Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία φωτογραφία! Με ποια settings την λειτουργείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φωτογραφία! Με ποια settings την λειτουργείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με το xml του Ryan αν θες συγκεκριμένα λινκ να τα βρω (https://t.me/gcamnote7/33125), αλλά θέλει telegram.

 

Αυτή είναι παλιά έκδοση της hyper (7 μαλλον) πλέον υπάρχει η 9 και η 10.

 

Από το group στο telegram τα βρίσκω, έχουν ρίξει πολύ δουλειά εκεί, με διαφορετικές gcam και ανάλογα xml για κάθε περίπτωση. Αυτή την στιγμή οι τοπ είναι οι Urnyx και η Trcam. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά:

https://t.me/gcamnote7/33095

Edited by citiz
Link to comment
Share on other sites

Με το xml του Ryan αν θες συγκεκριμένα λινκ να τα βρω (https://t.me/gcamnote7/33125), αλλά θέλει telegram.

 

Αυτή είναι παλιά έκδοση της hyper (7 μαλλον) πλέον υπάρχει η 9 και η 10.

 

Από το group στο telegram τα βρίσκω, έχουν ρίξει πολύ δουλειά εκεί, με διαφορετικές gcam και ανάλογα xml για κάθε περίπτωση. Αυτή την στιγμή οι τοπ είναι οι Urnyx και η Trcam. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά:

https://t.me/gcamnote7/33095

Και hyper 7.2 να συμπληρώσω, γενικά ότι κάμερα βγαίνει κάθεται καλά στην συσκευή μας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω να μπω καιρό... Αναβάθμιση παίζει να πάρουμε; μου δημιουργεί διάφορα θέματα.
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Έχω να μπω καιρό... Αναβάθμιση παίζει να πάρουμε; μου δημιουργεί διάφορα θέματα.

 

Στην Κίνα διάβασα πως ξεκίνησε η αναβάθμιση για Android 10

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ..στο note ενος φιλου μου ακουει το συνομιλητή του οταν τον παιρνει τηλέφωνο αλλα η ενταση ειναι πως να το πω χαμηλωμένη ..δηλαδη σε περιβάλλον με πολυ θόρυβο δεν ακουει σχεδόν τίποτα ..

αυτο ειναι θεμα καποιας ρύθμισής η μαλλον τα έπαιξε το ηχείο ?

εχει κάνεις συναντήσει κατι παρόμοιο να βοηθήσει ? η γενικα να βοηθησει αν ξερει απο που ανεβαίνει η ενταση ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ..στο note ενος φιλου μου ακουει το συνομιλητή του οταν τον παιρνει τηλέφωνο αλλα η ενταση ειναι πως να το πω χαμηλωμένη ..δηλαδη σε περιβάλλον με πολυ θόρυβο δεν ακουει σχεδόν τίποτα ..

αυτο ειναι θεμα καποιας ρύθμισής η μαλλον τα έπαιξε το ηχείο ?

εχει κάνεις συναντήσει κατι παρόμοιο να βοηθήσει ? η γενικα να βοηθησει αν ξερει απο που ανεβαίνει η ενταση ?

η ένταση ανεβαίνει από το κουμπί της έντασης (!) κατά την διάρκεια της συνομιλίας

 

επίσης έχει παρατηρηθεί ότι συχνά "βουλώνουν" τα ακουστικά από χνούδια, ιδρώτα κτλ

σε αυτήν την περίπτωση προσεκτικό καθάρισμα

Link to comment
Share on other sites

παράγινε το κακό με την "πληροφόρηση" για τις αναβαθμίσεις...

όχι δεν θα χάσει τίποτα

 

η αναστολή της δυνατότητας ηχογράφησης της συνομιλίας στο miui

ΔΕΝ έχει να κάνει με το android 10, αλλά με την απόφαση της xiaomi να συμμορφωθεί και αυτή με ευρωπαϊκούς και άλλους σχετικούς κανονισμούς

σε αυτές τις αγορές λοιπόν (Global έκδοση) προτίμησε στα νέα της μοντέλα να αντικαταστήσει τα miui dialer και messanger με τα αντίστοιχα της Google (για ευκολία προφανώς)

στις china εκδόσεις (που βασίζεται η ελληνική XTRV κι η "ευρωπαϊκή") προφανώς δεν θα αλλάξει τίποτα

και δεν μου φαίνεται πολύ πιθανό με μια αναβάθμιση να μπορεί να αντικαταστήσει σε ένα παλιό μοντέλο αυτές τις εφαρμογές, χωρίς διαγραφή επαφών και SMS...

 

όσο για το ξυπνητήρι, στο miui 11 αν το κλείσεις και έχεις ορίσει κάποια ώρα το πρωί για αυτόματη ενεργοποίηση, μετά από αυτήν το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά

κάθε βράδυ το κλείνω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα

 

Όπως καταλαβαίνω με αυτά που γράφεις φίλε μου, εγώ που έχω το Redmi Note 7 με την EU rom και το MIUI 11 εάν κάνω τελικά την αναβάθμιση στο android 10 δεν θα χάσω την ηχογράφηση κλήσεων επειδή το κινητό μου είναι παλαιότερο μοντέλο; Δεν ξέρω αν αυτό ευσταθεί διότι τα android 10 δεν επιτρέπουν πλέον την ηχογράφηση κλήσεων με κανέναν τρόπο, είτε μέσω του ενσωματωμένου dialer είτε μέσω τρίτων εφαρμογών όπως έχω διαβάσει. Δεν νομίζω από τη στιγμή που το κινητό μας πάρει τα android 10 να συνεχίσει να έχει τον dialer της Miui που επιτρέπει τις ηχογραφήσεις επειδή είναι "παλαιό" μοντέλο.. Οποιοδήποτε κινητό πλέον που θα έχει τα 10 ή περάσει στα 10 μέσω αναβάθμισης απλά δεν θα έχει τη δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων. Θα αντικατασταθεί δηλαδή ο miui dialer με αυτόν της google διότι είναι θέμα καθαρά νομικό. Έτσι νομίζω. Θα το δούμε στην πράξη βέβαια αλλά μέχρι να σιγουρευτώ δεν πρόκειται να περάσω στα 10.

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνω με αυτά που γράφεις φίλε μου, εγώ που έχω το Redmi Note 7 με την EU rom και το MIUI 11 εάν κάνω τελικά την αναβάθμιση στο android 10 δεν θα χάσω την ηχογράφηση κλήσεων επειδή το κινητό μου είναι παλαιότερο μοντέλο; Δεν ξέρω αν αυτό ευσταθεί διότι τα android 10 δεν επιτρέπουν πλέον την ηχογράφηση κλήσεων με κανέναν τρόπο, είτε μέσω του ενσωματωμένου dialer είτε μέσω τρίτων εφαρμογών όπως έχω διαβάσει. Δεν νομίζω από τη στιγμή που το κινητό μας πάρει τα android 10 να συνεχίσει να έχει τον dialer της Miui που επιτρέπει τις ηχογραφήσεις επειδή είναι "παλαιό" μοντέλο.. Οποιοδήποτε κινητό πλέον που θα έχει τα 10 ή περάσει στα 10 μέσω αναβάθμισης απλά δεν θα έχει τη δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων. Θα αντικατασταθεί δηλαδή ο miui dialer με αυτόν της google διότι είναι θέμα καθαρά νομικό. Έτσι νομίζω. Θα το δούμε στην πράξη βέβαια αλλά μέχρι να σιγουρευτώ δεν πρόκειται να περάσω στα 10.

ε, αφού έτσι έχεις διαβάσει, έτσι σου είπαν, έτσι κατάλαβες...

τι να σου πούμε κι εμείς που ήδη είμαστε με android 10 και έχουμε φυσικά τον ίδιο dialer με τις ίδιες δυνατότητες

να το ξαναπώ για την παραπληροφόρηση???

[ATTACH]67313[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

ε, αφού έτσι έχεις διαβάσει, έτσι σου είπαν, έτσι κατάλαβες...

 

τι να σου πούμε κι εμείς που ήδη είμαστε με android 10 και έχουμε φυσικά τον ίδιο dialer με τις ίδιες δυνατότητες

 

να το ξαναπώ για την παραπληροφόρηση???

 

[ATTACH]67313[/ATTACH]

Εσύ είσαι με custom dev rom(όπως και εγώ) και ο φίλος μάλλον εννοεί για την official stable, λογικά στις dev custom που είναι κινέζικες θα υπάρχει η δυνατότητα ηχογράφησης για πάντα, εκτός και αν αφαιρεθεί και από την Κίνα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως καταλαβαίνω με αυτά που γράφεις φίλε μου, εγώ που έχω το Redmi Note 7 με την EU rom και το MIUI 11 εάν κάνω τελικά την αναβάθμιση στο android 10 δεν θα χάσω την ηχογράφηση κλήσεων επειδή το κινητό μου είναι παλαιότερο μοντέλο; Δεν ξέρω αν αυτό ευσταθεί διότι τα android 10 δεν επιτρέπουν πλέον την ηχογράφηση κλήσεων με κανέναν τρόπο, είτε μέσω του ενσωματωμένου dialer είτε μέσω τρίτων εφαρμογών όπως έχω διαβάσει. Δεν νομίζω από τη στιγμή που το κινητό μας πάρει τα android 10 να συνεχίσει να έχει τον dialer της Miui που επιτρέπει τις ηχογραφήσεις επειδή είναι "παλαιό" μοντέλο.. Οποιοδήποτε κινητό πλέον που θα έχει τα 10 ή περάσει στα 10 μέσω αναβάθμισης απλά δεν θα έχει τη δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων. Θα αντικατασταθεί δηλαδή ο miui dialer με αυτόν της google διότι είναι θέμα καθαρά νομικό. Έτσι νομίζω. Θα το δούμε στην πράξη βέβαια αλλά μέχρι να σιγουρευτώ δεν πρόκειται να περάσω στα 10.
Βάλε xtrv ξεκλειδωσε να χαρείς το miui όπως πρέπει γιατί στην global είναι τραγωδία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι με custom dev rom(όπως και εγώ) και ο φίλος μάλλον εννοεί για την official stable

ο φίλος γράφει:

εγώ που έχω το Redmi Note 7 με την EU rom και το MIUI 11.....

:)

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος γράφει:

εγώ που έχω το Redmi Note 7 με την EU rom και το MIUI 11.....

:)

Φίλε δεν αντιδικώ, απλά τη γνώμη μου έγραψα. Όπως έγραψα λοιπόν έχω την V11.0.4.0.PFGEUXM. Όταν μου έρθει η αναβάθμιση με τα android 10, τουλάχιστον με αυτή την ROM που έχω, θεωρώ απίθανο να υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής κλήσεων και το θεωρώ απίθανο διότι υπάρχει από πίσω το νομικό πλαίσιο που προβλέπεται στα Android 10 όσον αφορά τουλάχιστον τις official roms που θα πάρουν τα 10. Εσύ έχεις μεν τα Android 10 αλλά όχι με official ευρωπαϊκή rom.. Δεν είναι θέμα μου είπαν ή δεν μου είπαν, διάβασα ή δεν διάβασα. Είναι θέμα λογικής. Μακάρι να κάνω λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

[/color]Βάλε xtrv ξεκλειδωσε να χαρείς το miui όπως πρέπει γιατί στην global είναι τραγωδία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με αλλαγές ROM κλπ, δεν ξέρω καν το είναι το xtrv χαχαχα και πως το βάζουν.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν αντιδικώ, απλά τη γνώμη μου έγραψα. Όπως έγραψα λοιπόν έχω την V11.0.4.0.PFGEUXM. Όταν μου έρθει η αναβάθμιση με τα android 10, τουλάχιστον με αυτή την ROM που έχω, θεωρώ απίθανο να υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής κλήσεων και το θεωρώ απίθανο διότι υπάρχει από πίσω το νομικό πλαίσιο που προβλέπεται στα Android 10 όσον αφορά τουλάχιστον τις official roms που θα πάρουν τα 10. Εσύ έχεις μεν τα Android 10 αλλά όχι με official ευρωπαϊκή rom.. Δεν είναι θέμα μου είπαν ή δεν μου είπαν, διάβασα ή δεν διάβασα. Είναι θέμα λογικής. Μακάρι να κάνω λάθος.

όταν αναφερόμαστε στην EU rom συνήθως εννοούμε την rom από xiaomi.eu(china based),

οπότε κατάλαβα ότι έχεις αυτήν...:wacko:

η Google συμμορφώνεται "προς τις υποδείξεις" και ακολουθεί η xiaomi στις global roms μόνο όπως έγραψα και παραπάνω

μένει να δούμε ΑΝ και ΠΩΣ θα αλλάξει ο dialer στο RN7:D

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνω με αυτά που γράφεις φίλε μου, εγώ που έχω το Redmi Note 7 με την EU rom και το MIUI 11 εάν κάνω τελικά την αναβάθμιση στο android 10 δεν θα χάσω την ηχογράφηση κλήσεων επειδή το κινητό μου είναι παλαιότερο μοντέλο; Δεν ξέρω αν αυτό ευσταθεί διότι τα android 10 δεν επιτρέπουν πλέον την ηχογράφηση κλήσεων με κανέναν τρόπο, είτε μέσω του ενσωματωμένου dialer είτε μέσω τρίτων εφαρμογών όπως έχω διαβάσει. Δεν νομίζω από τη στιγμή που το κινητό μας πάρει τα android 10 να συνεχίσει να έχει τον dialer της Miui που επιτρέπει τις ηχογραφήσεις επειδή είναι "παλαιό" μοντέλο.. Οποιοδήποτε κινητό πλέον που θα έχει τα 10 ή περάσει στα 10 μέσω αναβάθμισης απλά δεν θα έχει τη δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων. Θα αντικατασταθεί δηλαδή ο miui dialer με αυτόν της google διότι είναι θέμα καθαρά νομικό. Έτσι νομίζω. Θα το δούμε στην πράξη βέβαια αλλά μέχρι να σιγουρευτώ δεν πρόκειται να περάσω στα 10.

 

... Και εγώ αυτό θα κάνω προτιμώ να μείνω στο android 9 δεν το ρισκάρω να χάσω το πληκτρολόγιο με την ηχογράφηση... Είναι εργαλείο δουλειάς

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,υπαρχει καποιος τροπος (χωρις rooot) να απαλλαγω απο τις διαφημισεις που εμφανιζονται στο κινητο ;(πχ οταν ανοιγεις διαχειριση αρχειων ή την εκκαθαριση)..ειμαι με την 11.0.4.0 PFGEUXM.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,υπαρχει καποιος τροπος (χωρις rooot) να απαλλαγω απο τις διαφημισεις που εμφανιζονται στο κινητο ;(πχ οταν ανοιγεις διαχειριση αρχειων ή την εκκαθαριση)..ειμαι με την 11.0.4.0 PFGEUXM.

 

Αναφέρθηκε στο γενικό νήμα του Android (νομίζω) η εφαρμογή Blokada (από εδώ, όχι μέσα από το store).

 

Την χρησιμοποιώ από την 2η μέρα που απέκτησα τη συσκευή και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,υπαρχει καποιος τροπος (χωρις rooot) να απαλλαγω απο τις διαφημισεις που εμφανιζονται στο κινητο ;(πχ οταν ανοιγεις διαχειριση αρχειων ή την εκκαθαριση)..ειμαι με την 11.0.4.0 PFGEUXM.

 

Εγώ τις έχω απενεργοποιήσει από ένα βίντεο που βρήκα στο utube, είναι για miui 10, αλλά το ίδιο πράγμα είναι. Στην αρχή πας ρυθμίσεις-κωδικοι & ασφάλεια-εξουσιοτηση & ανακληση και απενεργοποιείς την εφαρμογή msa. Μετά για κάθε εφαρμογή του συστήματος (διαχείριση αρχείων, λήψεις, φυλλομετρητής, μουσική κτλ χωριστά από τις ρυθμίσεις απενεργοποιεις τις προτάσεις όπως το δείχνει στο video.

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα παρακαλώ τη βοήθεια σας Εάν γνωρίζετε, εχθές έβαλα ένα νέο λογαριασμό mail στο κινητό στη συνέχεια τον απεγκατέστησα και από τότε έχασα όλες τις επαφές μου, προσπαθώ να κάνω επαναφορά μέσω της Google τις επαφές μου 30 μέρες πριν αλλά τζίφος... Εννοώ ότι έχασα τις επαφές στην Google όχι μόνο στο κινητό..
Link to comment
Share on other sites

Ποια custom rom προτείνετε που να μην επηρεάζει την ποιότητα της κάμερας με gcam;

 

Το συνήθισα κάπως το MIUI και σήμερα σε μερικές ώρες ξεκλειδώνω bootloader για να βάλω adaway (δεν άντεξα με τις non root λύσεις) και με την ευκαιρία του wipe λέω να δοκιμάσω καμία rom. Την ελληνική βάζετε;

 

Βάλτε και κανένα link από τις προτάσεις σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Ποια custom rom προτείνετε που να μην επηρεάζει την ποιότητα της κάμερας με gcam;

 

 

 

Το συνήθισα κάπως το MIUI και σήμερα σε μερικές ώρες ξεκλειδώνω bootloader για να βάλω adaway (δεν άντεξα με τις non root λύσεις) και με την ευκαιρία του wipe λέω να δοκιμάσω καμία rom. Την ελληνική βάζετε;

 

 

 

Βάλτε και κανένα link από τις προτάσεις σας. :)

Ελληνική xtrv https://ota.xiaomi-miui.gr/suktew23/roms/20.1.9/

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Κάνω εγκαταστάση ενός θέματος και ενώ ενεργοποιώ να αλλάξουν όλα αυτό αλλάζει μόνο την αρχική οθόνη,τα εικονίδια την ταπετσαρία και όχι την εμφάνιση του dialer, των επαφών,των μηνυμάτων και τις γραμμής ειδοποιήσεων. Ξέρετε γιατί;a3c9a00b00dedbc38459df46d06cfaa6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω απενεργοποιήσει από ένα βίντεο που βρήκα στο utube, είναι για miui 10, αλλά το ίδιο πράγμα είναι. Στην αρχή πας ρυθμίσεις-κωδικοι & ασφάλεια-εξουσιοτηση & ανακληση και απενεργοποιείς την εφαρμογή msa. Μετά για κάθε εφαρμογή του συστήματος (διαχείριση αρχείων, λήψεις, φυλλομετρητής, μουσική κτλ χωριστά από τις ρυθμίσεις απενεργοποιεις τις προτάσεις όπως το δείχνει στο video.

 

ευχαριστω, ειχα απλα απενεργοποιησει το msa χωρις να εχω κανει τα υπολοιπα ,για να δουμε τωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναφέρθηκε στο γενικό νήμα του Android (νομίζω) η εφαρμογή Blokada (από εδώ, όχι μέσα από το store).

 

Την χρησιμοποιώ από την 2η μέρα που απέκτησα τη συσκευή και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

ευχαριστω θα τη δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Ποια custom rom προτείνετε που να μην επηρεάζει την ποιότητα της κάμερας με gcam;

 

Το συνήθισα κάπως το MIUI και σήμερα σε μερικές ώρες ξεκλειδώνω bootloader για να βάλω adaway (δεν άντεξα με τις non root λύσεις) και με την ευκαιρία του wipe λέω να δοκιμάσω καμία rom. Την ελληνική βάζετε;

 

Βάλτε και κανένα link από τις προτάσεις σας. :)

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/41550-Miui-11-20-1-9-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BD%CE%AD%CF%89%CE%BD-MIUI-11-XTRV-ROM-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-22-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82/?pageNo=1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...