Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

56 minutes ago, mol said:

Στα γρήγορα που το έψαξα βρήκα type c σε lighting. 

Όχι απλό usb (όπως είναι ο φορτιστής) σε lighting.

 

Προφανώς ψάχνω κάτι επώνυμο και όχι κινεζοφασον που βρίσκονται ακόμη και στο σούπερ μάρκετ 

οι φορτιστές πλέον είναι σαν αυτό που βρηκες

αυτό που θέλεις είναι το παλαιότερο καλώδιο αλλά και από αυτό βρίσκεις 

από όλα βρίσκεις και στα μεγάλα καταστήματα, και στο Ίντερνετ, και στα τοπικά καταστήματα της επαρχίας και σε κινεζικά καταστήματα και γενικά ακόμα και σε βενζινάδικα 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, mol said:

Στα γρήγορα που το έψαξα βρήκα type c σε lighting. 

Όχι απλό usb (όπως είναι ο φορτιστής) σε lighting.

 

Προφανώς ψάχνω κάτι επώνυμο και όχι κινεζοφασον που βρίσκονται ακόμη και στο σούπερ μάρκετ 

https://www.istorm.gr/apple-lightning-to-usb-cable-1-m.html

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Καλησπέρα. Χθές πήρα το iPhone 12 Mini, και παρατήρησα το εξής, όταν πάει στο 80% κατά τη διάρκεια της φόρτισης, σκαλώνει εκεί (έχω ανενεργή την επιλογή της Βελτιστοποιημένης φόρτισης). Και που κάνω επανεκκίνηση, παει πχ 84%. Χθές έκανα αναβάθμιση σε iOS 15.5. Μήπως έχει κάποιος παρόμοιο θέμα;

Έχεις γνήσιο φορτιστή και καλώδιο; Επίσης, όταν το φορτίζεις (με ότι το φορτίζεις) μήπως ανεβάζει πολύ θερμοκρασία;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chocbhed_6630 said:

29€ ένα καλώδιο???

Κάτι σε πιο οικονομικό δε παίζει???

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mol said:

5. USB otg υποστηρίζει?  Να κουμπωνω φλασακι/δίσκο και να μεταφέρω αρχεία θέλω. 

Sandisk ixpand και σωθηκες! Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά και έχουν θυρα lightning και usb.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, athanaso77 said:

Έχεις γνήσιο φορτιστή και καλώδιο; Επίσης, όταν το φορτίζεις (με ότι το φορτίζεις) μήπως ανεβάζει πολύ θερμοκρασία;

Μάλλον τώρα έστρωσε, έβαλα τον 65W του λαπτοπ μου (Huawei) με το δικό του Type C - Lighting καλώδιο (κάνει και fast charge). Ενώ πριν χρησιμοποιούσα τον 5W του iPad μαζί με το γνήσιο USB-lightning καλώδιο. Από θερμοκρασία, ήταν ελαφρώς ζεστό, τυπική θερμοκρασία κατά τη διάρκεια φόρτισης. 
 

Edit: Διάβασα στο Ίντερνετ ότι η 15.5 έχει θέματα όσο στα iPad, τόσο και στα iPhone.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mol said:

29€ ένα καλώδιο???

Κάτι σε πιο οικονομικό δε παίζει???

Ναι ειναι ακριβό αλλά θα σε βγάλει από τον κόπο σε μελλοντικό πιθανό πρόβλημα φορτισης να ρωτάς γιατί δεν φορτίζει και να παίρνεις απαντήσεις του στυλ, τι καλώδιο χρησιμοποιείς, αν είναι αι αυθεντικό και παρόμοια που έχουμε δει εδώ μέσα κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Edit: Διάβασα στο Ίντερνετ ότι η 15.5 έχει θέματα όσο στα iPad, τόσο και στα iPhone.

Γενικώς και αορίστως μιλάς ή αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα θέματα; Στο Internet θα βρεις γραμμένα τα πάντα, από εκεί και πέρα θέλει φιλτράρισμα για να καταλάβεις τι ισχύει πραγματικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς και αορίστως μιλάς ή αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα θέματα; Στο Internet θα βρεις γραμμένα τα πάντα, από εκεί και πέρα θέλει φιλτράρισμα για να καταλάβεις τι ισχύει πραγματικά.

Συγκεκριμένα, για το θέμα της φόρτισης. Μια κολλάει στο 80%, κάποιες φορές στο 90% (ανάλογα). Επίσημο φορτιστή έχω μόνο αυτόν του iPad, ο οποίος είναι υπερβολικά αργός. Με επανεκκίνηση δείχνει το ποσοστό στο οποίο έχει φορτίσει. (Εχω διαβασει παρόμοιες περιπτώσεις και στο Ίντερνετ σχετικά με το iOS 15.5)
Η βελτιστοποίηση φόρτισης είναι ανενεργή. Και ρωτάω μήπως έχει κανένας από εδώ το ίδιο θέμα (με ανενεργή την βελτιστοποίηση φόρτισης);

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites


Συγκεκριμένα, για το θέμα της φόρτισης. Μια κολλάει στο 80%, κάποιες φορές στο 90% (ανάλογα). Επίσημο φορτιστή έχω μόνο αυτόν του iPad, ο οποίος είναι υπερβολικά αργός. Με επανεκκίνηση δείχνει το ποσοστό στο οποίο έχει φορτίσει. (Εχω διαβασει παρόμοιες περιπτώσεις και στο Ίντερνετ σχετικά με το iOS 15.5)
Η βελτιστοποίηση φόρτισης είναι ανενεργή. Και ρωτάω μήπως έχει κανένας από εδώ το ίδιο θέμα (με ανενεργή την βελτιστοποίηση φόρτισης);

Γιατί δεν ενεργοποιείστε την βελτιστοποίηση φόρτισης;


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Dpan9 said:


Γιατί δεν ενεργοποιείστε την βελτιστοποίηση φόρτισης;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτή είναι που κάνει τέτοια κουλά κατά καιρούς 

Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με παρόμοιο πρόβλημα αλλά χωρίς ενεργή αυτήν την επιλογή 

 

Καμιά φορά κολλάει το λογισμικό και ναι μπορεί να συμβεί. Bug θεωρείται και μου έχει τύχει σε κάποιες εκδόσεις 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι που κάνει τέτοια κουλά κατά καιρούς 
Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με παρόμοιο πρόβλημα αλλά χωρίς ενεργή αυτήν την επιλογή 
 
Καμιά φορά κολλάει το λογισμικό και ναι μπορεί να συμβεί. Bug θεωρείται και μου έχει τύχει σε κάποιες εκδόσεις 

Τώρα που το λες, πολύ πιθανό να είναι σφάλμα. Το κουφό είναι πως, πολύ πιθανό, το αίτιο θα ήταν οι επεκτάσεις του Safari (συνήθως adblockers), και τα είχα διαγράψει. Με την απεγκατάσταση του, φαίνεται όλα κανονικά προχωράνε. Βέβαια το παρακολουθώ να δω αν και χωρίς αυτά κάνει χαζομάρες με τη φόρτιση.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zurabi_97 said:


Τώρα που το λες, πολύ πιθανό να είναι σφάλμα. Το κουφό είναι πως, πολύ πιθανό, το αίτιο θα ήταν οι επεκτάσεις του Safari (συνήθως adblockers), και τα είχα διαγράψει. Με την απεγκατάσταση του, φαίνεται όλα κανονικά προχωράνε. Βέβαια το παρακολουθώ να δω αν και χωρίς αυτά κάνει χαζομάρες με τη φόρτιση.

Δεν νομίζω να παίζουν ρόλο 

Στο λογισμικό της συσκευής κάτι δεν δουλεύει σωστά 

Πολλές φορές μετά από μια απλή επανεκκίνηση εμένα έκανε μετά πολύ καιρό να μου το ξανά κάνει 

Μην φανταστείς, μου έχει τύχει 2-3 φορές όλα τα χρόνια αλλά με ενεργή την ρύθμιση για βελτιστοποίηση της φόρτισης. Ειδικά στα πρώτα βήματα της πρέπει να το έκανε αυτό σε πολλούς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζουν ρόλο 
Στο λογισμικό της συσκευής κάτι δεν δουλεύει σωστά 
Πολλές φορές μετά από μια απλή επανεκκίνηση εμένα έκανε μετά πολύ καιρό να μου το ξανά κάνει 
Μην φανταστείς, μου έχει τύχει 2-3 φορές όλα τα χρόνια αλλά με ενεργή την ρύθμιση για βελτιστοποίηση της φόρτισης. Ειδικά στα πρώτα βήματα της πρέπει να το έκανε αυτό σε πολλούς 

Έχω μια απορία τώρα που συζητάμε για αυτό, ποιο πάνω που έγραψα, έχω έναν 65W φορτιστή του λαπτοπ (έχει Type C θύρα το τουβλάκι) και σύνδεσα το καλώδιο εκεί και το φορτίσω. Λες να πάθει κάποια ζημιά η συσκευή; Ή όσα χρειάζεται η συσκευή παίρνει; Εννοώ τάση κλπ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Έχω μια απορία τώρα που συζητάμε για αυτό, ποιο πάνω που έγραψα, έχω έναν 65W φορτιστή του λαπτοπ (έχει Type C θύρα το τουβλάκι) και σύνδεσα το καλώδιο εκεί και το φορτίσω. Λες να πάθει κάποια ζημιά η συσκευή; Ή όσα χρειάζεται η συσκευή παίρνει; Εννοώ τάση κλπ.

Δηθεν ο επεξεργαστής ξέρει τι πρέπει να κάνει 

Αυτός ρυθμίζει την φόρτιση 

Αλλά εγώ δεν ξέρω αν θα έπαιρνα το ρίσκο για τέτοιο μεγάλο φορτιστή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 11:25 ΠΜ, Tasos19s said:

Δεν υπάρχει. Για αυτό κάνει 10€ το premium δυστυχώς 

Μόνο στο Android βολευομαστε με πλάγιο τρόπο χωρίς να πληρώνουμε 

Τα 10€  είναι εφάπαξ? παίζει με οθόνη κλειστή?

Link to comment
Share on other sites

Τα 10€  είναι εφάπαξ? παίζει με οθόνη κλειστή?

10€ τον μήνα. Εφόσον είναι Premium, θα πρέπει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites


τι λες τώρα
γ...ω την apple !!!
 

Τα παράπονα στον γούγλη

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

και με το Spotify το ιδιο ειναι?

7€ τον μήνα για το ατομικό. Και στη free έκδοση του όμως, παίζει στο παρασκήνιο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να αυξήσουμε την ένταση των ειδοποιήσεων; Οι Δυνατότητες προσοχής στις ρυθμίσεις του Face ID είναι ανενεργό και η ένταση στο φουλ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Με τον σαφάρι πήγα να κάνω μια πληρωμή και στη διαδικασία ταυτοποίησης κόλλησε. 

Με τον Chrome σε android κινητό σε χρόνο dt.

 

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, elias74gr said:

Με τον σαφάρι πήγα να κάνω μια πληρωμή και στη διαδικασία ταυτοποίησης κόλλησε. 

Με τον Chrome σε android κινητό σε χρόνο dt.

 

Συμβαίνουν αυτά και στους browser και στις εφαρμογές των τραπεζών μπορεί να ήταν τυχαίο συμβάν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...