Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε εμένα έτσι δουλεύει.

 

Μπούρδα!!.. έφαγε σουτ και δουλεύω gcam και open camera που λειτουργούν καλα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπερδεμα ρε παιδια με αυτες τις καμερες.

Συνοπτικα, εχουμε 3 εκδοσεις gcam, 2 hypercam και τις επιλογες open camera και την στοκ. Σωστα?

Για φωτογραφιες και βίντεο αντιστοιχα, ποιες θεωρειτε τις καλυτερες?

 

Εγω προσωπικα εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω για φωτό την gcam 6.2 κάτι και για βιντεο την open camera αλλά πιστεύω ότι και οι δύο είναι ισάξιες στο βίντεο,αρκεί τα bitrate να είναι πχ στο 70 και η σταθεροποίηση στο on... Την στοκ δεν την κοιτάω καθολου
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπερδεμα ρε παιδια με αυτες τις καμερες.

Συνοπτικα, εχουμε 3 εκδοσεις gcam, 2 hypercam και τις επιλογες open camera και την στοκ. Σωστα?

Για φωτογραφιες και βίντεο αντιστοιχα, ποιες θεωρειτε τις καλυτερες?

 

Εγω προσωπικα εχω μπερδευτει

 

Οσο το ειχα, το βιντεο ειχε καλυτερη σταθεροποιηση και λογο λεπτομεριας/θορυβου στην στοκ καμερα με 1080p 30fps

 

Τωρα για τις gcam εγώ προτεινα να ανεβούν συγκριτικά νυχτερινών τοπίων πχ της πρωτης προτεινόμενης (fu24 + ρυθμισεις) και της hyper ωστε να έχουν όλοι μια ιδεα αλλα δεν ανεβασε κανεις. Γιατι ολα τα θετικά σχολια που ειδα ηταν για indoor και ημερήσιες όπου εκει βοηθαει τυχον χαμηλότερο noise reduction αλλα δεν ειναι καλό για νυχτερινα τοπία.

 

Εαν οντως η διαφορα ειναι στο noise reduction (κάτι που μπορουσες να μειωσεις πχ και στην fu24) τότε ειναι πάλι θέμα γούστου. Αν παλι ειναι παντού ανώτερη, τότε δεν υπάρχει λόγος να προβληματιστεί κάποιος... που δεν αποκλειεται να ισχύει αν σκεφτεις οτι εχουν περασει κάπου 8 μηνες από τοτε που την έστησα την πρώτη :). Αλλά το θέμα ειναι να ανεβει συγκριτικό ώστε να ξέρουμε ώστε και γω αν ειναι σε κάτι φιλους να τους αλλαξω τις gcams.

 

Οι gcams αργα αλλά σταθερά εξελίσσονται... αν και θα περιμενα πραγματική βελτίωση να δειτε σε επόμενη βάση (πχ 7.2) και οχι πάλι ιδια βαση (6.1). Με το ορο πραγματική βελτίωση εννοώ ίδια λεπτομέρια αλλά με χαμηλότερο θόρυβο ή περισσότερη λεπτομέρια με ίδιο θόρυβο. Αν ομως έχεις περισσότερη λεπτομέρια αυξάνοντας το θόρυβο, τότε δεν ειναι βελτίωση αλλά απλά διαφορετική προτίμηση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα μία μικρή διαφορά ως προς την ποιότητα στο βίντεο υπέρ της open camera. Αν συγκρίνει κάνεις τα βίντεο μεταξύ google camera open camera να πει καμιά γνώμη...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Η εφαρμογή Συλλογή μου δείχνει μόνο τις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί απο το κινητό και βρίσκονται δηλαδή στο φάκελο Κάμερα.

Η εφαρμογή Google photos όμως δουλεύει κανονικά, τις δείχνει όλες.

 

Πως μπορώ να ρυθμίσω τη Συλλογή ώστε να διαβάζει φωτογραφίες και βίντεο και από τους υπόλοιπους φακέλους;

 

Την εφαρμογή Google Photos δεν την χρησιμοποιώ αλλά η εφαρμογή συλλογή μου δείχνει όλες τις φωτογραφίες που έχω αποθηκευμένες στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο του κινητού ή της κάρτας SD ανεξαρτήτως του εάν βρίσκονται μέσα στον φάκελο camera ή όχι.

Εάν πας στην εφαρμογή Διαχείριση Αρχείων ή εάν συνδέσης το κινητό με τον υπολογιστή τότε μπορείς να τις δεις;

Εάν δεν μπορείς να τις δεις τότε ίσως να μην είναι αποθηκευμένες στην συσκευή αλλά στον online αποθηκευτικό χώρο του Google Photos.

Εάν μπορείς να τις δεις τότε δεν ξέρω γιατί στο κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Η εφαρμογή Συλλογή μου δείχνει μόνο τις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί απο το κινητό και βρίσκονται δηλαδή στο φάκελο Κάμερα.

Η εφαρμογή Google photos όμως δουλεύει κανονικά, τις δείχνει όλες.

 

Πως μπορώ να ρυθμίσω τη Συλλογή ώστε να διαβάζει φωτογραφίες και βίντεο και από τους υπόλοιπους φακέλους;

 

Απορώ αν τα γράφετε αλήθεια αυτά που γράφετε.

Στη συλλογή γράφει άλμπουμ, στα άλμπουμ είναι κ οι άλλες φωτογραφίες που έχεις στη συσκευή σου.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια έκδοση miui έχετε; Μου κάνει εντύπωση το Νοτε5 της γυναίκας μου έχει miui 11 και το δικό μου 10 κατι
Link to comment
Share on other sites

Οσο το ειχα, το βιντεο ειχε καλυτερη σταθεροποιηση και λογο λεπτομεριας/θορυβου στην στοκ καμερα με 1080p 30fps

 

Τωρα για τις gcam εγώ προτεινα να ανεβούν συγκριτικά νυχτερινών τοπίων πχ της πρωτης προτεινόμενης (fu24 + ρυθμισεις) και της hyper ωστε να έχουν όλοι μια ιδεα αλλα δεν ανεβασε κανεις. Γιατι ολα τα θετικά σχολια που ειδα ηταν για indoor και ημερήσιες όπου εκει βοηθαει τυχον χαμηλότερο noise reduction αλλα δεν ειναι καλό για νυχτερινα τοπία.

 

Εαν οντως η διαφορα ειναι στο noise reduction (κάτι που μπορουσες να μειωσεις πχ και στην fu24) τότε ειναι πάλι θέμα γούστου. Αν παλι ειναι παντού ανώτερη, τότε δεν υπάρχει λόγος να προβληματιστεί κάποιος... που δεν αποκλειεται να ισχύει αν σκεφτεις οτι εχουν περασει κάπου 8 μηνες από τοτε που την έστησα την πρώτη :). Αλλά το θέμα ειναι να ανεβει συγκριτικό ώστε να ξέρουμε ώστε και γω αν ειναι σε κάτι φιλους να τους αλλαξω τις gcams.

 

Οι gcams αργα αλλά σταθερά εξελίσσονται... αν και θα περιμενα πραγματική βελτίωση να δειτε σε επόμενη βάση (πχ 7.2) και οχι πάλι ιδια βαση (6.1). Με το ορο πραγματική βελτίωση εννοώ ίδια λεπτομέρια αλλά με χαμηλότερο θόρυβο ή περισσότερη λεπτομέρια με ίδιο θόρυβο. Αν ομως έχεις περισσότερη λεπτομέρια αυξάνοντας το θόρυβο, τότε δεν ειναι βελτίωση αλλά απλά διαφορετική προτίμηση.

 

Το βίντεο της στοκ το προτιμώ και εγώ.

Θα δοκιμάσω λίγο την hyper και θα επανέλθω.

Τώρα για να ανεβάσω να συγκρίνουμε πολύ ευχαρίστως, όταν βρω ένα καλό βραδινό τοπίο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια έκδοση miui έχετε; Μου κάνει εντύπωση το Νοτε5 της γυναίκας μου έχει miui 11 και το δικό μου 10 κατι
Σχεδόν όλοι έχουμε την 11.0.4

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσο το ειχα, το βιντεο ειχε καλυτερη σταθεροποιηση και λογο λεπτομεριας/θορυβου στην στοκ καμερα με 1080p 30fps

 

Τωρα για τις gcam εγώ προτεινα να ανεβούν συγκριτικά νυχτερινών τοπίων πχ της πρωτης προτεινόμενης (fu24 + ρυθμισεις) και της hyper ωστε να έχουν όλοι μια ιδεα αλλα δεν ανεβασε κανεις. Γιατι ολα τα θετικά σχολια που ειδα ηταν για indoor και ημερήσιες όπου εκει βοηθαει τυχον χαμηλότερο noise reduction αλλα δεν ειναι καλό για νυχτερινα τοπία.

 

Εαν οντως η διαφορα ειναι στο noise reduction (κάτι που μπορουσες να μειωσεις πχ και στην fu24) τότε ειναι πάλι θέμα γούστου. Αν παλι ειναι παντού ανώτερη, τότε δεν υπάρχει λόγος να προβληματιστεί κάποιος... που δεν αποκλειεται να ισχύει αν σκεφτεις οτι εχουν περασει κάπου 8 μηνες από τοτε που την έστησα την πρώτη :). Αλλά το θέμα ειναι να ανεβει συγκριτικό ώστε να ξέρουμε ώστε και γω αν ειναι σε κάτι φιλους να τους αλλαξω τις gcams.

 

Οι gcams αργα αλλά σταθερά εξελίσσονται... αν και θα περιμενα πραγματική βελτίωση να δειτε σε επόμενη βάση (πχ 7.2) και οχι πάλι ιδια βαση (6.1). Με το ορο πραγματική βελτίωση εννοώ ίδια λεπτομέρια αλλά με χαμηλότερο θόρυβο ή περισσότερη λεπτομέρια με ίδιο θόρυβο. Αν ομως έχεις περισσότερη λεπτομέρια αυξάνοντας το θόρυβο, τότε δεν ειναι βελτίωση αλλά απλά διαφορετική προτίμηση.

Την fu δεν την πέρασα ποτέ,οπότε δεν ξέρω αν είναι καλύτερη η όχι από την hyper.Πέρασα όμως την δεύτερη που είχες προτείνει χωρίς τα libs και η hyper είναι ανώτερη σε όλα και ειδικά σε σκοτεινά τοπια, έχει ελάχιστο θόρυβο με πολύ καλή ευκρίνεια και το βίντεο αν εξαιρεσεις την σταθεροποίηση που έχει η εργοστασιακή και εκεί είναι καλύτερη η hyper και από τις δύο που έχω δοκιμάσει .Οποίος έχει άποψη και από την fu η την έχει περασμένη ας ανεβάσει κάποιο συγκριτικό να δούμε τι γίνεται. Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλοι έχουμε την 11.0.4

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την fu δεν την πέρασα ποτέ,οπότε δεν ξέρω αν είναι καλύτερη η όχι από την hyper.Πέρασα όμως την δεύτερη που είχες προτείνει χωρίς τα libs και η hyper είναι ανώτερη σε όλα και ειδικά σε σκοτεινά τοπια, έχει ελάχιστο θόρυβο με πολύ καλή ευκρίνεια και το βίντεο αν εξαιρεσεις την σταθεροποίηση που έχει η εργοστασιακή και εκεί είναι καλύτερη η hyper και από τις δύο που έχω δοκιμάσει .Οποίος έχει άποψη και από την fu η την έχει περασμένη ας ανεβάσει κάποιο συγκριτικό να δούμε τι γίνεται.

 

Η bsg θυμάμαι είχε γρηγορότερο shutter οπότε όντως χάνει σε ακραία σκοτάδια. Αλλά ταυτόχρονα είναι και καλύτερη στο να πιάσει κίνηση.

 

Οκ σε ευχαριστώ για το info. Θα βόλευε πάντως και ένα συγκριτικό (ειδικά με fu24) έτσι για να χουμε μια ιδέα :)

 

Υ.Γ. Πέρασες κάποιο xml? Αν ναι ποιο; Μήπως βολεψω δύο φίλους μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως την bsg είχα περάσει ,πραγματικά η hyper είναι πάρα πολύ καλή.

Υ.Γ:Την Ε3 πέρασα με το δεύτερο αρχείο και η κάμερα σκοτώνει.

Ποστ 4726.

Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο της στοκ το προτιμώ και εγώ.

Θα δοκιμάσω λίγο την hyper και θα επανέλθω.

Τώρα για να ανεβάσω να συγκρίνουμε πολύ ευχαρίστως, όταν βρω ένα καλό βραδινό τοπίο

 

Δοκιμάστε βίντεο με open camera με stabilization on και bitrate στα 70 και θα δείτε ποιότητα πάνω από στοκ....

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις για την hyper.

τραβαω φωτο σε σκοτεινο σημειο με φλας. ανοιγω να την δω μεσα απο την εφαρμογη της καμερας και συνεχεια γραφει "επεξεργασια HDR+.." και δε τελειωνει ποτε. αν βγω απο την εφαρμογη της καμερας και ξαναμπω δεν υπαρχει η φωτογραφια. (edit. μετα απο 15'!! τελειωσε η επεξεργασια και η φωτο ειναι τελεια!)

το 2ο οπως ξαναρωτησα σε παλιοτερο ποστ, η ποιοτητα των φωτογραφιων ειναι καλο σε σας σε κατασταση ζουμ? βγαζω φωτογραφια, φαινεται οκ, κανω ζουμ και ειναι χαλια!

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις για την hyper.

τραβαω φωτο σε σκοτεινο σημειο με φλας. ανοιγω να την δω μεσα απο την εφαρμογη της καμερας και συνεχεια γραφει "επεξεργασια HDR+.." και δε τελειωνει ποτε. αν βγω απο την εφαρμογη της καμερας και ξαναμπω δεν υπαρχει η φωτογραφια. (edit. μετα απο 15'!! τελειωσε η επεξεργασια και η φωτο ειναι τελεια!)

το 2ο οπως ξαναρωτησα σε παλιοτερο ποστ, η ποιοτητα των φωτογραφιων ειναι καλο σε σας σε κατασταση ζουμ? βγαζω φωτογραφια, φαινεται οκ, κανω ζουμ και ειναι χαλια!

πως είναι δυνατόν να είναι υψηλή η ποιότητα των φωτογραφιών με zoom???

ψηφιακό είναι στα κινητά, είτε ζουμάρεις είτε κάνεις crop μετά το ίδιο είναι.

 

και επειδή μάλλον αρκετοί μπερδεύονται, η standard επιλογή πρέπει να είναι HDR+(μεσσαίο)

το HDR+ enchanced (δεξιά) τραβά περισσότερα frames, απαιτεί σταθερό χέρι και φυσικά ακίνητο θέμα

Link to comment
Share on other sites

πως είναι δυνατόν να είναι υψηλή η ποιότητα των φωτογραφιών με zoom???

ψηφιακό είναι στα κινητά, είτε ζουμάρεις είτε κάνεις crop μετά το ίδιο είναι.

 

και επειδή μάλλον αρκετοί μπερδεύονται, η standard επιλογή πρέπει να είναι HDR+(μεσσαίο)

το HDR+ enchanced (δεξιά) τραβά περισσότερα frames, απαιτεί σταθερό χέρι και φυσικά ακίνητο θέμα

 

δοκιμασε με gcam 7.2 και δες την διαφορα στο ζουμ..

στην σκοτεινη με φλας που ειπα οτι εβγαλα, το ζουμ ειναι σχεδον τελειο. σε φωτο στον χωρο που βγαζω ή προσωπα, στο ζουμ δεν ειναι καθολου καλο.

Edited by baxalo
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι δεν δουλεύουν τα widgets δλδ όταν πατάς επάνω τους δε σε μεταφέρουν στην εκάστοτε εφαρμογή. Το έχει παρατηρήσει κανείς; Πως μπορώ να το επαναφέρω; Έχω κάνει επανεκκίνηση τηλ αλλά.... Τπτ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την open camera που την βρίσκουμε;

Στο playstore.Ανεβασε bitrate στο βίντεο και θα δεις άλλη ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως την bsg είχα περάσει ,πραγματικά η hyper είναι πάρα πολύ καλή.

Υ.Γ:Την Ε3 πέρασα με το δεύτερο αρχείο και η κάμερα σκοτώνει.

Ποστ 4726.

Η Ε3 αντικαθιστά του BSG ή αυτήν με τις ρυθμίσεις του Αντρέα;

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore.Ανεβασε bitrate στο βίντεο και θα δεις άλλη ποιότητα...

 

Ευχαριστώ την κατέβασα. Στα ποσά mbps να βάλω το bitrate?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ψαχνω για διάφανη θήκη σιλικόνης που να καλύπτει κ την κάμερα.εχετε να προτείνετε κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.ψαχνω για διάφανη θήκη σιλικόνης που να καλύπτει κ την κάμερα.εχετε να προτείνετε κάτι;

 

Λογικά εννοείς να καλύπτει την κάμερα ώστε να μην ακουμπά στο τραπέζι ή όπου το αφήνεις. Για μένα τσεκαρε spigen διάφανη Σκρουτζ με κάτω από 10 ευρώ. Ποιότητα πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εννοείς να καλύπτει την κάμερα ώστε να μην ακουμπά στο τραπέζι ή όπου το αφήνεις. Για μένα τσεκαρε spigen διάφανη Σκρουτζ με κάτω από 10 ευρώ. Ποιότητα πολύ καλή.

 

Ναι τέτοια ψάχνω.θα το τσεκαρω.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...