Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Tasos19s said:

Εγώ όλα αυτά τα βλέπω πολύ αρνητικά πάντως 

 

Γιτι όμως, δεν μας λες .....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

7 ώρες πριν, kwnana said:

Γιτι όμως, δεν μας λες .....

Πχ έχοντας την κάρτα της τράπεζας μέσα στο κινητό τρώω περισσότερα χρήματα τον μήνα 

εχοντας κάρτα ψηφιακού ταχογράφου για τα φορτηγά και τα λεωφορεία, δίνω 150€ κάθε 5 έτη, ενώ παλαιότερα δεν πλήρωνε κάποιος αυτό το ποσό

Κι αλλά πράγματα υπάρχουν τώρα απλά δεν είναι επι του παρόντος 

Γενιξα βλέπω ότι η ψηφιοποίηση πραγμάτων γίνεται για να κερδίζει το σύστημα και χρήματα και τον έλεγχο και την μείωση θέσεων εργασίας και λειτουργικών εξόδων αφού θα χρειάζονται μικρότερα κτήρια, λιγότερα γραφεία, λιγότερα έξοδα θέρμανσης και πάει λέγοντας 

Βλέπε πχ κάρτα ασύρματων πληρωμών στις εθνικές οδούς, κερδίζω εγώ λίγο αλλά η εταιρεία σιγά σιγά διώχνει υπαλλήλους και στην τελική αυτή θα βγει πολύ κερδισμένη 

Και πολλά αλλά παραδείγματα 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Πχ έχοντας την κάρτα της τράπεζας μέσα στο κινητό τρώω περισσότερα χρήματα τον μήνα 

εχοντας κάρτα ψηφιακού ταχογράφου για τα φορτηγά και τα λεωφορεία, δίνω 150€ κάθε 5 έτη, ενώ παλαιότερα δεν πλήρωνε κάποιος αυτό το ποσό

Κι αλλά πράγματα υπάρχουν τώρα απλά δεν είναι επι του παρόντος 

Γενιξα βλέπω ότι η ψηφιοποίηση πραγμάτων γίνεται για να κερδίζει το σύστημα και χρήματα και τον έλεγχο και την μείωση θέσεων εργασίας και λειτουργικών εξόδων αφού θα χρειάζονται μικρότερα κτήρια, λιγότερα γραφεία, λιγότερα έξοδα θέρμανσης και πάει λέγοντας 

Βλέπε πχ κάρτα ασύρματων πληρωμών στις εθνικές οδούς, κερδίζω εγώ λίγο αλλά η εταιρεία σιγά σιγά διώχνει υπαλλήλους και στην τελική αυτή θα βγει πολύ κερδισμένη 

Και πολλά αλλά παραδείγματα 

 

Άποψη σου, που φυσικά ευτυχώς είναι και η μειονότητα γιατί θα είχαμε μείνει ακόμη στις σπηλιές.

Δε με πειράζει να πληρώνω για οτιδήποτε μου κάνει τη ζωή ευκολότερη, οτιδήποτε με κάνει να μη χάνω χρόνο κτλ.

Σε τεχνολογικό φόρουμ δε χωράνε συζητήσεις του τύπου "οι ψηφιοποίηση είναι αρνητική"..!! 

Επίσης, αν έχεις την κάρτα μέσα στο κινητό σου και τρως περισσότερα χρήματα τον μήνα είναι ένα καθαρά δικό σου πρόβλημα. 

Κι εγώ πληρώνω 150€ κάθε 5 χρόνια για την κάρτα ψηφιακού ταχογράφου. Το προτιμώ όμως από τις χειρόγραφες που μαζεύονται εκατοντάδες μέσα στα επαγγελματικά οχήματα, που κάθεσαι γράφεις όλα τα στοιχεία κάθε φορά, που κάθεσαι και κάνεις προσθαφαιρέσεις στα χιλιόμετρα!

Τόσα χρόνια λέγαμε ότι είμαστε 100 χρόνια πίσω από τον υπόλοιπο κόσμο σε ότι αφορά τις ψηφιακές υπηρεσίες και τώρα που γίνεται κάτι πρέπει να κάνουμε το σταυρό μας!!

Είσαι 101% λάθος φίλε Τάσο, και αρνούμαι να συμμετέχω σε οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση με τόσο οπισθοδρομικά μυαλά.

 

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, bill_viper said:

Άποψη σου, που φυσικά ευτυχώς είναι και η μειονότητα γιατί θα είχαμε μείνει ακόμη στις σπηλιές.

Δε με πειράζει να πληρώνω για οτιδήποτε μου κάνει τη ζωή ευκολότερη, οτιδήποτε με κάνει να μη χάνω χρόνο κτλ.

Σε τεχνολογικό φόρουμ δε χωράνε συζητήσεις του τύπου "οι ψηφιοποίηση είναι αρνητική"..!! 

Επίσης, αν έχεις την κάρτα μέσα στο κινητό σου και τρως περισσότερα χρήματα τον μήνα είναι ένα καθαρά δικό σου πρόβλημα. 

Κι εγώ πληρώνω 150€ κάθε 5 χρόνια για την κάρτα ψηφιακού ταχογράφου. Το προτιμώ όμως από τις χειρόγραφες που μαζεύονται εκατοντάδες μέσα στα επαγγελματικά οχήματα, που κάθεσαι γράφεις όλα τα στοιχεία κάθε φορά, που κάθεσαι και κάνεις προσθαφαιρέσεις στα χιλιόμετρα!

Τόσα χρόνια λέγαμε ότι είμαστε 100 χρόνια πίσω από τον υπόλοιπο κόσμο σε ότι αφορά τις ψηφιακές υπηρεσίες και τώρα που γίνεται κάτι πρέπει να κάνουμε το σταυρό μας!!

Είσαι 101% λάθος φίλε Τάσο, και αρνούμαι να συμμετέχω σε οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση με τόσο οπισθοδρομικά μυαλά.

 

Εννοείται άποψη μου 

Επισης και αυτό που λες είναι άποψη σου 

Κλεινει εδώ έτσι κι αλλιώς δεν αφορά την συσκευή και αυτούς που διαβάζουν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

Πχ έχοντας την κάρτα της τράπεζας μέσα στο κινητό τρώω περισσότερα χρήματα τον μήνα 

εχοντας κάρτα ψηφιακού ταχογράφου για τα φορτηγά και τα λεωφορεία, δίνω 150€ κάθε 5 έτη, ενώ παλαιότερα δεν πλήρωνε κάποιος αυτό το ποσό

Κι αλλά πράγματα υπάρχουν τώρα απλά δεν είναι επι του παρόντος 

Γενιξα βλέπω ότι η ψηφιοποίηση πραγμάτων γίνεται για να κερδίζει το σύστημα και χρήματα και τον έλεγχο και την μείωση θέσεων εργασίας και λειτουργικών εξόδων αφού θα χρειάζονται μικρότερα κτήρια, λιγότερα γραφεία, λιγότερα έξοδα θέρμανσης και πάει λέγοντας 

Βλέπε πχ κάρτα ασύρματων πληρωμών στις εθνικές οδούς, κερδίζω εγώ λίγο αλλά η εταιρεία σιγά σιγά διώχνει υπαλλήλους και στην τελική αυτή θα βγει πολύ κερδισμένη 

Και πολλά αλλά παραδείγματα 

 

Ούτε η γιαγιά μου που είναι 90 χρονών δεν θα έλεγε τέτοια πράγματα! Είσαι σίγουρος ότι είσαι στο σωστό forum?

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η γιαγιά μου που είναι 90 χρονών δεν θα έλεγε τέτοια πράγματα! Είσαι σίγουρος ότι είσαι στο σωστό forum?

Γενικά θεωρείτε δηλαδή ότι η χρήση της τεχνολογίας στα πάντα έχει μόνο θετικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κάτι πραγματικά χρήσιμο με τα του covid(που είχε κάνει κόσμος και παλιότερα παράπονα)

One of the newest features  on the latest iOS 15.4 beta is the ability to use partial Face ID that would be useful when wearing a mask, except it no longer requires you to have an Apple Watch connected.

https://www.gsmarena.com/face_id_works_with_a_mask_on_ios_154_beta_no_apple_watch_required__face_id_with_glasses_improved-news-52906.php

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Bayern7 said:

Θα δουλεύει στα 12άρια και στα 13άρια.

Τα προηγούμενα μοντέλα δεν υποστηρίζονται.

Γιατί όμως? Το ίδιο ακριβώς συστημα face id δεν έχουν ?

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2022 at 11:59 ΜΜ, Bayern7 said:

Ελα ντε. Όλοι αυτό αναρωτιούνται.

Cause Apple...

Ιδιο face id , διαφοτερικο processing power.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει το hardware, για αυτό και θα υποστηρίζεται από 12 και μετά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα απλα μια διαπιστωση.

Κατοχος 13 μινι για αλλη μια φορα βλεπουμε ποσο επιδρα το χαλια δικτυο στην ελλαδα στην αυτονομια της μπαταριας

Ημουνα μια εβδομαδα αυστρια για σκι

Εβγαινα απο το σπιτι με 100% στις 8 το πρωι για σκι

Η εφαρμογη για σκι να καταγραφει απο τις 8μιση εως τις 4

Γυρναγαμε σπιτι κατα τις 17:00 και ειχα ακομα 40% και στις 20:00 ειχα 25%

Εχτες εδω ελλαδα ιδια χρηση στα καλαβρυτα και στις 17:00 ειχα 21% και στις 19:00 ειχα 13%

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δυστυχώς είναι γνωστό το πόσο εξαιρετικά ενεργοβόρο είναι για μια συσκευή το κακό δίκτυο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα έχει κάνει κανενας παραγγελία απο mediamarkt για iphone 13 pro max να μου πει χρόνο παράδοσης περίπου???

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν υπάρχει σταθερός χρόνος αναμονής, εξαρτάται από το πότε θα stockάρει το κατάστημα. Αυτό μπορεί να είναι από μια μέρα έως ένα μήνα και βάλε. Το κατάστημα πρέπει να ρωτήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει εδώ και περίπου 1 ώρα που έχω βάλει να φορτίζει ένα 5C, και στην οθόνη δεν βλέπω κάτι άλλο παρά αυτό που φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:

https://ibb.co/NSm73Cp


Θέλει να περιμένω περισσότερη ώρα για να φορτίσει έστω και έως το 10% και να καταφέρω να το ανοίξω, ή τζάμπα περιμένω, δεν πρόκειται να φορτίσει;


Edit: ok, έφτασε επιτέλους στο 9% και άνοιξε.



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk



Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα 

μια βοήθεια παρακαλώ.

Πούλησα πρόσφατα ένα 13 pro max silver κα ελαβα πλαστά χρήματα. Μετα από την μήνυση στην ασφάλεια η διαδικασία εχει πάρει τον δρόμο της (οποιος και αν είναι αυτός). Επειδή δεν εχω το ΙΜΕΙ της συγκεκριμένης συσκευής αλλά μόνο το serial number, υπάρχει η δυνατότητα απο το serial number να βρεις το ΙΜΕΙ διαδυκτιακα; Να επισημάνω οτι έστειλα μειλ στην apple αλλά μάλλον δεν προτίθενται να μου το στείλουν. Συμπληρωματικά αναφέρω οτι μου χρειάζεται προκειμένου να κλειδώσω την συσκευή με επιστολή στους παροχους.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, speedgd said:

Καλησπέρα 

μια βοήθεια παρακαλώ.

Πούλησα πρόσφατα ένα 13 pro max silver κα ελαβα πλαστά χρήματα. Μετα από την μήνυση στην ασφάλεια η διαδικασία εχει πάρει τον δρόμο της (οποιος και αν είναι αυτός). Επειδή δεν εχω το ΙΜΕΙ της συγκεκριμένης συσκευής αλλά μόνο το serial number, υπάρχει η δυνατότητα απο το serial number να βρεις το ΙΜΕΙ διαδυκτιακα; Να επισημάνω οτι έστειλα μειλ στην apple αλλά μάλλον δεν προτίθενται να μου το στείλουν. Συμπληρωματικά αναφέρω οτι μου χρειάζεται προκειμένου να κλειδώσω την συσκευή με επιστολή στους παροχους.

Δεν νομίζω ότι θα είναι έτσι εύκολο 

Δηλαδή εάν εσυ ψεύδεσαι για κάποιον λόγο έτσι απλά μπορεί να γίνει άχρηστη η συσκευή του νέου κατόχου; 
Περιπλοκη η κατάσταση δεν νομίζω εύκολα να βγάλεις άκρη 

Εφοδον κιόλας έβγαλες την εύρεση iPhone για να το πουλήσεις άρα ειδικά η apple δεν πρόκειται να σε βοηθήσει 

Νομιζω ότι έμπλεξες και δεν θα βρεις άκρη. 
Αποψη μου φυσικά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Tasos19s said:

Δεν νομίζω ότι θα είναι έτσι εύκολο 

Δηλαδή εάν εσυ ψεύδεσαι για κάποιον λόγο έτσι απλά μπορεί να γίνει άχρηστη η συσκευή του νέου κατόχου; 
Περιπλοκη η κατάσταση δεν νομίζω εύκολα να βγάλεις άκρη 

Εφοδον κιόλας έβγαλες την εύρεση iPhone για να το πουλήσεις άρα ειδικά η apple δεν πρόκειται να σε βοηθήσει 

Νομιζω ότι έμπλεξες και δεν θα βρεις άκρη. 
Αποψη μου φυσικά 

Συμφωνω αλλα μαζι με το ιμει θα προσκομισω και το χαρτι της ασφαλειας εχει ξαναγινει σε φιλο μου που τον εκλεψαν αλλα αυτος ειχε καρτα μεσα και το κλειδωσε....

εγω ρωτησα αν μπορει να βρεθει με καποιο τροπο το ιμει απο τον s/n μετα θα την βρω την ακρη....

ειναι τελειως αδικο και ανηθικο προιον απατης να μπορει ο αλλος να το χρησιμοποιει και να το χαιρεται....

βεβαια δεν ειναι το μοναδικο αδικο και ανηθικο στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας....

ευχαριστω  για την απαντηση

Edited by speedgd
Link to comment
Share on other sites

Just now, athanaso77 said:

Επικοινώνησε και με την εξυπηρέτηση πελατών της Apple να δεις τι θα σου πουν.

Επικοινωνησα και με παρεπεμψαν στα κεντρικα των ΗΠΑ

θα τους το στειλω εγγραφως ομως αυριο

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, speedgd said:

Συμφωνω αλλα μαζι με το ιμει θα προσκομισω και το χαρτι της ασφαλειας εχει ξαναγινει σε φιλο μου που τον εκλεψαν αλλα αυτος ειχε καρτα μεσα και το κλειδωσε....

εγω ρωτησα αν μπορει να βρεθει με καποιο τροπο το ιμει απο τον s/n μετα θα την βρω την ακρη....

ειναι τελειως αδικο και ανηθικο προιον απατης να μπορει ο αλλος να το χρησιμοποιει και να το χαιρεται....

βεβαια δεν ειναι το μοναδικο αδικο και ανηθικο στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας....

ευχαριστω  για την απαντηση

Αν πας στο iCloud μέσα θα υπάρχει η συσκευή. Εκεί δεν φαίνεται κάτι?

Είναι άδικο όλοι συμφωνούμε αλλά εγώ σαν εταιρεία πως να σε πιστεψω και να το κλειδωσω? Ότι πηγες στην ασφάλεια και έκανες καταγγελία δεν λέει κάτι αυτό ότι έχεις και δίκιο. 

Με καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω.

Μπορούμε πχ να σκεφτούμε το αντίθετο ότι εσύ αγόρασες το τηλέφωνο αυτό και ο προηγούμενος ενώ πήρε κανονικά τα λεφτά για κάποιον λόγο στήνει όλο αυτό και σου κλειδώνει την συσκευή. 

Θεωρώ ότι πρέπει να σε περάσουν από χίλια κύματα για να κλειδώσουν μια συσκευή που δεν έχει μέσα την κάρτα σου, δεν έχει μέσα το iCloud σου.

Να φανταστώ ούτε απόδειξη αγοράς έχεις στο όνομα σου από κάποιο κατάστημα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Tasos19s said:

Αν πας στο iCloud μέσα θα υπάρχει η συσκευή. Εκεί δεν φαίνεται κάτι?

Είναι άδικο όλοι συμφωνούμε αλλά εγώ σαν εταιρεία πως να σε πιστεψω και να το κλειδωσω? Ότι πηγες στην ασφάλεια και έκανες καταγγελία δεν λέει κάτι αυτό ότι έχεις και δίκιο. 

Με καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω.

Μπορούμε πχ να σκεφτούμε το αντίθετο ότι εσύ αγόρασες το τηλέφωνο αυτό και ο προηγούμενος ενώ πήρε κανονικά τα λεφτά για κάποιον λόγο στήνει όλο αυτό και σου κλειδώνει την συσκευή. 

Θεωρώ ότι πρέπει να σε περάσουν από χίλια κύματα για να κλειδώσουν μια συσκευή που δεν έχει μέσα την κάρτα σου, δεν έχει μέσα το iCloud σου.

Να φανταστώ ούτε απόδειξη αγοράς έχεις στο όνομα σου από κάποιο κατάστημα 

εδωσα στην ασφαλεια φιλε μου 21 50αρικα πλαστα αυτα τα γραφει το χαρτι απο την ασφαλεια που εχω οποτε αυτο που λες δεν παιζει... αυτο θα στειλω στη apple. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...