Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τράβηξα τις πρώτες φωτο με τη GCam (έκδοση και ρυθμίσεις Antretng) και διαπίστωσα ότι η πρώτη βγήκε με καμένο ουρανό ενώ η 2η από το ίδιο σημείο σωστή. Δυστυχώς, δεν δοκίμασα με τη στοκ στις ίδιες θέσεις, για να έχω σύγκριση.

Με αφορμή το ποστ σου, να πω ότι ίσως έχει δίκιο ο Αντρέας που λέει ότι το awb δεν παίζει ρόλο.

Μετά από επίμονο ψάξιμο κι αρκετές δοκιμές, διαπίστωσα ότι κι εμένα μου κάνει αυτό το bug η gcam του Αντρέα.

Κάποιες φορές, όχι πάντα, χρειάζεται να τραβηξω 3 και 4 φορές την ίδια φωτό προκειμένου να βγει όπως πρέπει. Πάντα εστιάζω με ηρεμία και ησυχία, χωρίς βιαστικές κινήσεις.

Συνήθως οι δύο πρώτες βγαίνουν καμμένες ή απλά πολύ φωτεινές αν μιλάμε για εσωτερικό χώρο.

Αντίθετα του bsg λειτουργεί άψογα με την πρώτη.

 

Για παράδειγμα, οι πρώτες δύο είναι από τη gcam του Αντρέα με τις ρυθμίσεις που ο ίδιος έχει προτείνει. Δεν έχω αλλάξει το παραμικρό. Όπως βλέπετε η πρώτη πήγε στραφι. Η δεύτερη είναι μια χαρά.

 

Η τρίτη είναι από τη gcam του bsg.

 

Και οι δύο gcam βγάζουν εξαιρετικές φώτο απλά στα δικά μου γούστα ταιριάζει περισσότερο του bsg.

Έχει πιο ζωντανά χρώματα ενώ η gcam του Αντρέα (καθιερώθηκε τώρα), είναι σαν να βάζει ένα φίλτρο.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

2097d64a3479bc784d79acd6a79761be.jpg

 

a9fdfa610238485fbb02313d07aefa88.jpg

 

9ccc215701c11d793232462b6710160b.jpg

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανόμενα πατήματα εδώ μέχρι να γίνεις προγραμματιστής.

Και θα εμφανιστεί η καρτέλα "επιλογές προγραμματιστών" μέσα στις " πρόσθετες ρυθμίσεις".

Όταν τελειώσεις τις εγκαταστάσεις ξαναενεργοποίησε το.

 

 

Πέρα από τις ευχαριστίες μου, για την ουσιαστική βοήθεια και λύση του προβλήματος, πα πω ότι αλληλογράφησα (chat) με την Αμερική (Amazon), με πέρασαν στην Αγγλία, μίλησα πάνω από 1 ώρα με 3 αρμόδιους (!!!), και αφού πρότειναν διάφορα απίθανα, κατέληξαν ότι μερικές από τις εφαρμογές έχουν καταργηθεί (!!!) και γιαυτό δεν τις κατεβάζει (!!!).

 

Ήδη εγκατέστησα 2 από τις καταργημένες (!!!) και θα συνεχίσω ...

 

Να είσαι καλά ...

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ σου, να πω ότι ίσως έχει δίκιο ο Αντρέας που λέει ότι το awb δεν παίζει ρόλο.

Μετά από επίμονο ψάξιμο κι αρκετές δοκιμές, διαπίστωσα ότι κι εμένα μου κάνει αυτό το bug η gcam του Αντρέα.

Κάποιες φορές, όχι πάντα, χρειάζεται να τραβηξω 3 και 4 φορές την ίδια φωτό προκειμένου να βγει όπως πρέπει. Πάντα εστιάζω με ηρεμία και ησυχία, χωρίς βιαστικές κινήσεις.

Συνήθως οι δύο πρώτες βγαίνουν καμμένες ή απλά πολύ φωτεινές αν μιλάμε για εσωτερικό χώρο.

Αντίθετα του bsg λειτουργεί άψογα με την πρώτη.

 

Για παράδειγμα, οι πρώτες δύο είναι από τη gcam του Αντρέα με τις ρυθμίσεις που ο ίδιος έχει προτείνει. Δεν έχω αλλάξει το παραμικρό. Όπως βλέπετε η πρώτη πήγε στραφι. Η δεύτερη είναι μια χαρά.

 

Η τρίτη είναι από τη gcam του bsg.

 

Και οι δύο gcam βγάζουν εξαιρετικές φώτο απλά στα δικά μου γούστα ταιριάζει περισσότερο του bsg.

Έχει πιο ζωντανά χρώματα ενώ η gcam του Αντρέα (καθιερώθηκε τώρα), είναι σαν να βάζει ένα φίλτρο.

 

 

Thanks για το feedback γιατί λόγο ότι εχω και το Mi9 δεν προλαβαινω να τεστάρω.

 

Τότε ίσως μερα βαζε bsg και νυχτα την άλλη. Αν μάλιστα το κάνεις έτσι ενεργοποίησε και το remove dots. Αν και προσωπικά μια δεύτερη φωτογραφία δεν θα μου ήταν κόπος. Αλλα φυσικά θα ηταν νίλα αν είχες μονο μια μοναδική ευκαιρία να πιάσεις τη στιγμή.

 

Γενικά έχει τα θεματάκια της αυτη που προτεινω μιας και δεν εχουν δεησει να βγαλουν μια gcam που να εχει τα libs και λειτουργικές ρυθμισεις που χρειάζομαι. Αλλά το dynamic range, χρώματα και λεπτομέρια/θορυβος που έχει με εχουν κολλήσει σε αυτή. Ειδικά στα πρόσωπα με αφήνει παγωτό (καλύτερο από Mi9 gcam)

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το feedback γιατί λόγο ότι εχω και το Mi9 δεν προλαβαινω να τεστάρω.

Μην το συζητάς. Εδώ εσύ έχεις γράψει ολόκληρα σεντόνια προς διευκόλυνσή μας.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση .. να αλλάξει λιγο κ το θέμα χαχαχα .. κανα καλο caller id ξερει κανείς???? Ειχα το ελληνικό αλλα δεν ξερω τι έγινε και δεν υπάρχει.... Καμια ιδεα...
Link to comment
Share on other sites

εννοείς είχες το "Ελληνικό Caller ID"?

 

Αν ναι, για κάποιο λόγο βγήκε από το playstore

κι εγώ το είχα και είδα ότι εξαφανίστηκε κάποια στιγμή που το έψαχνα στο κινητό μου

 

μπορείς όμως να το κατεβάσεις από εδώ

 

https://www.androidlist.gr/item/android-apps/550301/greek-caller-id/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το led notification σε όλους ισχύει ότι δεν λειτουργεί σωστά κ δεν ανάβει κάποιες φορές όταν έχετε κάποιο μήνυμα???

Παντα αναβει,δεν εχω καποια σχετικη αναφορα,απο που το συμπερανες εσυ αυτο?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που είχα...Αλλά δεν ξέρω γιατί δεν μου λειτουργεί στο note7..

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα από το RN5 μόλις αναβαθμίστηκε σε Pie.

Έστειλα mail στον dev και μου είπε να το κατεβάσω από εδώ:

 

https://www.dropbox.com/s/2d8l4mvzki4ba8c/Greek%20Caller%20ID%20v5.0%20beta%203.apk?dl=1

 

Επίσης είχα ένα πρόβλημα και στις δύο συσκευές.

Όταν πεταγόταν το pop-up δεν μπορούσα να απαντήσω την κλήση, σαν να μην "άκουγε" το touch.

Ξαναεπικοινώνησα με τον dev και μου είπε τα εξής:

 

Από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής στο «Ρυθμίσεις για προχωρημένους» και «Αντιμετώπιση προβλημάτων» να ενεργοποιηθεί η επιλογή «Εναλλακτικό μήνυμα». Εάν δεν διορθωθεί με αυτή την επιλογή να ενεργοποιηθεί το «Εμφάνιση κουμπιού».

Μου δούλεψε το δεύτερο κι όλα καλά.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το led notification σε όλους ισχύει ότι δεν λειτουργεί σωστά κ δεν ανάβει κάποιες φορές όταν έχετε κάποιο μήνυμα???

Ποτέ δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Με global 10.3.5 είμαι.

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά 6-7 ποστ λέγαν ότι έχει θέμα το led notification κ ότι δεν ανάβει σε κάποιες εφαρμογές...

Τι εννοεις φιλε ποιες εφαρμογες?Η ερωτηση σου ηταν πολυ γενικη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην νεα παρεα....εδω και μια εβδομαδα κατοχος του 7 σε μεταβαση απο το rdn4.το κινητο πεταει....δυστυχως σε συνομιλια που ειχα με την κοσμοτε δεν το έχουν εντάξη στο vowifi..... :(
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην νεα παρεα....εδω και μια εβδομαδα κατοχος του 7 σε μεταβαση απο το rdn4.το κινητο πεταει....δυστυχως σε συνομιλια που ειχα με την κοσμοτε δεν το έχουν εντάξη στο vowifi..... :(
Μια χαρά έχουμε και Volte και Vowifi

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

???? πως??? μολις χθες μου ειπαν οτι δεν ειναι στην λιστα με τις συσκευες που εχει εγκρινει ο κοσμοτε??εχεις λεπτομερειες?
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ηρθε η 10.3.6.0 (global). Αν και ανεφερε μονο security patch και ενα black screen fix στις ρυθμισεις, συνειδητοποίησα οτι πλέον δουλεύει και το back gesture στις ενεργες συνομιλίες (φουσκες) του messenger. :)
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βάλεις τη sim σε μια συμβατή συσκευή για την Cosmote, πχ iphone ή Samsung, στελνεις το μήνυμα ενεργοποίησης WIFICALL στο 1333 από εκείνη τη συσκευή και ενεργοποιείται η υπηρεσία. Ύστερα βάζεις τη sim στο RN7 και είσαι έτοιμος εφόσον είσαι και στην 10.3.4 Miui

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έλα; Εγώ ακόμα στην 10.3.4 είμαι. Δε μου έχει έρθει κάτι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

???? πως??? μολις χθες μου ειπαν οτι δεν ειναι στην λιστα με τις συσκευες που εχει εγκρινει ο κοσμοτε??εχεις λεπτομερειες?
Ούτε τηλέφωνο άλλο χρειάζεται,μιλά με την cos στο τσατ πες τους ότι έχεις samsung s8,9,10 και θέλεις να στα ενεργοποιήσουν και μετά θα σου έρθει μήνυμα ,μετά πας στον dialer βάζεις στους κωδικούς κανείς μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις φιλε ποιες εφαρμογες?Η ερωτηση σου ηταν πολυ γενικη.

 

Στην 69 σελίδα εδώ για το redmi note 7 έλεγε ένας ότι βαιπερ κ μεσατζερ κάνει ότι θέλει στο θέμα των ειδοποιήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ηρθε η 10.3.6.0 (global). Αν και ανεφερε μονο security patch και ενα black screen fix στις ρυθμισεις, συνειδητοποίησα οτι πλέον δουλεύει και το back gesture στις ενεργες συνομιλίες (φουσκες) του messenger. :)
Security Ιουνίου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Security Ιουνίου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα. 2019-5-5 γράφει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έλα; Εγώ ακόμα στην 10.3.4 είμαι. Δε μου έχει έρθει κάτι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Μήπως εχεις ευρωπαϊκή και όχι global? Έχει βγάλει 2 roms η xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Έλα; Εγώ ακόμα στην 10.3.4 είμαι. Δε μου έχει έρθει κάτι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Έχεις την Ευρωπαϊκή που είναι κα τελευταία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια από πιο κατάστημα από σκρουτζ μου προτείνεται να το πάρω??? θέλω φυσικά με την global... Και κάτι άλλο ξέρετε αν σε όλα έχει την τυπική θήκη μέσα για να περάσω τις πρώτες μέρες γτ θα πάρω από έξω θήκη καλή κ τζάμι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...