Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Apple’s software SVP says quitting multitasking apps not necessary, won’t offer improved battery life

https://9to5mac.com/2016/03/10/should-you-quit-ios-apps-answer/

 

Closing Apps to save your battery only makes things worse

https://www.wired.com/2016/03/closing-apps-save-battery-makes-things-worse/?mbid=social_fb_onsiteshare&fbclid=IwAR2R3YLW1N4tnpM7KPy2fhPC0YR1Aa3-C37_8pJfW2KsGxubOUBcmN6XHys

 

Δε το είδα πουθενά και το ανέβασα.

 

Ναι είναι γνωστό γενικά ότι σε όλα τα λειτουργικά ειναι χειρότερο να κλεινεις εφαρμογές παρά να αφήνεις το λειτουργικό να τις διαχειριστεί αυτόματα.

Εξαίρεση αποτελούν μερικά σενάρια πχ που η εφαρμογή κολλάει/κρασάρει ή που θέλεις να σταματήσει άμεσα για οποιονδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι είναι γνωστό γενικά ότι σε όλα τα λειτουργικά ειναι χειρότερο να κλεινεις εφαρμογές παρά να αφήνεις το λειτουργικό να τις διαχειριστεί αυτόματα.

Εξαίρεση αποτελούν μερικά σενάρια πχ που η εφαρμογή κολλάει/κρασάρει ή που θέλεις να σταματήσει άμεσα για οποιονδήποτε λόγο.

 

Τώρα που έριξα μια ματια από τις 23 καρτέλες που είχα οι 7 ήταν λευκες.

Safari,Chrome,Messenger,FB,Settings,App store,χάρτες.

Ήταν εφαρμογές από τις προηγούμενες ημερες εκτος από τα settings.

Μια χαρά δηλαδή δουλεύει η διαχείριση μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευτυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσεις το iCloud όπως είπαν όλοι οι προηγούμενοι.

Μπορείς βεβαία να επικοινωνήσεις με τους κατόχους των κινητών και να τους ενημερώσεις ότι έχουν ξεχάσει τα κινητά τους.

Μπορεί να είσαι τυχερός και κάποιοι από αυτούς να μην τους ενδιαφέρει να το ξαναπάρουν. Πες τους να το κάνουν remove από τον iCloud account τους, έτσι ώστε να τα δώσεις σε κάποιους που τα χρειάζονται τζαμπαντάν.

Άμα είσαι τυχερός, θα έχει στοιχεία επικοινωνίας στο iCloud Activation Screen, οπότε θα μπορείς γρήγορα κ εύκολα να επικοινωνήσεις. Λογικά θα έπρεπε κάποιος από το αεροδρόμιο να το κάνει αυτό.

Άμα δεν έχει στοιχεία εκεί, τότε θα πρέπει να κάνεις ένα απλό Bypass του iCloud, να μπεις σε κανα Messenger ή Facetime app και από εκεί να βρεις κανα στοιχείο επικοινωνίας.

Έχει άπειρα Online βοηθήματα για iCloud bypassing. Ή πάνε εδώ (https://unlock.ultrasnow.eu/unlock-icloud-activation-lock/) ή απλά Googlare "iCloud bypass".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια όποιος ξέρει θα το εκτιμούσα πολύ

 

πριν λίγες μέρες μου έδωσε ένας ξάδερφος μου ένα iphone x το οποίο είναι κλειδωμένο σε uk Vodafone Αγγλία και πριν 10 μέρες περίπου το πήγα για ξεκλειδωμα σε ένα μαγαζί το οποίο έλεγε ότι μέσα σε 4-8 εργάσιμες στο ξεκλειδώνουν το θέμα είναι ότι έχουν περάσει 10 μέρες και ακόμα τπτ

αν τυχών δεν τα καταφέρουν μπορώ από μόνος μου να το ξεκλειδώσω

 

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο σάιτ που πληρώνω και το φτιάχνουν ?

 

Βλέπω πολλά στο ίντερνετ δήθεν ότι το κάνουν αυτοί και σου στέλνουν μέσα σε λίγες μέρες σε email αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα

 

αν γνωρίζει κάποιος αξιόπιστο σάιτ θα το εκτιμούσα πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Γνωριζει κανεις εν μπορούμε να αγορασουμε την υπηρεσια απο το επισημο site της Apple.,για την ασφαλεια του κινητου?

 

 

 

Δυστυχώς το AppleCare δεν διατίθεται στην Ελλάδα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν διατιθεται ή δεν υποστηριζεται σε περιπτωση?

 

 

Θα βάλεις μια τυχαία διεύθυνση στην Αμερική οταν κανεις την αγορά από το site.Η κάλυψη είναι παγκόσμια.Προχωρα άφοβα.Σε κάθε συσκευή μου κάνω AppleCare μέσω του site και έχω κάνει και χρήση της σε σπάσιμο οθόνης μέσω του service της Document.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικά το δοκίμασες φίλε ? Σκ'εφτομαι να το κάνω κι εγώ αλλά είμαι επιφυλακτικός .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Μια φίλη έχει iPhone (νομίζω το 6) που της έκανε νούμερα κι έτσι πήρε ένα Android κινητό το οποίο δέχεται microsd μέχρι 256GB.

Της αγόρασα δώρο μια microsd 200GB και θέλουμε να μεταφέρουμε τις φωτογραφίες και τα βίντεο του iPhone στη microsd.

Εγώ είμαι άσχετος από iPhone έτσι σκέφτομαι να πάω με το laptop μου, να συνδέσω το iPhone με USB και τη microsd με το laptop και να κάνω directly copy / paste τους κατάλληλους φακέλους του iPhone στη microsd.

 

Θέλω να ρωτήσω ποιοι είναι οι αντίστοιχοι φάκελοι γιατί όταν συνδέεις το iPhone έχει πολλούς και διάφορους φακέλους χωρίς σαφή ονομασία και όταν θα είμαι σπίτι της δεν θα έχω την άνεση χρόνου να κάνω έρευνες. :)

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια φίλη έχει iPhone (νομίζω το 6) που της έκανε νούμερα κι έτσι πήρε ένα Android κινητό το οποίο δέχεται microsd μέχρι 256GB.

Της αγόρασα δώρο μια microsd 200GB και θέλουμε να μεταφέρουμε τις φωτογραφίες και τα βίντεο του iPhone στη microsd.

Εγώ είμαι άσχετος από iPhone έτσι σκέφτομαι να πάω με το laptop μου, να συνδέσω το iPhone με USB και τη microsd με το laptop και να κάνω directly copy / paste τους κατάλληλους φακέλους του iPhone στη microsd.

 

Θέλω να ρωτήσω ποιοι είναι οι αντίστοιχοι φάκελοι γιατί όταν συνδέεις το iPhone έχει πολλούς και διάφορους φακέλους χωρίς σαφή ονομασία και όταν θα είμαι σπίτι της δεν θα έχω την άνεση χρόνου να κάνω έρευνες. :)

 

Από όλους αυτούς τους φακέλους που θα εμφανιστούν όταν συνδέσεις το κινητό θα πάρεις όλες τις φωτό και τα βίντεο

Μετά τα αντιγράφεις όπου θέλεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από όλους αυτούς τους φακέλους που θα εμφανιστούν όταν συνδέσεις το κινητό θα πάρεις όλες τις φωτό και τα βίντεο

Μετά τα αντιγράφεις όπου θέλεις

 

Ακριβώς. Πρώτα θα τα σώσεις στο laptop και μετά θα τα μεταφέρεις στην κάρτα ή στην νέα συσκευή. Οι φωτογραφίες στο iPhone βρίσκονται μέσα στον φάκελο DCIM....

Link to comment
Share on other sites

Από όλους αυτούς τους φακέλους που θα εμφανιστούν όταν συνδέσεις το κινητό θα πάρεις όλες τις φωτό και τα βίντεο

Μετά τα αντιγράφεις όπου θέλεις

Ναι αυτό το γνωρίζω, εγώ ρώτησα το από ποιους φακέλους θα πάρω τις φωτος και τα βίντεο :)

 

 

Πέραν από τον DCIM υπάρχει άλλος φάκελος;

Θέλω να ελπίζω δηλαδή ότι δεν είναι μπερδεμένα στους φακέλους τα αρχεία. :)

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το γνωρίζω, εγώ ρώτησα το από ποιους φακέλους θα πάρω τις φωτος και τα βίντεο :)

 

 

Πέραν από τον DCIM υπάρχει άλλος φάκελος;

Θέλω να ελπίζω δηλαδή ότι δεν είναι μπερδεμένα στους φακέλους τα αρχεία. :)

 

 

 

Ένας φάκελος με υποφακελους είναι.

Εσυ αντιγραφείς ο,τιδηποτε υπάρχει μέσα στον DCIM.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το γνωρίζω, εγώ ρώτησα το από ποιους φακέλους θα πάρω τις φωτος και τα βίντεο :)

 

 

Πέραν από τον DCIM υπάρχει άλλος φάκελος;

Θέλω να ελπίζω δηλαδή ότι δεν είναι μπερδεμένα στους φακέλους τα αρχεία. :)

 

Τα χωρίζει με ημερομηνίες

Δεν μπορείς όλα μαζί

Είναι σε υποφακελους

Θα μπεις και θα τις πάρεις ή φάκελο φάκελο ή όλους τους φακέλους όπως είναι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα φίλε μου μην ανχονεσε θέλει μέχρι 20 μέρες περίπου υπάρχουν αρκετά αξιόπιστα άτομα στο Ebay που μπορούν να στο ξεκλειδώνουν και σε μια μέρα με 120 ευρώ ανάλογα πόσο γρήγορα θέλεις το ξεκλείδωμα

Πχ μέχρι 20 μέρες 30-40 ευρώ

Μέχρι 6-7 μέρες 60-70 ευρώ

Για 24 ώρες 100+

Ότι και να γίνει αν δεν στο ξεκλειδώνουν παίρνεις τα λεφτά σου πίσω μέσο PayPal

Μόνο αν είναι black list τότε τα χάνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

ο άντρας μου δυστυχώς αγόρασε απο έναν άσχετο ένα iphone. Φυσικά είναι κλειδωμένο...Τι μπορώ να το κάνω τώρα αυτό; Μπορώ να βρω τον ιδιοκτήτη καταρχήν με το ΙΜΕΙ; και πως; Μήπως να το παραδώσουμε στην αστυνομία; ή θα το πετάξουν;

 

Ευχαριστώ

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

ο άντρας μου δυστυχώς αγόρασε απο έναν άσχετο ένα iphone. Φυσικά είναι κλειδωμένο...Τι μπορώ να το κάνω τώρα αυτό; Μπορώ να βρω τον ιδιοκτήτη καταρχήν με το ΙΜΕΙ; και πως; Μήπως να το παραδώσουμε στην αστυνομία; ή θα το πετάξουν;

 

Ευχαριστώ

 

Δυστυχώς τίποτα

Μόνο εάν το πάρει κάποιος για ανταλλακτικά

Όταν ανοίγει η συσκευή δείχνει το email του πρώην κατόχου με αστεράκια;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

κρίμα...τσάμπα 20€ :) δεν θυμάμαι καν νομίζω οτι μας ζητάει κωδικό κλειδώματος. Ξέρεις που μπορώ να το δώσω για ανταλλακτικά; Στα κλασσικά γνωστά μαγαζιά στο κέντρο;
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

κρίμα...τσάμπα 20€ :) δεν θυμάμαι καν νομίζω οτι μας ζητάει κωδικό κλειδώματος. Ξέρεις που μπορώ να το δώσω για ανταλλακτικά; Στα κλασσικά γνωστά μαγαζιά στο κέντρο;

 

Για 20€ τζάμπα και το συζητάμε κιόλας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει δίκιο έχεις...πιο πολύ θα χαιρόμουν να βρω τον κάτοχο και να του το δώσω. Απλά απο το να το πετάξω στα σκουπίδια ας το δώσω σε αυτά τα μαγαζιά...
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει δίκιο έχεις...πιο πολύ θα χαιρόμουν να βρω τον κάτοχο και να του το δώσω. Απλά απο το να το πετάξω στα σκουπίδια ας το δώσω σε αυτά τα μαγαζιά...

 

Ποιο iPhone είναι;

Τον κάτοχο ξέχασε το

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...