Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο να σου πληρώσουν την επισκευή από το να το στέλνεις πίσω ;)

Καλο μεσημερι . Ειχα σημερα απαντηση απο το καταστημα για την προταση επισκευης απο εμενα. Με προβληματιζει το οτι δεν θα υπαρχει μετα εγγυηση εαν η επισκευη γινει εδω,αλλα ποσο τυχερος να ειμαι να βγαλει και αλλη βλαβη και εαν θα πληρωσουν το μαξιμουμ 60 ευρ που αναφερουν. Κοστος επισκευης 75 ευρ.(55 οθονη γνησια + 20ευρ. εργασια)Αντρεα λεω να το φτιαξω εδω να τελειωνω. Σωστα????? ( We suggest you to ask your local repair store whether they could repair the phone. After you have the phone repaired, please offer the receipt to us,we will refund repair cost for you only if the cost is less than EUR 60. Please note that after your phone is disassembled and repaired in your side,the phone would not enjoy warranty any more.)

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι . Ειχα σημερα απαντηση απο το καταστημα για την προταση επισκευης απο εμενα. Με προβληματιζει το οτι δεν θα υπαρχει μετα εγγυηση εαν η επισκευη γινει εδω,αλλα ποσο τυχερος να ειμαι να βγαλει και αλλη βλαβη και εαν θα πληρωσουν το μαξιμουμ 60 ευρ που αναφερουν. Κοστος επισκευης 75 ευρ.(55 οθονη γνησια + 20ευρ. εργασια)Αντρεα λεω να το φτιαξω εδω να τελειωνω. Σωστα????? ( We suggest you to ask your local repair store whether they could repair the phone. After you have the phone repaired, please offer the receipt to us,we will refund repair cost for you only if the cost is less than EUR 60. Please note that after your phone is disassembled and repaired in your side,the phone would not enjoy warranty any more.)

 

Αν δεν έχεις άλλη συσκευή τότε αναγκαστικά θα βάλεις τα 15 από τη τσέπη. Αλλιώς την στέλνεις πίσω και είναι υποχρεωμένοι να στην φτιάξουν/αντικαταστήσουν

 

Παρόλα αυτά γκρινιαξε λίγο του στυλ "είμαι πολύ απογοητευμένος που περίμενα τόσο καιρό να έρθει το κινητό και είχε πρόβλημα και δεν καλύπτετε καν το συνολικό κόστος της επισκευής ενώ σας προτίμησα γιατί είστε μεγάλο καταστημα" κλπ. Γενικά ο Κινέζος θέλει να στείλεις 3-4 φορές το ίδιο email γκρίνιας και στο τέλος σε καλύπτουν.

 

Εμένα μου είχαν κάνει refund 20 δολλάρια επειδή δεν είχε νάυλον το κουτί. Απλά θέλει γκρίνια μερικά emails πριν ανταποκριθούν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει μπει στον κόπο κανείς που έχει mi 8 lite, να συγκρίνει κάμερες;

Εννοώ stock mi 8 lite με gcam redmi note 7.

Το mi 8 lite δεν παίρνει gcam, σωστά;

Έχω διαβάσει καλά σχόλια για τους φακούς του αλλά δεν έχω ιδία άποψη.

 

Παίρνει αν ξεκλειδώσεις και ενεργοποιήσεις api2. Λογικά παρόμοιο με το poco πρέπει να είναι

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παίρνει αν ξεκλειδώσεις και ενεργοποιήσεις api2. Λογικά παρόμοιο με το poco πρέπει να είναι
Στο poco δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα, ή τιποτα τέτοιο. Μόνο το APK της GCam κάνεις εγκατάσταση και τέλος όπως και στο RN7
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα μηπως γνωριζεις τι παιζει με τα μεταφορικα γιατι δεν ειμαι σιγουρος εαν αυτοι καλυψουν το κοστος που θα το στειλω? Εφ'οσον η βλαβη ειναι απο αυτους

πρεπει αυτοι να επιβαρυνθουν τα εξοδα, και να ανοιξω διαμαχη μεσω paypal? Συγνωμη που σε ζαλιζω αλλα πρωτη φορα εχω τετοιο προβλημα αν και ειμαι πελατης της κινεζικης αγορας. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα μηπως γνωριζεις τι παιζει με τα μεταφορικα γιατι δεν ειμαι σιγουρος εαν αυτοι καλυψουν το κοστος που θα το στειλω? Εφ'οσον η βλαβη ειναι απο αυτους

πρεπει αυτοι να επιβαρυνθουν τα εξοδα, και να ανοιξω διαμαχη μεσω paypal? Συγνωμη που σε ζαλιζω αλλα πρωτη φορα εχω τετοιο προβλημα αν και ειμαι πελατης της κινεζικης αγορας. Ευχαριστω.

Ολα φιλε πρεπει να γινουν παντα μετα απο συννεονοηση με το καταστημα αγορας,ποιος πληρωνει και τι πληρωνει,εχω στειλει αρκετες φορες πισω,αλλα ειναι εξαιρετικα χρονοβορο,και σπασα....κο,εδω σε καλες εποχες μα τα κενοζομαγαζα και μας εβγαζαν την ψυχη εως ερθουμε σε συμφωνια για τα τεκτενομενα.Απειρα μαιλ και τσατ με αυτους........και το χειορτερο να κανουν τους....κινεζους οτι δεν καταλαβαν καλα κλτ.

Καλα ξεμπερδεματα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στο poco δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα, ή τιποτα τέτοιο. Μόνο το APK της GCam κάνεις εγκατάσταση και τέλος όπως και στο RN7

 

Ποιος είπε ότι χρειάζεται στο ποκο κάτι τέτοιο; Για το mi8 lite μιλαγα που ρώτησε ο Δημήτρης. Απλά σε φωτογραφική απόδοση λέω ότι μάλλον είναι παρόμοιο με το ποκο ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανδρεα μηπως γνωριζεις τι παιζει με τα μεταφορικα γιατι δεν ειμαι σιγουρος εαν αυτοι καλυψουν το κοστος που θα το στειλω? Εφ'οσον η βλαβη ειναι απο αυτους

πρεπει αυτοι να επιβαρυνθουν τα εξοδα, και να ανοιξω διαμαχη μεσω paypal? Συγνωμη που σε ζαλιζω αλλα πρωτη φορα εχω τετοιο προβλημα αν και ειμαι πελατης της κινεζικης αγορας. Ευχαριστω.

 

Αν αποδειχτεί ότι είναι πρόβλημα της συσκευης καλύπτουν αυτοί τα μεταφορικά (πάντα σε συνεννόηση βέβαια).

 

Για μένα ζαλισε τους λίγο με το τρόπο που σου είπα να σου καλύψουν το πλήρες ποσό της επισκευής και τέλος. Απλά τώρα σου κανουν το κινεζο.

Link to comment
Share on other sites

Επισημα η απαντηση απο την εταιρια για οσους ενδιαφερονται σχετικα με το θεμα εγγυησης κτλ.

Δηλαδη αγοραζεις στελνεις το ιμει και εαν ειναι απο αυτους η αγορα ολα μελι γαλα.

Τωρα προφανως οι μεγαλες αλυσιδες δεν εχουν παρομοια θεματα.

 

Καλησπέρα και πάλι Κύριε.......,

 

Όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενη επικοινωνία μας εάν δεν γνωρίζουμε το ΙΜΕΙ ενός προϊόντος, δυστυχώς δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ότι απολαμβάνει την εγγύηση και την υποστήριξη, που παρέχεται από την εταιρεία μας........

 

Αυτα και καλες αγορες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι χρειάζεται στο ποκο κάτι τέτοιο; Για το mi8 lite μιλαγα που ρώτησε ο Δημήτρης. Απλά σε φωτογραφική απόδοση λέω ότι μάλλον είναι παρόμοιο με το ποκο ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν αποδειχτεί ότι είναι πρόβλημα της συσκευης καλύπτουν αυτοί τα μεταφορικά (πάντα σε συνεννόηση βέβαια).

 

Για μένα ζαλισε τους λίγο με το τρόπο που σου είπα να σου καλύψουν το πλήρες ποσό της επισκευής και τέλος. Απλά τώρα σου κανουν το κινεζο.

Tους εστειλα ενα μακροσκελες κειμενο με ολους τους ενδοιασμους μου για το καταστημα και ανεφερα οτι θα το στειλω πισω για αντικατασταση και ανοιγω μαζι τους διαμαχη μεσω Paypal. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και χρωσταω ενα τραπεζι(οφτο και καλο κρασι) αν καποτε κατεβεις Κρητη.

Link to comment
Share on other sites

Tους εστειλα ενα μακροσκελες κειμενο με ολους τους ενδοιασμους μου για το καταστημα και ανεφερα οτι θα το στειλω πισω για αντικατασταση και ανοιγω μαζι τους διαμαχη μεσω Paypal. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και χρωσταω ενα τραπεζι(οφτο και καλο κρασι) αν καποτε κατεβεις Κρητη.

 

Γενικα προσπαθησε να το πας σε καλυψη επισκευης παρα αποστολή για να μην ταλαιπωριέσαι τσάμπα.

 

Όσον αφορά το τραπέζι, λίγη τσικουδιά μου αρκεί :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις πήρα τη συσκευή. Αν είναι εύκολο ας παραθέσει κάποιος ένα λινό με gcam και τι πρέπει να κάνω για να έχω την καλύτερη απόδοση

 

sent from OnePlus 5t

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το link με όλα τα σχετικά στοιχεία του Antretng βρίσκεται στο 1ο post του νήματος.
Link to comment
Share on other sites

Το λινκ για την κάμερα, που είναι στο πρώτο ποστ, δεν λειτουργεί.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Τέρμα κάτω στο πρώτο post -> Οδηγός για κάμερα, φωτογραφίες, βίντεο και gcam

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το είχα δει. Και τώρα εξακολουθεί να μην μπορώ να το πατήσω. Ίσως φταίει το κινητό μου, αυτό που ανέβασες τώρα λειτουργεί κανονικά. Ευχαριστώ

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικα προσπαθησε να το πας σε καλυψη επισκευης παρα αποστολή για να μην ταλαιπωριέσαι τσάμπα.

 

Όσον αφορά το τραπέζι, λίγη τσικουδιά μου αρκεί :happy:

Σε ποια περιοχη εισαι να δω πως θα γινει με την αποστολη τσικουδιας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτοχος και εγώ μετά από redmi note 4. Ερώτηση έχει βάλει κανείς custom ROM? Η κάμερα έχει την ίδια ποιότητα;
Link to comment
Share on other sites

Για καλυτερο βιντεο stock camera 1080 30fps (σταθερο βιντεο, καλη αποδοση φωτος)

Για καλυτερη φωτο google cam HDR+

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 4-5 ημέρες παρατηρώ πολύ λαγκαρισμα στο fb.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε σε ίντερνετ, ούτε σε Tapatalk. Είναι σφαιρατο το κινητό.

Στο fb ομως σκρολαρεις με το δάχτυλο και πολλές φορές θυμάται να ανταποκριθεί μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 4-5 ημέρες παρατηρώ πολύ λαγκαρισμα στο fb.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε σε ίντερνετ, ούτε σε Tapatalk. Είναι σφαιρατο το κινητό.

Στο fb ομως σκρολαρεις με το δάχτυλο και πολλές φορές θυμάται να ανταποκριθεί μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Εαν στο κανει μονο στο φβ ειναι θεμα της εφαρμογης.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 4-5 ημέρες παρατηρώ πολύ λαγκαρισμα στο fb.

Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε σε ίντερνετ, ούτε σε Tapatalk. Είναι σφαιρατο το κινητό.

Στο fb ομως σκρολαρεις με το δάχτυλο και πολλές φορές θυμάται να ανταποκριθεί μετά από μερικά δευτερόλεπτα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Το ίδιο ακριβώς, μάλλον της εφαρμογής είναι θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα χει τα λαγκακια της η συσκευή. Και μου κάνει εντύπωση γιατί το mi note 3 ήταν σφαίρα. Έχουμε μεν ένα χρόνο διαφορά από τότε αλλά δεν δικαιολογείται η διαφορά που βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα χει τα λαγκακια της η συσκευή. Και μου κάνει εντύπωση γιατί το mi note 3 ήταν σφαίρα. Έχουμε μεν ένα χρόνο διαφορά από τότε αλλά δεν δικαιολογείται η διαφορά που βλέπω.

Κανενα σοβαρο κολλημα δεν εχω δει,και ιδιαιτερα σε παιχνιδια,που σου κανει εσενα και τι ακριβως φιλε?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κανενα σοβαρο κολλημα δεν εχω δει,και ιδιαιτερα σε παιχνιδια,που σου κανει εσενα και τι ακριβως φιλε?

 

Τι εννοεις τι μου κανει; Υπαρχει καποιο μοναδα μετρησης smoothness? :lol::p

 

Απλα λεω οτι σε συγκριση με το mi note 3 που ειχα παλαιοτερα (παρόμοιο hw, ανάλυση κλπ) εχουν πολυ μεγαλη διαφορά. Οκ περασε ενας χρονος απο τότε αλλα δεν νομιζω να βαρυναν τοσο πολυ οι εφαρμογες.

 

Γενικα για 660 soc θα το περιμενα πιο σβέλτο. Και αυτο το χα δει και στο rn5 που το zenfone 3 zoom με τον 625 ηταν πιο σβέλτο. Δηλαδή εχω την αισθηση οτι εχουν λιγο κακο optimization τα redmi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα κάτοχος και εγώ μετά από redmi note 4. Ερώτηση έχει βάλει κανείς custom ROM? Η κάμερα έχει την ίδια ποιότητα;

 

Αν εννοεις aosp/los based λένε οτι η gcam εχει κατωτερη απόδοση. Προφανως καποιο θέμα θα εχει με το pixel binning. Εκει φρεναρα και γω και εμεινα miui.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ποια περιοχη εισαι να δω πως θα γινει με την αποστολη τσικουδιας?

 

Ολα κιολα τη τσικουδια θα την πιουμε οπως πρεπει. Από κοντα παρέα. Εχω καταγωγή από Κρητη από τη πλευρά της μάνας μου (Ρεθυμνο) οπότε αν κατεβω κανονίζεται :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τι μου κανει; Υπαρχει καποιο μοναδα μετρησης smoothness? :lol::p

 

Απλα λεω οτι σε συγκριση με το mi note 3 που ειχα παλαιοτερα (παρόμοιο hw, ανάλυση κλπ) εχουν πολυ μεγαλη διαφορά. Οκ περασε ενας χρονος απο τότε αλλα δεν νομιζω να βαρυναν τοσο πολυ οι εφαρμογες.

 

Γενικα για 660 soc θα το περιμενα πιο σβέλτο. Και αυτο το χα δει και στο rn5 που το zenfone 3 zoom με τον 625 ηταν πιο σβέλτο. Δηλαδή εχω την αισθηση οτι εχουν λιγο κακο optimization τα redmi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν εννοεις aosp/los based λένε οτι η gcam εχει κατωτερη απόδοση. Προφανως καποιο θέμα θα εχει με το pixel binning. Εκει φρεναρα και γω και εμεινα miui.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ολα κιολα τη τσικουδια θα την πιουμε οπως πρεπει. Από κοντα παρέα. Εχω καταγωγή από Κρητη από τη πλευρά της μάνας μου (Ρεθυμνο) οπότε αν κατεβω κανονίζεται :)

Εγραψα καπου για μοναδες και μετρησεις?:blink:

Εμπειρικά και μονο καταλαβαινεις εαν μια συσκευη εχει θεματακια με κολληματα και λαγκαρισματα.

Τουλαχιστον δεν εχω δει κατι σοβαρο εγω για αυτο και το ανέφερα,εσυ θα ελεγα να το κοιταξεις το δικο σου.

Με ποια ρομ εισαι εσυ?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Με 10.3.6 global rom και 4Gb/64Gb έκδοση δεν έχω δει ίχνος lag με φορτωμένα καμία 60 apps όσο το έχω. Bootloader unlocked και ελαφρά debloated όμως αν παίζει κάποιο ρόλο.
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...