Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε 13 Pro από την πρώτη στιγμή το tapatalk κάνει κομπιασματα στο scrolling. Σε s22 που υπάρχει στην οικογένεια δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ούτε σε s21 fe που είχα πριν. Είναι η ιδέα μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους . Μετά απο πολλά χρόνια επιστρέφω στο forum του myphone .. 

Κάτοχος p30 pro το οποίο day One αγορά έχει επάξια και αγέρωχα σταθεί δυνατά στα χέρια μου .. Αλλά μετά από 4 χρόνια λοιπόν με την παρέα του ήρθε η ώρα αλλαγής και επιτέλους να μπω και γω στην κοινότητα των μήλων .. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Να προβώ στην αγορά 14pro max η να περιμένω ακόμα λίγους μήνες έτσι ώστε να πάω στο 15 ultra ( στο οποίο έχω δει type c , wifi 6E κλπ ) ? Τι πιστεύετε ;  

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, jimmymaisterGR said:

Καλησπέρα σε όλους . Μετά απο πολλά χρόνια επιστρέφω στο forum του myphone .. 

Κάτοχος p30 pro το οποίο day One αγορά έχει επάξια και αγέρωχα σταθεί δυνατά στα χέρια μου .. Αλλά μετά από 4 χρόνια λοιπόν με την παρέα του ήρθε η ώρα αλλαγής και επιτέλους να μπω και γω στην κοινότητα των μήλων .. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Να προβώ στην αγορά 14pro max η να περιμένω ακόμα λίγους μήνες έτσι ώστε να πάω στο 15 ultra ( στο οποίο έχω δει type c , wifi 6E κλπ ) ? Τι πιστεύετε ;  

Κάτσε τώρα ισα ισα βρίσκεις το 14 max 

Αν γίνει όπως φέτος… θα βγει το 15 max σε ένα χρόνο περίπου από τώρα 

Άμα είναι να πάρεις κινητό πάρε τώρα τι να περιμένεις ένα χρόνο; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimmymaisterGR said:

Καλησπέρα σε όλους . Μετά απο πολλά χρόνια επιστρέφω στο forum του myphone .. 

Κάτοχος p30 pro το οποίο day One αγορά έχει επάξια και αγέρωχα σταθεί δυνατά στα χέρια μου .. Αλλά μετά από 4 χρόνια λοιπόν με την παρέα του ήρθε η ώρα αλλαγής και επιτέλους να μπω και γω στην κοινότητα των μήλων .. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Να προβώ στην αγορά 14pro max η να περιμένω ακόμα λίγους μήνες έτσι ώστε να πάω στο 15 ultra ( στο οποίο έχω δει type c , wifi 6E κλπ ) ? Τι πιστεύετε ;  

Αν δεν σε ενδιαφέρει πολύ το dynamic island , μηπως να κοιτουσες να πας σε καποιο 13 Pro Max (μεταχειρισμενο) που κατα πολλούς είναι καλύτερο απο το 14 , και όταν βγει το 15 το σκεφτεσαι τότε ωστε να κανεις και ουσιαστική αλλαγη χωρις να έχεις πολλα χρήματα ; 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Iphone 13 mini

Φυσική σιμ κοσμοτε(κυρίως αριθμός)

Ισιμ βονταφον (χρησιμοποιείται σπάνια)

 

Μπορώ να έχω ενεργή μόνο την φυσική σιμ και ΟΤΑΝ θελω να βάζω σε χρήση και την ισιμ(παράλληλα-dual sim δηλαδή). 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iphone 13 mini
Φυσική σιμ κοσμοτε(κυρίως αριθμός)
Ισιμ βονταφον (χρησιμοποιείται σπάνια)
 
Μπορώ να έχω ενεργή μόνο την φυσική σιμ και ΟΤΑΝ θελω να βάζω σε χρήση και την ισιμ(παράλληλα-dual sim δηλαδή). 
Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?
 
 
 


Δεν έχεις αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις;IMG_1480.thumb.jpg.c3b6d51df1e05afbf6566687bfd1d3c3.jpg

Καλησπέρα. Σε 13 Pro από την πρώτη στιγμή το tapatalk κάνει κομπιασματα στο scrolling. Σε s22 που υπάρχει στην οικογένεια δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ούτε σε s21 fe που είχα πριν. Είναι η ιδέα μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καμία διαφορά δεν βλέπω ανάμεσα στα λειτουργικά στις τελευταίες εκδόσεις ταπατοκ. Είναι χάλι μαύρο γενικότερα και ειδικά στα Ελληνικά φόρουμ που δεν το υποστηρίζουν και 100%.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

Κάτσε τώρα ισα ισα βρίσκεις το 14 max 

Αν γίνει όπως φέτος… θα βγει το 15 max σε ένα χρόνο περίπου από τώρα 

Άμα είναι να πάρεις κινητό πάρε τώρα τι να περιμένεις ένα χρόνο; 

Ισχύει αυτό που γράφεις φίλε μου . Πλέον το βλέπω διαθέσιμο istorm κλπ κανονικά ( στο μαύρο που το θέλω εγώ ) .. Αν γίνει όπως λες θα πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο ακόμα με την διαθεσιμότητα που δίνει η apple και επειδή δεν έχω ασχοληθεί , δεν ξέρω και πως πάει με προπαραγγελίες day one κλπ .. Παλιά παίρναμε προπαραγγελία (huawei, samsung) και την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας το είχαμε ( και σε κάποιες περιπτώσεις και λίγες μέρες νωρίτερα όπως μου χει τύχει εμένα ) . Ευχαριστώ για την απάντηση .. 

 

2 ώρες πριν, SkenaDena said:

Αν δεν σε ενδιαφέρει πολύ το dynamic island , μηπως να κοιτουσες να πας σε καποιο 13 Pro Max (μεταχειρισμενο) που κατα πολλούς είναι καλύτερο απο το 14 , και όταν βγει το 15 το σκεφτεσαι τότε ωστε να κανεις και ουσιαστική αλλαγη χωρις να έχεις πολλα χρήματα ; 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , θα το σκέφτω και αυτό το σενάριο που αναφέρεις .. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τα πράγματα είναι απλά θα έλεγα εγώ. Από τη στιγμή που θέλεις σήμερα να αγοράσεις iPhone... παίρνεις το τελευταίο μοντέλο εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Τι θα γίνει με το 15άρι, πότε θα έρθει και πόσο θα κοστίζει, μικρή σημασία έχει σήμερα που μιλάμε. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nikos523 said:

 


Δεν έχεις αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις;IMG_1480.thumb.jpg.c3b6d51df1e05afbf6566687bfd1d3c3.jpg



Καμία διαφορά δεν βλέπω ανάμεσα στα λειτουργικά στις τελευταίες εκδόσεις ταπατοκ. Είναι χάλι μαύρο γενικότερα και ειδικά στα Ελληνικά φόρουμ που δεν το υποστηρίζουν και 100%.

 

Δεν τοποθέτησα ακόμη κάρτες. Σήμερα ελπίζω να βάλω έστω την φυσική σιμ.......

Την Ισιμ πιστεύω αύριο (αν υπάρχουν διαθέσιμες στη βονταφον και τις δίνουν άμεσα)

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, athanaso77 said:

Τα πράγματα είναι απλά θα έλεγα εγώ. Από τη στιγμή που θέλεις σήμερα να αγοράσεις iPhone... παίρνεις το τελευταίο μοντέλο εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Τι θα γίνει με το 15άρι, πότε θα έρθει και πόσο θα κοστίζει, μικρή σημασία έχει σήμερα που μιλάμε. 

Ακριβώς αυτό. Επίσης το 15αρι θα έρθει σε τιμές κατά πολύ υψηλότερες από τις σημερινές του 14αριου. Ήδη η Sammy στο S23 Ultra διέρρευσε από Ευρωπαϊκό κατάστημα ότι θα είναι 130-150€ πάνω. Τουλάχιστον τόσο θα είναι και της Apple (αν όχι ακόμη παραπάνω).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, athanaso77 said:

Τα πράγματα είναι απλά θα έλεγα εγώ. Από τη στιγμή που θέλεις σήμερα να αγοράσεις iPhone... παίρνεις το τελευταίο μοντέλο εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Τι θα γίνει με το 15άρι, πότε θα έρθει και πόσο θα κοστίζει, μικρή σημασία έχει σήμερα που μιλάμε. 

 

2 ώρες πριν, bill_viper said:

Ακριβώς αυτό. Επίσης το 15αρι θα έρθει σε τιμές κατά πολύ υψηλότερες από τις σημερινές του 14αριου. Ήδη η Sammy στο S23 Ultra διέρρευσε από Ευρωπαϊκό κατάστημα ότι θα είναι 130-150€ πάνω. Τουλάχιστον τόσο θα είναι και της Apple (αν όχι ακόμη παραπάνω).

 

Ισχύει αυτό , όντως ακούγεται αυτή η αύξηση . Τα καλύτερα υλικά που θα βάλουν ( τιτάνιο στο πλαίσιο)  ; ο νόμος της ζήτησης ; δεν ξέρω τι .. Σας ευχαριστώ και πάλι ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, Tasos19s said:

Φέτος δεν είχαμε αύξηση 

Εμείς είχαμε όπως και όλος ο υπόλοιπος κόσμος εκτός της Αμερικής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, athanaso77 said:

Εμείς είχαμε όπως και όλος ο υπόλοιπος κόσμος εκτός της Αμερικής.

Αυτό ήταν αύξηση λόγο της διαφοράς δολαρίου και ευρώ δεν είχε καμία σχέση με την τιμή της συσκευής 

Ιδια παρέμεινε με πέρυσι η τιμή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, Tasos19s said:

Αυτό ήταν αύξηση λόγο της διαφοράς δολαρίου και ευρώ δεν είχε καμία σχέση με την τιμή της συσκευής 

Ιδια παρέμεινε με πέρυσι η τιμή 

Είχα διαβάσει ένα οικονομικό άρθρο για το πόσο κερδισμένη βγήκε η Apple από αυτή την πολιτική λόγω της διαφοράς ισοτιμίας μεταξύ των δύο νομισμάτων. Εν ολίγοις, κατοχύρωσε από νωρίς μία τιμή που έχει υπερκέρδος με αυτό τον τρόπο γιατί αν ήταν απλά η διαφορά στην τιμή, με την έλευση νέων παρτίδων θα έπρεπε να είχε αλλάξει η τιμή προς τα κάτω μετά τις αλλαγές της διαφοράς στο νόμισμα. Κάτι που βέβαια δε γίνεται και η τιμή έχει παγιωθεί πολύ υψηλά. Έξυπνα λοιπόν μας πούλησαν την αιτία της αύξησης της τιμής εκτός Αμερικής, κάτι που όμως στην πραγματικότητα δεν ισχύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν αύξηση λόγο της διαφοράς δολαρίου και ευρώ δεν είχε καμία σχέση με την τιμή της συσκευής 
Ιδια παρέμεινε με πέρυσι η τιμή 


Το δολάριο είναι στο 0,9 τώρα όμως και όχι μόνο δεν άλλαξαν οι τιμές, αλλά σταδιακά όλα τα παλαιότερα προϊόντα στα Apple Store ανέβηκαν αρκετά μαζί με όλες τις υπηρεσίες, συν τις αυξήσεις που ήρθαν/έρχονται τώρα.
Εκτός αν πιστεύεις ότι μια συσκευή που από τα 1250 ας πούμε πήγε στα 1450 φέτος και πουλάει ασταμάτητα, θα πέσει στα 1250 ξανά του χρόνου αντί να ανεβεί κι άλλο..
Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα αυξηθούν οι τιμές λόγω υλικών και πληθωρισμού.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι η apple πήρε τα δολάρια που αναλογούν 

Οπως και στην Τουρκία που πήγα την μια φορά ψώνισα με αναλογία 1/12 και μετά από μήνες ψώνισα με 1/19

Αυτοι σε λίρες πήραν τα ίδια και τις 2 φορές. Απλά εγώ πλήρωσα λιγότερα την δεύτερη φορά 


Τελος πάντων δεν είμαι οικονομολόγος για να ξέρω εάν υπάρχει παρασκήνιο σε αυτή την υπόθεση. Σίγουρα η apple δεν τα αφήνει αυτά στην τύχη τους. Εγώ πιστεύω ότι πήρε τα λεφτά της 

Ισως κέρδισε δεν μπορώ να το κατανοήσω με τα μαθηματικά που γνωρίζω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ την παρέα!

 

ποιο πρόγραμμα προτείνετε για μεταφορά μουσικής στο iphone? κανένα free και δοκιμασμένο...

 

το i tunes για κάποιο λόγο μου σπάει τα νεύρα... τώρα που πήρα το 14 pro max και πήγα να το ξανασυνδέσω μου βγάζει μνμ οτι πρέπει να κάνω διαμόρφωση στο τηλέφωνο για να συνδεθώ! πράγμα που δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα!
 
ποιο πρόγραμμα προτείνετε για μεταφορά μουσικής στο iphone? κανένα free και δοκιμασμένο...
 
το i tunes για κάποιο λόγο μου σπάει τα νεύρα... τώρα που πήρα το 14 pro max και πήγα να το ξανασυνδέσω μου βγάζει μνμ οτι πρέπει να κάνω διαμόρφωση στο τηλέφωνο για να συνδεθώ! πράγμα που δεν παίζει...

Εγώ χρησιμοποιώ το 3utools


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimsakpt3 said:

Χαιρετώ την παρέα!

 

ποιο πρόγραμμα προτείνετε για μεταφορά μουσικής στο iphone? κανένα free και δοκιμασμένο...

 

το i tunes για κάποιο λόγο μου σπάει τα νεύρα... τώρα που πήρα το 14 pro max και πήγα να το ξανασυνδέσω μου βγάζει μνμ οτι πρέπει να κάνω διαμόρφωση στο τηλέφωνο για να συνδεθώ! πράγμα που δεν παίζει...

Εγώ από τότε που πήρα στικάκι SanDisk ixpand, μεταφέρω ότι θέλω από και προς το κινητό! Κουμπώνεις, ανοίγει η εφαρμογή SanDisk και διαλέγεις τι θέλεις να κάνεις ( μεταφορά αρχείων ή προβολή αρχείων).

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Εγώ χρησιμοποιώ το 3utools


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρακτικό και γρήγορο αυτό... ευχαριστώ!

 

 

επίσης μήπως γνωρίζει κάποιος που πρέπει να βάλω το εξώφυλλο από ένα αλμπουμ για να φαίνεται στο κινητό? γιατι σε κάποια μου το εμφανίζει ενώ σε κάποια άλλα όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχει συμβεί και σε άλλον μετά την τελευταία αναβάθμιση 16.5.1(c) να εξαφανιστεί από το μενού του iphone το face id και κωδικός ή μόνο σε μένα συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, damierom said:

Έχει συμβεί και σε άλλον μετά την τελευταία αναβάθμιση 16.5.1(c) να εξαφανιστεί από το μενού του iphone το face id και κωδικός ή μόνο σε μένα συμβαίνει;

Μόνο σε εσένα.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...