Jump to content

Προδοσία από φίλους


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενταξει,τετοιος ιστοριες υπαρχουν πολλες.

 

το ξερω πως υπαρχουν πολλες. αλλα δυστυχως το περασμενο καλοκαιρι που εγινε το γεγονος πιστευα πως δυο φιλοι στην ηλικια μου δεν επροκειτο ποτε να τσακωθουν για ενα τετοιο λογο. δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο αβολα νοιωθω οταν περπαταω στο δρμο με τον φιλο μου και συναντουμε τον αλλο 'φιλο' και πρεπει να τον χαιρετησω τη στιγμη που ο φιλος μου δεν του ριχνει ουτε βλεμα...:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 365
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ξερω πως υπαρχουν πολλες. αλλα δυστυχως το περασμενο καλοκαιρι που εγινε το γεγονος πιστευα πως δυο φιλοι στην ηλικια μου δεν επροκειτο ποτε να τσακωθουν για ενα τετοιο λογο. δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο αβολα νοιωθω οταν περπαταω στο δρμο με τον φιλο μου και συναντουμε τον αλλο 'φιλο' και πρεπει να τον χαιρετησω τη στιγμη που ο φιλος μου δεν του ριχνει ουτε βλεμα...:(

 

 

Exεις δίκιο νιώθως πολυ αβολα εκεινη την στιγμη...Αλλα εγω δεν εχω καταλαβει ακομα πως μαλωσανε...sorry!!

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει αληθινη φιλια. αργα η γρηγορα θα στην φερουν. ας ειναι και οι καλυτεροι σου φιλοι. εγω εκανα παρεα με 3 παιδια εδω και 10 χρονια. τον τελευταιο καιρο τους αφησα γιατι βαρεθηκα τις ζηλιες τους, τις κακιες τους και τα κομπλεξ τους. ειναι τοσα πολλα που θα χρειαστω καμια 20αρια σελιδες. κριμα τα χρονια που εχασα μαζι τους. αλλα τι να κανεις η ζωη συνεχιζεται. τωρα ψαχνω για κατι καλυτερο και ελπιζω αυτη τη φορα να σταθω πιο τυχερος.
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει αληθινη φιλια. αργα η γρηγορα θα στην φερουν. ας ειναι και οι καλυτεροι σου φιλοι.

 

Δεν είναι έτσι, υπάρχουν πραγματικοί φίλοι απλά δεν ειναι πάντα αυτοί που νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ άσχημο η προδοσία...Ειδικά όταν κάνεις άπειρες υποχωρήσεις και στο τέλος κατηγορείσαι άδικα...Αυτό έγινε και με μια κοπέλα πρόσφατα.Τώρα δε μιλάμε καν..

 

προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει αληθινη φιλια.

Δε το πιστεύω αυτό..Η καλύτερή μου φίλη είναι κοπέλα,κ είμαστε φίλοι από το δημοτικό και μοιραζόμαστε τα πάντα.Αυτό είναι φιλία.Το να γνωρίσεις τον άλλον,να τον μάθεις καλύτερα κ από τον ίδιο του τον εαυτό,να του συμπαραστέκεσαι πάντα,και να μη φεύγεις σε δύσκολες στιγμές.

 

Εγώ, προσωπικά, πιστεύω πως αν κάποιος μπορεί να είναι ό,τι θέλει. Ας είναι κ κομπλεξικός. Δε πρέπει όμως επειδή δεν έχει φίλους, από πράξεις κ πεποιθήσεις δικές του, να κάνει κακό στους άλλους...Εδώ κολλάει κ το "στους 2 τρίτος δε χωρεί"...

Link to comment
Share on other sites

Περί φιλίας & γνωστών από τον Νίκο Δήμου: http://doncat.blogspot.com/2007/03/blog-post_10.html νομίζω ότι ταιριάζει στο συγκεκριμένο θέμα διότι συνήθως σπεύδουμε να χαρακτηρίσουμε κάποιον φίλο ενώ στην ουσία είναι γνωστός και τίποτε περισσότερο από αυτό. Φυσικά αληθινή φιλία υπάρχει (όπως μας εξιστορεί ο συγγραφέας) αλλά όπως συμβαίνει σε κάθε τι πραγματικά αληθινό (original) είναι δύσκολο να βρεθεί ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα υπαρχει πραγματικη φιλια αλλο αν κποιοι δεν την εχουμε βρει ακομα και ισως να μη τη βρουμε και ποτε... το κακο με την προδοσια απο ενα φιλο ειναι οτι ποναει πολυ και για πολυ πολυ καιρο... εχω χασει υποτιθεμενη πραγματικη φιλη ετσι και μετα απο δυο χρονια που εχουμε να μιλησουμε ακομα νιωθω ασχημα οταν τη βλεπω...
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει αλήθινή φιλία, αλλά δεν ξέρω άμα αυτή θα υπάρχει και σε μεγαλήτερη ηλικία. Το λέω αυτό επειδή σε μεγαλήτερες ηλικίες μπλέκουν και οι δουλειές και πολύ κοιτάνε συμφέροντα.
.!.
Link to comment
Share on other sites

Η φιλία κερδίζεται, δεν χαρίζεται!

 

Κρατάς κοντά σου, αυτούς που πραγματικά αξίζουν!

 

Οι υπόλοιποι...

 

Hail & kill...

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον το τόπικ αλλά θέλει μεγάλη συζήτηση.Για να θεωρήσεις σήμερα κάποιον πραγματικό σου φίλο,πρέπει να τον περάσεις από πολλά τεστ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πολυ δυσκολα βρισκεις πραγματικη φιλια.. Να κανεις φιλο ποιον? Τον corkala τον vermoudakia22 τον hardcore34??? Εχουμε γινει τα παιδια του τσατ, και του playstation. Εξοδοι για καφε και ποτο πρωτα κοιταμε τα οικονομικα μας και μετα... Πλεον τον φιλο θα τον δεις αμα σου δανεισει, αμα σου κανει ταριφια κλπ κλπ.

Σιγουρα υπαρχει πραγματικη φιλια και σιγουρα πολλοι την εχουν βρει. Το να περνας τελεια με καποιον και να αραζεις συνεχεια μαζι του δεν τον κανει φιλο, και φιλος υπαρχει μονο ενας, ολοι οι αλλοι ειναι απλως γνωστοι... Αμα σου ζητησουν ολοι οι "φιλοι" σου την ιδια θυσια σε ποιον θα την κανεις?????

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εμένα από τους χρόνια φίλους μου, ούτε ένας δε φέρθηκε καλά!!Τα ήθελαν όλα δικά τους, και μια μέρα που τους μίλησα μόνο που δε με έβρισαν!!! Από τότε τους έγραψα...

Και προχθές πάλι αυτό έγινε... Μια φίλη που ζήτησε τη γνώμη μας, την εξέλαβε σα κριτικάρισμα και τώρα δε θέλει να ξαναδεί εμένα και την φίλη μου.

Τώρα, κι εγώ, είμαι κυνικός, απόλυτα ψυχρός και ανοίγομαι σε αυτούς που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση ειναι αδιαφορια

 

σε πειραξαν ? σε προδωσαν?

 

απλα φευγεις και δεν ασχολεισαι

 

τερμα

 

πιστεψτε με, αποδιδει καλα

:X
Link to comment
Share on other sites

one_tree_hill τελικά ήταν υποτιθέμενοι φίλοι, απλά το έπαιζαν καλοί.

Το καλύτερο είναι να τους αγνοήσεις, είναι η μεγαλύτερη τιμωρία για αυτούς.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπόν, εγώ έχω πρόδωθει και έχω προδώσει.. Επειδή δεν ξέρω πως αλλιώς να ξεκινήσω θα τα πω όσο πιο σύντομα μπορώ..

 

Έχω την τύχη να είμαι κολλητή με μια κοπέλα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Δεν υπάρχει πιο καλό και πιο ειλικρινές πλάσμα στον κόσμο από αυτή.

Τί γίνεται λοιπόν όταν αλλάζει σχολείο??

Γίνεται μελαγχολία, ψυχολογική κατάρρευση και κλάμα.. Πολύ κλάμα για την ακρίβεια..

 

Μετά από καιρό, πείτε το παράπονο πείτε το μαλ@κια, αρχίζω να μιλάω άσχημα για αυτή μαζί με άλλες 'φίλες'..

 

Για να μην πολυλογώ..

Μια μέρα που σκέφτηκα γιατί την κατηγορώ και τι μου έκανε για να την κατηγορώ, άρχισα να κλαίω και να κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν ήμουν πίστη φίλη..

 

Επειδή δεν άντεχα άλλες ενοχές και επειδή ήθελα να ξέρει η κολλητή μου πως της φέρθηκα έτσι, την έπιασα και της τα εξομολογήθηκα όλα..

Φυσικά με συγχώρεσε, καθώς όπως προείπα δεν υπάρχει καλύτερος άνθρωπος..

 

Και εδώ έρχεται η προδοσία μιας άλλης 'φίλης' μου..

Με κατηγόρησε στην κολλητή μου.. Με ποιον τρόπο?

Ότι κακό είχε πει γι'αυτην το έριξε σε μένα..

 

Εγώ τώρα τί μπορώ να κάνω??

Να την πιάσω και να τη βρίσω?

Να το αγνοήσω?

Ή να την πληρώσω με το ίδιο νόμισμα?

 

Τελικά έκανα το δεύτερο, παρά την τεράστια επιθυμία μου να κάνω το τρίτο.. Εγώ δεν θα γίνω ούτε κατίνα ούτε σκρόφα σαν και αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάπου έχεις μπερδέψει τον ορισμό της "κατινιάς", Pitsikoulina. Άλλωστε όταν βρίζονται δυο άνθρωποι λέμε ότι "ξεκατινιάστηκαν", όχι όταν αγνοούν ο ένας τον άλλο :p

 

Παρόλα αυτά, νομίζω πως όπως κατάλαβες και η ίδια, εσύ ήσουν λάθος σε αυτή την ιστορία, ακόμα και αν το μετάνιωσες μετά. Και στη συγκεκριμένη ιστορία, εσύ ήσουν που "πρόδωσες" τη φίλη σου.

Ακόμα και αν οι μετέπειτα φίλες σου είχαν θέματα με την κοπέλα αυτή, εσύ όφειλες να την υποστηρίξεις (όπως κάνεις και εδω τώρα - βέβαια το απρόσωπο είναι πάντα πιο εύκολο, έτσι; ). Εγώ προσωπικά δε θα σου ξαναμίλαγα μετά από κάτι τέτοιο γιατί

α)θέλω να ξέρω (όσο μπορώ) ότι οι φίλοι μου θα με υποστηρίξουν και όταν για χ,ψ λόγο δε θα είμαι παρών. Πόσο μάλιστα όταν έχω...αποδείξεις πως όχι μόνο δε με υποστηρίζουν, αλλά με θάβουν κι από πάνω.

και β) δε θα μπορούσα να σε ξαναεμπιστευτώ.

Βέβαια, εγώ δεν είμαι και τόσο καλός άνθρωπος όσο είνα, απ'ότι φαίνεται, η φίλη σου.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πρόβλημα που έχεις τώρα.

Η συγκεκριμένη κοπέλα δε σου μιλάει πια, ξέκοψε κτλ ή απλά ήθελες να πεις την ιστορία σου;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

αααχχχ γυναίκες......επρεπε να τις δωσεις και καναδυο μαπες να στρωσει.....καλα λεω εγω οτι δεν ειναι να σας εμπιστευομαστε με τιποτα....πυρ γυνη και θάλασσα.. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Προδοσία από φίλους...Και ποιός δεν την έχει ζήσει?

Έτσι και εγώ είχα έναν φίλο , από το προνήπιο να φανταστείτε σχεδόν 12 χρόνια, ο οποίος , για άγνωστους λόγους πρόπερσι, αδιαφόρησε τελείως για μένα (είδος προδοσίας , δεν είναι και η πλήρης αδιαφορία?)..

Μετά από πολλούς μήνες , κατά τους οποίους πέρασα μια φάση ψιλοκατάθλιψης, τελικά κατάλαβα , πως δεν άξιζε τίποτα..

Τώρα πλέον έχω βρει ένα εξαιρετικό παιδί και , μέσω αυτού , κατά τα φαινόμενα, και μια άλλη καλή παρέα..

Η συμβουλή μου:Εάν ένας σας έκανε την ''στραβή'' , όσο και να είχατε δεθεί μαζί του , υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές... :D

Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όλοι έχουμε από μια ιστορία προδοσίας στην ηλικία σας (κάποιοι και σε μεγαλύτερη ηλικία από τη δικιά σας :mad: )

Μην ανησυχείτε. Και η προδοσία είναι μέρος του να μεγαλώνεις.

Και όπως είπε και ο mikekap υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Απλά όσο περισσότερα δίνεις στον άλλον τόσο πιο εύκολο να πληγωθείς.

Σωστός, αλλά ποιά είναι η εναλλακτική;

Να μη δίνεις τίποτα στους φίλους σου ή να δίνει με...το σταγονόμετρο σε περίπτωση που είναι σκάρτοι;

Στη φιλία, όπως και στον έρωτα, δε νομίζω πως λειτουργουμε απολύτως λογικά. Και δε χρειάζεται κιόλας.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αλλά ποιά είναι η εναλλακτική;

Να μη δίνεις τίποτα στους φίλους σου ή να δίνει με...το σταγονόμετρο σε περίπτωση που είναι σκάρτοι;

Στη φιλία, όπως και στον έρωτα, δε νομίζω πως λειτουργουμε απολύτως λογικά. Και δε χρειάζεται κιόλας.

Δεν είπα κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN

 

Η κοπέλα αυτή τώρα έχει μια περίεργη στάση προς εμένα.. Δηλαδή όταν θέλει να πει κάτι σχεδόν πότε δεν γυρνάει να με κοιτάξει.. Ούτε στα μάτια ούτε γενικά.. Σαν να μη με βλέπει.. Σαν να ξεκόβει όσο πάει..

 

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν νιώθω καλά όταν βρίσκεται κοντά μου.

Θέλω να μάθω γιατί με έθαβε ρίχνοντας σε μένα πράγματα που δεν είπα.

Αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον εαυτό της για κάτι που δεν έχει δίκιο, ξέρω ότι πιθανότατα θα τη χτυπήσω.

 

Και το ξέρω ότι δεν θα με συγχωρούσε κάποιος άλλος στη θέση της, αλλά έχουμε αδελφική σχέση. Την ξέρω σαν τον εαυτό μου, και αυτή το ίδιο. Πότε στο παρελθόν δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα..

Και φυσικά εγώ πρόδωσα στην τελική. Αλλά η άλλη δεν είχε κανένα μα κανένα δικαίωμα να βάλει τη μύτη της στη φιλία μας.

 

Τέλος πάντων..

Απλά θέλησα να γράψω κι εγώ το πρόβλημα μου..

Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN

 

Η κοπέλα αυτή τώρα έχει μια περίεργη στάση προς εμένα.. Δηλαδή όταν θέλει να πει κάτι σχεδόν πότε δεν γυρνάει να με κοιτάξει.. Ούτε στα μάτια ούτε γενικά.. Σαν να μη με βλέπει.. Σαν να ξεκόβει όσο πάει..

 

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν νιώθω καλά όταν βρίσκεται κοντά μου.

Θέλω να μάθω γιατί με έθαβε ρίχνοντας σε μένα πράγματα που δεν είπα.

Αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον εαυτό της για κάτι που δεν έχει δίκιο, ξέρω ότι πιθανότατα θα τη χτυπήσω.

 

Και το ξέρω ότι δεν θα με συγχωρούσε κάποιος άλλος στη θέση της, αλλά έχουμε αδελφική σχέση. Την ξέρω σαν τον εαυτό μου, και αυτή το ίδιο. Πότε στο παρελθόν δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα..

Και φυσικά εγώ πρόδωσα στην τελική. Αλλά η άλλη δεν είχε κανένα μα κανένα δικαίωμα να βάλει τη μύτη της στη φιλία μας.

 

Τέλος πάντων..

Απλά θέλησα να γράψω κι εγώ το πρόβλημα μου..

Sorry γιατί κάπου το έχασα.

Η κοπέλα αυτή που είπε στην κολλητή σου αυτά που είπες και μετά την έβρισες επειδή τα είπε, είναι ακόμα φίλη σου;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN

 

Η κοπέλα αυτή τώρα έχει μια περίεργη στάση προς εμένα.. Δηλαδή όταν θέλει να πει κάτι σχεδόν πότε δεν γυρνάει να με κοιτάξει.. Ούτε στα μάτια ούτε γενικά.. Σαν να μη με βλέπει.. Σαν να ξεκόβει όσο πάει..

 

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν νιώθω καλά όταν βρίσκεται κοντά μου.

Θέλω να μάθω γιατί με έθαβε ρίχνοντας σε μένα πράγματα που δεν είπα.

Αλλά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον εαυτό της για κάτι που δεν έχει δίκιο, ξέρω ότι πιθανότατα θα τη χτυπήσω.

 

Και το ξέρω ότι δεν θα με συγχωρούσε κάποιος άλλος στη θέση της, αλλά έχουμε αδελφική σχέση. Την ξέρω σαν τον εαυτό μου, και αυτή το ίδιο. Πότε στο παρελθόν δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα..

Και φυσικά εγώ πρόδωσα στην τελική. Αλλά η άλλη δεν είχε κανένα μα κανένα δικαίωμα να βάλει τη μύτη της στη φιλία μας.

 

Τέλος πάντων..

Απλά θέλησα να γράψω κι εγώ το πρόβλημα μου..

 

 

κοιταξε να δεις....δυστυχώς εσείς η γυναίκες ειστε λιγο ''βλαμμένες''....το γιατι σε εθαψε μπορει να ειναι και θεμα ζηλιας η δεν ξερω κ εγω τι αλλο γιατι πολλα κολληματα κουβαλατε στο μυαλο σας....εχω ακουσει της παναγιας τα ματια γιαυτο στα λεω αυτα...πιστευω οτι ακρη δεν θα βγαλεις γιαυτο καλυτερα να μην ασχοληθεις...οπως ειπε κ ενα καρντασι πριν..υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες....κ ακου κ μια συμβουλη....πιστευω πως ειναι καλυτερα μια γυναικα να εχει για κολλητο εναν αντρα παρα μια γυναικα(ασχετα αν δεν πιστευω στην φιλια μεταξυ του αντρα και της γυναικας).....και αν θες μπορω να στο εξηγησω....

 

υγ.το βλαμμενες δεν πηγενε σε εσενα...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...