Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, jg_sot said:

Πολλά θα μπορούσαν να κάνουν. Αλλά δεν τα κάνουν γιατί είναι η Apple. Και το ότι δεν τα κάνουν είναι που την έχει κάνει να είναι η Apple. Πρόσεξε, δεν είμαι apple fanboy, απλά αναγνωρίζω τον τρόπο τους. Οι άλλοι απλά ακολουθούν. 

Όλοι μιλούν για specs. Δες τι κάνουν οι Κινέζοι. Τόσα βατ, τόσα μεγαπίξελ, τόσα μιλιαμπερώρια. Κανείς δεν ασχολείται με το πως παντρεύονται αυτά με το λειτουργικό και το UI. Κανείς δεν ασχολείται με το πως θα πείσεις τον καταναλωτή να παραμείνει μακροχρόνια σε σένα και αυτό το κάνει καλύτερα από όλους η Apple. Δεν είναι όλοι fanboys που μένουν για χρόνια με τα μηλόφωνα και τα αλλάζουν πάλι με αυτά μόνο. Δες επίσης πόσος κόσμος θα ήθελε να έχει κάποιο αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικής δυνατότητος. Δεν έχω ακούσει κάποιον να λιγουρεύεται κάποιο Xiaomi, Oneplus etc. 

Η περίοδος iPhone 8/8plus και iPhone X υπήρξε μεταβατική για την εταιρία το 2017. Πήγε σταδιακά όλη της την πελατεία σε νέα ήθη και έθιμα aka FaceID. Ξαναλέω ότι η φιλοσοφία της Apple δεν είναι να σου δίνει επιλογές, αλλά να σε μάθει ότι αυτό που λέει εκείνη, είναι ο καλύτερος τρόπος. Αυτή ήταν η φιλοσοφία του θείου. Δεν θα αλλάξει, έτσι είναι η Apple. Και η αγορά είναι ελεύθερη και κάποιος επιλέγει ή όχι τα προϊόντα της.

Αν αύριο μεθαύριο κρίνει ότι κάτι είναι καλύτερο, θα το βγάλει με τον τρόπο της. Διάβαζα για παράδειγμα πως έχει κάνει πραγματικά addaptive οθόνη για 10-120Hz. Πραγματικά 2 χρόνια μετά, τους βάζει τα γυαλιά. Ούτε θα καίγονται οι συσκευές της, ούτε θα ρουφάνε μπαταρία. Δες τι τράβηξαν πόσοι και πόσοι με τις high refresh rate συσκευές. Κάνει πράγματα με το δικό της τρόπο. Αλλού είναι πουριτανή, μέχρι που κάποιοι την λένε και οπισθοδρομική, αλλού είναι πρωτοπόρος. 

Όσον αφορά το νοτς του 13 PM, έχοντας 12 PM μπορώ να πω ότι μου αρέσει το σχέδιο του δικού μου. Του 13αριού μου θυμίζει τα Huawei P20 Pro (το είχα). Βέβαια δεν το έχω δει ακόμη από κοντά. 

Τέλος, συζήτηση κάνουμε. Αν είναι δυνατόν να νομίζει κάποιος ότι δεν θέλω να γράψει ξανά. Είναι ανόητο να το πιστεύει αυτό κάποιος. 

Συμφωνώ σε όλα και αυτό είπα κι εγώ πιο πάνω. Θα μπορούσαν να βάλουν πολλά και Να έχουν επιλογή αν θα τα χρησιμοποιήσεις αλλά δεν το κάνουν. Έτσι είναι η Apple. Love it or hate it

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

12 ώρες πριν, eleco said:

Η μεγάλη αναβάθμιση θα γίνει του χρόνου με το 14

Καλά έτσι λέμε κάθε χρόνο 🤣

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, eleco said:

Η μεγάλη αναβάθμιση θα γίνει του χρόνου με το 14

Ποτέ δεν έχει υπάρξει μεγάλη αναβάθμιση από γενιά σε γενιά στα iPhone, με εξαίρεση την έλευση του iPhone X.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone

Ακριβώς. 

Τι μεγάλες αλλαγές περιμένετε;

Ότι δίνει ο ανταγωνισμός δίνει πλέον και η Apple.

Το μόνο που έλειπε ήταν η high refresh rate οθόνη που το έδωσε στα Pro μοντέλα φέτος. Αντε του χρόνου να το δώσει και στα άλλα.
Τι άλλο να δώσει;
Μπαταρία; Μια χαρά νούμερα αυτονομίας πετυχαίνουν.

Κάμερες; Μια χαρά.
Δαχτυλικό; Ήσσονος σημασίας νομίζω. Δεν το λες και μεγάλη αλλαγή.

Η μόνη μεγάλη αλλαγή που μπορείς να περιμένεις είναι να αφαιρέσει τελείως το charging port και να φορτίζει μόνο ασύρματα. Δλδ αλλαγή προς το χειρότερο.
Πέρασαν τα χρόνια που κάθε χρόνο είχαμε τεχνολογικά άλματα. Όλες οι εταιρίες από γενιά σε γενιά απλά boostάρουν λίγο τα χαρακτηριστικά χωρίς τρομερές αλλαγές πλέον.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Bayern7 said:

Ακριβώς. 

Τι μεγάλες αλλαγές περιμένετε;

Ότι δίνει ο ανταγωνισμός δίνει πλέον και η Apple.

Το μόνο που έλειπε ήταν η high refresh rate οθόνη που το έδωσε στα Pro μοντέλα φέτος. Αντε του χρόνου να το δώσει και στα άλλα.
Τι άλλο να δώσει;
Μπαταρία; Μια χαρά νούμερα αυτονομίας πετυχαίνουν.

Κάμερες; Μια χαρά.
Δαχτυλικό; Ήσσονος σημασίας νομίζω. Δεν το λες και μεγάλη αλλαγή.

Η μόνη μεγάλη αλλαγή που μπορείς να περιμένεις είναι να αφαιρέσει τελείως το charging port και να φορτίζει μόνο ασύρματα. Δλδ αλλαγή προς το χειρότερο.
Πέρασαν τα χρόνια που κάθε χρόνο είχαμε τεχνολογικά άλματα. Όλες οι εταιρίες από γενιά σε γενιά απλά boostάρουν λίγο τα χαρακτηριστικά χωρίς τρομερές αλλαγές πλέον.

Προσωπικά περίμενα 2 πράγματα από τα φετινα μοντέλα.

α)typeC ή δακτυλικό με το δεύτερο καθαρά λόγω covid/μασκών/ξεκλειδώματος συσκευής . Ας κρατούσε το FaceID αλλά άς έβαζε δακτυλικό στο κουμπί άλα ipad.

β)έστω 90hz ή 6gb ram στο απλό iphone 13.

Ενώ τα pro μοντέλα ξεχωρίζουν φέτος,όχι μόνο σε σχέση με τα φθηνότερα 13ρια άλλα και με τα περσινά 12ρια/pro μοντέλα(πραγμα καλό),το απλό 13ρι 128gb των κοντά 1000ευρώ(που φαντάζομαι θα ενδιαφέρει και τον περισσότερο κόσμο),είναι αρκετά underwhelming(ακόμα χειρότερα το 13mini που έχει και πολύ μικρή αύξηση σε μπαταρία).

Αρα όχι,δεν δίνει(ακόμα)ότι δίνει ο ανταγωνισμός.

Για το charging port και την αφαιρεση του που πολλοί αναφέρουν,δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό το πράγμα(αν και είμαι σιγουρος οτι για εκεί το πάνε).

Οι αντιδράσεις του κόσμου θα είναι μεγάλες,γιατι

-δεν θα μπορεί να συνδέσει ενσύρματα ακουστικά,

-ούτε να συνδεθει ενσύρματα με τον υπολογιστή (itunes/windows)

-και φυσικά γιατι δεν πρόκειται να δώσει ασυρματο φορτιστή στην συσκευασία.

Εαν τρώνε από τώρα μηνύσεις για τον φορτιστή, δεν θέλω να σκεφτώ με την απουσία της θύρας τι έχουν να ακούσουν.

Ασε που η ασύρματη φόρτιση σε iphones είναι και αρκετά αργή σε σχέση με την ενσύρματη των 20+W που υπάρχει τώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Κάθε χρονιά υπάρχουν αυτοί που παραπονιούνται για τις ελλείψεις των επερχόμενων iPhone και τι τους λείπει σε σχέση με τον Android ανταγωνισμό. Πρακτικά αυτή η συζήτηση γίνεται απλά για να γίνεται μιας και αυτοί που είναι να πάρουν iPhone, θα πάρουν iPhone.

Και προφανώς τα νούμερα δείχνουν ότι η Apple έχει βρει τη συνταγή να πείθει με τις νέες συσκευές προηγούμενους κατόχους να πουλήσουν τις παλιές για να πάρουν τις καινούργιες. Άρα κάτι κάνουν σωστά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά αυτή η συζήτηση γίνεται γιατί η Apple δίνει πολλές φορές πράγματα με το σταγονόμετρο,για τα χρήματα που ζητάει.

Και σαν καταναλωτές(και όχι οπαδοί)είναι από την φύση μας να θέλουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τα χρήματα που διαθέτουμε,και αυτό το πράγμα υποτίθεται ότι το προσφέρει και ο ανταγωνισμός και γιατί είναι υπέρ μας.

Και δεν νομίζω ότι η απουσία του δακτυλικού λόγω covid,ή η typeC θύρα(που επιβάλει και η ΕΕ)είναι κάτι το τραβηγμένο σαν παράπονο.

Ούτε μιλάμε για τα γνωστά παράπονα των haters τύπου''δεν μπορεις να αλλάξεις τα εικονίδια,δεν μπορεις να περάσεις torrents,σπασμένα παιχνίδια κλπ''.

Το οτί αυτοί που είναι να πάρουν iphone,θα πάρουν iphone(ή galaxy ή pixel στην Αμερική πχ) δεν το αλλάζει αυτό,ούτε σημαίνει ότι αυτοι που είναι να πάρουν Iphone και θα πάρουν iphone,είναι χαρούμενοι με ότι δίνει η εταιρεία κάθε χρόνο.

Εκτός αν το σχόλιο αυτό πηγαίνει σε οπαδούς της κάθε εταιρειας που αγοράζουν στα τυφλά οτι βγάζει αυτη,ειτε την λένε Samsung,είτε Apple.

Τέλος,τέτοια σχόλια εννοείται ότι περισσότερο θα γίνουν σε τεχνολογικά forum/reddit/youtube κλπ.

Δεν θα ακουστούν από την μάζα που δεν ξεχωρίζει το IphoneX από το 13 ή που δεν ξέρει ποια έκδοση android/ios έχει η συσκευή της.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Bayern7 said:

Ακριβώς. 

Τι μεγάλες αλλαγές περιμένετε;

Ότι δίνει ο ανταγωνισμός δίνει πλέον και η Apple.

Το μόνο που έλειπε ήταν η high refresh rate οθόνη που το έδωσε στα Pro μοντέλα φέτος. Αντε του χρόνου να το δώσει και στα άλλα.
Τι άλλο να δώσει;
Μπαταρία; Μια χαρά νούμερα αυτονομίας πετυχαίνουν.

Κάμερες; Μια χαρά.
Δαχτυλικό; Ήσσονος σημασίας νομίζω. Δεν το λες και μεγάλη αλλαγή.

Η μόνη μεγάλη αλλαγή που μπορείς να περιμένεις είναι να αφαιρέσει τελείως το charging port και να φορτίζει μόνο ασύρματα. Δλδ αλλαγή προς το χειρότερο.
Πέρασαν τα χρόνια που κάθε χρόνο είχαμε τεχνολογικά άλματα. Όλες οι εταιρίες από γενιά σε γενιά απλά boostάρουν λίγο τα χαρακτηριστικά χωρίς τρομερές αλλαγές πλέον.

Βασικά θα μπορούσε να αφαιρέσει εντελώς το notch και να έχει μόνο μια τρυπουλα για την κάμερα, βάζοντας τους αισθητήρες κάτω από την οθόνη. Αυτό λέγεται ότι θα γίνει κάποια στιγμή. Αυτό βέβαια θα την κάνει να χάσει την αναγνωρισιμότητα που έχει τώρα (που βλέπεις το notch και ξέρεις ότι είναι iPhone!) 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, koutsis said:

Βασικά θα μπορούσε να αφαιρέσει εντελώς το notch και να έχει μόνο μια τρυπουλα για την κάμερα, βάζοντας τους αισθητήρες κάτω από την οθόνη. Αυτό λέγεται ότι θα γίνει κάποια στιγμή. Αυτό βέβαια θα την κάνει να χάσει την αναγνωρισιμότητα που έχει τώρα (που βλέπεις το notch και ξέρεις ότι είναι iPhone!) 

ελπίζω να μην κάνει την στροφή σε τρυπούλα, δεν υπάρχει χειρότερο για εμένα!

Προσωπικά τα μείον που αναφέρουν κάποιοι για τα νέα iphone, γίνεται με προσπάθεια να βρουν κάτι με το ζόρι. Όταν είσαι στην γωνία και περιμένεις όλο και κάτι θα βρεις.

Έχουν κάμερες πάρα πολύ καλές(σε video προσωπικά τα θεωρώ τα καλύτερα ever)Έχουν μπαταρία που όπως είχα απαντήσει και σε κάποιος γκρινιάρηδες σκοτώνουν και δεν χρειάζονται 5000mAh.Και φυσικά λογισμικό βούτυρο που έλεγε και μια ψυχή.

Ότι κακό έχει δυστυχώς το έχουν υιοθετήσει και οι άλλες εταιρίες(πλην ελαχίστων περιπτώσεων) όπως έλλειψη sd,έλλειψη φορτιστή μέσα στο κουτί, έλλειψη type c κτλ.

Έβγαλε 120hz οθόνη μετά απο 2 χρόνια και το έκανε με τον δικό της μοναδικό τρόπο και άσε εμένα και τους υπολοίπους να μετράμε με τον sd888 πόσο sot βγάζω με 120hz και πόσο με 60hz.

 

 

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2021 at 4:43 ΜΜ, koutsis said:

 Έτσι είναι η Apple. Love it or hate it

Στο εξωτερικό πάντως που δεν ειναι σαν και εμας στην Ελλάδα που όπως και σε πολλα πράγματα είμαστε πέρα βρέχει, μια χαρά την κυνηγάνε με την πρώτη ευκαιρια

-τα ειδαμε πριν λιγο καιρο που στην Βραζιλια με τους φορτιστές https://www.theverge.com/2021/3/20/22342051/brazil-regulator-fines-apple-2-million-chargers-iphone-12

-ή ιδιωτικότητα https://www.theverge.com/2021/9/3/22655644/apple-delays-controversial-child-protection-features-csam-privacy

-ή right to repair https://9to5mac.com/2021/08/30/apple-right-to-repair-policy-macbook/#:~:text=August 30-,New report explores 'Right to Repair' movement as Apple,doubles down on its policies&text=Apple quoted %24999 to repair,to buy a new one.

-πρόστιμο για τα της αδιαβροχοποιησης https://www.bbc.com/news/technology-55133144

- AppleCare https://www.gsmarena.com/apple_settles_a_class_action_lawsuit_for_applecare_ordered_to_pay_95_million-news-51274.php

-και τέλος φυσικά το γνωστό θέμα με τις μπαταρίες https://www.theverge.com/2020/11/18/21573710/apple-battery-gate-throttle-iphones-settlement-amount

Χάρη σε κάποιες αλλες χώρες της Ευρωπης που και αυτες το κυνήγησαν, έχουμε και εμεις στην Ελλαδα 2χρόνια εγγύηση πλεον https://www.zdnet.com/article/apple-extends-european-warranties-complaints-already-flood-in/ 

Αρα εκτός Ελλάδας μια χαρά εντονη κριτική τρωει η Love it or Hate it Apple,και δεν την αφήνουν να κάνει ότι θέλει.

Αλλά ξέχασα,εγώ γράφω ότι να ναι κατεβατά και δεν αποθεώνω την εταιρεια για ναα μαζέψω likes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
20 minutes ago, Fulgore1 said:

Αρα εκτός Ελλάδας μια χαρά εντονη κριτική τρωει η Love it or Hate it Apple,και δεν την αφήνουν να κάνει ότι θέλει.

Αλλά ξέχασα,εγώ γράφω ότι να ναι κατεβατά και δεν αποθεώνω την εταιρεια για ναα μαζέψω likes.

Όλα όσα έγραψες δεν είναι πρωτοβουλίες ιδιωτών όπως οι συζητήσεις εδώ για headphone jack, 120hz, microSD, notch κτλ, αλλά σοβαρά θέματα που έρχονται σε αντιπαράθεση με τη νομοθεσία κρατών.

Επετρεψε μου να τη χαρακτηρίσω λοιπόν… εντελώς άστοχη τη σύγκριση που έθεσες.

Edit: Με το τελευταίο που έγραψες… μόνο σου δικαιώνεις και ταυτόχρονα αδικείς τον εαυτό σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Bayern7 said:

Ακριβώς. 

Τι μεγάλες αλλαγές περιμένετε;

Ότι δίνει ο ανταγωνισμός δίνει πλέον και η Apple.

Το μόνο που έλειπε ήταν η high refresh rate οθόνη που το έδωσε στα Pro μοντέλα φέτος. Αντε του χρόνου να το δώσει και στα άλλα.
Τι άλλο να δώσει;
Μπαταρία; Μια χαρά νούμερα αυτονομίας πετυχαίνουν.

Κάμερες; Μια χαρά.
Δαχτυλικό; Ήσσονος σημασίας νομίζω. Δεν το λες και μεγάλη αλλαγή.

Η μόνη μεγάλη αλλαγή που μπορείς να περιμένεις είναι να αφαιρέσει τελείως το charging port και να φορτίζει μόνο ασύρματα. Δλδ αλλαγή προς το χειρότερο.
Πέρασαν τα χρόνια που κάθε χρόνο είχαμε τεχνολογικά άλματα. Όλες οι εταιρίες από γενιά σε γενιά απλά boostάρουν λίγο τα χαρακτηριστικά χωρίς τρομερές αλλαγές πλέον.

Κι από που θα κάνουμε restore? 
 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fulgore1 said:

Στο εξωτερικό πάντως που δεν ειναι σαν και εμας στην Ελλάδα που όπως και σε πολλα πράγματα είμαστε πέρα βρέχει, μια χαρά την κυνηγάνε με την πρώτη ευκαιρια

-τα ειδαμε πριν λιγο καιρο που στην Βραζιλια με τους φορτιστές https://www.theverge.com/2021/3/20/22342051/brazil-regulator-fines-apple-2-million-chargers-iphone-12

-ή ιδιωτικότητα https://www.theverge.com/2021/9/3/22655644/apple-delays-controversial-child-protection-features-csam-privacy

-ή right to repair https://9to5mac.com/2021/08/30/apple-right-to-repair-policy-macbook/#:~:text=August 30-,New report explores 'Right to Repair' movement as Apple,doubles down on its policies&text=Apple quoted %24999 to repair,to buy a new one.

-πρόστιμο για τα της αδιαβροχοποιησης https://www.bbc.com/news/technology-55133144

- AppleCare https://www.gsmarena.com/apple_settles_a_class_action_lawsuit_for_applecare_ordered_to_pay_95_million-news-51274.php

-και τέλος φυσικά το γνωστό θέμα με τις μπαταρίες https://www.theverge.com/2020/11/18/21573710/apple-battery-gate-throttle-iphones-settlement-amount

Χάρη σε κάποιες αλλες χώρες της Ευρωπης που και αυτες το κυνήγησαν, έχουμε και εμεις στην Ελλαδα 2χρόνια εγγύηση πλεον https://www.zdnet.com/article/apple-extends-european-warranties-complaints-already-flood-in/ 

Αρα εκτός Ελλάδας μια χαρά εντονη κριτική τρωει η Love it or Hate it Apple,και δεν την αφήνουν να κάνει ότι θέλει.

Αλλά ξέχασα,εγώ γράφω ότι να ναι κατεβατά και δεν αποθεώνω την εταιρεια για ναα μαζέψω likes.

Φίλε μου όπως είπε και ο φίλος πάνω, αυτά δεν είναι features που θέλουν κάποιοι χρήστες αλλά θέματα νομοθεσίας. Δεν έχει καμία σχέση το σχόλιο σου με τω παραπάνω που λέγαμε. Επίσης οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει κριτική σε οποιαδήποτε εταιρία αν έχει επιχειρήματα. Δεν είναι θεός η Apple να μένει στο απυροβλητο... 

Και για του λόγου το αληθές να πω κάτι που με ενοχλεί πολυ στο ios. Δεν μπορείς να μεταφέρεις φωτογραφίες που έχεις τραβήξει σε άλλα album. Όλες πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά στο κεντρικό album και μετά μόνο να τις αντιγράψεις σε δικά σου 🙁🙁

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, koutsis said:

 

Δεν ειπες εσυ στον αλλο συμφορουμιτη τελειώνοντας την κουβεντα σας οτι η Apple κανει οτι θελει στα features των συσκευων?Συνεχισα λοιπον μετα απο αυτό(για τα features ειχα αναφερθει σε προηγουμενο σχολιο) και τόνισα οτι και σε άλλα πραγματα κανει(ή μαλλον προσπαθει να κανει) οτι θελει,περαν των features των συσκευων(και ειναι σχετικο και με το εδω θεμα αυτο).πράγματα που αφορούν και τα Iphone του θέματος και δεν έχουν αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες(όλως τυχαίως....).

Γιαυτό και έκανα παράθεση μόνο το τέλος του σχολίου σου. Βεβαια η συνέχεια γνωστή.

Αρα οχι δεν μπορει ο οποιοσδηποτε να κριτικαρει οποιαδηποτε εταιρεια,οταν υπαρχουν ατομα που τις υπερασπιζονται. Και δεν χρειάζεται ενας Evo boss για να το δείξει αυτό.

Γιαυτο ειπαμε. Μονο καλα λογια για το Iphone και το κάθε Iphone(ή Sony ή Samsung ή Xiaomi κλπ που και αυτες εχουν warriors στο forum) για να τα εχεις καλα με ολους και να σου δίνουν και likes. Οτι δηλαδή ισχύει και στο γειτονικό insomnia.

Γιατί όπως είπε και ο φίλτατος moderator πιο πάνω,τσάμπα γίνονται παραπονα κάθε χρόνο για ελλείψεις ,αφου οποιος είναι να πάρει Iphone,θα πάρει iphone..

Επειδή όμως εγώ δεν γράφτηκα στο forum για να κουβεντιάζω κυριως με αυτου του τύπου τον κόσμο(και αυτές τις απόψεις) και να ανταλλαζω likes,όπως και στο θέμα του 13pro max είπα οτι δεν θα ξανασχολιάσω παρολο που θα την πάρω την συσκευή ,δεν θα είναι το μόνο θέμα που θα απέχω.

Κρίμα..

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, koutsis said:

Τι εννοείς;; 🤔 

Συμβαίνει κάτι στην συσκευή σου 

Πρεπει να την συνδέσεις στο iTunes να κανείς restore

Πως θα κανείς εαν δεν έχει θύρα φόρτισης αλλά έχει μόνο ασύρματη φόρτιση; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2021 at 12:48 ΠΜ, Tasos19s said:

Συμβαίνει κάτι στην συσκευή σου 

Πρεπει να την συνδέσεις στο iTunes να κανείς restore

Πως θα κανείς εαν δεν έχει θύρα φόρτισης αλλά έχει μόνο ασύρματη φόρτιση; 

Με bluetooth / wifi direct.

Δε νομιζω οτι θα τολμησει συντομα να καταργησει τη θυρα στο iphone η Apple, παιδια.
Θα περασει του χρονου λογικα στο usb-c και στο iPhone και ισως σε 6-7 χρονια δουμε καποια αποπειρα καταργησης του port.

 

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πρωτη φορα πηρα iphone προερχομενος απο android συσκευες.και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης-πωσ μπορω να το συνδεσω με το laptop μου για να του περασω αρχεια?το συνδεσα με καλωδιο usb-lighting και το βλεπει μονο ως dcim και δεν παιρνει κανενα αρχειο.ξερει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sakisn70 said:

καλησπερα παιδια.πρωτη φορα πηρα iphone προερχομενος απο android συσκευες.και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης-πωσ μπορω να το συνδεσω με το laptop μου για να του περασω αρχεια?το συνδεσα με καλωδιο usb-lighting και το βλεπει μονο ως dcim και δεν παιρνει κανενα αρχειο.ξερει καποιος να με βοηθησει?

Δεν μπορείς να περάσεις απευθείας αρχεία για λόγους ασφαλείας. Κατέβασε το iTunes στο pc σου και το κάνεις μέσω αυτού.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2021 at 1:48 ΜΜ, sakisn70 said:

καλησπερα παιδια.πρωτη φορα πηρα iphone προερχομενος απο android συσκευες.και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης-πωσ μπορω να το συνδεσω με το laptop μου για να του περασω αρχεια?το συνδεσα με καλωδιο usb-lighting και το βλεπει μονο ως dcim και δεν παιρνει κανενα αρχειο.ξερει καποιος να με βοηθησει?

https://support.apple.com/el-gr/guide/iphone/iphf2d851b9/ios

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα θέμα εάν κάποιος μπορεί να γνωρίζει 

Προσπαθω να συγχρονίζω τις φωτογραφίες μου από το Mac στο iPhone 

Έχω όλες τις φωτογραφίες στην εφαρμογή Photos 

Κανω συγχρονισμό με το τηλέφωνο αλλά δεν μου περνάει όλες τις φωτό 

Από τις 5.200 φωτό στην αρχή μου πέρασε τις μισές 

Μετα έκανα πολλές φορές συγχρονισμό 

Ξαφνικα πέρασε αρκετές αλλά πάλι λείπουν καμία 500 φωτό 

Το πρόβλημα επίσης είναι όμως τώρα ότι πολλές τις πέρασε 4 φορές 

 

Ετσι οι φωτός μου από τις 5200 έφτασαν να είναι 6500 αλλά έχει μέσα πολλές διπλές τριπλές και κάποιες δεν τις έχει καθόλου 

 

Τι συμβαίνει πως μπορώ να διορθώσω αυτό το πρόβλημα; 
Εχει τύχει σε κανέναν; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ σ' ένα iphone μέσω ενός tp-link AP σε client mode αλλά δε λέει να πάει ip address.

Από καμιά φορά παίρνει αλλά αν όταν χρειαστώ ξανά, μου βγάζει την ψυχή

Ο σκοπός είναι να μετατρέψω το wifi του κινητού σε ethernet

Παραθέτω τις διαθέσιμες ρυθμίσεις του router μήπως και γνωρίζει κανείς τις σωστές επιλογές.

image.thumb.png.5d3db0483189aa9f4fbcfb3489448834.png

image.png.c0e127599d1bfbb807c0b0b89f072efd.png

image.thumb.png.b3363019ecb61153a72d8bea9899938b.png

 

 

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κάποιο θέμα να συνδεθώ όσες φορές και αν προσπάθησα, και από διαφορετικές συσκευές. Όταν προσπαθείς να συνδεθείς είσαι στις ρυθμίσεις- προσωπικό hotspot?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...