Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
4 ώρες πριν, alex_n80 said:

Καλησπερα χρόνια πολλά σε όλους παρατηρω οτι αν και εχω ενεργοποίηση το.  Unlock το watch αυτο σπάνια θα δουλέψει ισως μια στις 15 20,και τα δυο καινούργια μιας εβδομάδας έχετε παρατηρήσει κάτι εσείς;(13promax watch 7)

Παράξενο, δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα με τον ίδιο συνδυασμό. Εμένα αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι από κάποια αναβάθμιση και μετά, σταμάτησε να συνδέεται αυτόματα το Apple Watch με τα AirPods και αυτό είναι κάτι για το οποίο παραπονιούνται όλοι και δεν έχει κάνει τίποτα για αυτό η Apple.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 25/12/2021 at 8:05 ΜΜ, Nikolas14 said:

Τώρα αρχίζει να το κάνει όταν το φτάνω 5% αλλά θα το καθυστερήσω. 
Μάλλον για απλό Powerbank με βλέπω. Και κάποια στιγμή αλλαγή συσκευής με σειρά 12-13 είτε Pro Max.

Βασικά δεν πρέπει να αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει κάτω από 20% πριν τη φορτίσεις !

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
39 minutes ago, koutsis said:

Βασικά δεν πρέπει να αφήνεις τη μπαταρία να πέφτει κάτω από 20% πριν τη φορτίσεις !

Σίγουρα, αλλά προφανώς ο φίλος δεν έχει αυτή τη πολυτέλεια όταν πέφτει γρήγορα η μπαταρία μέσα στη μέρα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας μπορεί να μπει στη συγκεκριμένη συσκευή; 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
30 minutes ago, p_k said:

Μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας μπορεί να μπει στη συγκεκριμένη συσκευή; 

Υπάρχουν ελαφρώς μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες αλλά δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί για την σωστή λειτουργία της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, athanaso77 said:

Υπάρχουν ελαφρώς μεγαλύτερης χωρητικότητας μπαταρίες αλλά δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί για την σωστή λειτουργία της συσκευής.

Πάντα μιλάω για γνήσιες, αν υπάρχουν. 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καποιο θεμα να περάσετε κάρτες eurobank στο wallet? Στο τελευταίο βήμα  μου βγάζει not added contact your card issue.

**βρήκα λύση με προσωρινή αλλαγή region

Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα επίσης οτι αν ανοίξω στο watch συνομιλία messenger να απαντήσω δεν μου ανοίγει το keyboard αλλα μου λέει να πληκτρολογήσω στο iphone, στο watch 5 που είχα πρίν δεν είχα θέμα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, josuts said:

μηπως εχει καποιο θεμα η ευρομπανκ με την αππλ?

Οχι,εγώ την πέρασα μια φορά και πληρώνω κανονικά με το κινητό και ανάληψη χρημάτων γίνεται στην πλειοψηφία των ΑΤΜ που είναι καινούργια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, προσπάθησα να κάνω αλλαγή στην μπαταρία του κινητού μου (iPhone 8 plus) και επειδή η κόλλα δεν έβγαινε έβαλα ένα κοπίδι από κάτω μπας και καταφέρω να σηκώσω την παλιά μπαταρία. Η μπαταρία βγήκε αλλά δυστυχώς ανακάλυψα ότι εκεί βρίσκεται και η κεραία της ασύρματης φόρτισης την οποία και κατέστρεψα κατά το ήμισυ, έχει μείνει περίπου η μισή. Το κινητό μέχρι στιγμής λειτουργεί κανονικά, απλά θέλω να ρωτήσω αν αυτή η ζημιά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, είτε στην λειτουργία είτε σε υπερθέρμανση.

 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, giorgosdhh said:

Καλησπέρα, προσπάθησα να κάνω αλλαγή στην μπαταρία του κινητού μου (iPhone 8 plus) και επειδή η κόλλα δεν έβγαινε έβαλα ένα κοπίδι από κάτω μπας και καταφέρω να σηκώσω την παλιά μπαταρία. Η μπαταρία βγήκε αλλά δυστυχώς ανακάλυψα ότι εκεί βρίσκεται και η κεραία της ασύρματης φόρτισης την οποία και κατέστρεψα κατά το ήμισυ, έχει μείνει περίπου η μισή. Το κινητό μέχρι στιγμής λειτουργεί κανονικά, απλά θέλω να ρωτήσω αν αυτή η ζημιά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, είτε στην λειτουργία είτε σε υπερθέρμανση.

 

ευχαριστω 

απλά δεν θα φορτίζει ασύρματα. η μπαταρία για να βγει θέλει να ρίξεις θερμό αέρα. πρέπει να μην έχει ενέργεια μέσα καθόλου γιατί αν την ζορίσεις και την στραβώσεις μπορεί και να σκάσει 

βγαίνουν δύσκολα γενικά επειδή έχουν αυτήν την κόλλα διπλής όψης 

 

βέβαια εγώ νομίζω έκανες ζημιά στο nfc και όχι στην ασύρματη φόρτιση. δεν γνωρίζω εάν παίρνουν από το ίδιο ανταλλακτικό, πληροφορίες

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, giorgosdhh said:

Καλησπέρα, προσπάθησα να κάνω αλλαγή στην μπαταρία του κινητού μου (iPhone 8 plus) και επειδή η κόλλα δεν έβγαινε έβαλα ένα κοπίδι από κάτω μπας και καταφέρω να σηκώσω την παλιά μπαταρία. Η μπαταρία βγήκε αλλά δυστυχώς ανακάλυψα ότι εκεί βρίσκεται και η κεραία της ασύρματης φόρτισης την οποία και κατέστρεψα κατά το ήμισυ, έχει μείνει περίπου η μισή. Το κινητό μέχρι στιγμής λειτουργεί κανονικά, απλά θέλω να ρωτήσω αν αυτή η ζημιά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, είτε στην λειτουργία είτε σε υπερθέρμανση.

Λογικά έκοψες τους δακτυλίους που βρίσκονται κάτω από την μπαταρία οι οποίοι προστατεύονται με μια μαύρη επικάλυψη; Τότε ναι, πιθανότατα χάλασες την ασύρματη φόρτιση. Μη το δοκιμάσεις να δεις αν φορτίζει ασύρματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν το κινητό ενεργοποιεί το nfc και την ασύρματη φόρτιση μόνο όταν υπάρχει ανάγκη, ούτως ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα δημιουργείται μαγνητικό κύκλωμα λόγω της ζημιάς στο πηνίο (να μην διαρρέεται από ρεύμα δηλαδή συνέχεια)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, giorgosdhh said:

Καταρχάς σας ευχαριστώ. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν το κινητό ενεργοποιεί το nfc και την ασύρματη φόρτιση μόνο όταν υπάρχει ανάγκη, ούτως ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα δημιουργείται μαγνητικό κύκλωμα λόγω της ζημιάς στο πηνίο (να μην διαρρέεται από ρεύμα δηλαδή συνέχεια)

Το nfc είναι μονίμως ενεργό σε ας πούμε sleep mode μέχρι να ενεργοποιηθεί αυτόματα όταν το απαιτήσει κάποια εφαρμογή. Η ασύρματη φόρτιση πάλι ενεργοποιείται όταν δημιουργηθεί το κατάλληλο κύκλωμα με τον αντίστοιχο φορτιστή. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, giorgosdhh said:

Καταρχάς σας ευχαριστώ. Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν το κινητό ενεργοποιεί το nfc και την ασύρματη φόρτιση μόνο όταν υπάρχει ανάγκη, ούτως ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα δημιουργείται μαγνητικό κύκλωμα λόγω της ζημιάς στο πηνίο (να μην διαρρέεται από ρεύμα δηλαδή συνέχεια)

Αυτό κάπου κουμπώνει στην μητρική 

Βγαλε αυτό το κούμπωμα και τέλος 

Αλλιως πάρε ένα άλλο ανταλλακτικό και πέρασε το από την αρχή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://9to5mac.com/2022/01/18/add-covid-19-vaccine-to-apple-health-wallet-iphone/

 

Φανταζομαι αυτο δεν ισχυει για την Ελλαδιτσα μας?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 minutes ago, balantakos777 said:

https://9to5mac.com/2022/01/18/add-covid-19-vaccine-to-apple-health-wallet-iphone/

 

Φανταζομαι αυτο δεν ισχυει για την Ελλαδιτσα μας?

Τι εννοείς; Τόσο καιρό το έχουμε βάλει στο wallet το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, athanaso77 said:

Τι εννοείς; Τόσο καιρό το έχουμε βάλει στο wallet το πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Νομιζω ο φιλος εννοει να περνας το πιστοποιητικο εμβολιασμου κατευθειαν στο υπαρχουν μενου της αππλ παρα σε ξεχωριστη εφαρμογη που εχουμε εμεις περασμενο.Αν δει καποιος το βιντεο κ παει στο μενου στο Health σε Αμερικη κ καποιες αλλες μπορει να το περασει απευθειας εκει μαζι με διπλωμα οδηγησης κ ταυτοτητα.Τωρα σε μας μονο μεσω της αντιστοιχης εφαρμογης που εχουμε.

κατι παρομοιο αλλα για αποκλεισμο ενοχλητικων κλησεων ειχα δει σε βιντεο της T-Mobile America

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Just now, josuts said:

Νομιζω ο φιλος εννοει να περνας το πιστοποιητικο εμβολιασμου κατευθειαν στο υπαρχουν μενου της αππλ παρα σε ξεχωριστη εφαρμογη που εχουμε εμεις περασμενο.Αν δει καποιος το βιντεο κ παει στο μενου στο Health σε Αμερικη κ καποιες αλλες μπορει να το περασει απευθειας εκει μαζι με διπλωμα οδηγησης κ ταυτοτητα.Τωρα σε μας μονο μεσω της αντιστοιχης εφαρμογης που εχουμε.

Ο τρόπος είναι διαφορετικός αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αφού εν τελει το πιστοποιητικό εμβολιασμού μπαίνει κανονικά στο Apple Wallet.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, balantakos777 said:

https://9to5mac.com/2022/01/18/add-covid-19-vaccine-to-apple-health-wallet-iphone/

 

Φανταζομαι αυτο δεν ισχυει για την Ελλαδιτσα μας?

Η Ελλαδιτσα μας οπως λες φιλε μου , τον τελευταιο καιρο εχει κανει  αλματα προοδου στο τομεα αυτο!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλαδιτσα μας οπως λες φιλε μου , τον τελευταιο καιρο εχει κανει  αλματα προοδου στο τομεα αυτο!!!

Πραγματικά, ο Πιερακάκης είναι όαση μέσα σε όλο αυτό που ζούμε.
Επίσης, το γεγονός ότι μέσα στο 2022 θα φέρουν ταυτότητα και δίπλωμα στο wallet μας κάνει μία από τις πρωτοπόρες χώρες παγκοσμίως!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Οντως σε αυτο τον τομεα παμε καλα! Κ εννοειτε επικροτω κχρησιμοποιω κ εγω τις εκαστοτε εφαρμογες.Αυτο που θα ηθελα ηταν καποια εξτρα μενου μεσα στο μενου της απλ που βλεπω κ υπαρχουν σε αλλες χωρες αλλα σε μας οχι! Τωρα θα μου πειτε οτι ζηταω πολλα!:-)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bill_viper said:


Πραγματικά, ο Πιερακάκης είναι όαση μέσα σε όλο αυτό που ζούμε.
Επίσης, το γεγονός ότι μέσα στο 2022 θα φέρουν ταυτότητα και δίπλωμα στο wallet μας κάνει μία από τις πρωτοπόρες χώρες παγκοσμίως!

Εγώ όλα αυτά τα βλέπω πολύ αρνητικά πάντως 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...