Jump to content

Κινητό να μην κολαει


Valasia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,ψαχνω να βρω ενα κινητο να μην κολαει. Απο περιση τον Ιανουαριο αγορασα 2 κινητα ,το πρωτο ηταν το Meizu M5s(16GB) το οποιο πανω στο 6μηνο αρχισε να κολαει τρελα,το πηγα σε τεχνικο και μου ειπε πως ειχε προβλημα η μητρικη,εκανε τα κολπακια του και το τηλεφωνο συμαζευτικε παλι,μεχρι ομως να μου το επιστερεψει αναγκαστικα να αγορασω ενα καινουριο για να κανω την δουλεια μου πηρα λοιπον το Huawei Y5 2018 Dual (16GB),το κινητο απο την τριτη μερα αρχισε να κολαει τρελα....πατουσα να κανω κληση και αργουσε υπερβολικα πολυ,πατουσα το κουμπι 2 και 3 φορες για κληση και τελικα επερνε σε αλλο αριθμο.Γυρησα λοιπον στην παλια μου στσκευη την Meizu M5s αλλα παλι μου κανει τα ιδια,κλεινει και ανοιγει μονο του,δεν μου βγαζει σημα σε σημεια που παλια ειχε κ.τ.λ.

Το καλοκαιρι το κινητο λογο της δουλειας μου ειναι απαραιτητο,ψαχνω λοιπον να βρω ενα "σκυλι" μεχρι 200 ευρω ισως 250(στο skroutz καποιες φορες ειναι πιο φτηνα)Θελω να εχει καλη καμερα και καλο επεξεργαστη για να μην κολαει...

Περιμενω γνωμες,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα σου κοιτάς σε χιαομι

Ιδανικά note 6 pro

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το note 6 pro βγενει σε καταστημα στα 260ευρω και 290ευρω τα 64gb 32bg αντιστοιχα.

Ειναι αρκετα χρηματα.Το skroutz το εχω στο μυαλο μου γιατι ειναι πολυ πιο μειωμενες οι τιμες αλλα για αυτο τον λογο φοβαμαι λιγακι να αγορασω απο εκει,δεν εχω κανει καποια αγορα μεχρι στιγμης.

Θα πρεπει να προσεξω κατι αν τελικα αποφασισω να κανω αγοορα απο το skroytz?

Link to comment
Share on other sites

Το note 6 pro βγενει σε καταστημα στα 260ευρω και 290ευρω τα 64gb 32bg αντιστοιχα.

Ειναι αρκετα χρηματα.Το skroutz το εχω στο μυαλο μου γιατι ειναι πολυ πιο μειωμενες οι τιμες αλλα για αυτο τον λογο φοβαμαι λιγακι να αγορασω απο εκει,δεν εχω κανει καποια αγορα μεχρι στιγμης.

Θα πρεπει να προσεξω κατι αν τελικα αποφασισω να κανω αγοορα απο το skroytz?

 

Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις, αλλά με xiaomi από skroutz δεν έχεις εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω τρελη χρηση...Τα βασικα συνηθως mail,fb,viber,whats'up και καναδυο παιχνιδια που μπορει να κατεβασουν τα παιδια απο playstore

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια ακομη ερωτηση,τι θα πρεπει να κοιταξω στο νεο κινητο ετσι ωστε να βρω καποιο να μην εχει προβληματα;π.χ. μεγαλο επεξεργαστη,μεγαλη RAM;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει τόσο ρόλο ο επεξεργαστής και η ραμ όσο η υλοποίηση. Παρόλα αυτά κοίτα για επεξεργαστή snapdragon σειράς 6 και πάνω και ram minimum 3-4gb.

 

Το redmi note 6 pro που προτείνει ο mol είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις. Από κει και πέρα κοίτα και τα mi 8 lite, mi a2, mi a2 lite.

 

Στο σκρουτζ βλέπεις μεγάλες διαφορές σε τιμές γιατί δεν είναι επίσημη εισαγωγή και προσφέρουν μόνο ένα χρόνο εγγύηση καταστήματος. Αν τα πάρεις από μεγάλη αλυσίδα θα έχεις 2 χρόνια εγγύηση από τον επίσημο εισαγωγέα των κινητών Xiaomi.

 

Τώρα αν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω για ένα χρόνο έξτρα εγγύηση είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Τα βάζεις κάτω και τα αξιολογείς. Προσωπικά θα επέλεγα skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το Υ5 που είχες πάρει είναι ένα κακό κινητό με κακό επεξεργαστή και λογικό να σου κολλάει.

 

Για τα λεφτά που δίνεις σαν επεξεργαστής και κάμερα η καλύτερη επιλογή για ομαλότητα και κάμερα είναι μάλλον το Mi 8 lite, αφού έχει ισχυρό επεξεργαστή και πολύ συμπαθητική κάμερα που την βρίσκεις σε ακριβότερα κινητά. Όμως από μπαταρία δεν είναι το ίδιο καλό με το Redmi Note 6 Pro. Αν είσαι ικανοποιημένος με τη μπαταρία του Υ5 θα είσαι μια χαρά με το Mi 8 lite. Αν όχι, τότε μάλλον κοίτα το Redmi Note 6.

 

Επίσης, αν δεν βιάζεσαι, μόλις ανακοινώθηκε το Redmi Note 7 με αρκετά αναβαθμισμένη κάμερα, τον επεξεργαστή του Mi 8 lite και την μεγάλη μπαταρία του Redmi Note 6. Σε 3-4 μήνες θα είναι διαθέσιμα σε μαγαζιά του σκρουτζ σε λογικές τιμές μάλλον κάτω των 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους σας,πολυ σημαντικη η βοηθεια σας.... Mε τραβηξε περισσοτερο το Mi A2 αλλα δυστυχως δεν δεχετε καρτα μνημης (64 gb βεβαια αλλα δεν θα ηθελα να το φορτωσω με μουσικη,φωτος και βιντεο) και οπως ειπατε κι εσεις η μπαταρια δεν ειναι η καλητερη οποτε μαλλον θα καταληξω στο Redmi 6 Pro.
Link to comment
Share on other sites

Huawei Honor 8x από skroutz

4/64+ dual sim SD CARD σε ανεξαρτητη θεση+ NFC, πολύ καλή κάμερα....

Αυτονομία κορυφαία.

Να πάρεις την έκδοση JSN-L21 (ευρωπαϊκή)

Μιλάμε σκύλος και χωράει τα πάντα.........

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Huawei Honor 8x από skroutz

4/64+ dual sim SD CARD σε ανεξαρτητη θεση+ NFC, πολύ καλή κάμερα....

Αυτονομία κορυφαία.

Να πάρεις την έκδοση JSN-L21 (ευρωπαϊκή)

Μιλάμε σκύλος και χωράει τα πάντα.........

Βγενει στα 260 απο Σκρουτζ 270 με τα μεταφορικα,ειναι αρκετα χρηματα για μενα εκτος αυτου το τελευταιο κινητο που αγορασα ηταν Huawei και το φοβαμαι λιγακι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους σας,πολυ σημαντικη η βοηθεια σας.... Mε τραβηξε περισσοτερο το Mi A2 αλλα δυστυχως δεν δεχετε καρτα μνημης (64 gb βεβαια αλλα δεν θα ηθελα να το φορτωσω με μουσικη,φωτος και βιντεο) και οπως ειπατε κι εσεις η μπαταρια δεν ειναι η καλητερη οποτε μαλλον θα καταληξω στο Redmi 6 Pro.

 

Πρόσεξε, ΌΧΙ redmi 6 pro. Είναι άλλο μοντέλο. Redmi Note 6 pro είναι αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που σας εχω ζαλισει παιδια αλλα μου προτειναν και το Redmi note 5...Μπορει καποιος να μου πει ποια η διαφορα του με το Redmi Note 6 Pro? Μονο στην τιμη βλεπω μια μικρη διαφορα και στον επεξεργαστη που ειναι λιγο μικροτετρος
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που σας εχω ζαλισει παιδια αλλα μου προτειναν και το Redmi note 5...Μπορει καποιος να μου πει ποια η διαφορα του με το Redmi Note 6 Pro? Μονο στην τιμη βλεπω μια μικρη διαφορα και στον επεξεργαστη που ειναι λιγο μικροτετρος
Το notch είναι η βασική διαφορά τους, επίσης το note 6 δεν έχει led στη σελφι κάμερα. Έχει όμως μια άλλη πατέντα που φωτίζει η οθόνη και πετάει κάποιο φως.

Το redmi Note 6 θεωρώ ότι αξίζει περισσότερο αφού λογικά θα πάρει Android 9.0 και επίσης θεωρώ ότι θα το υποστηρίξει περισσότερο η εταιρεία σε εκδόσεις miui.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που σας εχω ζαλισει παιδια αλλα μου προτειναν και το Redmi note 5...Μπορει καποιος να μου πει ποια η διαφορα του με το Redmi Note 6 Pro? Μονο στην τιμη βλεπω μια μικρη διαφορα και στον επεξεργαστη που ειναι λιγο μικροτετρος

Τον ίδιο επεξεργαστή έχουν. Η διαφορά είναι στο notch και στη σελφοκάμερα (το 6 έχει καλύτερη). Επίσης το ηχείο του 6 έχει καλύτερη ποιότητα ήχου. Επίσης το 6 ως νεότερο μοντέλο θα παίρνει για περισσότερο καιρό αναβαθμίσεις. Έχουν διαφορά στην τιμή, όπως είπες, οπότε ανάλογα τις ανάγκες σου επιλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...