Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, chocbhed_6630 said:

η irepair δεν ειναι εξουσιοδοτημενο apple service (istorm, document ειναι). Πολλα μπορει να εχουν γινει , απο προβληματικη μπαταρια εως να εχει γινει ζημια οταν το ανοιξαν.

Και τώρα στην προκειμένου φάση επειδή είμαι εκτός εγγύησης 

υπαρχει περίπτωση να μην το παραδεχτούν αυτό το πράγμα ; Ότι φταίνε ; Και αν μου πουν ότι εγώ φταίω που το χάλασα τι να κάνω ;

Εμένα μου είπαν στο κατάστημα της γλυφάδας το έχει εξουσιοδοτήσει η apple 

Edited by hitman89
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, hitman89 said:

Και τώρα στην προκειμένου φάση επειδή είμαι εκτός εγγύησης 

υπαρχει περίπτωση να μην το παραδεχτούν αυτό το πράγμα ; Ότι φταίνε ; Και αν μου πουν ότι εγώ φταίω που το χάλασα τι να κάνω ;

Εμένα μου είπαν στο κατάστημα της γλυφάδας το έχει εξουσιοδοτήσει η apple 

Οπως σου είπαν 

Δεν είναι επίσημο σέρβις ούτε η μπαταρία είναι αυθεντική 

Καλά ξεμπερδεματα τώρα 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Tasos19s said:

Οπως σου είπαν 

Δεν είναι επίσημο σέρβις ούτε η μπαταρία είναι αυθεντική 

Καλά ξεμπερδεματα τώρα 

Άντε να δούμε 

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες από την εμπειρία μου μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην ταχύτητα της συσκευής, στην απόκριση της οθόνης, στα ξαφνικά sudden death 

Το δικό σου πρόβλημα θεωρώ ότι είναι κάτι πιο σοβαρό που ίσως σου το δημιούργησαν από λάθος όταν άλλαξαν την μπαταρία 

Δεν είναι εύκολο να χαλάσεις την συσκευή αλλάζοντας μόνο μια μπαταρία αλλά μπορεί να γίνει ακόμα και από στατικό ηλεκτρισμό 

Ένα τσακ να κάνει την ώρα που πιάσεις την μητρική τότε μπορεί να σου δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα 

Αρχικά θεωρώ ότι πρέπει να ξανά μπει η παλιά μπαταρία να δείτε τι θα γίνει 

Αν τα προβλήματα συνεχιστούν τότε μιλάμε για πρόβλημα στο κύκλωμα της οθόνης και μετά στο κύκλωμα της μητρικής 

 

Ας ελπίσουμε ότι με την παλιά μπαταρία θα δουλεύει σωστά γιατί αλλιώς δεν βλέπω να σε αποζημιώνουν. Δεν θα δεχτούν ότι το έκαναν κατά την αλλαγή μπαταρίας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Tasos19s said:

Οι μπαταρίες από την εμπειρία μου μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην ταχύτητα της συσκευής, στην απόκριση της οθόνης, στα ξαφνικά sudden death 

Το δικό σου πρόβλημα θεωρώ ότι είναι κάτι πιο σοβαρό που ίσως σου το δημιούργησαν από λάθος όταν άλλαξαν την μπαταρία 

Δεν είναι εύκολο να χαλάσεις την συσκευή αλλάζοντας μόνο μια μπαταρία αλλά μπορεί να γίνει ακόμα και από στατικό ηλεκτρισμό 

Ένα τσακ να κάνει την ώρα που πιάσεις την μητρική τότε μπορεί να σου δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα 

Αρχικά θεωρώ ότι πρέπει να ξανά μπει η παλιά μπαταρία να δείτε τι θα γίνει 

Αν τα προβλήματα συνεχιστούν τότε μιλάμε για πρόβλημα στο κύκλωμα της οθόνης και μετά στο κύκλωμα της μητρικής 

 

Ας ελπίσουμε ότι με την παλιά μπαταρία θα δουλεύει σωστά γιατί αλλιώς δεν βλέπω να σε αποζημιώνουν. Δεν θα δεχτούν ότι το έκαναν κατά την αλλαγή μπαταρίας 

Την παλιά την μπαταρία την έχουν αυτοί που λογικά την κάνανε σουτ 

οποτε την κάτσαμε την βάρκα 

Edited by hitman89
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω θεμα.με την συσκευή μου. Είμαι παραλία κατω από σκιά, μόλις ασχοληθώ λιγο παραπάνω με την συσκευη μου, καίγεται ολόκληρη και πέφτει η φωτεινότητα. Επίσης οταν το σήμα δεν είναι καλό αντί να κρατήσει 3g βγάζει  Ε, όταν το αφήνω από τα χέρια κάτω μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα βγάζει 5g 4g η 3g και όταν το πιάσω ξανά τα ίδια. Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι με αυτες τις θερμοκρασιες (καλοκαιρι γαρ) να εχει τετοια συμπεριφορα η συσκευη. Κανει throtling (ριχνει στροφες) για να προστατευσει την συσκευη (μπαταρια, επεξεργαστη κλπ). Αν φτασει σε σημειο οριακο θα σου εμφανισει και μυνημα στην οθονη για υπερθερμανση και θα σβησει.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, chocbhed_6630 said:

λογικο ειναι με αυτες τις θερμοκρασιες (καλοκαιρι γαρ) να εχει τετοια συμπεριφορα η συσκευη. Κανει throtling (ριχνει στροφες) για να προστατευσει την συσκευη (μπαταρια, επεξεργαστη κλπ). Αν φτασει σε σημειο οριακο θα σου εμφανισει και μυνημα στην οθονη για υπερθερμανση και θα σβησει.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση στο ζήτημα μου. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2022 at 6:11 ΜΜ, hitman89 said:

Καλησπέρα παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το iPhone 12 Pro Max 
εφτασε η μπαταρία στο 79% από πολύ μεγάλη χρήση 
το θέμα είναι ότι αποφάσισα να το πάω στο irepair για αλλαγή μπαταρίας 

ολα καλά την αλλάζουνε την μπαταρία με αυθεντική μπαταρία στην Γλυφάδα 

εξουσιοδοτημενο συνεργείο της apple μου είπαν 

το θέμα είναι πως μέτα την αλλαγή που έγινε το κινητό το χρησιμοποίησα για μια μέρα ολόκληρη και ετοιμάστηκα για την πρώτη φόρτιση όπου μετά από 2 λεπτά άρχισε και μου έβγαζε ροζ γραμμές και κουκκίδες μαύρες στην οθόνη με αποτέλεσμα να μου μείνει στα χέρια δεν ανάβει και δεν λειτουργεί καθόλου 

ποτε δεν βούτηξα σε νερό να υπενθυμίσω ούτε τίποτα για να το προκαλέσω 

το σοβαρότερο πρόβλημα είναι εκτός εγγύησης και έχω 3 μήνες εγγύηση από αντιπροσωπεία και 3 από το κατάστημα για την μπαταρία μονο

τωρα τι μπορώ να κάνω στην φάση αυτήν ; Αυτοί δεν φταίνε γίνεται η μπαταρία να βραχυκλωσε και να την έκαψε την οθόνη ;

δεν γίνεται μετά από αλλαγή μπαταρίας να έπαθα κάτι τέτοιο 

ενω ήταν άθικτο τόσο καίρο στα χέρια μου 

το έχω επιστρέψει στο κατάστημα τους και μου είπαν ότι πρέπει να το κοιταξουν

εχε φάση να με χρεώσουν χωρίς να φταίω και να χάσω ένα κινητό μεγάλης αξίας από τα χέρια μου που ποτέ δεν έχει ανοιχτεί 

έχετε καμία ιδέα για το τι θα αντιμετωπίσω ; Ευχαριστώ πολύ 

Καλή τύχη,προσωπικά τα iPhone θα τα πήγαινα για επισκευή κάπου που είναι απόλυτου εμπιστοσύνης,αν μιλάμε για εκτός αντιπροσωπείας. Για εμένα αν είχε 50€ η επισκευή στην iRepair και 89€ σε iStorm/Document θα το πήγαινα στο 2ο. Και ας πλήρωνα κάτι παραπάνω, φτάνει να ξέρω ότι θα είναι το σωστό ανταλλακτικό. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Καλή τύχη,προσωπικά τα iPhone θα τα πήγαινα για επισκευή κάπου που είναι απόλυτου εμπιστοσύνης,αν μιλάμε για εκτός αντιπροσωπείας. Για εμένα αν είχε 50€ η επισκευή στην iRepair και 89€ σε iStorm/Document θα το πήγαινα στο 2ο. Και ας πλήρωνα κάτι παραπάνω, φτάνει να ξέρω ότι θα είναι το σωστό ανταλλακτικό. 

Αν το γνώριζα καλύτερα τ θέμα δεν θα τολμούσα να το κάνω αυτό 

πραγματικά θα δείξει στην πορεία περιμένω να δω αν θα είμαι τόσο τυχερός και μου παραδεχτούν το λάθος και το φτιάξουν διαφορετικά θα τους μηνύσω !! Όχι για τα λεφτά αλλά έτσι λόγο της Ηλί….τας  τους 

Edited by hitman89
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mean said:

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω θεμα.με την συσκευή μου. Είμαι παραλία κατω από σκιά, μόλις ασχοληθώ λιγο παραπάνω με την συσκευη μου, καίγεται ολόκληρη και πέφτει η φωτεινότητα. Επίσης οταν το σήμα δεν είναι καλό αντί να κρατήσει 3g βγάζει  Ε, όταν το αφήνω από τα χέρια κάτω μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα βγάζει 5g 4g η 3g και όταν το πιάσω ξανά τα ίδια. Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Δυστυχώς αυτό το πρόβλημα υπάρχει στα iphone το καλοκαίρι 

3g πλέον δεν υπάρχει. Καταργήθηκε εδώ και κάποιους μήνες. Αυτός είναι ο λόγος που από 4G πέφτει σε E 

Εάν έχεις θήκη αυτό το πρόβλημα γίνεται ακόμα χειρότερο 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 2/7/2022 at 1:54 ΜΜ, mean said:

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω θεμα.με την συσκευή μου. Είμαι παραλία κατω από σκιά, μόλις ασχοληθώ λιγο παραπάνω με την συσκευη μου, καίγεται ολόκληρη και πέφτει η φωτεινότητα. Επίσης οταν το σήμα δεν είναι καλό αντί να κρατήσει 3g βγάζει  Ε, όταν το αφήνω από τα χέρια κάτω μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα βγάζει 5g 4g η 3g και όταν το πιάσω ξανά τα ίδια. Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Ποια συσκευή έχεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα

Είμαι νέος χρήστης στο iOS Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να παίζω YouTube στο background γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη

Edited by tsiou55
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiou55 said:

Καλημέρα στην παρέα

Είμαι νέος χρήστης στο iOS Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να παίζω YouTube στο background γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη

Με YouTube Premium.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, bill_viper said:

Με YouTube Premium.

αυτο το ξερω φιλε μου απλα λεω μηπως υπαρχει και αλλος τροπος!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, tsiou55 said:

αυτο το ξερω φιλε μου απλα λεω μηπως υπαρχει και αλλος τροπος!!

 

Δυστυχώς όχι. Δεν υπάρχει εδώ η ευελιξία των third party εφαρμογών που βρίσκεις στο Android.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tsiou55 said:

αυτο το ξερω φιλε μου απλα λεω μηπως υπαρχει και αλλος τροπος!!

 

Δεν υπάρχει. Για αυτό κάνει 10€ το premium δυστυχώς 

Μόνο στο Android βολευομαστε με πλάγιο τρόπο χωρίς να πληρώνουμε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες αναφορές που γίνονται σε κάποια site για τρίτες εφαρμογές που παίζουν στο background δεν τις έχει το store!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω το 12αρι της γυναίκας να το τσεκαρω, δηλαδή αν ακούω spotify και ανοίξω κάποια άλλη εφαρμογή όπως το safari, θα σταματήσει το spotify;

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 7/7/2022 at 11:58 ΠΜ, tsiou55 said:

Κάποιες αναφορές που γίνονται σε κάποια site για τρίτες εφαρμογές που παίζουν στο background δεν τις έχει το store!!

Δεν τις έχει και ούτε πρόκειται. Είναι πιο "σφιχτά" τα πράγματα εδώ σε σχέση με το Android.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω σε iPhone αλλά πρώτα θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. 

1. Με διαφημίσεις τι γίνεται? Υπάρχει τρόπος να τις κόψουμε? Αναφέρομαι σε εφαρμογές, browsers, youtube

 

2. Επίσης μπορεί κάπως να παίξει σε μικρογραφία το YouTube και παράλληλα να κάνω κάτι άλλο πχ σερφαρισμα? 

Για τα παραπάνω, σε Android, παίζω με root + adaway + YouTube vanced 

 

 

3. με την αυτονομία πως είναι το τηλέφωνο? Ενδιαφέρομαι κυρίως για 13/13mini. Πχ σε redmi note 9 pro με αρκετή χρήση πιάνω άνετα 6-8  sot με μέτρια προς βαριά χρήση-ΔΕ παίζω games αλλά σερφαρω, βλέπω βίντεο, social

 

4. Μεταφορά δεδομένων Μόνο μέσω iTunes?  Φάση copy paste δε λειτουργεί?  (laptop με windows έχω) 

 

5. USB otg υποστηρίζει?  Να κουμπωνω φλασακι/δίσκο και να μεταφέρω αρχεία θέλω. 

 

6. Φορτιστης από το xiaomi (33w) είναι οκ? Καλώδιο φόρτισης μπορω να βρω εύκολα? 

 

 

 

Σορρυ για το πρήξιμο, υποψήφιος αγοραστής είμαι 😛

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, mol said:

1. Με διαφημίσεις τι γίνεται? Υπάρχει τρόπος να τις κόψουμε? Αναφέρομαι σε εφαρμογές, browsers, youtube

Υπάρχει το adguard, το Adblock Pro και άλλα που κάνουν μια χαρά αυτή τη δουλειά εκτός... από το youtube.

1 hour ago, mol said:

2. Επίσης μπορεί κάπως να παίξει σε μικρογραφία το YouTube και παράλληλα να κάνω κάτι άλλο πχ σερφαρισμα? 

Με youtube premium.

1 hour ago, mol said:

3. με την αυτονομία πως είναι το τηλέφωνο? Ενδιαφέρομαι κυρίως για 13/13mini. Πχ σε redmi note 9 pro με αρκετή χρήση πιάνω άνετα 6-8  sot με μέτρια προς βαριά χρήση-ΔΕ παίζω games αλλά σερφαρω, βλέπω βίντεο, social

Με το 13αρι το κανονικό για προφανείς λόγους έχεις καλύτερη αυτονομία σε σχέση με το mini. Σε γενικές γραμμές πάντως, τα iPhone είναι εξαιρετικά στην κατανάλωση σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

1 hour ago, mol said:

4. Μεταφορά δεδομένων Μόνο μέσω iTunes?  Φάση copy paste δε λειτουργεί?  (laptop με windows έχω) 

Ναι. Μόνο τις φωτογραφίες / βίντεο μπορείς να κάνεις copy-paste. Τα υπόλοιπα θέλουν iTunes.

1 hour ago, mol said:

5. USB otg υποστηρίζει?  Να κουμπωνω φλασακι/δίσκο και να μεταφέρω αρχεία θέλω. 

Ναι με πιστοποιημένα όμως flashάκια τα οποία είναι πιο ακριβά.

1 hour ago, mol said:

6. Φορτιστης από το xiaomi (33w) είναι οκ?

Ναι.

1 hour ago, mol said:

Καλώδιο φόρτισης μπορω να βρω εύκολα?

Ναι, κυκλοφορούν ευρέως. Προτίμησε γνήσιο όμως για προφανείς λόγους αξιοπιστίας και σταθερότητας.

 

1 hour ago, mol said:

Σορρυ για το πρήξιμο, υποψήφιος αγοραστής είμαι 😛

Κανένα πρήξιμο... λογικότατες απορίες για έναν υποψήφιο αγοραστή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθές πήρα το iPhone 12 Mini, και παρατήρησα το εξής, όταν πάει στο 80% κατά τη διάρκεια της φόρτισης, σκαλώνει εκεί (έχω ανενεργή την επιλογή της Βελτιστοποιημένης φόρτισης). Και που κάνω επανεκκίνηση, παει πχ 84%. Χθές έκανα αναβάθμιση σε iOS 15.5. Μήπως έχει κάποιος παρόμοιο θέμα;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mol said:

Σκέφτομαι να πάω σε iPhone αλλά πρώτα θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. 

1. Με διαφημίσεις τι γίνεται? Υπάρχει τρόπος να τις κόψουμε? Αναφέρομαι σε εφαρμογές, browsers, youtube

 

2. Επίσης μπορεί κάπως να παίξει σε μικρογραφία το YouTube και παράλληλα να κάνω κάτι άλλο πχ σερφαρισμα? 

Για τα παραπάνω, σε Android, παίζω με root + adaway + YouTube vanced 

 

 

3. με την αυτονομία πως είναι το τηλέφωνο? Ενδιαφέρομαι κυρίως για 13/13mini. Πχ σε redmi note 9 pro με αρκετή χρήση πιάνω άνετα 6-8  sot με μέτρια προς βαριά χρήση-ΔΕ παίζω games αλλά σερφαρω, βλέπω βίντεο, social

 

4. Μεταφορά δεδομένων Μόνο μέσω iTunes?  Φάση copy paste δε λειτουργεί?  (laptop με windows έχω) 

 

5. USB otg υποστηρίζει?  Να κουμπωνω φλασακι/δίσκο και να μεταφέρω αρχεία θέλω. 

 

6. Φορτιστης από το xiaomi (33w) είναι οκ? Καλώδιο φόρτισης μπορω να βρω εύκολα? 

 

 

 

Σορρυ για το πρήξιμο, υποψήφιος αγοραστής είμαι 😛

καλώδιο φόρτισης δεν μπορεί να μας ρωτάς εάν μπορείς να βρεις δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό εν έτη 2022. το 2007 ναι ίσως ήταν μια καλή ερώτηση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Tasos19s said:

καλώδιο φόρτισης δεν μπορεί να μας ρωτάς εάν μπορείς να βρεις δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό εν έτη 2022. το 2007 ναι ίσως ήταν μια καλή ερώτηση 

Στα γρήγορα που το έψαξα βρήκα type c σε lighting. 

Όχι απλό usb (όπως είναι ο φορτιστής) σε lighting.

 

Προφανώς ψάχνω κάτι επώνυμο και όχι κινεζοφασον που βρίσκονται ακόμη και στο σούπερ μάρκετ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...