Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, josuts said:

ενταξει σχετικη ασφαλεια εννοουσα οχι τιποτα περιεργο.

Ασφάλεια από τι; μόνο αν κανείς κάτι παράνομο και θες να κρυφτείς😉

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πέρα από την απόκρυψη/αλλαγή συγκεκριμένα της IP, ένας VPN δεν προσφέρει κάτι άλλο ούτε ανώνυμη περιήγηση στο διαδίκτυο.
Υπάρχουν άπειροι τρόποι fingerprinting της κάθε συσκευής και η IP είναι απλά ένας από αυτούς.
Ειδικά όταν είσαι συνδεδεμένος με τον λογαριασμό σου οπουδήποτε (sites, forums, Google κλπ κλπ) η απόκρυψη της IP δεν έχει καμία μα καμία ουσία εφόσον η δραστηριότητα σου είναι άμεσα συνδεμένη στο λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

VPN είναι μόνο για να βλέπεις σειρές από άλλες χώρες που δεν είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα 

Ή για κάνα Netflix Τουρκίας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σας ετχαριστω ολους παιδια για τις εξηγησεις για το τι ειναι κ πως δουευει το vpn.Να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχετε να προτεινετε εφαρμογες συμβατες με windows?

Browser χρησιμοποιουσα τον opera,εναν λογαριασμο κινητο-υπολογιστη και είχα κοινο,ιστορικό,κωδικούς,σελιδοδεικτες (και λόγω opera λιγοτερες διαφημισεις)

Email client?Χρησιμοποιω το gmail 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, vasilllios said:

Καλησπερα

Εχετε να προτεινετε εφαρμογες συμβατες με windows?

Browser χρησιμοποιουσα τον opera,εναν λογαριασμο κινητο-υπολογιστη και είχα κοινο,ιστορικό,κωδικούς,σελιδοδεικτες (και λόγω opera λιγοτερες διαφημισεις)

Email client?Χρησιμοποιω το gmail 

Τι εννοείς;  αυτές που χρησιμοποιείς και σε βολεύουν, βάλτες κι εδώ.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, koutsis said:

Τι εννοείς;  αυτές που χρησιμοποιείς και σε βολεύουν, βάλτες κι εδώ.

Καλησπέρα. 
Ο opera πχ δεν συνεργάζεται πλέον,παρα μόνο με μια λειτουργία flow. Ετσι κάνω μια εγγραφη σε site στο κινητό,πρεπει να αντιγράψω με το χέρι τους κωδικούς.  
email client(που επιμένει το iphone να με οδηγει στον apple) θέλω εναν γιατι έτσι δεν χάνονται εξερχομενα μηνυματα ,να ψαχνεις απο που τα εστειλες ποια εφαρμογη κλπ .

εφαρμογή για κωδικούς. Ενω εχει εγκατασταθεί στον υπολογιστή μεσω itunes δεν συγχρονιζεται και εχω αλλους κωδικους στο pc αλλους στο κινητο

 

Edited by vasilllios
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, vasilllios said:

Καλησπέρα. 
Ο opera πχ δεν συνεργάζεται πλέον,παρα μόνο με μια λειτουργία flow. Ετσι κάνω μια εγγραφη σε site στο κινητό,πρεπει να αντιγράψω με το χέρι τους κωδικούς.  
email client(που επιμένει το iphone να με οδηγει στον apple) θέλω εναν γιατι έτσι δεν χάνονται εξερχομενα μηνυματα ,να ψαχνεις απο που τα εστειλες ποια εφαρμογη κλπ .

εφαρμογή για κωδικούς. Ενω εχει εγκατασταθεί στον υπολογιστή μεσω itunes δεν συγχρονιζεται και εχω αλλους κωδικους στο pc αλλους στο κινητο

 

Σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα και εγώ φίλος απο δω  μου πρότεινε να εγκαταστήσω το Spark mail Και με έσωσε κυριολεκτικά!  Δοκίμασε το αξίζει! 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι στο αυτοκίνητο εν κινηση και βγαζω το ενα απο τα δυο AirPods ( AirPods Pro 2 ) για να μιλήσω στο τηλεφωνο. 
Μετα απο λιγο καθως μιλάω μου ερχεται ειδοποιηση οτι ΄΄ξεχασα΄΄ την θήκη και το αλλο ακουστικό στην διαδρομη και καλα ενω τα εχω μαζί μου. Είναι φυσιολογικό ;

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SkenaDena said:

Είμαι στο αυτοκίνητο εν κινηση και βγαζω το ενα απο τα δυο AirPods ( AirPods Pro 2 ) για να μιλήσω στο τηλεφωνο. 
Μετα απο λιγο καθως μιλάω μου ερχεται ειδοποιηση οτι ΄΄ξεχασα΄΄ την θήκη και το αλλο ακουστικό στην διαδρομη και καλα ενω τα εχω μαζί μου. Είναι φυσιολογικό ;

Δεν είναι φυσιολογικό 

Καποιο bug είναι είτε του λογισμικού του τηλεφώνου είτε του λογισμικού των ακουστικών και δεν μπορούν να συνεργαστούν σωστά 

Κανε μια επανεκκίνηση το τηλέφωνο 

Αλλιως να περιμένεις κάποια αναβάθμιση που πιθανόν θα διορθώσει το πρόβλημα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tasos19s said:

Δεν είναι φυσιολογικό 

Καποιο bug είναι είτε του λογισμικού του τηλεφώνου είτε του λογισμικού των ακουστικών και δεν μπορούν να συνεργαστούν σωστά 

Κανε μια επανεκκίνηση το τηλέφωνο 

Αλλιως να περιμένεις κάποια αναβάθμιση που πιθανόν θα διορθώσει το πρόβλημα 

Εχω κάνει και επανεκινησεις καθως και αναβαθμισεις λογισμικού όσο εχω τα ακουστικά. Το θεμα είναι οτι θέλω να εχω ανοικτή την ευρεση αλλα μου έρχονται τοσες ειδοποποιήσεις που κατανταει κουραστικό... Καμια αλλη ιδέα πως να διορθωθει ; 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SkenaDena said:

Εχω κάνει και επανεκινησεις καθως και αναβαθμισεις λογισμικού όσο εχω τα ακουστικά. Το θεμα είναι οτι θέλω να εχω ανοικτή την ευρεση αλλα μου έρχονται τοσες ειδοποποιήσεις που κατανταει κουραστικό... Καμια αλλη ιδέα πως να διορθωθει ; 

Μάλλον δεν δουλεύει καλά γενικά γιατί εμένα μια φορά μου ήρθε ειδοποίηση αλλά ξανά από τότε τίποτα 

Για το ρολόι επίσης 

Μια φορά σε μια καφετέρια άφησα το κινητό στο τραπέζι και πήγα τουαλέτα και χτύπησε στο ρολόι ειδοποίηση ότι απομακρύνθηκα από το κινητό 

Μαλλον η όλη αυτή λειτουργία έχει θέματα ακόμα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Να σας ρωτήσω κάτι παιδιά, στο Face ID όταν πληρώνετε με το τηλέφωνο όσοι πληρώνετε με Apple Pay, πώς πληρώνετε; Με το Touch ID βάζουμε το δάχτυλο στο κουμπί και πλησιάζουμε το τηλέφωνο στο μηχάνημα. 
Στο Face ID όταν πλησιάζετε το τηλέφωνο στο pos πως ταυτοποιείται ο ιδιοκτήτης; Το γυρίζετε στο πρόσωπο; Η κάπως αλλοιώς; Ευχαριστώ πολύ 

Δηλαδή, είναι εύκολος ο τρόπος πληρωμής ή μπελάς; 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kles said:

Καλησπέρα σας. Να σας ρωτήσω κάτι παιδιά, στο Face ID όταν πληρώνετε με το τηλέφωνο όσοι πληρώνετε με Apple Pay, πώς πληρώνετε; Με το Touch ID βάζουμε το δάχτυλο στο κουμπί και πλησιάζουμε το τηλέφωνο στο μηχάνημα. 
Στο Face ID όταν πλησιάζετε το τηλέφωνο στο pos πως ταυτοποιείται ο ιδιοκτήτης; Το γυρίζετε στο πρόσωπο; Η κάπως αλλοιώς; Ευχαριστώ πολύ 

Τι εννοείς;  πατάς 2 φορές το power button και ανοίγει το pay. Μόλις ανοίξει ελέγχει το πρόσωπο σου. Μόλις το ελέγξει σου λέει να βάλεις το κινητό κοντά στο pos. Όλη η διαδικασία κρατάει 1 δευτερόλεπτο!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, koutsis said:

Τι εννοείς;  πατάς 2 φορές το power button και ανοίγει το pay. Μόλις ανοίξει ελέγχει το πρόσωπο σου. Μόλις το ελέγξει σου λέει να βάλεις το κινητό κοντά στο pos. Όλη η διαδικασία κρατάει 1 δευτερόλεπτο!

Α οκ. Αυτό ακριβώς ρωτούσα. Τον τρόπο πληρωμής. Έχω το se και σκεφτόμουν να πάρω το 14 και με προβλημάτιζε αυτό, γιαυτό ρώτησα. Άρα είναι απλό και εύκολο. 
ευχαριστώ πολύ. 
για να ανοίγει το Apple Pay με διπλό κλίκ είναι από προεπιλογή ή το επιλέγεις στις ρυθμίσεις; 
και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kles said:

Α οκ. Αυτό ακριβώς ρωτούσα. Τον τρόπο πληρωμής. Έχω το se και σκεφτόμουν να πάρω το 14 και με προβλημάτιζε αυτό, γιαυτό ρώτησα. Άρα είναι απλό και εύκολο. 
ευχαριστώ πολύ. 
για να ανοίγει το Apple Pay με διπλό κλίκ είναι από προεπιλογή ή το επιλέγεις στις ρυθμίσεις; 
και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

Είναι ενεγοποιημενη η επιλογή από  τις ρυθμίσεις. Αν θες το απενεργοποιεις χειροκίνητα

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kles said:

Ωραία. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

Μετά από αυτό εμφανίζει την κάρτα και είναι ελεύθερο 

Πλησιαζεις την πλάτη της συσκευής και πληρώνεις 

Περίπου στην κάμερα κοντά είναι το σημείο που αναγνωρίζει την άλλη συσκευή 

 

Επειδη βλέπω κάποιους γυρνάνε την οθόνη ανάποδα, κάποιους το ψάχνουν από το μήλο και προς τα κάτω…

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Μετά από αυτό εμφανίζει την κάρτα και είναι ελεύθερο 

Πλησιαζεις την πλάτη της συσκευής και πληρώνεις 

Περίπου στην κάμερα κοντά είναι το σημείο που αναγνωρίζει την άλλη συσκευή 

 

Επειδη βλέπω κάποιους γυρνάνε την οθόνη ανάποδα, κάποιους το ψάχνουν από το μήλο και προς τα κάτω…

 

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ φίλε 

Πάντως την ευκολία του Touch ID  δεν την έχει. 
όπως είναι σβηστή η οθόνη, ακουμπάς το δάχτυλο στο touch, πλησιάζεις το κινητό στο pos και πλήρωσες. 
αν έβγαζε μεγάλο κινητό η apple με touch το είχα πάρει την ίδια μέρα 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kles said:

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ φίλε 

Πάντως την ευκολία του Touch ID  δεν την έχει. 
όπως είναι σβηστή η οθόνη, ακουμπάς το δάχτυλο στο touch, πλησιάζεις το κινητό στο pos και πλήρωσες. 
αν έβγαζε μεγάλο κινητό η apple με touch το είχα πάρει την ίδια μέρα 

2 φορές την ημέρα που θα πληρώσεις εάν κανείς διπλό κλικ στο κουμπί είναι τόσο κόπος; 
Εγω με το ρολόι πληρώνω και δεν με απασχολεί βασικά ο τρόπος που δουλεύει στο κινητό 

Δεν έχω μέσα στο κινητό καμία κάρτα περασμένη φαντάσου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kles said:

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ φίλε 

Πάντως την ευκολία του Touch ID  δεν την έχει. 
όπως είναι σβηστή η οθόνη, ακουμπάς το δάχτυλο στο touch, πλησιάζεις το κινητό στο pos και πλήρωσες. 
αν έβγαζε μεγάλο κινητό η apple με touch το είχα πάρει την ίδια μέρα 

Μα και με face id είναι πολύ γρήγορη διαδικασία. Ενα γρήγορο διπλό πάτημα του power button και σε ενα δλπτο είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tasos19s said:

2 φορές την ημέρα που θα πληρώσεις εάν κανείς διπλό κλικ στο κουμπί είναι τόσο κόπος; 
Εγω με το ρολόι πληρώνω και δεν με απασχολεί βασικά ο τρόπος που δουλεύει στο κινητό 

Δεν έχω μέσα στο κινητό καμία κάρτα περασμένη φαντάσου 

Οκ, δεν είναι κόπος αλλά συγκρίνω τους δυο τρόπου πληρωμής 

2 minutes ago, vagosofron said:

Μα και με face id είναι πολύ γρήγορη διαδικασία. Ενα γρήγορο διπλό πάτημα του power button και σε ενα δλπτο είσαι έτοιμος!

Οκ, ίσως. Θα το κάνω ούτως η άλλως αφού πάρω το τηλ 

Link to comment
Share on other sites

Άστο ρε φίλε. Μην επιμένεις τώρα. Όλα της apple είναι σωστά, δεν υπάρχει λαθος. Ποιο touch id. Face id και Άγιος ο θεος

Link to comment
Share on other sites

Just now, kles said:

Οκ, δεν είναι κόπος αλλά συγκρίνω τους δυο τρόπου πληρωμής 

Νομίζω συνήθεια είναι όλα αυτά 

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι κάποια διαδικασία που καίγεσαι να το κανείς σε κλάσματα δευτερολέπτου 

Με την άνεση σου είτε βάζεις PIN είτε ακουμπάς το Touch ID είτε κανείς διπλό πάτημα στο πλαϊνό κουμπί 

Αντικειμενικα αν το δούμε το πιο απλό από αυτά είναι το Touch ID μετά το διπλό πάτημα στο πλαϊνό κουμπί και τελευταίο το PIN

Εμένα με βολεύει το τελευταίο 

Εσένα σε βολεύει το Touch ID 

Την συντριπτική πλειοψηφία όμως την αρέσει το Face ID 

Εγώ προτιμώ το μέρος αυτό όλο που πιάνει το Touch ID, να είναι οθόνη 

Ειχε χρηστικότητα το κουμπί παλιά που ήταν το iOS φτιαγμένο έτσι που έπρεπε να πατάς το κουμπί 

Πλεον άλλαξε η φιλοσοφία και του λογισμικού και της εμφάνισης των συσκευών 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...