Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρωτήθηκε και σε προηγούμενο ποστ, αλλά νομίζω ότι δεν αποσαφηνίστηκε.

Τι εννοούν όταν λένε ότι χωρίς ρουτ, δεν απολαμβάνεις όλα τα οφέλη της gcam; Ρωτάω γιατί το είδα δε 2-3 βιντεάκια στο youtube.

Κάποια στιγμή ειπώθηκε, σε ένα ξένο review αν θυμάμαι καλά, ότι δε δουλεύει ο σταθεροποιητής. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης, συγκριτικά με το poco, έχει κανείς άποψη για το ποιο βγάζει καλύτερες φωτό; (πάντα για gcam μιλάω)

Αυτή η ερώτηση πάει περισσότερο στον Αντρέα που ξέρω ότι τα ξεψαχνίζει τα κινητά στον τομέα της φωτογραφίας.

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ απογοητευμένος είναι από την μπαταρία του

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ απογοητευμένος είναι από την μπαταρία του

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για πες λεπτομέρειες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήθηκε και σε προηγούμενο ποστ, αλλά νομίζω ότι δεν αποσαφηνίστηκε.

Τι εννοούν όταν λένε ότι χωρίς ρουτ, δεν απολαμβάνεις όλα τα οφέλη της gcam; Ρωτάω γιατί το είδα δε 2-3 βιντεάκια στο youtube.

Κάποια στιγμή ειπώθηκε, σε ένα ξένο review αν θυμάμαι καλά, ότι δε δουλεύει ο σταθεροποιητής. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Επίσης, συγκριτικά με το poco, έχει κανείς άποψη για το ποιο βγάζει καλύτερες φωτό; (πάντα για gcam μιλάω)

Αυτή η ερώτηση πάει περισσότερο στον Αντρέα που ξέρω ότι τα ξεψαχνίζει τα κινητά στον τομέα της φωτογραφίας.

 

Ευχαριστώ.

 

Το eis του βιντεου; Πρεπει να εισαι πολυ... εμμμ.. να το πω κομψα "αρχαριος" για να τραβηξεις video με 3rd party camera app σε συσκευη που εχει pixel binning και τοσο εξαιρετικο eis της stock. Να αλλαξεις reviewers :lol: .

 

Δεν εχω προσεξει αν δουλευει το eis στη gcam αλλα ουτως ή αλλος εχει αρκετα χειροτερο βιντεο απο τη στοκ. Χανει πολυ σε χρώματα, λεπτομέρια, θόρυβο και απο οτι ειδα βαζει 2 στοπ πανω σε iso. Εικάζω ότι δεν ενεργοποιειται το pixel binning και ειναι με pixel 0.8 microns αντι 1.6 (κανονικα θα περίμενα να μην επηρεάζεται αλλα κάποιο σκάλωμα τρωει). Γενικα το βιντεο με 3rd party συνήθως χάνει στις περισσότερες συσκευές (πχ στην htc χάνεις σε ήχο, την lg δεν εναλλάσει τους φακούς κλπ)

 

Όσον αφορα τη συγκριση με poco, έχω την αισθηση οτι ειναι ενα κλικ πανω το rn7 (συγκριση gcam με gcam)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρηκα 2 παρόμοια κάδρα. Βέβαια δεν τραβηχτηκαν ταυτοχρονα οποτε με επιφύλαξη. Η διαφορά βέβαια που βλέπετε στον ουρανο είναι καθαρά λογω dynamic range (ή επεξεργασίας) και όχι φωτεινότητας. Ολες τραβήχτηκαν νυχτα.

 

Πρωτα poco και μετά rn7. Στο poco τράβαγα με 15 frames ενω στο rn7 τραβάω με 12. Επιπλέον νιώθω ότι βγάζω ευκολότερα "αψογες" φωτογραφίες στο rn7 (εννοώ χωρις τη παραμικρή απώλεια από μικρό camera shake). Προφανώς λόγω του υψηλότερου shutter. Είναι τοσο καλη η ποιότητα που δεν νιώθω την ανάγκη να βάλω περισσότερα frames.

 

45565228274_9cd7b23cf6_z.jpgIMG_20181212_182021 by Andreas L., on Flickr

 

47819692491_e424a7dbf1_z.jpgIMG_20190510_211624 by Andreas L., on Flickr

 

31284452367_dc02cefa10_z.jpggcam 1st try by Andreas L., on Flickr

 

32921329647_b4622d9bc6_z.jpgIMG_20190517_010851 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ απογοητευμένος είναι από την μπαταρία του

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε 2η φορα το γραφεις.........αλλα και παλι αερολογείς ασκοπος χωρις να δινεις λεπτομεριες.....

Ναι και εγω που λες ειμαι απογοητευμενος απο την ζωη μου.......καθως δεν εχω πιασει ακομα το lotto.......:lol:

Οτι ναναι διαβαζω εδω μεσα,:blink:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Wifi εντός σπιτιού όλη την ωρα.

58ff7dc6a2dc12df387224f0db72d2f5.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Wifi εντός σπιτιού όλη την ωρα.

58ff7dc6a2dc12df387224f0db72d2f5.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά....

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το eis του βιντεου; Πρεπει να εισαι πολυ... εμμμ.. να το πω κομψα "αρχαριος" για να τραβηξεις video με 3rd party camera app σε συσκευη που εχει pixel binning και τοσο εξαιρετικο eis της stock. Να αλλαξεις reviewers :lol: .

 

Δεν εχω προσεξει αν δουλευει το eis στη gcam αλλα ουτως ή αλλος εχει αρκετα χειροτερο βιντεο απο τη στοκ. Χανει πολυ σε χρώματα, λεπτομέρια, θόρυβο και απο οτι ειδα βαζει 2 στοπ πανω σε iso. Εικάζω ότι δεν ενεργοποιειται το pixel binning και ειναι με pixel 0.8 microns αντι 1.6 (κανονικα θα περίμενα να μην επηρεάζεται αλλα κάποιο σκάλωμα τρωει). Γενικα το βιντεο με 3rd party συνήθως χάνει στις περισσότερες συσκευές (πχ στην htc χάνεις σε ήχο, την lg δεν εναλλάσει τους φακούς κλπ)

 

Όσον αφορα τη συγκριση με poco, έχω την αισθηση οτι ειναι ενα κλικ πανω το rn7 (συγκριση gcam με gcam)

Μάλιστα. ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Πες με μ@λ%κ#, αλλά εγώ με τη gcam τραβάω όλα τα βίντεο στο poco και μου φαίνονται εξαιρετικά ρε φίλε.

Βέβαια ποτέ δε δήλωσα γνώστης της φωτογραφίας.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Πες με μ@λ%κ#, αλλά εγώ με τη gcam τραβάω όλα τα βίντεο στο poco και μου φαίνονται εξαιρετικά ρε φίλε.

Βέβαια ποτέ δε δήλωσα γνώστης της φωτογραφίας.

 

Δοκίμασε μια και με τη στοκ. Ίσως είναι καλύτερο ;)

 

Μόνο στο 1+6t προτιμούσα 3rd party για βίντεο μιας και δεν είχε τρόπο να κλείσεις το eis ενώ είχε και υπερβολικό sharpening για τα γούστα μου.

 

Βέβαια αυτό που λένε για το eis της gcam γενικά ισχύει για τις περισσότερες συσκευές. Αν και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι δεν δουλεύει. Θα το τεσταρω και θα σου πω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α καλά. Εντελώς αμπαλοι οι reviewers :lol:

 

Μολις το τεσταρα. Μια χαρά δουλεύει το eis στη gcam. Όχι ότι έχει σημασία μιας και είναι καλύτερο το βίντεο της στοκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αερολογω . Και εξηγούμε : παίρνω red mi από το 2. Μεχρι το 5 όλα καλά με την μπαταρία . Τα προβλήματα ξεκίνησαν από το 6 pro και μετά . 6 και 7 ειναι απλά χειρότερα από τα προηγούμενα. Απλά μάλλον είχα καλομαθει με τα προηγούμενα και μου κακοφαινετε. Αυτήν είναι η αλήθεια . Και πάλι θα πάρω red mi . Όταν βγει το επόμενο. Δεν λέω ότι είναι κακό. Απλα λέω ότι είναι πιο κακό από τα προηγούμενα μόνο στην μπαταρία .καλά οποίος έρθει από άλλο brand θα του φανεί χαώδης η διαφορά. Προς το καλύτερο εννοώ . Εγώ είμαι ένας παλιός χρήστης της εταιρείας και μπορώ να κρίνω. Δεν μιλάω ότι για sot ούτε για νούμερα ούτε για τπτ τέτοιες μέτρησης . Εγώ μιλάω μόνο για καθημερινή εμπειρία χρήσης . Και σε αυτό ειμαι κάθετος .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε προβληματικές συσκευές (κυρίως για το 6 προ) μαλλον.

Δεν έχω το 7, αλλά διαβάζω καλά λόγια για την αυτονομία του.

 

Το 6 προ 3/32 το έχει η αδερφή μου. Με απλή χρήση βγάζει πολύ άνετα 3 ημέρες. Με βαριά, τη μια/μιάμιση την έχει σίγουρη. Με περιστασιακή χρήση 4 ημέρες.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το 5 είχε μάλλον μεγαλύτερη αυτονομία. Οχι όμως σε βαθμο για να πεις οτι το 7 εχει "μετρια" αυτονομια. Χαλαρα ανηκει στις πιο δυνατες αυτονομιες που εχω δοκιμασει φέτος. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το 5 είχε μάλλον μεγαλύτερη αυτονομία. Οχι όμως σε βαθμο για να πεις οτι το 7 εχει "μετρια" αυτονομια. Χαλαρα ανηκει στις πιο δυνατες αυτονομιες που εχω δοκιμασει φέτος.
Εγώ δεν έχω διαφορές με το 5 και είμαι και σε καλύτερη κατάσταση από το OnePlus 6T(Ανδρέα) που ήταν για μένα κορυφή στην αυτονομία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει ζουμ όταν ξεκινά να τραβήξει βίντεο το rn7 υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί; Ωραίο βίντεο τραβάει αλλά αυτό το ζουμ μου σπάει τα νεύρα, το κάνει σε όλους;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το κινητό το έχω 3 μέρες και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος. Με έντονη χρήση, ανοιχτό WiFi συνέχεια αλλά σχεδόν καθόλου δεδομένα έχω 7.5 ώρες sot και η μπαταρία είναι ακόμα στο 33%.

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να ενεργοποιήσω volte/vowifi; Έχω καρτοκινητο vodafone.

Επίσης, η gcam χρειάζεται πολύ "πείραγμα" για να αποδώσει τα αποτελέσματα που βλέπω εδώ και γενικότερα στο ίντερνετ ή την περνάω και τέλος;

Τέλος, η θήκη που ήρθε με την συσκευή κάνει δουλειά ή να ψάξω για κάτι άλλο; Όποιος έχει κάτι δοκιμασμένο μπορεί να μου προτείνει θήκη, tempered glass και έναν quick charger.

 

Ευχαριστώ.

Sony Ericsson Xperia x10 mini

Nokia Lumia 520

Xiaomi Redmi 2 TD

Xiaomi Redmi Note 7 ✔️

Link to comment
Share on other sites

Oποιος ξερει η έχει όρεξη να μάθει, ας ξεκλειδώσει και να βάλει την EU ROM, πολύ καλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αερολογω . Και εξηγούμε : παίρνω red mi από το 2. Μεχρι το 5 όλα καλά με την μπαταρία . Τα προβλήματα ξεκίνησαν από το 6 pro και μετά . 6 και 7 ειναι απλά χειρότερα από τα προηγούμενα. Απλά μάλλον είχα καλομαθει με τα προηγούμενα και μου κακοφαινετε. Αυτήν είναι η αλήθεια . Και πάλι θα πάρω red mi . Όταν βγει το επόμενο. Δεν λέω ότι είναι κακό. Απλα λέω ότι είναι πιο κακό από τα προηγούμενα μόνο στην μπαταρία .καλά οποίος έρθει από άλλο brand θα του φανεί χαώδης η διαφορά. Προς το καλύτερο εννοώ . Εγώ είμαι ένας παλιός χρήστης της εταιρείας και μπορώ να κρίνω. Δεν μιλάω ότι για sot ούτε για νούμερα ούτε για τπτ τέτοιες μέτρησης . Εγώ μιλάω μόνο για καθημερινή εμπειρία χρήσης . Και σε αυτό ειμαι κάθετος .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε εαν θες βοηθεια ανέβασε ss να δουμε που εχεις,εαν εχεις,θεμα να σε βοηθησουμε,απειρες φορες μια εφαρμοφη εχει κανει τρελη ζημια στην καταναλωση της εκαστοτε συσκευης-μπαταριας,γεγονος αυτο.

Τωρα ολα τα αλλα που γραφουμε δεν εχουν βαση χωρις στοιχεια,και για αυτο εγραψα περι αερολογιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Oποιος ξερει η έχει όρεξη να μάθει, ας ξεκλειδώσει και να βάλει την EU ROM, πολύ καλύτερη.
Πες μας που εχει δει διαφορες εσυ φιλε στην συσκευη σου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εαν θες βοηθεια ανέβασε ss να δουμε που εχεις,εαν εχεις,θεμα να σε βοηθησουμε,απειρες φορες μια εφαρμοφη εχει κανει τρελη ζημια στην καταναλωση της εκαστοτε συσκευης-μπαταριας,γεγονος αυτο.

 

Τωρα ολα τα αλλα που γραφουμε δεν εχουν βαση χωρις στοιχεια,και για αυτο εγραψα περι αερολογιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πες μας που εχει δει διαφορες εσυ φιλε στην συσκευη σου.

Πολύ πιο γρήγορη σπιρτοζικη, full dark mode σε όλο το σύστημα, dobloaded από τις περισσότερες εφαρμογές της Google, τα θέματα δουλεύουν, η ένταση των ακουστικών στο θεό χωρίς να ψάχνεις να βρεις άλλη χώρα, ότι ποιο νέο από χαρακτηριστικά και επίπεδο ασφάλειας android με ενημέρωση κάθε Παρασκευή κτλ.

Α και το σημαντικότερο. Οι ειδοποιήσεις μένουν σταθερά πάνω αριστερά δίπλα στο ρολόι.

Edited by drivth
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο γρήγορη σπιρτοζικη, full dark mode σε όλο το σύστημα, dobloaded από τις περισσότερες εφαρμογές της Google, τα θέματα δουλεύουν, η ένταση των ακουστικών στο θεό χωρίς να ψάχνεις να βρεις άλλη χώρα, ότι ποιο νέο από χαρακτηριστικά και επίπεδο ασφάλειας android με ενημέρωση κάθε Παρασκευή κτλ.

Α και το σημαντικότερο. Οι ειδοποιήσεις μένουν σταθερά πάνω αριστερά δίπλα στο ρολόι.

Αυτα που αναφερεις ειναι και στην global εαν δεν κανω λαθος.

Για δωσε link να δω για ποια λες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Debloaded η global δεν είναι, έχει ένα σωρό εφαρμογές της google, εδώ ούτε το Gmail δεν έχει αυτή, dark mode σε όλο το τηλέφωνο δεν έχει η global, η ένταση λόγω ευρωπαϊκής Ένωσης είναι εξαιρετικά χαμηλή στα ακουστικά, οι ειδοποιήσεις εμφανίζονται για τρία δεύτερα και μετά πρεπει να κατεβάσεις την κουρτίνα να τις δεις. Στα δε θέματα, μπορείς να εισαγεις θέμα εσύ χωρίς να σε κόβει όπως επίσης να βάλεις ακόμα και γραμματοσειρά πέρα από αυτές που έχει εκεί.

εδώ είσαι τσεκαρε https://xiaomi.eu/community/threads/9-5-16-17.50554/

Link to comment
Share on other sites

Debloaded η global δεν είναι, έχει ένα σωρό εφαρμογές της google, εδώ ούτε το Gmail δεν έχει αυτή, dark mode σε όλο το τηλέφωνο δεν έχει η global, η ένταση λόγω ευρωπαϊκής Ένωσης είναι εξαιρετικά χαμηλή στα ακουστικά, οι ειδοποιήσεις εμφανίζονται για τρία δεύτερα και μετά πρεπει να κατεβάσεις την κουρτίνα να τις δεις. Στα δε θέματα, μπορείς να εισαγεις θέμα εσύ χωρίς να σε κόβει όπως επίσης να βάλεις ακόμα και γραμματοσειρά πέρα από αυτές που έχει εκεί.

εδώ είσαι τσεκαρε https://xiaomi.eu/community/threads/9-5-16-17.50554/

Ναι οκ καταλαβα πια λες.

Τις εφαρμογες της θελω,ντρακ ναι δεν θα ελεγα οχι,με τον ηχο ειμαι οκ,χαμηλο δεν θα τον ελεγα, με τα θεματα παλι δεν εχω προβλημα,με τις ειδοποιησεις ναι θα το ηθελα να μενουν.

Οποιος θελει δοκιμαζει.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εαν θες βοηθεια ανέβασε ss να δουμε που εχεις,εαν εχεις,θεμα να σε βοηθησουμε,απειρες φορες μια εφαρμοφη εχει κανει τρελη ζημια στην καταναλωση της εκαστοτε συσκευης-μπαταριας,γεγονος αυτο.

 

Τωρα ολα τα αλλα που γραφουμε δεν εχουν βαση χωρις στοιχεια,και για αυτο εγραψα περι αερολογιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πες μας που εχει δει διαφορες εσυ φιλε στην συσκευη σου.

Αυτά ....1217c561450936562c0ccb75bee6d481.jpg11fa17a75bb72b88c1e0aacd1ee9b807.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης ....3c82abb8c44f0c33062e43cde6e1cdf6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Xiaomi Mi 8 Lite/ Redmi 6 / Redmi 6A(1)

 

Από xiaomi μόνο αυτές οι συσκευές είναι συμβατές με wifi calling. Cosmote

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ....1217c561450936562c0ccb75bee6d481.jpg

 

[/color]Xiaomi Mi 8 Lite/ Redmi 6 / Redmi 6A(1)

 

Από xiaomi μόνο αυτές οι συσκευές είναι συμβατές με wifi calling. Cosmote

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με αυτα ποσο sot βγαζεις?

Με αυτα που βλεπω 7-8 στο νερο πρεπει να εχεις.

1-2 ημερες τις εχεις ανετα.

Οσο για το wifi calling τους καλεις λες οτι εχεις μια συμβατη συσκευη και εισαι ετοιμος.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

[quote name=

 

[/color]Xiaomi Mi 8 Lite/ Redmi 6 / Redmi 6A(1)

 

Από xiaomi μόνο αυτές οι συσκευές είναι συμβατές με wifi calling. Cosmote

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγώ έβαλα την κάρτα σε κινητο που έχει υποστήριξη έκανα την διαδικασία και λειτουργει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...