Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή και Αγία η κάμερα αλλά με περιορισμούς όσο αφορά τα τεχνικά μέρη. Λογικό βέβαια, μην θέλετε με 250 ευρα και την πίτα ολόκληρη, μια χαρά φώτο βγάζει

 

Αν εξαιρέσουμε τη tele του p20 pro, που πραγματικά είναι η καλύτερη tele που έχω πιάσει, που υστερεί φωτογραφικα το rn7? Γιατί αν κατάλαβα καλά, ακόμα και αυτοί που προτιμούν το p20 μιλάνε για υποκειμενικά στοιχεία (πχ προτιμούν θερμότερα χρώματα ή οξύτητα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Huawei Mate 10 PRO και καμια σχεση οχι δεν θεωρησα οτι μου εθιξες την συσκευη.

Σου ειπα την δικη μου γνωμη και απ'οτι φαινεται επειδη δεν συμβαδιζει με την δικη σου δεν θες να την δεχτεις.

 

Θα το πω και τριτη φορα, εσενα σου αρεσει το αποτελεσμα αυτο ενω εμενα οχι και δεχομαι οτι οι φωτο του P20 pro δεν σου αρεσουν αλλα συγνωμη το οτι εσενα δεν σου αρεσει δεν σημαινει οτι ειναι χειροτερη.

Αυτο δειχνει ποσο μη αντικειμενικος εισαι σε συνδιασμο με το οτι τοσους μηνες προσπαθεις να πεισεις τους παντες οτι το RN7 ειναι ανταξιο και καλυτερο απο φωτογραφικες ναυαρχιδες.

 

Ακομα, δεν σου εκανα ποτε συγκριτικο ως συσκευης το P20 pro με το RN7 αλλα σου ειπα σχετικα με τις 2 φωτογραφιες που εβαλες, οπου οι οποιες ειναι και τραβηγμενες διαφορετικη εποχη, εχουν ανθισει τα φυτα στην μια. Απο αυτο και μονο η συγκριση ειναι ακυρη.

 

Πρεπει να αρχισεις να δεχεσαι την κριτικη απο αλλους ακομα και αν ειναι αρνητικη ή δεν συμβαδιζει με την δικη σου αλλιως μην ποσταρεις συγκριτικα.

 

Έννοια σου μα άνθρωποι σαν εσένα έχουν μειώσει την όρεξη μου για συγκριτικά.

 

Σου ξαναειπα ποιο ηταν το point. Σου απάντησα και σε όλα όσα είπες. Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι ενώ δεν έχεις καν τη συσκευή μπήκες στο κόπο να σχολιάσεις για πρώτη φορά μόνο και μόνο γιατί σου εθιξα την εταιρεία.

 

Ξαναδιάβασε τι γράφω στο αρχικό συγκριτικο με τις 6 συσκευες. Αν οι διαφορές στο προσωπικό σου γούστο αξίζουν για να πεις ότι το ένα είναι ναυαρχίδα και το άλλο mid range μάλλον εσύ είσαι που δεν θα πρεπε να σχολιάζεις. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω πρόσωπα δεν εννοώ μόνο σελφι. Στα πρόσωπα γενικά χάνουν τα huawei. Εκεί θες λεπτομέρια και ήπια επεξεργασία κάτι που δεν έχουν τα huawei. Σε indoor η διαφορά είναι χαώδης.

 

Συμφωνώ ότι μια συσκευή φωτογραφικα την κρίνεις overall αλλά σκέψου ότι στο συγκριτικο έχω βάλει υποτίθεται τα δυνατά σημεία της huawei (δηλαδή νυχτερινά τοπία). Για να ήταν πιο δίκαιο έπρεπε να χα βάλει και πρόσωπα κάτι που προφανώς δημόσια δεν μπορώ να ανεβάσω τέτοιες φωτογραφίες. Βασικά δεν πίστευα ότι θα κολλαγαμε τόσο στην huawei. Τόσες συσκευές έβαλα με στόχο να δείξω ότι παίζει σε επίπεδο ναυαρχίδας. Και αν κρίνω από τη τροπή που πήρε η κουβέντα μάλλον το πέτυχα :)

Οπως ανεφερα σαν απλος χρηστης το αποτελεσμα που βλεπω στο 20 μου αρεσει πιο πολυ.

Το ιδιο εκλαμβανω και απο αλλους φιλους γνωστους που βλεπουν το αποτελεσμα απο την καμερα.

Τωρα τοσο αναλυτικα σαν αυτα που αναφερεις εσυ δεν εχω ουτην την τεχνογνωσια ουτε την εμπειρια για να κρινω.:)

Και παλι να πω οτι για τα λεφτα που εδωσα ειμαι απολυτα οκ ακομα και με την εργοστασιακη καμερα που ειμαι,τουλαχιστον σε ημερησιες foto.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεφερα σαν απλος χρηστης το αποτελεσμα που βλεπω στο 20 μου αρεσει πιο πολυ.

Το ιδιο εκλαμβανω και απο αλλους φιλους γνωστους που βλεπουν το αποτελεσμα απο την καμερα.

Τωρα τοσο αναλυτικα σαν αυτα που αναφερεις εσυ δεν εχω ουτην την τεχνογνωσια ουτε την εμπειρια για να κρινω.:)

Και παλι να πω οτι για τα λεφτα που εδωσα ειμαι απολυτα οκ ακομα και με την εργοστασιακη καμερα που ειμαι,τουλαχιστον σε ημερησιες foto.

 

Το θεμα ειναι ότι εβαλα συγκριτικό με 6 συσκευές και έχουμε κολλήσει στο p20 pro :lol: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7867226#post7867226

 

Ο σκοπός ξαναλεω ήταν να δείξω ότι παίζει σε επίπεδο ναυαρχίδας. Τωρα προτιμάει ο ενας το θερμότερο wb, προτιμά ο άλλος το υψηλότερο contrast ή sharpening.... Αυτα ρε παιδιά είναι διαφορές που ειχαν μεταξύ τους και οι υπόλοιπες ναυαρχίδες (μπορω να σας βάλω και άλλες). Τι πάει να πει δηλαδή; Ότι το s9+ ή το v30 ή το 1+6t ειναι mid range επειδη δεν εχουν ίδια προσέγγιση με την huawei;

 

Ελπίζω τα δειγματα που βλέπετε με φιλους να είναι από pc και όχι οθόνη κινητου :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε τη tele του p20 pro, που πραγματικά είναι η καλύτερη tele που έχω πιάσει, που υστερεί φωτογραφικα το rn7? Γιατί αν κατάλαβα καλά, ακόμα και αυτοί που προτιμούν το p20 μιλάνε για υποκειμενικά στοιχεία (πχ προτιμούν θερμότερα χρώματα ή οξύτητα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έννοια σου να άνθρωποι σαν εσένα έχουν μειώσει την όρεξη μου για συγκριτικά.

 

Σου ξαναειπα ποιο ηταν το point. Σου απάντησα και σε όλα όσα είπες. Εγώ το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι ενώ δεν έχεις καν τη συσκευή μπήκες στο κόπο να σχολιάσεις για πρώτη φορά μόνο και μόνο γιατί σου εθιξα την εταιρεία.

 

Ξαναδιάβασε τι γράφω στο αρχικό συγκριτικο. Αν οι διαφορές στο προσωπικό σου γούστο αξίζουν για να πεις ότι το ένα είναι ναυαρχίδα και το άλλο mid range μάλλον εσύ είσαι που δεν θα πρεπε να σχολιάζεις. ;)

 

Βρε γλυκε μου ανθρωπε τι συγκριτικο φωτογραφιας ειναι αυτο οταν οι 2 φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες διαφορετικη εποχη;

Με την ιδια συσκευη να τραβηξεις μια τωρα και μια μετα απο 6 μηνες θα ειναι διαφορετικες φωτογραφιες.

Την πρωτη φορα που την εβαλες σου ειπε και αλλος για το honda που εγινε ...

 

Καταρχην εσυ εισαι αυτος που θιχτηκες αμεσως οταν σου ειπαμε οτι του P20 μας αρεσει περισσοτερο.

Εγω ουτε σου το κατηγορησα ουτε τιποτα, απλα οτι μου αρεσει περισσοτερο οι φωτογραφια του p20 γιατι εχει πιο ζεστα χρωματα. Γιατι δεν το δεχεσαι απλα αλλα θες να μας βγαλεις hater χωρις λογο;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Βρε γλυκε μου ανθρωπε τι συγκριτικο φωτογραφιας ειναι αυτο οταν οι 2 φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες διαφορετικη εποχη;

Με την ιδια συσκευη να τραβηξεις μια τωρα και μια μετα απο 6 μηνες θα ειναι διαφορετικες φωτογραφιες.

Την πρωτη φορα που την εβαλες σου ειπε και αλλος για το honda που εγινε ...

 

Καταρχην εσυ εισαι αυτος που θιχτηκες αμεσως οταν σου ειπαμε οτι του P20 μας αρεσει περισσοτερο.

Εγω ουτε σου το κατηγορησα ουτε τιποτα, απλα οτι μου αρεσει περισσοτερο οι φωτογραφια του p20 γιατι εχει πιο ζεστα χρωματα. Γιατι δεν το δεχεσαι απλα αλλα θες να μας βγαλεις hater χωρις λογο;

 

Η απάντηση βρισκετε εδώ γλυκύτατε συνομιλητή μου

 

Αυτο δειχνει ποσο μη αντικειμενικος εισαι σε συνδιασμο με το οτι τοσους μηνες προσπαθεις να πεισεις τους παντες οτι το RN7 ειναι ανταξιο και καλυτερο απο φωτογραφικες ναυαρχιδες.

 

Αποφάσισε. Μιλάμε για προσωπικό γούστο ή αν παίζει σε επίπεδο ναυαρχίδας; Έβαλα δείγματα απο g7, v30, s9+, 1+6t... παρόλα αυτά εσύ κόλλησες στο p20 pro. Απαντησε μου απλά στην ερώτηση αυτή. Παίζει ή οχι ανάμεσα σε αυτές τις συσκευές; Γιατι οι διαφορές που αναφέρεις υπέρ του p20 pro παίζουν και μεταξύ των υπόλοιπων ναυαρχίδων.

 

Και στη τελική γιατί οι συνθηκες της διαφορετικής μέρας να ηταν υπέρ του rn7 και όχι υπέρ του p20 pro που είναι και πιο προσφατες-καλοκαιρινες φωτογραφίες; Παρεμπιπτοντως από το Μαιο εχω το RΝ7 και το ποσο διαφορά εχουν ημερολογιακα φαινεται στο exif. Τωρα πως γινεται να εχουν 6 μηνες διαφορα μονο εσύ το ξερεις... ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρισκετε εδώ γλυκύτατε συνομιλητή μου

 

 

 

Αποφάσισε. Μιλάμε για προσωπικό γούστο ή αν παίζει σε επίπεδο ναυαρχίδας; Έβαλα δείγματα απο g7, v30, s9+, 1+6t... παρόλα αυτά εσύ κόλλησες στο p20 pro. Απαντησε μου απλά στην ερώτηση αυτή. Παίζει ή οχι ανάμεσα σε αυτές τις συσκευές; Γιατι οι διαφορές που αναφέρεις υπέρ του p20 pro παίζουν και μεταξύ των υπόλοιπων ναυαρχίδων.

 

Και στη τελική γιατί οι συνθηκες της διαφορετικής μέρας να ηταν υπέρ του rn7 και όχι υπέρ του p20 pro που είναι και πιο προσφατες-καλοκαιρινες φωτογραφίες;

 

Δεν κολλησα στο P20 pro αλλα σχολιασα για 2 φωτογραφιες οπου η μια ειναι απο το RN7 και η αλλη απο το P20 pro. Αυτο που λες τωρα ειναι σε διαφορετικο νημα. Μηπως εχεις χασει τον μπουσουλα λιγακι;

Βασικα σου ειπα συγκριση σε 2 φωτογραφιες τραβηγμενες διαφορετικη εποχη δεν ειναι και πολυ καλο συγκριτικο και σου ειπα και την αποψη μου για τα συσγκριτικα.

Εσυ παλι επειδη δεν θεοποιησα το Xiaomi κινητο σου αρχισες τις θεωριες, εδω θεωρησες οτι ειμαι και κατοχος.

Θα σου πω ακομα εναν λογο οπου το συγκριτικο σου ειναι ακυρο, το ενα κινητο τραβαει με custom εφαρμογη (gcam) με custom settings ενω το αλλο στο auto, ουτε καν στο pro mode.

Συγνωμη αλλα τετοιου ειδους συγκριτικα ειναι καλο να μην υπαρχουν γιατι πολυ απλα παραπλανουν αυτους δεν ξερουν.

Να παω κι εγω τωρα στο σημειο που τραβηξα μια φωτογραφια πριν απο 10+ με το Samsung omnia και να τραβαω φωτος μεχρι να βγει μια χειροτερη απο του omnia και να σου πω "οριστε το omnia τραβαει καλυτερα απο τα σημερινα κινητα".

Αν θες σωστο συγκριτικο και τα 2 κινητα διπλα διπλα σε manual mode δινοντας χρονο να το ρυθμισεις καλα, πανω σε τριποδο και ληψη την ιδια στιγμη μεσω handsfree ωστε να μην κουνηθει η συσκευη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήγα της μικρής σήμερα στο παμπλικ και μου έδωσαν άλλο σφραγισμένο. ...πολυ γρήγοροι ήταν...εντυπωση μου έκανε αυτό να πω την αλήθεια Αλλά λέω να το αλλάξω, περιμενω και ένα 9Τ,οπότε όποιος θέλει ας στείλει πμ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ακομα εναν λογο οπου το συγκριτικο σου ειναι ακυρο, το ενα κινητο τραβαει με custom εφαρμογη (gcam) με custom settings ενω το αλλο στο auto, ουτε καν στο pro mode....παραπλανουν αυτους δεν ξερουν.

 

Αν θες σωστο συγκριτικο και τα 2 κινητα διπλα διπλα σε manual mode δινοντας χρονο να το ρυθμισεις καλα, πανω σε τριποδο και ληψη την ιδια στιγμη μεσω handsfree ωστε να μην κουνηθει η συσκευη.

 

Πρωτα από όλα συνέχεια κράζω την στοκ του RN7. Και αν πεις οτι δεν το χω κανει απλά τρολάρεις. Άλλωστε το γραφω και το τονίζω ότι ειναι gcam η οποια μπαίνει με απλή εγκατάσταση

 

Δεύτερον πιο άκυρο συγκριτικό από manual σε κινητά δεν θα μπορούσε να υπάρξει. Στο αυτόματο, αναλόγως το aperture, τον αισθητηρα και το ois μπορει να διαφέρουν εκθετικά το shutter speed. Θα ειναι άδικο για παράδειγμα σε κινητό τύπου s10+ να βάλεις ίδιο shutter με το mi9 που δεν εχει ois και τραβα σε 1/50. Ασε που στο manual χάνεις το οποιο stacking μπορεί να είχε το αυτόματο. Ενώ αν κάνεις long exposure ακόμα και η πιο αδυναμη συσκευη μπορεί να κάνεις παπάδες.

 

Βασικά κακός σου απαντάω μιας και από αυτα που γράφεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι σε ενόχλησε το ότι επιασα στο στόμα μου την huawei (ενω εχω βάλει δείγματα απο 6 συσκευές συνολικά). Πες μου για ποιο λογο να μην χρησιμοποιώ gcam σε συσκευή που μπαίνει χωρίς root? Μιλαμε για τα λογισμικά εταιρείων ή το τι φωτογραφίες μπορεί να βγάλει τελικα ο χρήστης; Γιατι πάντα τονιζω ότι ΣΚΙΖΕΙ ΜΕ GCAM και οτι η ΣΤΟΚ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ. Τωρα πως ακριβω παραπληροφορώ μόνο εσύ το ξέρεις...

 

Υ.Γ. Στο huawei τραβηξα 5-6 και κρατησα την πιο sharp (καποιες ειχαν ελαφρυ camera shake). Οποιος έχει δουλέψει gcam ξέρει οτι στο hdr+ enhanced δεν χρειάζεται δευτερη. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα από όλα συνέχεια κράζω την στοκ του RN7. Και αν πεις οτι δεν το χω κανει απλά τρολάρεις. Άλλωστε το γραφω και το τονίζω ότι ειναι gcam η οποια μπαίνει με απλή εγκατάσταση

 

Δεύτερον πιο άκυρο συγκριτικό από manual σε κινητά δεν θα μπορούσε να υπάρξει. Στο αυτόματο, αναλόγως το aperture, τον αισθητηρα και το ois μπορει να διαφέρουν εκθετικά το shutter speed. Θα ειναι άδικο για παράδειγμα σε κινητό τύπου s10+ να βάλεις ίδιο shutter με το mi9 που δεν εχει ois και τραβα σε 1/50. Ασε που στο manual χάνεις το οποιο stacking μπορεί να είχε το αυτόματο. Ενώ αν κάνεις long exposure ακόμα και η πιο αδυναμη συσκευη μπορεί να κάνεις παπάδες.

 

Βασικά κακός σου απαντάω μιας γιατί από αυτα που γράφεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι σε ενόχλησε το ότι επιασα στο στόμα μου την huawei (ενω εχω βάλει δείγματα απο 6 συσκευές συνολικά). Πες μου για ποιο λογο να μην χρησιμοποιώ gcam σε συσκευή που μπαίνει χωρίς root? Μιλαμε για τα λογισμικά εταιρείων ή το τι φωτογραφίες μπορεί να βγάλει τελικα ο χρήστης; Γιατι πάντα τονιζω ότι ΣΚΙΖΕΙ ΜΕ GCAM και πάντα λεω οτι η ΣΤΟΚ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.

 

Υ.Γ. Στο huawei τραβηξε 5-6 και κρατησα την πιο sharp (καποιες ειχαν camera shake). Οποιος έχει δουλέψει gcam ξέρει οτι στο hdr+ enhanced δεν χρειάζεται δευτερη. ;)

 

Το 99% των χτηστων όπως και εσύ γνωρίζεις πολύ καλά στο αυτόματο τραβάει φώτο, δεν κάθονται να πειράξουν το παραμικρό. Γεγονός αυτό.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το 99% των χτηστων όπως και εσύ γνωρίζεις πολύ καλά στο αυτόματο τραβάει φώτο, δεν κάθονται να πειράξουν το παραμικρό. Γεγονός αυτό.

 

Αρα συμφωνείς οτι το συγκριτικο που λεει ο φιλος περι manual ειναι λάθος ;) Γιατι δεν το ειπα εγώ αλλα ο Papadarxon.

 

Στη τελικη manual, αν δεν κανεις Long exposure, παίζει να ειναι χειρότερη από auto.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα από όλα συνέχεια κράζω την στοκ του RN7. Και αν πεις οτι δεν το χω κανει απλά τρολάρεις. Άλλωστε το γραφω και το τονίζω ότι ειναι gcam η οποια μπαίνει με απλή εγκατάσταση

 

Δεύτερον πιο άκυρο συγκριτικό από manual σε κινητά δεν θα μπορούσε να υπάρξει. Στο αυτόματο, αναλόγως το aperture, τον αισθητηρα και το ois μπορει να διαφέρουν εκθετικά το shutter speed. Θα ειναι άδικο για παράδειγμα σε κινητό τύπου s10+ να βάλεις ίδιο shutter με το mi9 που δεν εχει ois και τραβα σε 1/50. Ασε που στο manual χάνεις το οποιο stacking μπορεί να είχε το αυτόματο. Ενώ αν κάνεις long exposure ακόμα και η πιο αδυναμη συσκευη μπορεί να κάνεις παπάδες.

 

Βασικά κακός σου απαντάω μιας γιατί από αυτα που γράφεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι σε ενόχλησε το ότι επιασα στο στόμα μου την huawei (ενω εχω βάλει δείγματα απο 6 συσκευές συνολικά). Πες μου για ποιο λογο να μην χρησιμοποιώ gcam σε συσκευή που μπαίνει χωρίς root? Μιλαμε για τα λογισμικά εταιρείων ή το τι φωτογραφίες μπορεί να βγάλει τελικα ο χρήστης; Γιατι πάντα τονιζω ότι ΣΚΙΖΕΙ ΜΕ GCAM και πάντα λεω οτι η ΣΤΟΚ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ.

 

Σου ειπα και σου ξαναλεω δεν με ενοχλησε καθολουτο οτι λες για την Huawei.

Λοιπον εσυ τωρα εχεις κατσει κι εχεις αφιερωσει χρονο στα settings του gcam ωστε να τραβαει οπως τραβαει. Γιατι να μην αφιερωσεις τον ιδιο χρονο και στο αλλο κινητο να το ρυθμισεις;

Αν τραβουσες με το P20 pro στο pro mode δεν θα ειχες ολο αυτο το παστελιασμα και ολη αυτην την επεξεργασια που βαζεις στα αρνητικα, εκτος βεβαια αν τα θελεις ωστε να υπαρχουν αρνητικα.

Για να καταλαβω τωρα εσυ δεν θεωρεις σωστο συγκριτικο να ειναι ολες οι συσκευες κατω απο τις ιδιες συνθηκες.

Τεσπα επειδη δεν δεχεσαι την αρνητικη που βασικα δεν ηταν αρνητικη αλλα διαφορετικη αποψη το σταματαω εδω.

Και για ακομη μια φορα μιλαω για τις 2 αυτες φωτογραφιες σε αυτο το νημα 2 ποστ πανω απο το αρχικο που εκανα. και οτι δεν ειμουν ο μονος που σου ειπε οτι του αρεσε πιο πολυ η φωτο του P20 και μαλιστα ο ενας ειναι και κατοχος του RN7.

Καλη συνεχεια με τα συγκριτικα σου.

 

Αρα συμφωνείς οτι το συγκριτικο που λεει ο φιλος περι manual ειναι λάθος ;) Γιατι δεν το ειπα εγώ αλλα ο Papadarxon.

 

Στη τελικη manual, αν δεν κανεις Long exposure, παίζει να ειναι χειρότερη από auto.

 

Μην τα λες οπως θες. Δεν μπρεις το ενα να ειναι σε manual και το αλλο στο αυτοματο. Απο την στιγμη που η gcam δεν εχει αυτοματο τοτε ανγκαστικα για να ειναι σωστο πρεπει να βαλεις και το αλλο στο manual.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αρα συμφωνείς οτι το συγκριτικο που λεει ο φιλος περι manual ειναι λάθος ;) Γιατι δεν το ειπα εγώ αλλα ο Papadarxon.

 

Στη τελικη manual, αν δεν κανεις Long exposure, παίζει να ειναι χειρότερη από auto.

 

Τα γεγονότα αυτό δείχνουν και εγώ αυτό βλέπω, σιγά μην κάτσει η κοπελίτσα με τον κοπελιτσο να σκσλισουν..... Όλα στο αυτόματο και βουρ για τον πατσά....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα και σου ξαναλεω δεν με ενοχλησε καθολουτο οτι λες για την Huawei.

Λοιπον εσυ τωρα εχεις κατσει κι εχεις αφιερωσει χρονο στα settings του gcam ωστε να τραβαει οπως τραβαει. Γιατι να μην αφιερωσεις τον ιδιο χρονο και στο αλλο κινητο να το ρυθμισεις;

Αν τραβουσες με το P20 pro στο pro mode δεν θα ειχες ολο αυτο το παστελιασμα και ολη αυτην την επεξεργασια που βαζεις στα αρνητικα, εκτος βεβαια αν τα θελεις ωστε να υπαρχουν αρνητικα.

Για να καταλαβω τωρα εσυ δεν θεωρεις σωστο συγκριτικο να ειναι ολες οι συσκευες κατω απο τις ιδιες συνθηκες.

Τεσπα επειδη δεν δεχεσαι την αρνητικη που βασικα δεν ηταν αρνητικη αλλα διαφορετικη αποψη το σταματαω εδω.

Και για ακομη μια φορα μιλαω για τις 2 αυτες φωτογραφιες σε αυτο το νημα 2 ποστ πανω απο το αρχικο που εκανα. και οτι δεν ειμουν ο μονος που σου ειπε οτι του αρεσε πιο πολυ η φωτο του P20 και μαλιστα ο ενας ειναι και κατοχος του RN7.

Καλη συνεχεια με τα συγκριτικα σου.

 

Ρε φιλε αν ειχα ιδια στιγμη δειγματα εννοειται πως θα ανεβαζα. Δεν εχω ομως. Τι να κανουμε τώρα; Γιατι κολλάς τόσο; Και στη τελική γιατι οι συνθηκες να ηταν υπερ του rn7 και όχι υπέρ του p20 pro?

 

Επιπλέον εστιάζεις υπερβολικά στην άποψη μου περι διαφοράς rn7 και p20 pro και χάνεις το πραγματικό νόημα της συγκρισης. Ασε που με λες μη αντικειμενικό επειδή στη τελική κάνουμε το ίδιο πραγμα και μάλιστα οτι κακός λεω οτι παιζει με ναυαρχίδες. Δηλαδή το g7, v30, 1+6t ή το s9+ δεν ειναι ναυαρχίδες; Άσε που η άποψη σου περι manual ειναι τελείως λαθος.

 

Κατσε να σου βαλω και μια manual απο p20 pro αφου την θεωρείς καλύτερη και μου λες αν την προτιμάς από την αυτοματη (παρεμπιπτοντως έχουν ιδιο shutter με rn7). Πρωτα το ιδιο δειγμα απο rn7 gcam και μετα p20 pro manual. Εννοείται όλα αυτόματα αφού τραβάω χεράτες φωτογραφίες χωρίς τρίποδα ή στηρίγματα. Και εδω φαινεται αυτό που λεω περι λεπτομέριας που προσπαθει να το καλύψει με sharpening. Δεν εχει παραπάνω λεπτομέρια (και σκεψου το manual εχει πιο ηπιο noise reduction) όπως σε εξαπατα η επεξεργασία ενω έχασε και σε dynamic range σε σχέση με auto και με υψηλό desaturate.

 

Να τονισω οτι με hdr+ enhanced βγαίνουν ευκολότερα sharp οι φωτογραφίες από οτι με οποιοδηποτε αλλο λογισμικο και ιδιο shutter. Στο rn7 βγηκε με τη πρωτη ενω στο p20 pro τραβηξα μερικες και κρατησα την πιο sharp.

 

47819692491_e424a7dbf1.jpgIMG_20190510_211624 by Andreas L., on Flickr

 

48211575326_efaee6db07.jpgIMG_20190626_214505 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ειπα σταματαω αλλα εφοσον κανεις απαντηση πρεπει να απαντησω.

Η απαντηση περι manual ειναι απλη,

Θελεις να τραβηξεις ενα τοπιο χωρις κινουμενα αντικειμενα την νυχτα.

Το αυτοματο μπορει να σου βαλει γρηγορο κλειστρο με ανεβασμενο ISO και το αποτελεσμα να ειναι φωτο με θορυβο λογο υψηλου ISO.

Σε manual ομως θα μπορουσες να ανεβασεις το κλειστρο και να κατεβασεις ISO.

Γενικα να βρεις αυτο το sweet spot, κατι το οποιο το εχεις βρει με τα custom settings της gcam.

 

Δυστηχως αφου δεν μπορεις να τραβηξεις την ιδια στιγμη τις φψτογραφιες το συγκριτικο δεν ειναι αμεσο διοτι οι συνθηκες αλλαζουν.

Τελος αν δεις στο νημα με τις φωτος ειχε βαλει ο tsiglas 2 φωτος απο το p20 pro τραβηγμενς την ιδια στιγμη, η μια σε auto και η αλλη σε pro mode χωρις να πειραξει κατι απλα οπως ειναι σε default, οι διαφορες ηταν μεγαλες. Εδω τραβας σε auto 2 φωτος την ιδια στιγμη και ειναι διαφορετικες. Γι'αυτο σου λεω δεν μπορεις να κανεις συγκριτικο η μια σε manual και η αλλη σε auto.

Ναι οι περισσοτεροι σε auto τραβανε (κι εγω μεσα σε αυτους) αλλα αυτους δεν τους ενδιαφερει το sharpening και το παστελιασμα αλλα το γενικο αποτελεσμα.

Εσυ που θες να κανεις συγκριτικο γι'αυτους που τους ενδιαφερουν αυτα (λεπτομεριες,sharpening) ειναι προτιμοτερο το full manual mode ωστε να δουν την πληρη δυναμη και απο τις 2 συσκευες.

Δεν βαζεις σε αγωνα δρομου 2 αυτοκινητα το ενα με manual κιβωτιο και το αλλο με αυτοματο. Το manual παντα θα κερδισει.

Και μην τα παιρνετε ολα τοσο αρνητικα κι οτι σας κανουμε επιθεση εδω μεσα στα νηματα της Xiaomi. Την αλλη φορα εδωσα λυση σε εναν στο προβλημα του και δεν την δεχτηκε γιατι δεν εχω κινητο Xiaomi.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ειπα σταματαω αλλα εφοσον κανεις απαντηση πρεπει να απαντησω.

Η απαντηση περι manual ειναι απλη,

Θελεις να τραβηξεις ενα τοπιο χωρις κινουμενα αντικειμενα την νυχτα.

Το αυτοματο μπορει να σου βαλει γρηγορο κλειστρο με ανεβασμενο ISO και το αποτελεσμα να ειναι φωτο με θορυβο λογο υψηλου ISO.

Σε manual ομως θα μπορουσες να ανεβασεις το κλειστρο και να κατεβασεις ISO.

Γενικα να βρεις αυτο το sweet spot, κατι το οποιο το εχεις βρει με τα custom settings της gcam.

 

Δυστηχως αφου δεν μπορεις να τραβηξεις την ιδια στιγμη τις φψτογραφιες το συγκριτικο δεν ειναι αμεσο διοτι οι συνθηκες αλλαζουν.

Τελος αν δεις στο νημα με τις φωτος ειχε βαλει ο tsiglas 2 φωτος απο το p20 pro τραβηγμενς την ιδια στιγμη, η μια σε auto και η αλλη σε pro mode χωρις να πειραξει κατι απλα οπως ειναι σε default, οι διαφορες ηταν μεγαλες. Εδω τραβας σε auto 2 φωτος την ιδια στιγμη και ειναι διαφορετικες. Γι'αυτο σου λεω δεν μπορεις να κανεις συγκριτικο η μια σε manual και η αλλη σε auto.

Ναι οι περισσοτεροι σε auto τραβανε (κι εγω μεσα σε αυτους) αλλα αυτους δεν τους ενδιαφερει το sharpening και το παστελιασμα αλλα το γενικο αποτελεσμα.

Εσυ που θες να κανεις συγκριτικο γι'αυτους που τους ενδιαφερουν αυτα (λεπτομεριες,sharpening) ειναι προτιμοτερο το full manual mode ωστε να δουν την πληρη δυναμη και απο τις 2 συσκευες.

Δεν βαζεις σε αγωνα δρομου 2 αυτοκινητα το ενα με manual κιβωτιο και το αλλο με αυτοματο. Το manual παντα θα κερδισει.

Και μην τα παιρνετε ολα τοσο αρνητικα κι οτι σας κανουμε επιθεση εδω μεσα στα νηματα της Xiaomi. Την αλλη φορα εδωσα λυση σε εναν στο προβλημα του και δεν την δεχτηκε γιατι δεν εχω κινητο Xiaomi.

 

Μα δεν εβαλα κανενα manual στο αρχικο συγκριτικό. Και τα δυο ταχυτητα χεράτου ηταν. Ισα ισα που το rn7 βγαζει ευκολότερα sharp δειγματα ενω στο p20 pro χρειαζόταν και δευτερη ληψη για σιγουριά

 

Η manual που εβαλα παραπάνω ειναι ιδια στιγμη με την auto της προηγούμενης σελίδας. Πες μου ειλικρινα, την προτιμάς; Ή μηπως και εδω μεροληπτω; Εβαλα την auto επειδη την θεώρησα καλύτερη απο άποψη dynamic range. Προσπαθησα γενικα να βάλω το καλύτερο δείγμα απο κάθε συσκευή.

 

Κατα τα άλλα εγω ενα συγκριτικό με 6 συσκευες εβαλα για να δειξω οτι παιζει με ναυαρχίδες και καταληξαμε να τρώω κριτικη για το ποσο μη αντικειμενικός είμαι. Και μου αρεσει που εισαι και σιγουρος οτι οι συνθηκες ηταν υπερ του rn7 έναντι του p20 pro που του redmi τραβήχτηκαν την ανοιξη (περισσότερη υγρασια) :lol:

 

Για να κλείσουμε, αν πιστευεις οτι δεν ειμαι αντικειμενικος που ολο αυτο το καιρό λέω οτι παιζει επιπεδο ναυαρχίδας μονο και μονο επειδη προτιμας τη προσέγγιση του p20 pro και χωρις να εξετάζεις και τα δείγματα των υπολοίπων ναυαρχίδων, ειλικρινά δεν εχω κάτι άλλο να σχολιάσω... κατα τα λεγόμενα σου το s9+ και g7 ειναι mid range...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιο link για gcam που να δουλεύει απροβληματιστα;

 

Δες link στο πρωτο μηνυμα

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εβαλα κανενα manual στο αρχικο συγκριτικό. Και τα δυο ταχυτητα χεράτου ηταν. Ισα ισα που το rn7 βγαζει ευκολότερα sharp δειγματα ενω στο p20 pro χρειαζόταν και δευτερη ληψη για σιγουριά

 

Η manual που εβαλα παραπάνω ειναι ιδια στιγμη με την auto της προηγούμενης σελίδας. Πες μου ειλικρινα, την προτιμάς; Ή μηπως και εδω μεροληπτω; Εβαλα την auto επειδη την θεώρησα καλύτερη απο άποψη dynamic range. Προσπαθησα γενικα να βάλω το καλύτερο δείγμα απο κάθε συσκευή.

 

Κατα τα άλλα εγω ενα συγκριτικό με 6 συσκευες εβαλα για να δειξω οτι παιζει με ναυαρχίδες και καταληξαμε να τρώω κριτικη για το ποσο μη αντικειμενικός είμαι. Και μου αρεσει που εισαι και σιγουρος οτι οι συνθηκες ηταν υπερ του rn7 έναντι του p20 pro που του redmi τραβήχτηκαν την ανοιξη (περισσότερη υγρασια) :lol:

 

Για να κλείσουμε, αν πιστευεις οτι δεν ειμαι αντικειμενικος που ολο αυτο το καιρό λέω οτι παιζει επιπεδο ναυαρχίδας μονο και μονο επειδη προτιμας τη προσέγγιση του p20 pro και χωρις να εξετάζεις και τα δείγματα των υπολοίπων ναυαρχίδων, ειλικρινά δεν εχω κάτι άλλο να σχολιάσω... κατα τα λεγόμενα σου το s9+ και g7 ειναι mid range...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δες link στο πρωτο μηνυμα

 

Σε παρακαλω μην συνεχιζεις να βαζεις λεξεις τις οποιες δεν ειπα.

ΠΟτε δεν ειπα οτι οι συνθηκες ειναι υπερ ή κατα ακποιου, ειπα οτι ειναι διαφορετικες και απο αυτο και μονο το συγκριτκο εινια ακυρο γιατι δεν ειναι αμεσο.

Παρακολουθω διαφορα νηματα ασχετα που δεν σχολειαζω και εχω δει οτι εδω και μηνες που πηρες το RN7 προσπαθεις να το βγαλεις ισαξιο με κορυφαια καμεροκινητα. Αποψη σου και δεκτη αλλα το κακο ειναι οτι την επιβαλεις και οταν καποιος δεν συμβαδιζει του κανεις επιθεση οπως εκανες σε μενα.

Ουτε εκραξα ουτε μειωσα το RN7 ειπα απλα την γνωμη μου και γιατι αλλα εσυ θες να μου επιβαλεις την δικη σου.

Για το συγκριτικο που λες θα σου το πω για πολλοστη φορα, απο την στιγμη που ειναι σε διαφορετικες συνθηκες το θεωρω ακυρο και ανουσιο. Βασικα για μενα τα συγκριτικα σου και η αποψη σου ειναι αναξιοπιστα και biased, οχι οτι σε ενδιαφερει κιολας.

Ελπιζω να τελειωσουμε εδω δεν υπαρχει λογος να χαλαμε (αν και θα πειτε οτι εγω το χαλαω) το νημα επειδη εχουμε διαφορετικες αποψεις και γουστα και και και.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω μην συνεχιζεις να βαζεις λεξεις τις οποιες δεν ειπα.

ΠΟτε δεν ειπα οτι οι συνθηκες ειναι υπερ ή κατα ακποιου, ειπα οτι ειναι διαφορετικες και απο αυτο και μονο το συγκριτκο εινια ακυρο γιατι δεν ειναι αμεσο.

Παρακολουθω διαφορα νηματα ασχετα που δεν σχολειαζω και εχω δει οτι εδω και μηνες που πηρες το RN7 προσπαθεις να το βγαλεις ισαξιο με κορυφαια καμεροκινητα. Αποψη σου και δεκτη αλλα το κακο ειναι οτι την επιβαλεις και οταν καποιος δεν συμβαδιζει του κανεις επιθεση οπως εκανες σε μενα.

Ουτε εκραξα ουτε μειωσα το RN7 ειπα απλα την γνωμη μου και γιατι αλλα εσυ θες να μου επιβαλεις την δικη σου.

Για το συγκριτικο που λες θα σου το πω για πολλοστη φορα, απο την στιγμη που ειναι σε διαφορετικες συνθηκες το θεωρω ακυρο και ανουσιο. Βασικα για μενα τα συγκριτικα σου και η αποψη σου ειναι αναξιοπιστα και biased, οχι οτι σε ενδιαφερει κιολας.

Ελπιζω να τελειωσουμε εδω δεν υπαρχει λογος να χαλαμε (αν και θα πειτε οτι εγω το χαλαω) το νημα επειδη εχουμε διαφορετικες αποψεις και γουστα και και και.

 

Πιο πριν ειπες οτι μεροληπτω που το βγαζω επιπεδο ναυαρχιδας και ως επιχειρημα για αυτο ειναι οτι το p20 pro ειναι καλυτερο λογω της προσεγγισης που προτιμάς. Αν οντως η προσεγγιση ειναι που κανει την ναυαρχιδα τοτε το g7 και s9+ ειναι mid range. Με τη λογική σου το παω. Δικη σου σκεψη ειναι αυτη... δεν εβαλα καθολου λογια ;) . Και δεν βλεπω πουθενα να σχολιάζεις το πως τα πηγε το rn7 έναντι των άλλων συσκευων. Τελικα παίζει σε επίπεδο των υπολοίπων ναυαρχίδων ή οχι;

 

Η manual p20 pro ειναι ιδια στιγμη με την auto p20 pro. Ειπες οτι σε manual τραβα καλυτερα και οτι το αδικησα που δεν εβαλα manual. Τωρα γιατι δεν σχολιάζεις αν οντως ηταν καλυτερο το manual που ειναι και ίδια στιγμή? Μηπως δεν σχολιάζεις επειδή τελικά είναι χειρότερη από auto; Γιατι σε dynamic range και desaturate ειναι σιγουρα πιο κατω.

 

Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι απλά ψάχνεις πατήματα για να μειώσεις τα λεγόμενά μου και δεν σε νοιάζει πραγματικά το πως τα πάνε οι συσκευές. Και ολοι τη γνωμη μας λεμε... απλα μάλλον δεν σου αρέσει η δικη μου. Και επειδη δεν μπορεις να αντιτεθεις με τα στοιχεια είπες να το κανεις με επιθεση προς εμένα λέγοντας με αναξιοπιστο και biased. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πιο πριν ειπες οτι μεροληπτω που το βγαζω επιπεδο ναυαρχιδας και ως επιχειρημα για αυτο ειναι οτι το p20 pro ειναι καλυτερο λογω της προσεγγισης που προτιμάς. Αν οντως η προσεγγιση ειναι που κανει την ναυαρχιδα τοτε το g7 και s9+ ειναι mid range. Με τη λογική σου το παω. Δικη σου σκεψη ειναι αυτη... δεν εβαλα καθολου λογια ;) . Και δεν βλεπω πουθενα να σχολιάζεις το πως τα πηγε το rn7 έναντι των άλλων συσκευων. Τελικα παίζει σε επίπεδο των υπολοίπων ναυαρχίδων ή οχι;

 

Η manual p20 pro ειναι ιδια στιγμη με την auto p20 pro. Ειπες οτι σε manual τραβα καλυτερα και οτι το αδικησα που δεν εβαλα manual. Τωρα γιατι δεν σχολιάζεις αν οντως ηταν καλυτερο το manual που ειναι και ίδια στιγμή? Μηπως δεν σχολιάζεις επειδή τελικά είναι χειρότερη από auto; Γιατι σε dynamic range και desaturate ειναι σιγουρα πιο κατω.

 

Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι απλά ψάχνεις πατήματα για να μειώσεις τα λεγόμενά μου και δεν σε νοιάζει πραγματικά το πως τα πάνε οι συσκευές. Και ολοι τη γνωμη μας λεμε... απλα μάλλον δεν σου αρέσει η δικη μου. Και επειδη δεν μπορεις να αντιτεθεις με τα στοιχεια είπες να το κανεις με επιθεση προς εμένα λέγοντας με αναξιοπιστο και biased. ;)

 

Πάλι τα ανακατεύεις και τα παρουσιάζεις όπως θες.

Τα posts υπάρχουν ακόμα κάτσε και διάβασε τα προσεκτικά και θα καταλάβεις πόσο λάθος είσαι.

Καλη συνέχεια και καλές λήψεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ανακατεύεις και τα παρουσιάζεις όπως θες.

Τα posts υπάρχουν ακόμα κάτσε και διάβασε τα προσεκτικά και θα καταλάβεις πόσο λάθος είσαι.

Καλη συνέχεια και καλές λήψεις.

 

Ακόμα περιμένω σχόλιο για το πως τα πήγε εναντι των αλλων ναυαρχίδων ή κατα πόσο βελτίωθηκε το p20 pro με manual. Οχι τιποτα αλλο αλλα με λες αναξιοπιστο που το βαζω επιπεδο ναυαρχίδας. Αλλα μάλλον δεν σε νοιάζει πραγματικά αυτό. ;)

 

Καλή συνέχεια και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό στους δύο συνομιλητές , ξεκίνησε ενδιαφέρον γιατί και οι δύο γνωρίζετε άψογα το θέμα φωτογραφία.

Αλλά κατάντησε κουραστικό... Μήπως να σταματήσει εδώ;

Υγ για τον Κώστα που με ρώτησε, μπήκα στη διαχείριση εφαρμογών και έριξα κάτι περιορισμούς να δω τι μου τρώει μπαταρία. Επίσης από τις ρυθμίσεις για προγραμματιστές έκλεισα την βελτιστοποίηση miui και όλα μου φαίνονται πιο smooth στη λειτουργία της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από τις ρυθμίσεις για προγραμματιστές έκλεισα την βελτιστοποίηση miui και όλα μου φαίνονται πιο smooth στη λειτουργία της συσκευής.

 

Με κλειστο θεωρητικά εχεις καλυτερο multitasking. Οπότε αν ειχες ανοιξει μια εφαρμογη ειναι πιθανοτερο να μεινει στο background και φορτώσει αμέσως. Από την άλλη ίσως εχει battery drain.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ότι δεν θέλω να τρέχει σε περιορισμό εφαρμογών παρασκηνίου και δείχνει να πάει καλά. Το βράδυ θα δείξει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε κάποιον Quick charge φορτιστή; Από ότι είδα υποστηρίζει Quick charge 4

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εσείς που έχετε προϋπηρεσία στη συσκευή υπάρχει τρόπος να μεγαλώσουν τα γράμματα, οι αριθμοί και τα σύμβολα στην μπάρα ειδοποιήσεων;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...