Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω φιλη μου...Καποιο τηλ της μαμας Apple Αμερικη υπαρχει να παρει η κορη μου ???

 

Να είσαι καλά! Γίνομαι έξαλη όταν μας περνούν για κορόιδα :mad:

Ακολούθησε τις οδηγίες που γράφω στο post μου στην προηγούμενη σελίδα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2897036#post2897036

Αννη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να είσαι καλά! Γίνομαι έξαλη όταν μας περνούν για κορόιδα :mad:

Ακολούθησε τις οδηγίες που γράφω στο post μου στην προηγούμενη σελίδα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2897036#post2897036

 

Κι εγω γινομαι ...ταυρος αλλα οσες φορες πηρα εγω τηλ στην vodafone επειδη ταχα ηχογραφουν την συνομιλια ζητησαν να μιλησουν μονο με την κορη μου αφου ειναι στο ονομα της η συνδεση....

 

Θα της πω να παρει τηλ αυριο.Μπορει να σταθει τυχερη σαν εσενα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καμμιά από τις desktop οθόνες του κιλού και των 100€ θα χρησιμοποιηθεί για χρωματική επεξεργασία αλλά αυτό δεν εμποδίζει τους κατασκευαστές τους να ενσωματώσουν τα αντίστοιχα user controls ούτε το να κάνουν ένα στοιχειώδες έστω colortemp calibration πριν τις κατεβάσουν στην αγορά.

 

Όσο για τα περί "φτηνής συσκευής" έναντι του "προυπολογισμού" και την "υποχονδρία", από πότε ισχύει κάποιος τέτοιος συμψηφισμός και δεν το κατάλαβα; Δηλαδή οτιδήποτε κάτω του ατομικού μας προυπολογισμού πρέπει να είναι ελαττωματικό, να ραγίζουν τα πλαστικά του μέσα σε ημέρες, να τρελαίνεται η να ανατινάζεται η μπαταρία του, να μην έχει βασικά χαρακτηριστικά που έχουν πολύ φτηνότερά του, να είναι ο πρωταθλητής στις επιστροφές και πάει λέγοντας;

Με την ίδια λογική δηλαδή θα πρέπει να είμαστε ενθουσιασμένοι που κινητά τηλέφωνα των 150-200€ δεν επιτίθενται να μας σφάξουν την νύχτα που κοιμόμαστε. :lol:

 

Να σου πω κάτι φίλε kkalog; Παρόλο που όπως θα είδες δεν διστάζω να πάρω υπό προϋποθέσεις "το μέρος" της Apple όπως στην περίπτωση του warm tone, δεν θα κάτσω όμως να "αυτοϊκανοποιούμαι" πως έχω στα χέρια μου κάποιο έργο τέχνης μόνο και μόνο επειδή το αγόρασα. Όσο και αν αγαπούμε το iPhone δεν μπορεί να ζούμε καθημερινά το ένα μετά το άλλο τα ελαττώματά του και να λέμε δεν βαριέσαι. Αν δεν δει η Apple πως χάνει μελλοντικούς αγοραστές από τα καμώματά της, να είσαι σίγουρος πως το επόμενο iPhone θα είναι από πεπιεσμένο χασαπόχαρτο.

 

Νομίζω ότι έχουμε κάνει την τρίχα, τριχιά για να το πω "λαϊκά", αλλά τέλος πάντων ο καθένας διαθέτει το χρόνο του όπως κρίνει καλύτερα.

 

Υ.Γ. Δεν έχω κανένα κόλλημα με την apple, η άποψή μου περί υποχονδρίας ισχύει για κάθε καταναλωτικό προϊόν που έρχεται και παρέρχεται

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα κόλλημα με την apple, η άποψή μου περί υποχονδρίας ισχύει για κάθε καταναλωτικό προϊόν που έρχεται και παρέρχεται

 

Μέχρι όμως να παρέλθει πρέπει να πληροί ποιοτικά, κατασκευαστικά και λειτουργικά κάποια standards ώστε να δικαιολογεί το υψηλότερο κόστος απόκτησης και το μικρότερο χρόνο ζωής του.

Σπασμένα άνευ λόγου κουμπιά, ραγισμένα πλαστικά χείριστης ποιότητας, ανομοιογενή ελαττώματα οθονών, προβληματική αυτονομία, χρόνια αδιόρθωτα bugs και βασικότατες εργονομικές και λειτουργικές ελλείψεις του λειτουργικού, όλα αυτά δεν δικαιολογούνται σε κανένα προϊόν οποιουδήποτε κόστους και κύκλου ζωής.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχουμε κάνει την τρίχα, τριχιά για να το πω "λαϊκά", αλλά τέλος πάντων ο καθένας διαθέτει το χρόνο του όπως κρίνει καλύτερα.

 

Υ.Γ. Δεν έχω κανένα κόλλημα με την apple, η άποψή μου περί υποχονδρίας ισχύει για κάθε καταναλωτικό προϊόν που έρχεται και παρέρχεται

 

να το πω λαϊκά "κανε μας την χάρη"

 

δεν μπορείς να μπαίνεις σε ένα φόρουμ και να λες έχουμε κάνει την τρίχα τριχιά όταν χρήστες αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την συσκευή τους. δεν μας την χάρισαν την συσκευή την αγοράσαμε και μάλιστα αδρά

 

αν δεν έχεις κάτι περισσότερο να προσθέσεις απο το να μας λες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα λες και σε έθεσε κανείς τεχνικό εδώ μέσα και πολύ περισσότερο αν δεν έχεις πρόβλημα με την συσκευή σου δεν υπάρχει λόγος να ποσταρεις στο συγκεκριμένο thread

 

μην προκαλείς λοιπον .!!!άκου την τρίχα τριχιά.. δεν σου ειπε κανείς να συμμετέχεις

Link to comment
Share on other sites

να το πω λαϊκά "κανε μας την χάρη"

 

δεν μπορείς να μπαίνεις σε ένα φόρουμ και να λες έχουμε κάνει την τρίχα τριχιά όταν χρήστες αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την συσκευή τους. δεν μας την χάρισαν την συσκευή την αγοράσαμε και μάλιστα αδρά

 

αν δεν έχεις κάτι περισσότερο να προσθέσεις απο το να μας λες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα λες και σε έθεσε κανείς τεχνικό εδώ μέσα και πολύ περισσότερο αν δεν έχεις πρόβλημα με την συσκευή σου δεν υπάρχει λόγος να ποσταρεις στο συγκεκριμένο thread

 

μην προκαλείς λοιπον .!!!άκου την τρίχα τριχιά.. δεν σου ειπε κανείς να συμμετέχεις

 

ηρέμησε λίγο, δε μιλάω γι αυτούς που έχουν πρόβλημα, μιλάω γι αυτούς που "νομίζουν" ότι έχουν πρόβλημα γιατί παρασύρονται από αυτά που διαβάζούν εδώ και αλλού.

 

Υ.Γ. Το κόκκινο κρέας βλάπτει στον ερεθισμό ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι όμως να παρέλθει πρέπει να πληροί ποιοτικά, κατασκευαστικά και λειτουργικά κάποια standards ώστε να δικαιολογεί το υψηλότερο κόστος απόκτησης και το μικρότερο χρόνο ζωής του.

Σπασμένα άνευ λόγου κουμπιά, ραγισμένα πλαστικά χείριστης ποιότητας, ανομοιογενή ελαττώματα οθονών, προβληματική αυτονομία, χρόνια αδιόρθωτα bugs και βασικότατες εργονομικές και λειτουργικές ελλείψεις του λειτουργικού, όλα αυτά δεν δικαιολογούνται σε κανένα προϊόν οποιουδήποτε κόστους και κύκλου ζωής.

 

Επαναλαμβάνω, όπως έγραψα και στο αρχικό μήνυμα που πυροδότησε ατυχώς αυτή τη συζήτηση, ότι δεν αναφέρομαι σε υπαρκτά σημαντικά προβλήματα που δίκαια όσοι τα έχουν ζητάνε την αντικατάσταση, αλλά στα ιδεατά και τον υποχονδριασμό που τα υποθάλπτει - να θυμίσω την ιστορία με τον αποχρωματισμό των λευκών συσκευών, τα αμυδρά ραγίσματα που εμφανίζονταν μόνο πάλι στις λευκές συσκευές και ήθελες μεγεθυντικό φακό για να τα ψάξεις, ή στο τρέχον υπό συζήτηση θέμα με το αν είναι καλή ή κακή η πιο θερμή απόχρωση.

 

Αν ερέθισα κάποιους (και δεν αναφέρομαι σε εσένα) απολογούμαι, αλλά και αυτός ο ερεθισμός από μόνος του αποδεικνύει την υπερβολή που διέπει τις αντιδράσεις μας και στην οποία ουσιαστικά αναφέρομαι.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

on topic please !!! ας παρεμβει καποιος mod

 

ξαναλεω δεν υπαρχει λογος να μπαινεις εδω και να μεταφραζεις οτι διαβαζεις απο τα φορουμ του εξωτερικου... ο τιτλος ειναι ξεκαθαρος... ας επανελθουμε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

on topic please !!! ας παρεμβει καποιος mod

 

ξαναλεω δεν υπαρχει λογος να μπαινεις εδω και να μεταφραζεις οτι διαβαζεις απο τα φορουμ του εξωτερικου... ο τιτλος ειναι ξεκαθαρος... ας επανελθουμε παρακαλω.

 

Μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο γιατί εγώ στο θέμα της κίτρινης οθόνης αναφέρομαι το οποίο είναι απολύτως on topic και δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η αναφορά σε "μεταφράσεις" από ξένα fora.

 

Εν πάσει περιπτώσει ειρήνη υμίν.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

τα αμυδρά ραγίσματα που εμφανίζονταν μόνο πάλι στις λευκές συσκευές και ήθελες μεγεθυντικό φακό για να τα ψάξεις

Μονο που δυστυχως οπως (ισως) θα διαβασες σε προηγουμενες σελιδες του thread απο την δυσαρεστη εμπειρια του gkp, για ενα τετοιο "αμυδρο ραγισμα" απο την πρωτη κιολας μερα χρησης (!!!) του εβγαλαν ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ !!!! Να θυμισω εδω οτι δεν ηταν καν υπευθυνος για το εν λογω ραγισμα ...

 

Ασε που το σε ποσο μεγαλο σπασιμο θα εξελιχθει ακομη και το μικροτερο ραγισμα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ συμβαινει. Μου εχει τυχει ηδη μια φορα, απο το πισω μερος εφτασε μεχρι την υποδοχη για το sync cable το πλαστικο περιβλημα της οποιας ειχε σπασει στα δυο.

 

Επισης, τα ραγισματα στο πισω πλαστικο ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ iPhone, απλα στα ασπρα εντοπιζονται και διακρινονται πολυ πιο ευκολα ακριβως λογω του χρωματος.

Αν δεν το πιστευεις ριξε μια ματια στο σχετικο thread στο forum της Apple, μιλαμε για εκατονταδες χρηστες ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ THREAD, οι οποιοι απαιτησαν αντικατασταση και ΠΟΛΟΙ πηραν νεες συσκευες.

 

Φανταζομαι πως τοσο οι συγκεκριμενοι χρηστες οσο και οι υπαλληλοι της Apple στα Apple Store που τους αντικατεστησαν τις συσκευες τους, πασχουν ολοι απο την ιδια μυστηριωδη ασθενεια του τεχνολογικου υποχονδρισμου ...

 

Αντιστοιχο thread υπαρχει και στο myphone.

 

Προσωπικα το εχω συναντησει στις δυο απο τις επτα 3GS οικειων που επιασα στα χερια μου τα οποια με το που βγηκαν απο το κουτι μπηκαν σε θηκες μαλακης σιλικονης και συνολικα δεν ειχαν πανω απο 15 μερες χρησης. Το ιδιο συνεβει ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ 3G (το ενα της αραβωνιαστικιας μου) που ειχα μεχρι πριν και απο 3 μηνες.

Και τα δυο "δικα μου" 3G ηταν μαυρα, το ενα απο τα δυο 3GS με τα ραγισματα ηταν επισης μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που δυστυχως οπως θα διαβασες σε προηγουμενες σελιδες του thread απο την δυσαρεστη εμπειρια του gkp, για ενα τετοιο "αμυδρο ραγισμα" απο την πρωτη κιολας μερα χρησης (!!!) του εβγαλαν ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ !!!! Να θυμισω εδω οτι δεν ηταν καν υπευθυνος για το εν λογω ραγισμα ...

Ασε που το σε ποσο μεγαλο σπασιμο θα εξελιχθει ακομη και το μικροτερο ραγισμα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ συμβαινει. Μου εχει τυχει ηδη μια φορα, απο το πισω μερος εφτασε μεχρι την υποδοχη για το sync cable το πλαστικο περιβλημα της οποιας ειχε σπασει στα δυο.

Επισης, τα ραγισματα στο πισω πλαστικο ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ iPhone, απλα στα ασπρα εντοπιζονται και διακρινονται πολυ πιο ευκολα ακριβως λογω του χρωματος, αν δεν το πιστευεις ριξε μια ματια στο σχετικο thread στο forum της Apple, μιλαμε για εκατονταδες χρηστες ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ THREAD, οι οποιοι απαιτησαν αντικατασταση και ΠΟΛΟΙ πηραν νεες συσκευες. Φανταζομαι τοσο οι συγκεκριμενοι χρηστες οσο και οι υπαλληλοι της Apple στα Apple Store που τους αντικατεστησαν τις συσκευες τους, πασχουν ολοι απο την ιδια μυστηριωδη ασθενεια του τεχνολογικου υποχονδρισμου ...

Αντιστοιχο thread υπαρχει και στο myphone και προσωπικα το εχω συναντησει στα δυο απο τις επτα 3GS οικειων που επιασα στα χερια μου τα οποια με το που βγηκαν απο το κουτι μπηκαν σε θηκες μαλακης σιλικονης και συνολικα δεν ειχαν πανω απο 15 μερες χρησης. Το ιδιο συνεβει και στα δυο 3G που ειχα μεχρι πριν και απο 3 μηνες.

 

Παραιτούμαι από αυτή τη συζήτηση, αισθανόμενος πολύ τυχερός που τα 5 2G/3G/3Gs iPhone που έχουν περάσει από τα χέρια μου και άλλα τόσα περίπου που έχω βοηθήσει φίλους να σετάρουν / χρησιμοποιήσουν δεν έχουν παρουσιάσει τέτοια προβλήματα. Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα σε όσους τα αντιμετωπίζουν.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πρίν 2 ώρα το iPhone 3G S (μαύρο) έπαθε το ίδιο στα καλά του καθουμένου όταν φόρτιζε.....μάλλον αυτό οφείλεται σε πρόβλημα λογισμικού/υλικού μίλησα με την Cosmote απο όπου τα αγόρασα και μου είπαν να περάσω απο το κατάστημα στις 19/09/2009 να παραλάβω τα άλλα(αντικατάσταση). Τώρα αυτό θα γίνεται αν είναι να τα κάνω αντικατάσταση και να τα πουλήσω με τις ζελατίνες σφραγισμένα, πάντως με το iPhone 2G μου με μία αναβάθμηση είναι ότι καλύτερο, θα κάτσω τώρα να χαλάσω την ζαχαρένια μου γι' αυτό ? Βρε άντε την μία με ελλατωματικά μοντελα που πέρνανε φωτιά και κάναν μπαμμ στα χέρια των χρηστών την άλλη με τις θερμοκρασίες τώρα με αυτό ? Πού θα πάει το πακέτο ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πρίν 2 ώρα το iPhone 3G S (μαύρο) έπαθε το ίδιο στα καλά του καθουμένου όταν φόρτιζε.....μάλλον αυτό οφείλεται σε πρόβλημα λογισμικού/υλικού μίλησα με την Cosmote απο όπου τα αγόρασα και μου είπαν να περάσω απο το κατάστημα στις 19/09/2009 να παραλάβω τα άλλα(αντικατάσταση). Τώρα αυτό θα γίνεται αν είναι να τα κάνω αντικατάσταση και να τα πουλήσω με τις ζελατίνες σφραγισμένα, πάντως με το iPhone 2G μου με μία αναβάθμηση είναι ότι καλύτερο, θα κάτσω τώρα να χαλάσω την ζαχαρένια μου γι' αυτό ? Βρε άντε την μία με ελλατωματικά μοντελα που πέρνανε φωτιά και κάναν μπαμμ στα χέρια των χρηστών την άλλη με τις θερμοκρασίες τώρα με αυτό ? Πού θα πάει το πακέτο ?

 

Μήπως μπορείς να γράψεις πιο συγκροτημένα τι ακριβώς σου έχει συμβεί;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πρίν 2 ώρα το iPhone 3G S (μαύρο) έπαθε το ίδιο στα καλά του καθουμένου όταν φόρτιζε.....μάλλον αυτό οφείλεται σε πρόβλημα λογισμικού/υλικού μίλησα με την Cosmote απο όπου τα αγόρασα και μου είπαν να περάσω απο το κατάστημα στις 19/09/2009 να παραλάβω τα άλλα(αντικατάσταση). Τώρα αυτό θα γίνεται αν είναι να τα κάνω αντικατάσταση και να τα πουλήσω με τις ζελατίνες σφραγισμένα, πάντως με το iPhone 2G μου με μία αναβάθμηση είναι ότι καλύτερο, θα κάτσω τώρα να χαλάσω την ζαχαρένια μου γι' αυτό ? Βρε άντε την μία με ελλατωματικά μοντελα που πέρνανε φωτιά και κάναν μπαμμ στα χέρια των χρηστών την άλλη με τις θερμοκρασίες τώρα με αυτό ? Πού θα πάει το πακέτο ?

 

καλα και σου ειπαν απλα να πας να σου δωσουν αλλο ? εγω μ@λακας ειμαι που περιμενω ?

 

και δεν καταλαβαινω τι εννοεις? θα παρεις πισω τα λεφτα? γινεται κατι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, όπως έγραψα και στο αρχικό μήνυμα που πυροδότησε ατυχώς αυτή τη συζήτηση, ότι δεν αναφέρομαι σε υπαρκτά σημαντικά προβλήματα που δίκαια όσοι τα έχουν ζητάνε την αντικατάσταση, αλλά στα ιδεατά και τον υποχονδριασμό που τα υποθάλπτει - να θυμίσω την ιστορία με τον αποχρωματισμό των λευκών συσκευών, τα αμυδρά ραγίσματα που εμφανίζονταν μόνο πάλι στις λευκές συσκευές και ήθελες μεγεθυντικό φακό για να τα ψάξεις, ή στο τρέχον υπό συζήτηση θέμα με το αν είναι καλή ή κακή η πιο θερμή απόχρωση.

 

Αν ερέθισα κάποιους (και δεν αναφέρομαι σε εσένα) απολογούμαι, αλλά και αυτός ο ερεθισμός από μόνος του αποδεικνύει την υπερβολή που διέπει τις αντιδράσεις μας και στην οποία ουσιαστικά αναφέρομαι.

 

Όπως πολύ σωστά τα γράφει και ο φίλος neove_1 για τα αμυδρά ραγίσματα που χρειάζονται μεγενθυτικό φακό (διάβασε λίγο την επιστολή που έστειλα σε Γερμανό ΟΤΕ να καταλάβεις) τα οποία καμία ευθύνη δεν φέρει ο αγοραστής-χρήστης οι συσκευές βγαίνουν εκτός εγγύησης άσχετα αν πχ το πρόβλημα είναι στο ακουστικό στη δόνηση στην οθόνη ή οπουδήποτε αλλού.

 

Είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο λοιπόν και επειδή ο πίσω προφυλακτήρας ράγισε,για κάποιον λόγο αν το κάρτερ σπάσει σου λένε φίλε δεν είσαι εντός εγγύησης γιατί ράγισες τον πίσω προφυλακτήρα...Κράτα λοιπόν βλάκα αγοραστή το αυτοκίνητο που έδωσες 20.000 ευρώ και φάτο γιατί ας πρόσεχες τον προφυλακτήρα...

 

Το παράδειγμα είναι λίγο ακραίο αλλά είναι η απόλυτη αντιστοιχία για να καταλάβει κανείς την λογική...

 

Τα τελευταία μου τα είπε η επίσημη apple Ιρλανδίας μέσω τηλεφωνικής συνομιλίας που είχα πριν 20 μέρες όταν προσπαθούσα να βγάλω άκρη με τη συσκευή μου...

Αν δεν το είχα επιστρέψει εντός 24 ωρών και κυρίως αν η συσκευή δεν γύρναγε με στραπατσαρισμένο κουτί δεν υπήρχε περίπτωση να μου το άλλαζαν...

Απλά μέσα στην ατυχία μου ήμουν τυχερός που δεν το χειρίστηκαν το τηλέφωνο προσέκτικά γιατί η πολιτική είναι αυτή και δεν αλλάζει...

 

Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και πραγματικά για εμένα είναι η τελευταία συσκευή της apple που αγόρασα γιατί θεωρώ ότι με κοροιδεύουν και απλά με έπιασαν "θύμα"...

 

Αυτή είναι η αλήθεια... Η συσκευή είναι σούπερ κανείς δεν αντιλέγει για αυτό και πάνω από τον ανταγωνισμό σε πολλά πράγματα αλλά το πρόβλημα ξεκινάει όταν το προιόν αρχίσει να έχει προβλήματα είτε κατασκευαστικά είτε να δημιουργήθηκαν μέσα από τη φυσιολογική χρήση... Δεν υπάρχει υποστήριξη αφενός γιατί δεν γνωρίζει κανείς να το επισκευάσει στην Ελλάδα και αφετέρου η πολιτική είναι βγάλτο σκάρτο να το πληρώσει ο καταναλωτής...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

@ kkalog

Επειδη σε καμια περιπτωση δεν θελω να μεινει η εντυπωση οτι ολα αυτα τα βγαζω απο το μυαλο μου και επειδη ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν προκειται να κατσεις να ψαξεις τα forums για να τα επιβεβαιωσεις (λογικο, αλλωστε αν καποιος δεν εχει αντιμετωπισει ο ιδιος το προβλημα, δεν υπαρχει λογος να το ψαξει, αν και πιστευω οτι αν κοιταξεις λιγο πιο προσεκτικα σιγουρα θα βρεις και στα δικα σου ραγισματα),

απο το reportage του Street TV ...

 

Εντελως ενδεικτικτα, μερικες περιπτωσεις απο μεμονομενους χρηστες :

 

Ασπρο απο Βρετανια, ειναι το δευτερο iPhone που αλλαζει. Ο ιδιος, τα ραγισματα του λεει μεγαλωσαν overnight καθως το φορτιζε.

.

, ο τυπος λεει οτι πηγε σε Apple Store και δεν του το αλλαξαν γιατι του ειπαν οτι "it's not a known issue yet", ισως ηταν απο τους πρωτους στις πρωτες μερες κυκλοφοριας του.

Φυσικα στο youtube υπαρχουν εκατονταδες τετοιες περιπτωσεις ...

 

Αν ημουν ακομη Αμερικη η καπου αλλου οπου ξερω οτι εχει επισημη παρουσια η ιδια η Apple και υπηρχε κοντα μου Apple Store ισως να μην με αποσχολουσε τοσο ...

Το προβλημα ομως ειναι οτι ειμαστε ολοι εδω στην Ελλαδα, οπου ειμαστε υποχρεωμενοι να απευθυνομαστε στα "σαινια" της Vodafone V Services και του Γερμανου η στην δημοσιουπαλληλιστικη αδιαφορια των OTE Shop και Cosmote Shop.

 

Οποτε οπως καταλαβαινεις, κανεις δεν ειναι απο μονος του και χωρις κανεναν λογο υποχονδριος, ποιος νομιζεις πως εχει ορεξη να καθεται να ψαχνει για ραγισματα σε καινουριες συσκευες η σε συσκευες τις οποιες προσεχει σαν τα ματια του μεσα σε θηκες κτλ ;

Το εξωφρενικο και εξοργιστικο ειναι οτι ως τετοιους μας υποχρεωνουν να φερομαστε, απο τη στιγμη που πρεπει να ανησυχουμε για τα ραγισματα που πιθανως εχει η συσκευη μας (ακομη κι αν δεν τα εχουμε δει ποτε η δεν μας ενοχλουν καθολου εμας), γιατι πρεπει να "τρεμουμε" για το

- τι θα συμβει αν οταν μου παρουσιαστει το Χ προβλημα χρειαστει να το στειλω για service; Οταν ξερω οτι αν βρουν ραγισμα η "σπασιμο" ακομη κι αν γι' αυτο δεν ευθυνομαι εγω, εχουν δικαιωμα η οδηγια να βγαλουν τη συσκευη μου εκτος εγγυησης, με αποτελεσμα να μεινω με το "αγγουρι" στο χερι !

Link to comment
Share on other sites

Πηρα πριν λιγο κι εγω τηλ αλλα ναι μεν ευγενικοτατος ο Κος Μ.Α αλλα μου ειπε οτι η συμφωνια apple και vodafone δεν τους επιτρεπει να μεσολαβησουν...Ειπα αοριστα οτι διαβασα στο διαδικτυο για περιπτωση που βοηθησαν αλλα το αρνηθηκε τουλαχιστον για τον τρχοντα καιρο...

 

Για τα παραπονα μου κλπ μου εστειλε με email που αντιγραφω που μπορω να αποτανθω.

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Apple,

 

 

Ο παρακάτω σύνδεσμος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καταχώρηση σχολιών και προώθηση παρατηρήσεων για τα προϊόντα της Apple.

 

 

http://www.apple.com/feedback/

 

 

Επιλέξτε το iPhone από τη λίστα και συμπληρώστε τα απαραίτητα στοιχεία για να αποσταλεί.

 

 

Επίσης υπάρχει και το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών στα κεντρικά γραφεία της Apple στην Ιρλανδία στο οποίο μπορείτε να στείλετε γραπτή επιστολή ταχυδρομικά.

 

 

Apple Sales International

Hollyhill Industrial Estate

Hollyhill, Cork

Republic of Ireland

 

 

 

Αν επιλέξετε να στείλετε επιστολή θα πρέπει να είναι υπόψιν "Customer Relations - CR".

 

 

Τέλος, το email υποστήριξης πελατών είναι το contactus.uk@euro.apple.com

 

 

Φιλικά,

 

 

Το ονομα του

AppleCare Tier2 Agent

CEMEA Department, Athens, Greece

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,ήθελα να κάνω μια ερώτηση,έχω το iphone 2G ενός φίλου μου το οποιο έχει μιση οθόνη σπασμένη γιατί του έπεσε από το μηχανάκι,που θα μπορούσα να την αλλάξω? η ποσο θα μπορούσα να πάρω ανταλλακτικά μια οθόνη πχ η κάτι άλλο? υπάρχει κάποια λύση? γιατί θέλω το iphone αυτό να το κρατήσω και να το φτιάξω, ευχαριστώ πολύ :)
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, στο 2G η οθόνη πάει κομπλέ μαζί με το εξωτερικό μέρος, οπότε θα σου πάει λίγο ακριβά... Ψάξε στο ebay...
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ, θα ψαξω μηπως και βρω κατι..

αν το αγορασω,μετα λογικα θα βρω καποιον να μου το περασει ε?

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, όλα αυτά τα θέματα "ποιότητας" που συζητώνται, υπήρχαν και στο 3g?

 

Ναι υπήρχαν και συνεχίζουν να υπάρχουν και στο 3GS.

Και να ήταν μόνο αυτά που συζητούμε για τα warm panels, τα ραγισμένα πλαστικά κλπ πάλι καλά θα ήταν. Κάθε νεώτερη γενιά του iPhone βγαίνει χειρότερη ποιοτικά σε πολλά ακόμα σημεία, αν και δεν γίνονται όλα άμεσα εμφανή όπως π.χ. οι "κίτρινες" οθόνες.

 

Προ ολίγου για να καταλάβεις, ψάχνωντας για πληροφορίες σχετικά με ένα άλλο πρόβλημα που διαπίστωσα στον ήχο βρήκα αυτή τη μελέτη για το bandwidth της εισόδου ήχου και απογοητεύτηκα. Όπως μπορείς να δεις στο παρακάτω σπεκτρογράφημα φαίνεται χαρακτηριστικά πως το iPhone πρώτης γενιάς είχε εξαιρετική flat και wide απόκριση, ενώ αυτή στη συνέχεια όλο και χειροτερεύει σε κάθε επόμενο μοντέλο φτάνοντας στο χειρότερο σημείο στο 3GS. Αναρωτιέμαι τι έχει να γίνει στο 4G ή όπως αλλιώς το πούνε. :lol:

 

http://www.faberacoustical.com/Downloads/Projects/iPhoneTests/HeadsetInputResponse.png

 

Και μια και συζητούμε ξέρεις τι είναι πραγματικά αυτό που με εξοργίζει στην Apple; Πως τα περισσότερα από αυτά τα προβλήματα, δεν θα υπήρχαν αν τους κόστιζε κάτι ελάχιστα δολάρια παραπάνω. Ένα πλαστικό π.χ. πίσω καπάκι δεν τους κοστίζει παραπάνω από λίγα cents (αν και το πουλάνε γύρω στα $50), και αν ήταν από αδιάσταλτο και λίγο ποιοτικότερο πλαστικό δεν θα ράγιζε στα καλά καθούμενα, ενώ ζήτημα είναι να κόστιζε καναδυό cents παραπάνω (στα χιλιάδες κομμάτια που παραγγέλλουν). Ειδικότερα για τα πλαστικά, αφού τρελάθηκαν στις επιστροφές ραγισμένων 3G δεν μπορούσαν πανάθεμά τους να τα αντικαταστήσουν στην παραγωγή του 3GS με κάπως καλύτερης ποιότητας; Έπρεπε να χρησιμοποιήσουν τα ίδια και να ταλαιπωρούν αναίτια και εμάς και αυτούς; Η διαφορά πάλι της τιμής ενός TN με ένα PVA panel αυτής της διάστασης και ανάλυσης δεν ξεπερνά τα 7$ (πάντα για μαζική αγορά) ενώ ένα CT setting δεν θα τους κόστιζε τίποτα απολύτως. Πως να μην τρελαθείς μετά και να γίνεις "υποχόνδριος" που λέει και ο kkalog; :mad:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ .... εγω που εχω αλλαξει ηδη αρκετα 3GS και τωρα εχω ενα κατασκευασμενο τον Σεπτεμβρη(!!!!!) παρατηρησα οτι αυτο το τελευταιο ειναι απλα τελειο.

 

δεν εχει κανενα προβλημα στην οθονη του και ενω στην αρχη ειχε ενα προβληματακι με το home button απο σημερα παει...

ουτε αυτο το προβλημα δεν εχει...

 

ειλικρινα η διαφορα οθονης του πρωτου iPhone 3GS που ειχα με αυτο τωρα ενα μαυρο 32αρι κατασκευασμενο μια εβδομαδα πριν ειναι απιστευτη.

 

ειναι σαν ενα 3GS να εχει την οθονη του 2G...

 

αρα παιζει ρολο η κατασκευη και η ημερομηνια.

επισης πλεον στην Ιταλια αλλαξαν πολιτικη και αλλαζουν τα προιοντα μονο αν καποιος παει ο ιδιος στο Απλ Στορ το ιδιο και γι αυτο εχουν 2 ενα στη Ρωμη και ενα Μιλανο.

 

για να σου το αλλαξουν με κουριερ ζητανε φωτογραφιες ιστοριες και γενικα σε αποθαρρυνουν

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ .... εγω που εχω αλλαξει ηδη αρκετα 3GS και τωρα εχω ενα κατασκευασμενο τον Σεπτεμβρη(!!!!!) παρατηρησα οτι αυτο το τελευταιο ειναι απλα τελειο.

 

δεν εχει κανενα προβλημα στην οθονη του και ενω στην αρχη ειχε ενα προβληματακι με το home button απο σημερα παει...

ουτε αυτο το προβλημα δεν εχει...

 

ειλικρινα η διαφορα οθονης του πρωτου iPhone 3GS που ειχα με αυτο τωρα ενα μαυρο 32αρι κατασκευασμενο μια εβδομαδα πριν ειναι απιστευτη.

 

ειναι σαν ενα 3GS να εχει την οθονη του 2G...

 

αρα παιζει ρολο η κατασκευη και η ημερομηνια.

επισης πλεον στην Ιταλια αλλαξαν πολιτικη και αλλαζουν τα προιοντα μονο αν καποιος παει ο ιδιος στο Απλ Στορ το ιδιο και γι αυτο εχουν 2 ενα στη Ρωμη και ενα Μιλανο.

 

για να σου το αλλαξουν με κουριερ ζητανε φωτογραφιες ιστοριες και γενικα σε αποθαρρυνουν

 

 

ετσι ακριβως και ηταν ο λογοσ που αργησα να παω πισω το iphone μου γιατι το πηρε φιλος μου και η οθονη του ηταν απλα τελεια ελεγα που να τρεχω να μπλεχνω τωρα με service αλλα οταν ειδα το δικο του το πηρα αποφαση οτι με πιασανε μαλακα... οσοι βιαστηκαμε φαγαμε απλα ταπα!!! ευχομαι να μου δωσουν καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...