Jump to content

Πακέτα προπληρωμένης χρήσης "Vodafone Mobile Connect"


orfanidisd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Vodafone ανακοίνωσε τη διάθεση της υπηρεσίας "Vodafone Mobile Connect" σε έκδοση προπληρωμένης χρήσης για πρώτη φορά στην ελληνική αγορά. Ειδικότερα, οι πελάτες της Vodafone μπορούν να έχουν σύνδεση Ιντερνετ και ηλεκτρονικό ταχυδρομείο όποτε και όπου θέλουν με κάλυψη σε GPRS ή 3G/GPRS δίκτυο και ταχύτητα σύνδεσης μέχρι 384 kbps, χωρίς συμβόλαιο και μηνιαίο πάγιο.

 

Η υπηρεσία διατίθεται σε πακέτο που περιλαμβάνει μία 3G/GPRS ή GPRS κάρτα δεδομένων και το ανάλογο πακέτο σύνδεσης αλλά και για όσους το επιθυμούν μόνο σε πακέτο σύνδεσης. Mε την αγορά της συγκεκριμένης υπηρεσίας ο χρήστης αποκτά και αξία 43 ευρώ όγκου χρήσης χωρίς χρέωση. Ο χρήστης θα μπορεί να ανανεώνει την αξία χρήσης της κάρτας του γρήγορα και εύκολα με μια οποιαδήποτε κάρτα ανανέωσης χρόνου ομιλίας της Vodafone για την αντίστοιχη αξία χρήσης που προσφέρει η κάθε κάρτα.

 

 

Πέντε νέα προγράμματα για την υπηρεσία Mobile Connect

H χρέωση για επιπλέον του προσφερόμενου όγκου χρήση είναι 0,0042 ευρώ/kb, η χρέωση περιαγωγής σε υποστηριζόμενο δίκτυο περιαγωγής είναι 11,90 ευρώ/Μb, ενώ σε μη υποστηριζόμενο δίκτυο 17,85 ευρώ/Μb (στις συγκεκριμένες τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α).

 

Παράλληλα, η Vodafone πρόσφατα προχώρησε στην εμπορική διάθεση, σε συνδρομητές της με συμβόλαιο, πέντε νέων προγραμμάτων χρήσης της υπηρεσίας Mobile Connect, με μειωμένο κατά 50% κόστος χρήσης. Τα νέα προγράμματα χρήσης, τα οποία ισχύουν για νέους συνδρομητές και για συνδρομητές που είναι ήδη στο δίκτυο της Vodafone, είναι τα εξής:

 

-VMC 1 με 5 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 1ΜΒ δωρεάν όγκο χρήσης,

 

-VMC 15 με 15 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 15 ΜΒ δωρεάν όγκο χρήσης, -VMC 60 με 30 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 60 ΜΒ δωρεάν όγκο χρήσης,

 

-VMC 150 με 60 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 160 ΜΒ δωρεάν όγκο χρήσης -VMC 1GB με 99 ευρώ μηνιαίο πάγιο και 1 GΒ δωρεάν όγκο χρήσης.

 

Τα νέα προγράμματα δεδομένων είναι διαθέσιμα για συνδρομητές με συμβόλαιο από τη 1η Ιουνίου 2005, ενώ η κάρτα δεδομένων GPRS για τα προγράμματα με συμβόλαιο θα σταματήσει να είναι εμπορικά διαθέσιμη εντός του Ιουνίου 2005. Επιπλέον, από τη 1η Ιουνίου 2005 δεν είναι εφικτές οι νέες συνδέσεις στα παλαιά προγράμματα χρήσης της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

4,3€ το MByte ε? Πρεπει να ειναι τρελοι οι ανθρωποι...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σε καρτοκινητά δεν δινόταν όμως μέχρι τώρα! Για ώρα ανάγκης καλό είναι. Πόσο πάει η 3G/GPRS κάρτα; Μπορείς να βάλεις μια sim prepaid που ήδη έχεις;

 

EDIT: ΔΕΝ μπορούμε να βάλουμε μια sim που ήδη έχουμε! Παραθέτω το αντίστοιχο τμήμα του FAQ:

 

" 8. Πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσω την νέα κάρτα Sim που θα μου δώσει η Vodafone ή μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα Sim που έχω στο κινητό μου;

 

H νέα κάρτα SIM παρέχεται για την ευκολία χρήσης της υπηρεσίας ώστε ο χρήστης να μην αλλάζει την κάρτα μεταξύ του τηλεφώνου και της 3G/GPRS PC κάρτας. Επιπλέον έτσι δεν θα εμφανίζεται το φαινόμενο να είναι απασχολημένο το τηλέφωνό του την ώρα που χρησιμοποιεί το 3G/GPRS δίκτυο δεδομένων και να πρέπει να διακόψει την σύνδεσή του για να κάνει / δέχεται κλήσεις. Γι' αυτό το λόγο η υπηρεσία παρέχεται αποκλειστικά μέσω της νέας SIM. "

 

Χαζό δεν είναι; Εκτός αν θέλουν να ανεβάσουν τον αριθμό των συνδρομητών τους! Αλλιώς, αν δεν με πειράζει εμένα να βάλω τη sim μου και να δείχνει και απασχολημένο, αυτούς τί τους πειράζει ;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια βοηθεια παιδια!!!

Με ρωταει μια φιλη μου την συμφερει μια τετοια καρτα για chat και serfarisma μονο;Ποσα mb κατεβαινουν για μια τετοια δουλεια;αν ΝΑΙ ποιο πακετο προτεινετε;Μιλαμε για laptop

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια!!!

Με ρωταει μια φιλη μου την συμφερει μια τετοια καρτα για chat και serfarisma μονο;Ποσα mb κατεβαινουν για μια τετοια δουλεια;αν ΝΑΙ ποιο πακετο προτεινετε;Μιλαμε για laptop

Φυσικά δεν τη συμφέρει...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κοστίζει πολύ, καλύτερα να προτιμήσει την πρόσβαση με κάποιο modem και σταθερό τηλέφωνο. Σίγουρα θα της κοστίσει λιγότερο.
Link to comment
Share on other sites

Epeidi to epsaXa tha sas pw to exis: h megalyteri mamaKia einai oti den mporeis na agooaseis ta paketa afta gia xrisi me tin sim tin palia. px egw thelw na serfarw me to pda mesw kinitou, ti na tin Kanw tin vmc ? ithela na exw Kati san to palio gprs plus alla den ginetai lene. aftoi xanoun!
NO DAY BUT TODAY
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν είσαι με κάρτα δεν βρίσκω τον λόγο να αγοράσεις την πανάκριβη pcmcia και να κουβαλάς αγκαλιά το laptop όπου σταθείς και βρεθείς, ενώ κάνεις την δουλειά σου και με ένα καρτοκινητό ΤΙΜ που δουλεύει και σαν κανονικό νουμεράκι για κλήσεις και μηνύματα !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που πηρα την tim sim, δεν μπορεσα(και προσπαθησα πολυ) να την κανω να μου δουλεψει με το Laptop και να σερφαρω στο internet.

 

Μαλλον τελικα η pcmcia ειναι καλυτερη γι αυτες τις δουλειες. Ξεκαθαρα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που πηρα την tim sim, δεν μπορεσα(και προσπαθησα πολυ) να την κανω να μου δουλεψει με το Laptop και να σερφαρω στο internet.

 

Μαλλον τελικα η pcmcia ειναι καλυτερη γι αυτες τις δουλειες. Ξεκαθαρα πραγματα.

 

Μια χαρά δουλεύει η ΤΙΜ κάρτα με internet over gprs. Στέλνεις mail στο cc και σου απαντάνε με τις ρυθμίσεις σε 1 εργάσιμη. Ακόμα κοιτάνε αν είναι ενεργοποιημένο το gprs στη γραμμή σου. Αν δεν έχεις ενεργοποιήσει στο παρελθόν mms, ίσως να μην είναι ενεργοποιημένο το gprs..

Ξαναδοκίμασε, δουλεύει ΟΚ και είναι και η μόνη που το δίνει τόσο φθηνά (δεν χρειάζεται να πάρεις pcmcia κάρτα 300 ευρώ για κάτι που κάνεις με οποιοδήποτε κινητό με IR/Btooth σαν gprs modem !!!)...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μη ξεχνάμε οτι για κάποιον που εχει ιντερνετ σπίτι του και απλά χρειάζεται να εχει πρόσβαση με το λάπτοπ του σε ορισμένες περιπτώσεις που δε μπορεί να έχει καλώδια , είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ αλλά και σωτήρια λύση...

 

Ξέρετε ποσες φορές μου έχει χρειαστεί εμένα να μπώ στο ιντερνετ ... εν κινήσει???

 

Για να δω κάτι , να ψάξω κάτι κτλ ...

Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις συμφέρει και το prepaid πακέτο βοηθάει να ξέρεις τι δίνεις και τι χρεώνεσαι χωρίς πάγια κτλ ....

 

Εγώ πάντως μόλις πάρω laptop με βλέπω να την χτυπάω άμεσα....

:X
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει η ΤΙΜ κάρτα με internet over gprs. Στέλνεις mail στο cc και σου απαντάνε με τις ρυθμίσεις σε 1 εργάσιμη. Ακόμα κοιτάνε αν είναι ενεργοποιημένο το gprs στη γραμμή σου. Αν δεν έχεις ενεργοποιήσει στο παρελθόν mms, ίσως να μην είναι ενεργοποιημένο το gprs..

Ξαναδοκίμασε, δουλεύει ΟΚ και είναι και η μόνη που το δίνει τόσο φθηνά (δεν χρειάζεται να πάρεις pcmcia κάρτα 300 ευρώ για κάτι που κάνεις με οποιοδήποτε κινητό με IR/Btooth σαν gprs modem !!!)...

Μπορείς να πεις μερικές λεπτομέρειες για αυτά που γράφεις εδώ σχετικά με την TIM;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Στείλε ένα mail στο cc και θα σου πουν. Δεν νομίζω ότι πρέπει να αγοράσεις μια πανάκριβη, κλειστής τεχνολογίας pcmcia κάρτα (vf mobile connect card)για να κάνεις τη δουλειά σου. Αρκεί ένα κινητό που να συνδέεται με το laptop με καλώδιο/IR/bluetooth και ένα prepaid νούμερο ΤΙΜ. Περισσότερα στα αντίστοιχα θέματα διότι εδώ είμαστε off topic !

Οι χρεώσεις πάντως καθιστούν τέτοιες λύσεις κατάλληλες ΜΟΝΟ για μια ώρα ανάγκης !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Στείλε ένα mail στο cc και θα σου πουν. Δεν νομίζω ότι πρέπει να αγοράσεις μια πανάκριβη, κλειστής τεχνολογίας pcmcia κάρτα (vf mobile connect card)για να κάνεις τη δουλειά σου. Αρκεί ένα κινητό που να συνδέεται με το laptop με καλώδιο/IR/bluetooth και ένα prepaid νούμερο ΤΙΜ. Περισσότερα στα αντίστοιχα θέματα διότι εδώ είμαστε off topic !

Οι χρεώσεις πάντως καθιστούν τέτοιες λύσεις κατάλληλες ΜΟΝΟ για μια ώρα ανάγκης !!!

 

Κλειστής τεχνολογίας????

 

Εγώ θα έλεγα να πάρει την κάρτα της Vodafone γιατί μόνο με αυτή θα εκμεταλετέι στο επάκρο τις δυνατότητες, όπως η συμπίεση δεδομένων που κάνει για 30% λιγότερα δεδομένα = λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για περιστασιακή χρήση σε ώρα ανάγκης (διότι μόνο έτσι γίνεται με τις χρεώσεις που έχουν τα δίκτυα), νομίζω ότι είναι υπερβολή να δώσει κοντά στα 300 ευρώ. Τα περισσότερα mid range και πάνω κινητά μπορούν να συνδεθούν με υπολογιστή σε ρόλο modem, και ένα πακέτο καρτοκινητού κάνει 20 ευρώ. Το κόστος είναι χαμηλότερο.

Για συστηματική χρήση, χρειάζεται μια κάρτα pcmcia αλλά μόνο με συμβόλαιο...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...