξαρτάται σε ποια κυψέλη είσαι συνδεδεμένος. Δεν λαμβάνουν δηλαδή το Alert του 112 όλες οι κυψέλες μετάδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς τότε το σύστημα του 112 δεν λειτουργεί ακόμη σωστά. Την προηγούμενη φορά που ήμουν στην Αθήνα, μου ήρθε κανονικά και δύο φορές όπως προείπα. Σήμερα που ήμουν σε προάστιο των Αθηνών, δεν μου ήρθε καθόλου. Άρα μπαρμ******λα λειτουργεί σωστά και προφανώς εξαρτάται σε ποια κυψέλη είσαι συνδεδεμένος. Δεν λαμβάνουν δηλαδή το Alert του 112 όλες οι κυψέλες μετάδοσης.

 

Και γιατί τότε στη γυναίκα μου ήρθε και τις 2 φορές το μνμ και στο δικό μου δεν ήρθε;Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κυψελών.Μάλλον έχει να κάνει με το 112 και ίσως με κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν όπως αναφέρεται στη σελίδα της ΓΓΠΠ : https://www.civilprotection.gr/el/eidopoiiseis-ekpompis-kypselis-se-android

Μπορείτε να βρείτε το μενού μέσα από τις ρυθμίσεις γράφοντας στην αναζήτηση ''έκτακτης''

Edited by akispash
It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι ενδιαφέρον ότι αυτή τη φορά σε εμένα δούλευε σωστά το text to speech στα Ελληνικά, ενώ την προηγούμενη φορά όχι (ίδια έκδοση λογισμικού στη συσκευή). Από την άλλη, επειδή είχε μάλλον "καρφωμένη" γλώσσα τα Ελληνικά, τα Αγγλικά τα έλεγε με "προφορά" :).
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , σε ακυρες στιγμες απενεργοποιειται η δονηση και οι ηχοι κλειδωμ.οθονης και screenshot..το παθαινει και κανενας αλλος?

 

Τωρα τελευταια αρχισε να το κανει..

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί τότε στη γυναίκα μου ήρθε και τις 2 φορές το μνμ και στο δικό μου δεν ήρθε;Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κυψελών.Μάλλον έχει να κάνει με το 112 και ίσως με κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν όπως αναφέρεται στη σελίδα της ΓΓΠΠ : https://www.civilprotection.gr/el/eidopoiiseis-ekpompis-kypselis-se-android

Μπορείτε να βρείτε το μενού μέσα από τις ρυθμίσεις γράφοντας στην αναζήτηση ''έκτακτης''

Το λέω γιατί όπως έγραψα πιο πάνω σε άλλο μήνυμα την πρώτη φορά μου ήρθε το alert και μάλιστα δύο φορές με διαφορά μισής ώρας, ενώ τη δεύτερη φορά δεν μου ήρθε κανένα μήνυμα. Και στις δύο φορές βρισκόμουν στο σπίτι μου άρα ήμουν συνδεδεμένος με την ίδια κυψέλη. Υπάρχει προφανώς κάποια δυσλειτουργία στο σύστημα τους. Δεν είναι θέμα μόνο ρυθμίσεων του κινητού ούτε έκανα κάποια αλλαγή ρύθμισης από τότε που μου ήρθε το πρώτο alert. Και σε άλλους γνωστούς και φίλους που το συζητήσαμε είχε έρθει την πρώτη φορά και δεν ήρθε τη δεύτερη, ή το αντίθετο. Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά πως είναι έτσι όπως τα λέω αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά γιατί είχε έρθει το μήνυμα την πρώτη φορά και όχι τη δεύτερη στο ίδιο κινητό και στην ίδια τοποθεσία.

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

και στο δικό μου δεν ήρθε πάλι το μήνυμα από το 112 ενώ είχε έρθει το δοκιμαστικό τον ΑΥΓ 2019.

Μάλλον, φταίει το ότι το έχω σε Ελβετία (δεν θυμάμαι αν το είχα εκεί και τον ΑΥΓ), το άλλαξα σε Ελλάδα και θα περιμένω το επόμενο.

Και εγώ είμαι με EU (χωρίς την τελευταία αναβάθμιση)

Link to comment
Share on other sites

και στο δικό μου δεν ήρθε πάλι το μήνυμα από το 112 ενώ είχε έρθει το δοκιμαστικό τον ΑΥΓ 2019.

Μάλλον, φταίει το ότι το έχω σε Ελβετία (δεν θυμάμαι αν το είχα εκεί και τον ΑΥΓ), το άλλαξα σε Ελλάδα και θα περιμένω το επόμενο.

Και εγώ είμαι με EU (χωρίς την τελευταία αναβάθμιση)

Και εγώ έκανα αλλαγή σε Ελλάδα και περιμένω το επόμενο καρδιακό τεστ!Το δικό μου δεν είναι με EU αλλά δεν νομίζω ότι αυτό παίζει ρόλο.

It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Με το android 10 σε τί κατάσταση βρισκόμαστε ξέρει κανείς; σε κουβέντα να βρισκόμαστε δηλαδή(λόγο καραντίνας). ανεξαρτήτως το τί γίνεται το τρίμηνο που λέγανε κοντεύει να τελειώσει και δεν έχουμε δεί κάτι..πάμε για ναυάγιο όπως και με το Mi a3;
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Ελβετία το έχω, με την τελευταία ROM (11.0.6). EU, το πήρα κανονικά και χτες και την προηγούμενη φορά.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Γνωρίζει κάποιος τρόπο να διακόψω καποιες ενοχλητικές διαφημίσεις;

 

Ενώ έκανα επαναφορά ρυθμίσεων στο τηλέφωνο,

ξαναεμφανίζονται...

 

Πιστεύω είναι συσχετισμένες με τον λογαριασμό μου google , εμφανίζονται πχ.και αφού έχω παίξει κάποια παιχνίδια .όχι μόνο στον browser δηλαδή.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή 1. Ψάχνεις στο reddit πως να ενεργοποιήσεις private dns και να ορίσεις εκεί dns.adguard.com

Επιλογή 2. Εγκαθιστάς από το playstore το blokada slim και ορίζεις ως dns αυτούς του adguard.

Επιλογη 3. Κανεις sideload την φουλ εφαρμογή του blokada και απλά την ενεργοποιείς.

Υπάρχουν κ πολλοί άλλοι. Εγώ παίζω με την επιλογή 2 για να μπορώ να αλλάξω dns με ένα κλικ, αν ο adguard έχει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή 1. Ψάχνεις στο reddit πως να ενεργοποιήσεις private dns και να ορίσεις εκεί dns.adguard.com

Επιλογή 2. Εγκαθιστάς από το playstore το blokada slim και ορίζεις ως dns αυτούς του adguard.

Επιλογη 3. Κανεις sideload την φουλ εφαρμογή του blokada και απλά την ενεργοποιείς.

Υπάρχουν κ πολλοί άλλοι. Εγώ παίζω με την επιλογή 2 για να μπορώ να αλλάξω dns με ένα κλικ, αν ο adguard έχει κάποιο θέμα.

 

σ'ευχαριστώ πολύ, έκανα την επιλογή 2 και φαινεται να λειτουργει καλα. ΥΓ:΅υπαρχει τροπος να μην φαινεται η ενδειξη VPN επάνω δεξιά στην κεντρική οθόνη κινητού?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...