Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νικο την εκδοση αυτη (7.2.014) την λειτουργω πολυ καιρο και εχω βγαλει παρα πολλες φωτο.

 

Ειναι οπως τα ειπες. Γι αυτο μπηκα κι ολας στον "κοπο" να βγαλω συγκριτικο με την hyper γιατι γραφτηκε οτι ειναι λιγο χειροτερη απο την στοκ!!!! :X

 

Το bug που αναφερεις στα πορτραιτα ισχυει (φυσικα μεσα απο τη συλλογη φαινεται κανονικα).. Αλλο κολλημα με το HDR κτλ δεν με εχει βγαλει μεχρι στιγμης.

Του parrot η 7.2 είναι μόνο για τοπία, δοκίμασε selfie και indoor σε πρόσωπα δεν είναι καλή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπόν, να καταθέσω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη για το μέγα θέμα των Gcams:D

απ την αρχή ήμουνα με την 6.2 του bulkin (την 3η) και φυσικά ευχαριστημένος.

μόλις ανέβηκε εδώ η πρώτη hypercam E2 την δοκίμασα και μου φάνηκε ανώτερη από του bulkin συνολικά. Η E3 ακόμη λίγο πάνω, (πάντα τραβώντας σκοτεινά θέματα).

με το 2ο xml του vag74 βγαίνουν λίγο πιο φωτεινές, αλλά νομίζω χάνουν μια ιδέα σε λεπτομέρεια και χρώματα.

Ενώ γενικά δουλεύει αξιόπιστα, μερικές φορές κολλάει και δεν τραβάει με HDR παρά μόνο χωρίς αυτό. όταν συμβαίνει αυτό δεν επανέρχεται με τίποτα - ούτε διαγραφή δεδομένων, ούτε αλλαγή xml, παρά μόνο με reboot.

Μετά είδα τις φωτογραφίες του baxalo και είπα να δοκιμάσω και την 7.2.014 του bulkin

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-7/themes/google-camera-v7-1-015-bulkin043-aka-t3984305

κατ αρχήν μια χαρά μπαίνει σε miui 11,

επίσης παίζει παράλληλα με την hypercam.

την δοκίμασα όπως ήταν από ρυθμίσεις, μιας και δεν βρήκα xml, και πιθανόν να μην παίρνει.

δεν έχει μεγάλες διαφορές από την hypercam E3, αλλά φωτεινότερο αποτέλεσμα με μάλλον λίγο καλύτερη λεπτομέρεια/εστίαση.

Αλλά είναι σίγουρα πιο σβέλτη και προτιμώ την πρόσβαση που έχεις στις βασικές ρυθμίσεις. το μόνο bug νομίζω έχει να κάνει με το portrait, τραβάει κανονικά αλλά αν πατήσεις στην φωτογραφία να την δεις κρασάρει.

Αν δεν τρώει και τα κολλήματα του HDR της hypercam θα ήταν μάλλον η επιλογή μου αν έπρεπε να κρατήσω μόνο μία. :)

 

*φαντάζομαι με λίγο "πείραγμα" στις ρυθμίσεις πολλά αλλάζουν και τα γούστα του καθένα...άβυσσος...

η αξιοπιστία όμως της εφαρμογής είναι προτεραιότητα για μένα, τι να το κάνεις το καλύτερο αν την ώρα που το χρειαστείς.....το πουλάκι πέταξε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7886707#post7886707

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ παλιά χρησιμοποιούσα το QCustomShortcuts

φαντάζομαι στο play υπάρχουν κι άλλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εννοείται!:)

Με ποια rom είσαι και έχεις προβλήματα με την hyper3;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εχω δοκιμασει και σε τοπια και προσωπα και selfie. Δε βλεπω κανενα προβλημα στη φωτογραφια. Απεναντιας κι ολας.

Αλλα οπως ειπαμε, γουστα ειναι αυτα :D

Υπαρχουν πολλες επιλογες, δοκιμαζει 2-3 οποιος θελει και αποφασιζει ποια αποτελεσματα ειναι ωραια για τα ματια του :)

Link to comment
Share on other sites

Του parrot η 7.2 είναι μόνο για τοπία, δοκίμασε selfie και indoor σε πρόσωπα δεν είναι καλή

 

[/color]Με ποια rom είσαι και έχεις προβλήματα με την hyper3;

εγώ πάντως μόνο τοπία δεν δοκίμασα, indoor και πρόσωπα σύγκρινα

την τελευταία XTRV έχω, δεν κολλάει συχνά, αλλά όταν το κάνει είναι πολύ σπαστικό, θέλει reboot

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε από τον browser και όχι από το tapatalk

Browser έχω το Chrome. Το tapatalk δεν το έχω και δεν το ξέρω καν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγώ παλιά χρησιμοποιούσα το QCustomShortcuts

φαντάζομαι στο play υπάρχουν κι άλλα

[)

Κρίμα να μην υπάρχει βασικό shortcut, να μην μπορώ να δημιουργήσω και να χρειάζεται να κατεβάσω εφαρμογή γι αυτό.

Σ' ευχαριστώ πάραυτα.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω δοκιμασει και σε τοπια και προσωπα και selfie. Δε βλεπω κανενα προβλημα στη φωτογραφια. Απεναντιας κι ολας.

 

Αλλα οπως ειπαμε, γουστα ειναι αυτα :D

 

Υπαρχουν πολλες επιλογες, δοκιμαζει 2-3 οποιος θελει και αποφασιζει ποια αποτελεσματα ειναι ωραια για τα ματια του :)

Οκ νόμιζα δεν είχες δοκιμάσει σε πρόσωπα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση.

Έχω ένα κόλλημα με τον καιρό και έχω μονίμως 2,3 εφαρμογές και στις αρχικές οθόνες τα αντίστοιχα widgets (χρησιμοποιώ nova launcher).

Τις 2 τελευταίες μέρες ενώ τα widgets ανανεώνουν κανονικά, δεν μπορώ πατώντας τα να έχω πρόσβαση στις εφαρμογές. Σε όλα τα άλλα widgets όλα δουλεύουν κανονικά.

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση.

Έχω ένα κόλλημα με τον καιρό και έχω μονίμως 2,3 εφαρμογές και στις αρχικές οθόνες τα αντίστοιχα widgets (χρησιμοποιώ nova launcher).

Τις 2 τελευταίες μέρες ενώ τα widgets ανανεώνουν κανονικά, δεν μπορώ πατώντας τα να έχω πρόσβαση στις εφαρμογές. Σε όλα τα άλλα widgets όλα δουλεύουν κανονικά.

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω?

αν διάβαζες και λίγο πιο πίσω θα έβρισκες και την λύση στο πρόβλημα

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση.

Έχω ένα κόλλημα με τον καιρό και έχω μονίμως 2,3 εφαρμογές και στις αρχικές οθόνες τα αντίστοιχα widgets (χρησιμοποιώ nova launcher).

Τις 2 τελευταίες μέρες ενώ τα widgets ανανεώνουν κανονικά, δεν μπορώ πατώντας τα να έχω πρόσβαση στις εφαρμογές. Σε όλα τα άλλα widgets όλα δουλεύουν κανονικά.

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω?

Πάτα παρατεταμένα πάνω στο widget που σου δημιουργεί το πρόβλημα, από το μενού που θα σου βγάλει μπες στο "πληροφ. εφαρμογής" και από το "Αλλες άδειες" τσεκάρισε το (Προβολή αναδυόμενων παραθύρων όσο εκτελείται στο παρασκήνιο).

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Πάτα παρατεταμένα πάνω στο widget που σου δημιουργεί το πρόβλημα, από το μενού που θα σου βγάλει μπες στο "πληροφ. εφαρμογής" και από το "Αλλες άδειες" τσεκάρισε το (Προβολή αναδυόμενων παραθύρων όσο εκτελείται στο παρασκήνιο).

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι λύση, είναι ημίμετρο.

 

Δεν με πειράζει θα χρησιμοποιώ την google photos.

Αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω στο φάκελο viber images σου δίνει επιλογή '' προβολή στις φωτογραφίες '' και μετά θα εμφανίζονται και στις φωτογραφίες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά είδα τις φωτογραφίες του baxalo και είπα να δοκιμάσω και την 7.2.014 του bulkin

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-7/themes/google-camera-v7-1-015-bulkin043-aka-t3984305

κατ αρχήν μια χαρά μπαίνει σε miui 11,

επίσης παίζει παράλληλα με την hypercam.

το πανηγύρι με το αν μπαίνει ή δεν μπαίνει το εξήγησα κι εγώ. του Bulkin043 ή πλέον Parrot043 θέλει να σβήσεις κάθε άλλη gcam που μπορεί να εμπλέκεται για να εγκατασταθεί. δουλεύει παράλληλα όμως και με κανά δυο άλλες που έχω αναφέρει σε δικό μου σχόλιο. το τροποποίησα κιόλας αρκετές φορές καταλήγοντας σε νέα συμπεράσματα κάνοντας αρκετές δοκιμές για να ξέρει ο καθένας τι μπαίνει και τι όχι. αναφέρω εκεί συχνά το astrography γιατί είδα συχνά στο διαδίκτυο να αναφέρουν πως δίνει πιο ζωντανά χρώματα και λεπτομέρειες σε φωτογραφίες... κυρίως νύχτα.

ίσως μπλέξαμε μόνο στα δύο ονόματα του parrot. εγώ τον αναφέρω όπως το έχει τώρα.

του cstark27 επειδή είναι για Pixel phones την περνάει ξεχωριστά αλλά δουλεύει άψογα και στο δικό μας.

το μόνο bug νομίζω έχει να κάνει με το portrait, τραβάει κανονικά αλλά αν πατήσεις στην φωτογραφία να την δεις κρασάρει.

 

αυτό με το κρασάρισμα στα πορτραίτα που λες εννοείς που μπαίνεις να την δεις και δεν κάνει ζουμ; αυτό το είδα κι εγώ σε όλες τις εκδόσεις.

 

θα τεστάρω κανά δυό ακόμα που βρήκα. σε γενικές γραμμές πάντως είναι πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα του στο κάτω μέρος έχει xml για κάθε κινητό από άλλους δες εδώ

 

Περνανε όμως μέσα από το app ή τα περνάνε χειροκίνητα μέσα απο τους φακέλους και root?

 

Ίσως και να χει αλλαξει βεβαια μιας και οι parrot δεν δουλευουν στη τωρινη μου συσκευή οπότε έχω καιρό να παίξω με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Περνανε όμως μέσα από το app ή τα περνάνε χειροκίνητα μέσα απο τους φακέλους και root?

 

Ίσως και να χει αλλαξει βεβαια μιας και οι parrot δεν δουλευουν στη τωρινη μου συσκευή οπότε έχω καιρό να παίξω με αυτές.

 

Τα κατεβάζεις και τα βάζεις στο φάκελο

GoogleCamera\ConfigsCamera

μετά με διπλό ταπ τα επιλέγεις

δεν χρειάζεται να είσαι root

Link to comment
Share on other sites

Τα κατεβάζεις και τα βάζεις στο φάκελο

 

GoogleCamera\ConfigsCamera

 

μετά με διπλό ταπ τα επιλέγεις

 

δεν χρειάζεται να είσαι root

νομίζω οι φάκελοι είναι Gcam/Configs

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οι φάκελοι είναι Gcam/Configs

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Αναφέρομαι στην έκδοση 7x

 

 

_GYKXhI-571nwVtaKdg3Rhelz7SCRb1w8hpHmv437WSY9RCBcTapZkykdMUg1UGpzPcNhN0Fed0bX79swQdNwvqcJeCKmy_xCTce7iLuhOGxv-SufLf3wz8l9EKnT0RIKvtSskBuYPWGg6VTOwGxVNSu2TVmypa9zLXIamos6GyhksCkEtjn8zAABXTN1HWcKL8PEQu2jBTx3wB_wAkuP7YwN1ffD_qnhx44Jv2sAaaDGUGR0mOIzd4-5WUXgYa91gePdGuiYw4QMxtM7BttqiO7jOhXeTPz642Bjoqs5b8G_2hB4Zd_5dA4uoBvESa5Ad79WzG-_810C4hXnflwq5U76k88G5esNZQ2tPOJPce65v9MkmknpUHTeF-YDS_HFZWuK174UTWXRyeRKipqyrPkQPkJVmKadlWYXE4lUmKw2IeJIyY7wmxmGgAs4muE33EgylI_N5tP1msy-Z-JKNz1iXFVV8H5zZk8-_KmyV8kUD7Nyu4vp5JvtlOMkqCxP4y6obTGqh_b_BM4e1s-pcb2fKoB7HT3r3ht32OIe5q23t8Mkl8ZGCDKKiQORtRhTF6BOB4ysveAcaGRzCdALzWpEkesOK1UwRIm0T0z-8bZV1Wb4NdNDK_Vmag9jejl32qL3GLyqyZvQfiX9L1_P_J7YmT29zJSKTYy7_iIWtdKkKQAZ8soWQ=w493-h1067-no

Edited by apokakia
Link to comment
Share on other sites

Τα κατεβάζεις και τα βάζεις στο φάκελο

GoogleCamera\ConfigsCamera

μετά με διπλό ταπ τα επιλέγεις

δεν χρειάζεται να είσαι root

 

Δεν ρωταω γενικά. Αυτο το ξερω. :)

Εννοω αν το υποστηριζει το συγκεκριμένο app αυτοματα ή χειροκινητα γιατι όταν το δουλευα δεν ειχε επιλογή για φόρτωση.

 

Οπότε αυτο που λες το έχει και η parrot ή μου απάντησες γενικα; Ισως η απαντηση μου να ερχεται μέσα απο το ss σου αλλα δεν φαινεται σε μας (private)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωταω γενικά. Αυτο το ξερω. :)

Εννοω αν το υποστηριζει το συγκεκριμένο app αυτοματα ή χειροκινητα γιατι όταν το δουλευα δεν ειχε επιλογή για φόρτωση.

 

Οπότε αυτο που λες το έχει και η parrot ή μου απάντησες γενικα; Ισως η απαντηση μου να ερχεται μέσα απο το ss σου αλλα δεν φαινεται σε μας (private)

Ελπίζω τώρα να φαίνεται

GCam.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ χρησιμοποιώ την έκδοση PMGC_7.0.009_HDR_Version_V13.apk με κάποια από τα .xml που φαίνονται στο SS

και την 1η με τις δικές σου ρυθμίσεις (Antretng) για κάποια νυκτερινά

δεν έχω κάνει κάποια συγκριτικά για να αποφασίσω (βασικά φωτογραφίζω με DSLR)

γενικά είμαι ικανοποιημένος από την 7

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι με MIUI Global 10.3.6 & Android 9

Link to comment
Share on other sites

Τα κατεβάζεις και τα βάζεις στο φάκελο

GoogleCamera\ConfigsCamera

μετά με διπλό ταπ τα επιλέγεις

δεν χρειάζεται να είσαι root

γενικεύεις, αλλά τα παραπάνω δεν ισχύουν σίγουρα για την 7.2.014(bulkin/parrot)

ούτε οι παραπάνω φάκελοι δημιουργήθηκαν, ούτε διπλό ταπ παίζει...

τα xml της 7.2.014 είναι στο system/data/data/google camera...(με root)

Link to comment
Share on other sites

γενικεύεις, αλλά τα παραπάνω δεν ισχύουν σίγουρα για την 7.2.014(bulkin/parrot)

ούτε οι παραπάνω φάκελοι δημιουργήθηκαν, ούτε διπλό ταπ παίζει...

τα xml της 7.2.014 είναι στο system/data/data/google camera...(με root)

 

Διάβασε στο #4969 τι γράφω

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω 2 φωτογραφίες βραδυνές (μπαλκονάτες) για τον Αντρέα με Hypercam 3 (1ο xml).

 

Η πρώτη είναι κανονική χωρίς HDR ενώ η δεύτερη night mode HDR και μια τρίτη απογευματινή μέσα απ΄το αμάξι HDR.

 

49306585307_5268463762_b.jpgIMG_20191231_204718_pwr033

 

49306584117_f5b9f82775_b.jpgIMG_20191231_204458_pwr033

 

49306377141_4ef1cfc70a_b.jpgIMG_20191231_171232_pwr033

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω 2 φωτογραφίες βραδυνές (μπαλκονάτες) για τον Αντρέα με Hypercam 3 (1ο xml).

 

Η πρώτη είναι κανονική χωρίς HDR ενώ η δεύτερη night mode HDR και μια τρίτη απογευματινή μέσα απ΄το αμάξι HDR.

 

49306585307_5268463762_b.jpgIMG_20191231_204718_pwr033

 

49306584117_f5b9f82775_b.jpgIMG_20191231_204458_pwr033

 

49306377141_4ef1cfc70a_b.jpgIMG_20191231_171232_pwr033

Στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ είσαι;Η δεύτερη σαφώς καλύτερη και με καλύτερη λεπτομέρια.
Link to comment
Share on other sites

Στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ είσαι;
:lol:

 

 

Όντως με το hdr είναι καλύτερες αλλά θέλει και σταθερό χέρι ... που δεν έχω , αλλά στηρίχτηκα στο κάγκελο. :p

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!! Πήρα δώρο στον αδερφό μου τι Amazfit gtr. Κατέβασα την εφαρμογή Amazfit αλλά μόλις πάω να συμπληρώσω την ημερομηνία γέννησης η εφαρμογή κρασαρει. Τι πρέπει να κάνω;

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρόνια σε όλους πάντα με υγεία και τύχη!

 

Κάποια στιγμή όταν "καταλήξετε" ποια είναι ιδανικότερη (νυχτερινή λήψη/ταχύτητα/θόρυβος/αξιοπιστία/ποιότητα) εφαρμογή κάμερας για το RN7 βάλτε έναν οδηγό με την αντίστοιχη ώστε να την περάσουμε για εμάς με τους αδαήδες στόκ-ους. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους και όλες. :)

 

Καλημέρα και καλή χρόνια σε όλους πάντα με υγεία και τύχη!

 

Κάποια στιγμή όταν "καταλήξετε" ποια είναι ιδανικότερη (νυχτερινή λήψη/ταχύτητα/θόρυβος/αξιοπιστία/ποιότητα) εφαρμογή κάμερας για το RN7 βάλτε έναν οδηγό με την αντίστοιχη ώστε να την περάσουμε για εμάς με τους αδαήδες στόκ-ους. :lol:

 

Δε νομίζω πως υπάρχει και κατά πάσα πιθανότητα θα μείνεις με τη "στοκ" αν περιμένεις κι άλλο. :lol:

Tablet : Samsung Galaxy Tab S5e SM-T720

Smartphone : Moto Razr 2022

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...