Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά καποιος email client για ios που να εχει αμεσα push notifications, να συγχρονίζει με καθε λογαριασμο ( gmail, hotmail, κλπ) , να μην εχει θεματα privacy, να εχει κατηγορίες α λα Gmail κλπ κλπ Υπαρχει?  🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
6 minutes ago, spok said:

Τελικά καποιος email client για ios που να εχει αμεσα push notifications, να συγχρονίζει με καθε λογαριασμο ( gmail, hotmail, κλπ) , να μην εχει θεματα privacy, να εχει κατηγορίες α λα Gmail κλπ κλπ Υπαρχει?  🙂

Πολύ καλό είναι και το outlook της Microsoft. Παίρνει όλα τα email και δουλεύει σωστά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bill_viper said:

Αν και την ειρωνεία δε τη δέχομαι, σου ξαναλέω ότι δε γίνεται. Αν εσένα σου χρειάζεται να χτυπάνε όλα μαζί σαν πανηγύρι ευτυχώς που δε το έχει έτσι η Apple για να έχουμε οι διπλανοί το κεφάλι μας ήσυχο.

Πρακτικά είναι τεράστια. Και η ευκολία που σου προσφέρει το Face ID δεν την έχει κανένα δακτυλικό. Στο δακτυλικό πρέπει κάθε φορά να βάζεις το δάχτυλο σε συγκεκριμένο σημείο. Το Face ID τα κάνει όλα αυτόματα.

Με το δακτυλικό αποτύπωμα έχεις ξεκλειδώσει το κινητό πριν καν το φέρεις στο πρόσωπο. Αυτό είναι πιο γρήγορο. Μιλάω βέβαια για το "παλιό" καλό αποτύπωμα στην πλάτη ή στο πλαϊνό της συσκευής και όχι για το τεχνολογικα μπροστά μεν, υποδεέστερο σε πρακτικότητα δε, in screen αποτύπωμα.

Δεν διαφωνώ ότι εξυπηρετεί πολλούς, αλλά άπειρα καλύτερο δεν είναι. Για αυτό τον λόγο υπήρξαν πολλοί που αγόρασαν το se , λόγω touch id.

Ο καθένας όπως βολεύεται, αλλά αφοριστικά να λέγεται ότι είναι δραματικα καλύτερο είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sneakysneaky said:

Με το δακτυλικό αποτύπωμα έχεις ξεκλειδώσει το κινητό πριν καν το φέρεις στο πρόσωπο. Αυτό είναι πιο γρήγορο. Μιλάω βέβαια για το "παλιό" καλό αποτύπωμα στην πλάτη ή στο πλαϊνό της συσκευής και όχι για το τεχνολογικα μπροστά μεν, υποδεέστερο σε πρακτικότητα δε, in screen αποτύπωμα.

Δεν διαφωνώ ότι εξυπηρετεί πολλούς, αλλά άπειρα καλύτερο δεν είναι. Για αυτό τον λόγο υπήρξαν πολλοί που αγόρασαν το se , λόγω touch id.

Ο καθένας όπως βολεύεται, αλλά αφοριστικά να λέγεται ότι είναι δραματικα καλύτερο είναι υπερβολή.

Θα ήταν όντως δραματικά καλύτερο εάν είχε μεγαλύτερη γωνία ενεργοποίησης ώστε να μην χρειάζεται να το φέρεις τόσο πολύ προς το κεφάλι για να δουλέψει.Το έχω δίπλα στο Mac και αναγκάζομαι να γέρνω προς το κινητό για να ανοίξει(σαν το ανέκδοτο με τον παππού που προσπαθεί να αεριστεί ). 😁
 Θα μου πείτε ότι πιθανόν να έχει να κάνει με λόγους ασφαλείας. Το δέχομαι. Αλλά όσο υπάρχει αυτός ο περιορισμός , μεγαλώνει και η χρησιμότητα του Touch ID (δακτυλικού κάθε είδους). 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Με το δακτυλικό αποτύπωμα έχεις ξεκλειδώσει το κινητό πριν καν το φέρεις στο πρόσωπο. Αυτό είναι πιο γρήγορο. Μιλάω βέβαια για το "παλιό" καλό αποτύπωμα στην πλάτη ή στο πλαϊνό της συσκευής και όχι για το τεχνολογικα μπροστά μεν, υποδεέστερο σε πρακτικότητα δε, in screen αποτύπωμα.
Δεν διαφωνώ ότι εξυπηρετεί πολλούς, αλλά άπειρα καλύτερο δεν είναι. Για αυτό τον λόγο υπήρξαν πολλοί που αγόρασαν το se , λόγω touch id.
Ο καθένας όπως βολεύεται, αλλά αφοριστικά να λέγεται ότι είναι δραματικα καλύτερο είναι υπερβολή.

Παλιό καλό αποτύπωμα στην πλάτη; Που έπρεπε να σηκώσεις το κινητό να βρει το δάχτυλο σου τη τρύπα και μετά να ξεκλειδώσει;
Το SE σε πωλήσεις δεν έχει πιάσει ούτε το 1/1000 των υπολοίπων μοντέλων με Face ID.
Και δε λέγεται αφοριστικά ότι το Face ID είναι δραματικά καλύτερο. Είναι απλή πραγματικότητα και παραδοχή.
Προσωπικά πήγα σε iPad Pro και όχι σε φθηνότερο μοντέλο λόγω Face ID. Είναι τέτοια η ευκολία που σου προσφέρει με το keychain σε ότι αφορά login που δεν έχει ανταγωνισμό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spok said:

Τελικά καποιος email client για ios που να εχει αμεσα push notifications, να συγχρονίζει με καθε λογαριασμο ( gmail, hotmail, κλπ) , να μην εχει θεματα privacy, να εχει κατηγορίες α λα Gmail κλπ κλπ Υπαρχει?  🙂

Outlook και Gmail. Εγώ προσωπικά είχα θέμα με τις ειδοποιήσεις στο Outlook. Με το Gmail app όλα δουλεύουν όπως πρέπει.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spok said:

Τελικά καποιος email client για ios που να εχει αμεσα push notifications, να συγχρονίζει με καθε λογαριασμο ( gmail, hotmail, κλπ) , να μην εχει θεματα privacy, να εχει κατηγορίες α λα Gmail κλπ κλπ Υπαρχει?  🙂

Για το gmail βάλε την εφαρμογή την επίσημη από το store 

Τα υπόλοιπα αν σου δουλεύουν μείνε με την μαμά εφαρμογή 

Απλά θα έχεις 2 ειδών εφαρμογές σιγά το πραγμα

Εγω έτσι είμαι εδώ και 10 έτη και δεν με ενοχλεί καθόλου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ κλείδωμα με pin με καθυστέρηση 15’

Δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το καλύτερο 

Εμένα όμως με βολεύει γιατί δεν θέλω κάθε φορά που πιάνω το κινητό να είναι κλειδωμένο 

Εάν έχω να το ανοίξω πάνω από 15’ τότε ζητάει κωδικό 

Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι free χωρίς κωδικό 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είχε καλύτερες πωλήσεις το se. Πολλοί που πήρανε το se όμως το έκαναν λόγω touch id.

Από εκεί και πέρα είναι προφανες ότι το "εμένα μ' αρεσει και με βολεύει" ισούται με το "είναι το καλύτερο και τέλος" για κάποιους εδώ. Πάσο παιδιά, όπως σας αρέσει, αλλά όπως βλέπετε υπάρχουν άλλοι με iphone που προτιμούν υποδεέστερες μεθόδους όπως το in screen αποτυπωμα.

Τάσο το σύστημα ξεκλειδωματος το είχες έτσι και όταν είχες παλιότερα μοντέλα?

Όταν η apple παρουσίασε το face id, η ασφάλεια του προσδιορίστηκε στο 1/1.000.000, έναντι του 1/50.000 του touch id. Παρότι είναι όντως μεγάλη η διαφορα, εγώ θα εστίαζα στο ότι το 1/50.000 είναι ήδη υπεραρκετό για όλους εκτός του James Bond και του Ethan Hunt.

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, sneakysneaky said:

Δεν είπα ότι είχε καλύτερες πωλήσεις το se. Πολλοί που πήρανε το se όμως το έκαναν λόγω touch id.

Από εκεί και πέρα είναι προφανες ότι το "εμένα μ' αρεσει και με βολεύει" ισούται με το "είναι το καλύτερο και τέλος" για κάποιους εδώ. Πάσο παιδιά, όπως σας αρέσει, αλλά όπως βλέπετε υπάρχουν άλλοι με iphone που προτιμούν υποδεέστερες μεθόδους όπως το in screen αποτυπωμα.

Τάσο το σύστημα ξεκλειδωματος το είχες έτσι και όταν είχες παλιότερα μοντέλα?

Όταν η apple παρουσίασε το face id, η ασφάλεια του προσδιορίστηκε στο 1/1.000.000, έναντι του 1/50.000 του touch id. Παρότι είναι όντως μεγάλη η διαφορα, εγώ θα εστίαζα στο ότι το 1/50.000 είναι ήδη υπεραρκετό για όλους εκτός του James Bond και του Ethan Hunt.

 

 

εγώ από το iPhone 4 μέχρι τώρα ναι το έχω έτσι με 4ψηφιο κωδικό κλειδώματος 

είχα κάνει απόπειρα με το Touch ID επι 5s εποχες, δεν με βολεψε, εκανα αποπειρα Face ID με το iPhone X παλι δεν με βολεψε. εχω μεινει ετσι ειμαι ευχαριστημενος δεν με προβληματιζει πουθενα οπως το εχω εδω και τοσα χρονια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Η διαφορά ασφαλείας δακτυλικου αποτυπώματος και αναγνώρισης προσώπου πόσο διαφέρει πρακτικά?

Η σύζυγος πάντως σιχτιριζει με το face id έναντι του δακτυλικου που είχε συνηθίσει.

Πολύ πιο εύχρηστο το δαχτυλικο ότι κι αν λεν οι φαν της τεχνολογίας 

11 ώρες πριν, Tasos19s said:

Εγώ χρησιμοποιώ κλείδωμα με pin με καθυστέρηση 15’

Δεν σημαίνει ότι αυτό είναι το καλύτερο 

Εμένα όμως με βολεύει γιατί δεν θέλω κάθε φορά που πιάνω το κινητό να είναι κλειδωμένο 

Εάν έχω να το ανοίξω πάνω από 15’ τότε ζητάει κωδικό 

Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι free χωρίς κωδικό 

 

Πολύ καλό. 

Μουδωσες ιδέα. Θα δοκιμασω το ίδιο 

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, toxotis70 said:

Έτσι κι αλλιώς τρύπα θα υπήρχε και πάλι λόγω selfie… δε γλιτώνουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Άλλο τρυπα άλλο κρατήρας 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εαν χρειαστεί καποια στιγμη να αφαιρέσω apple id και να κανω επαναφορα ( στο μενου που λεει για να το χαρισετε κλπ κλπ), απο το backup του icloud μετα επιστρέφουν τα πάντα όπως ήταν( password με faceid ) ? Κυρίως αναφέρομαι σε εφαρμογές που χρείάζονται login , τραπεζικές που πρέπει να γινει αντιστοιχιση με otp κλπ κλπ . 

Ευχαριστώ πολύ🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, spok said:

Καλημέρα. Εαν χρειαστεί καποια στιγμη να αφαιρέσω apple id και να κανω επαναφορα ( στο μενου που λεει για να το χαρισετε κλπ κλπ), απο το backup του icloud μετα επιστρέφουν τα πάντα όπως ήταν( password με faceid ) ? Κυρίως αναφέρομαι σε εφαρμογές που χρείάζονται login , τραπεζικές που πρέπει να γινει αντιστοιχιση με otp κλπ κλπ . 

Ευχαριστώ πολύ🙂

Οι σημαντικές δεν επιστρέφουν για λόγους ασφαλείας 

πχ τράπεζες 

τα αλλά όλα επιστρέφουν ναι αλλά και πάλι κάπου θα χρειαστεί να ξανά βάλεις κωδικούς δεν την γλιτώνεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tasos19s said:

Οι σημαντικές δεν επιστρέφουν για λόγους ασφαλείας 

πχ τράπεζες 

τα αλλά όλα επιστρέφουν ναι αλλά και πάλι κάπου θα χρειαστεί να ξανά βάλεις κωδικούς δεν την γλιτώνεις 

Αρα αν θέλεις να φρεσκάρεις το τηλ αν κάτι σκαλώνει κλπ , θέλει πάλι ένα σχετικό ψιλοστήσιμο ε...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, spok said:

Αρα αν θέλεις να φρεσκάρεις το τηλ αν κάτι σκαλώνει κλπ , θέλει πάλι ένα σχετικό ψιλοστήσιμο ε...

Θέλει ναι 

Δεν μπορείς να πεις ότι το κάνω επαναφορά και σε 2’ είμαι τελειωμένος 

Μια σχετική ταλαιπωρία θα την υποστείς 

Καμια σχεση όμως με παλιά που τα κάναμε όλα από την αρχή 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Tasos19s said:

Θέλει ναι 

Δεν μπορείς να πεις ότι το κάνω επαναφορά και σε 2’ είμαι τελειωμένος 

Μια σχετική ταλαιπωρία θα την υποστείς 

Καμιαβσχεση όμως με παλιά που τα κάναμε όλα από την αρχή 

Βασικά θέλω να κάνω μία επαναφορά γιατί η εφαρμογή Viber την οποία χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά αρνείται πεισματικά να δέχεται ειδοποιήσεις παρά μόνο εάν ανοίξω την εφαρμογή πράγμα που είναι πολύ ενοχλητικό

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Just now, spok said:

Βασικά θέλω να κάνω μία επαναφορά γιατί η εφαρμογή Viber την οποία χρησιμοποιώ πάρα πολύ συχνά αρνείται πεισματικά να δέχεται ειδοποιήσεις παρά μόνο εάν ανοίξω την εφαρμογή πράγμα που είναι πολύ ενοχλητικό

Είσαι σε iOS 16?

Τζάμπα θα κανείς επαναφορά 

Δεν νομίζω να φταίει κάτι από το λογισμικό της Apple ώστε αν κανείς επαναφορά να διορθωθεί 

Εχει σχέση και με το iOS 16 και με την εφαρμογή του Viber 

Θα σου έλεγα να περιμένεις κάποιες αναβαθμίσεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Φίλος μου έστειλε τη φωτογραφία που επισυνάπτω και με ρωτάει αν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

Επειδή εμένα δεν μου έχει τύχει, το έχει δει κάποιος από εσάς στη συσκευή του;

DE60E07B-750F-4736-95D8-BF9B08201DA5.jpeg

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, athanaso77 said:

Φίλος μου έστειλε τη φωτογραφία που επισυνάπτω και με ρωτάει αν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

Επειδή εμένα δεν μου έχει τύχει, το έχει δει κάποιος από εσάς στη συσκευή του;

DE60E07B-750F-4736-95D8-BF9B08201DA5.jpeg

Το έχω δει πολλές φορές σε φίλους 

Νομιζω μετά από πολλές προσπάθειες ξεκλειδωματος; 
Δεν θυμάμαι από τι προκαλείται 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, Tasos19s said:

Νομιζω μετά από πολλές προσπάθειες ξεκλειδωματος; 

Την ίδια ερώτηση του έκανα και εγώ μήπως έβαλε πολλές φορές λάθος κωδικό αλλά μου είπε ότι κάνει χρήση του Face ID.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Την ίδια ερώτηση του έκανα και εγώ μήπως έβαλε πολλές φορές λάθος κωδικό αλλά μου είπε ότι κάνει χρήση του Face ID.

Και στην σελίδα της apple λέει ότι συμβαίνει μετά από επαναλαμβανόμενες προσπάθειες για ξεκλείδωμα 

Ισως είναι και κανένα πρόβλημα hardware που οδηγεί σε όλο αυτό 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ναι, ίσως το είχε σε κάποια τσέπη και πατήθηκε μέχρι πέντε  φορές λάθος κωδικός. Αν πατηθεί περισσότερες φορές, γίνεται 5 λεπτά και πάει λέγοντας…

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, athanaso77 said:

Ναι, ίσως το είχε σε κάποια τσέπη και πατήθηκε μέχρι πέντε  φορές λάθος κωδικός. Αν πατηθεί περισσότερες φορές, γίνεται 5 λεπτά και πάει λέγοντας…

την δεύτερη φορά ναι λέει περιμένετε 2 λεπτα

μετά πάλι λέει περιμένετε 10 λεπτά και πάει λέγοντας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...