Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, Tasos19s said:

Σαν το μαμά πληκτρολόγιο δεν έχει 

Εγω γράφω με κλειστά μάτια και οι γύρω νομίζουν ότι είναι ψέματα 

Ελα ρε συ, το μαμα στα Ελληνικά δεν παλεύεται. Ούτε καν πρόβλεψη έχει. Επισης για να βαλεις αριθμό η σύμβολο πρεπει να αλλάξεις καρτέλα. πολύ αβολο!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

29 minutes ago, koutsis said:

Ελα ρε συ, το μαμα στα Ελληνικά δεν παλεύεται. Ούτε καν πρόβλεψη έχει. Επισης για να βαλεις αριθμό η σύμβολο πρεπει να αλλάξεις καρτέλα. πολύ αβολο!

Πρόβλεψη; 
Αυτοματη διόρθωση έχει. Γράφεις στο περίπου και γράφει αυτό που ήθελες 

Η πρόβλεψη εμένα δεν με βολεύει γιατί πρέπει να έχω τα μάτια μου εκεί και να πατάω ότι προβλέπει 

Αυτο που γράφω στο περίπου και γράφει αυτό που θέλω αυτό για μένα είναι πρόβλεψη και διόρθωση και τα πάντα 

Αριθμους αν θέλεις να βάλεις ναι πατάς το 123 αριστερά δεν μου φαίνεται και κάτι δύσκολο 

Δεν ξέρω πολύ άβολα είναι τα αλλά πληκτρολόγια στο android που χρησιμοποιώ 

10 ώρες να γράψω 2 σειρές. Και δεν μπορείς να κοιτάς άλλου και να γράψεις. Ότι να ναι γράφει. Πρέπει από την πρόβλεψη να επιλέγεις αυτό που θέλεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Tasos19s said:

Πρόβλεψη; 
Αυτοματη διόρθωση έχει. Γράφεις στο περίπου και γράφει αυτό που ήθελες 

Η πρόβλεψη εμένα δεν με βολεύει γιατί πρέπει να έχω τα μάτια μου εκεί και να πατάω ότι προβλέπει 

Αυτο που γράφω στο περίπου και γράφει αυτό που θέλω αυτό για μένα είναι πρόβλεψη και διόρθωση και τα πάντα 

Αριθμους αν θέλεις να βάλεις ναι πατάς το 123 αριστερά δεν μου φαίνεται και κάτι δύσκολο 

Δεν ξέρω πολύ άβολα είναι τα αλλά πληκτρολόγια στο android που χρησιμοποιώ 

10 ώρες να γράψω 2 σειρές. Και δεν μπορείς να κοιτάς άλλου και να γράψεις. Ότι να ναι γράφει. Πρέπει από την πρόβλεψη να επιλέγεις αυτό που θέλεις 

Εντάξει ο καθένας όπως βολεύεται. αλλα αυτό που πρεπει να πατησω άλλο πλήκτρο και να παω σε άλλη καρτελα για να βάλω αριθμούς και σύμβολα δεν το παλεύω .

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koutsis said:

Εντάξει ο καθένας όπως βολεύεται. αλλα αυτό που πρεπει να πατησω άλλο πλήκτρο και να παω σε άλλη καρτελα για να βάλω αριθμούς και σύμβολα δεν το παλεύω .

εντάξει αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα. η γραφή όμως είναι δυσκολότερη στα αλλά πληκτρολόγια, εγώ τα έχω δοκιμάσει και το λέω, πιο γρήγορα και πιο σωστά και πιο άνετα γράφω στο μαμά πληκτρολόγιο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο καθένας όπως βολεύεται. αλλα αυτό που πρεπει να πατησω άλλο πλήκτρο και να παω σε άλλη καρτελα για να βάλω αριθμούς και σύμβολα δεν το παλεύω .

Δε χρειάζεται να πατήσεις άλλο πλήκτρο. Με drag’n’swipe πάνω στο 123 επιλέγεις τον αριθμό/σύμβολο που θες και γυρνάει αυτόματα στα γράμματα.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ 101% με τον Τάσο!!


Sent from my iPad using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bill_viper said:


Δε χρειάζεται να πατήσεις άλλο πλήκτρο. Με drag’n’swipe πάνω στο 123 επιλέγεις τον αριθμό/σύμβολο που θες και γυρνάει αυτόματα στα γράμματα.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ 101% με τον Τάσο!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι αυτό δεν το ήξερα. Έχεις δίκιο. 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει πολλά χρόνια το gboard και εδώ και 6 μήνες αποκλειστικά το Apple keyboard , έχω να πω πως όλα συνηθίζονται. 
Πέρα από αυτό όμως το μόνο στο οποίο το apple keyboard  είναι ανώτερο από το gboard είναι η φωνητική πληκτρολόγηση. Βάζει και σημεία στίξης. Μου φαίνεται τρομερά βολικό. 
Απο κει και πέρα στα υπόλοιπα το gboard υπερέχει. Άλλου περισσότερο άλλου λιγότερο. Έχει και  καλύτερη παραμετροποίηση. Γενικά είναι πιο γρήγορο πληκτρολόγιο. 
Προσωπική άποψη πάντα. Δεν σημαίνει ότι έτσι το βλέπουν όλοι. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για κάτι που με έχει προβληματίσει: Έχω την εντύπωση πως το σκρολαρισμα σε iPhone 13 είναι πιο αργό τόσο σε σχέση με το iPad 2021 αλλά και με ένα iPhone 11 που υπάρχει στην οικογένεια. Αναφέρομαι σε κίνηση τόσο σε εφαρμογές όπως το tapatalk, όσο και σε εφαρμογές της ίδιας της Apple, ακόμα και στις ρυθμίσεις ή στην εναλλαγή των εφαρμογών. Παντού υπάρχει ένα κόμπιασμα. Περίεργο γιατί ολες οι συσκευές τρέχουν 60hz και δε θα έπρεπε να υπάρχει διαφορά. Έτσι είναι ή έχω άδικο;


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, stapd_21 said:

Μια ερώτηση για κάτι που με έχει προβληματίσει: Έχω την εντύπωση πως το σκρολαρισμα σε iPhone 13 είναι πιο αργό τόσο σε σχέση με το iPad 2021 αλλά και με ένα iPhone 11 που υπάρχει στην οικογένεια. Αναφέρομαι σε κίνηση τόσο σε εφαρμογές όπως το tapatalk, όσο και σε εφαρμογές της ίδιας της Apple, ακόμα και στις ρυθμίσεις ή στην εναλλαγή των εφαρμογών. Παντού υπάρχει ένα κόμπιασμα. Περίεργο γιατί ολες οι συσκευές τρέχουν 60hz και δε θα έπρεπε να υπάρχει διαφορά. Έτσι είναι ή έχω άδικο;


Sent from my iPad using Tapatalk

Κάνε μια επανεκκίνηση 

Κολλανε τα γραφικά κατά καιρούς άμα έχει να κλείσει καιρό 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, stapd_21 said:

Μακάρι να ήταν αυτό, αλλά από την πρώτη στιγμή έχει αυτή τη συμπεριφορά


Sent from my iPhone using Tapatalk

αγορασμένο καινούργιο?

με όλες τις εκδόσεις iOS το έχεις αυτό το πρόβλημα?

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο ναι. Κάπου είχα διαβάσει πως είναι πιο έντονο στις oled σε σχέση με τις lcd. Την τελευταία 15 έχω ακόμα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, stapd_21 said:

Καινούργιο ναι. Κάπου είχα διαβάσει πως είναι πιο έντονο στις oled σε σχέση με τις lcd. Την τελευταία 15 έχω ακόμα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι να σου πω είχα το 11 πριν μέρες

ειχα το 11 pro max 

τώρα έχω το Xs max 

δεν παρατηρώ κάτι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια το σύγκρινα με ένα iPhone 13 σε κατάστημα και υπήρχε διαφορά. Έχω spigen tempered glass. Να φταίει αυτό; Υπάρχει περίπτωση οι οθόνες να είναι διαφορετικής κατασκευής;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, stapd_21 said:

Από περιέργεια το σύγκρινα με ένα iPhone 13 σε κατάστημα και υπήρχε διαφορά. Έχω spigen tempered glass. Να φταίει αυτό; Υπάρχει περίπτωση οι οθόνες να είναι διαφορετικής κατασκευής;

Δε φταίει το tempered glass. Εγώ θα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και σίγουρα θα έβαζα την 16.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2022 at 6:26 ΜΜ, stapd_21 said:

Από περιέργεια το σύγκρινα με ένα iPhone 13 σε κατάστημα και υπήρχε διαφορά. Έχω spigen tempered glass. Να φταίει αυτό; Υπάρχει περίπτωση οι οθόνες να είναι διαφορετικής κατασκευής;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κάτι γίνεται με το λογισμικό σου ίσως 

Το τζαμί δεν νομίζω να φταίει γιατί είπες είναι spigen

Αν έλεγες είναι του 1€ κινεζικό να λέγαμε ότι ίσως επηρεάζει τόσο αρνητικά αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση πολύ δύσκολα 

 

Εγω θα έλεγα να συνδέσεις την συσκευή σου με το iTunes και να περάσεις το λογισμικό από την αρχή μήπως κάποιο τμήμα του κώδικα έχει πρόβλημα 

Αφου θα κανείς επαναφορά τότε κάνε από το iTunes να είσαι απόλυτα σίγουρος αν είναι από εκεί το πρόβλημα σου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Τελικά πέρασε το νέο λογισμικό μέσω του iTunes κάνοντας restore και όλα φαίνεται να βαίνουν καλώς


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Νέος κατοχος iPhone και δεν νομίζω να ξαναπαω ποτε σε android συσκευή..🙂 Μια μικρή απορία που ολο και καποιος θα είχε. Σε viber και gmail, αλλα και στο mail του ios , εχω την εντύπωση ότι δεν ερχονται κανονικά τα μηνύματα και οι ειδοποιησεις, παραμονο εάν ανοιξω τις εφαρμογες. Εχω ελέγξει τις ρυθμίσεις ειναι ολα ανοιχτα στις επιλογες . Κατι μου ξεφεύγει? Ευχαριστώ πολυ για καθε βοήθεια.🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έχεις βάλει το gmail σου στην εφαρμογή mail της συσκευής; Αν ναι γιαυτό δεν σου έρχονται ειδοποιήσεις. Όσον αφορά το Viber, έχεις ενεργοποιήσει κανονικά τις γνωστοποιήσεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής; 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, athanaso77 said:

Έχεις βάλει το gmail σου στην εφαρμογή mail της συσκευής; Αν ναι γιαυτό δεν σου έρχονται ειδοποιήσεις. Όσον αφορά το Viber, έχεις ενεργοποιήσει κανονικά τις γνωστοποιήσεις στις ρυθμίσεις της εφαρμογής; 

Ναι το έχω βάλει. Εκεί δεν πρέπει να βαλω το mail μου ? 🤔 Στο viber ναι , ειναι ολα ρυθμισμένα στο ON.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, spok said:

Ναι το έχω βάλει. Εκεί δεν πρέπει να βαλω το mail μου ? 🤔 Στο viber ναι , ειναι ολα ρυθμισμένα στο ON.

Μπορείς να βαλεις ξεχωριστα την εφαρμογη Gmail, για να σου έρχονται αμεσως

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kostassoula1 said:

Μπορείς να βαλεις ξεχωριστα την εφαρμογη Gmail, για να σου έρχονται αμεσως

Την εχω βάλει και αυτην για σιγουριά μέχρι να συνηθίσω του Ios 🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Just now, spok said:

Την εχω βάλει και αυτην για σιγουριά μέχρι να συνηθίσω του Ios 🙂

Εγώ χρησιμοποιω μόνο το Gmail και όχι την εφαρμογή mail του iphone και είμαι μια χαρα

4 minutes ago, tsiou55 said:

δηλαδη δεν πρεπει να μπει το gmail στο mail της συσκευης?

Άμα θες τη βάζεις, άμα δε θες όχι. Απλώς με το Gmail έρχονται αμεσως τα μηνύματα. Εγώ προσωπικά δε βρίσκω λόγο να βάλω το mail της συσκευής. Άλλος το προτιμάει Όπως θέλει ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...