Jump to content

Και η θερμοκρασία της CPU όλο και ανεβαίνει...


GreekCharmed
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

na rotiso kati kai go? poso o/c mporo na kano sto pc mou 1ghz einai oste na min mpleko me extra anemistirakia ktl. etsi gia tin empeiria mono. btw pio programma na xrisimopoiiso?

Τράβα κάνε μια αναζήτηση για το overclocking thread και postare εκεί να τα πούμε...

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Simera eida pws kai o dikos mou anevazei 52 vathmous, Athlon 64 3000 me ligo over sta 2.13(pio panw den paei logo mb :(

 

Tha valw arctic silver kai tha sas pw apotelesmata. To laptop epese apo 78 se 47 gia na doume twra.

 

telika epese stous 48. oxi kai toso megalh diafora. mallon paw gia psixtra.

Link to comment
Share on other sites

telika epese stous 48. oxi kai toso megalh diafora. mallon paw gia psixtra.

ποσο περιμενες δηλαδη 38-40 αφου εχει τρελη ζεστη μην περιμενεις να κατεβει χαμηλα χωρις ενα καλο συστημα ψυξης :)

Link to comment
Share on other sites

Όπα μεγάλε......

Η AS5 για να στρώσει και να έχεις τα μεγιστα θέλει 200ώρες....κάτι λιγότερο από 10 μερούλες....

 

Αν πας για ψυκτρα...κοιτα xp-90 / xp-90c

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπα μεγάλε......

Η AS5 για να στρώσει και να έχεις τα μεγιστα θέλει 200ώρες....κάτι λιγότερο από 10 μερούλες....

 

Αν πας για ψυκτρα...κοιτα xp-90 / xp-90c

 

Aυτό δεν το γνώριζα. :O :O

 

Αρα θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Όπα μεγάλε......

Η AS5 για να στρώσει και να έχεις τα μεγιστα θέλει 200ώρες....κάτι λιγότερο από 10 μερούλες....

 

Αν πας για ψυκτρα...κοιτα xp-90 / xp-90c

εγω την εχω σχεδον μισο μηνα επανω αλλα διαφορα σαν αυτη που ειδα απο την δευτερη μερα και μετα κατεβηκε με μια καλη ψυκτρα το πολυ κατα 9-11 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

κοιτα..

οι βαθμοί δεν είναι στραγάλια...ακόμα και 2 βαθμοί για μιαπαστα και μόνο ειναι ΔΙΑΦΟΡΑ...

Τώρα για το στρώσιμο...τι να σε π΄...εγώ όταν ειχα υδρόψυξη έβλεπα διαφορα μερα με μέρα σε load όχι σε ilde....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

O επεξεργαστής δεν κάνει καθόλου θόρυβο...

Ο ανεμιστήρας του όμως...

Άμα θες τελείως βάλε ένα reserator να ησυχάσεις...

Αλλιώς... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806300 (αλλά απαιτείται μια σχετική ροή αέρα μέσα στο κουτί, αλλιώς δεν κάνεις δουλειά)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα της θερμοκρασίας για ένα νέο πρόβλημα

Πριν την ADSL, το pc έφτανε maximum τους 44 βαθμούς.

Τώρα με την ADSL, το pc φτάνει δυστυχώς max τους 61 βαθμούς με απλή χρήση και χωρίς χρήση τους 55.

Καμιά ιδέα?

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Ναι..

Η εποχή "προ adsl" είναι τον χειμώνα..

Και η εποχή μετά adsl είναι το καλοκαίρι...

 

ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ να έχεις +20 όταν στην εξωτερική θερμοκρασία έχεις +20

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι..

Η εποχή "προ adsl" είναι τον χειμώνα..

Και η εποχή μετά adsl είναι το καλοκαίρι...

 

ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ να έχεις +20 όταν στην εξωτερική θερμοκρασία έχεις +20

Ειναι σαν να λες οτι το καλοκαιρι μες' το σπιτι εχει 25 βαθμους και τον χειμώνα 5 :D

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να λες οτι το καλοκαιρι μες' το σπιτι εχει 25 βαθμους και τον χειμώνα 5 :D

:p

 

@GreekCharmed, μηπως εχεις usb modem και "φορτωνει" πολυ το pc;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Βρηκα αυτο το θεμα για τις θερμοκρασιες και θα ηθελα να σας ρωτησω και για το δικο μου συστημα... Καταρχην ειναι πολυυυυυυ παλιο! Pentium III 866Mhz! (Δεν θελω γελια) :-) Με το Speedfan και το Everest Ultimate Edition οι θερμοκρασιες για CPU, MoBo και Hard disk ειναι 30, 40 και 51 αντιστοιχα. Οχι σε idle κατασταση αλλα με κατεβασμα, σερφαρισμα και αναπαραγωγη μουσικης η ταινιων. Πως σας φαινονται? Καλα ειναι η οχι?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασμα και η αναπαραγωγη ταινιων δεν βαρενουν πολυ την cpu. Ον δε οδερ χαντ, αν ειναι σωστες οι temps αυτες δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα! Αλλα κατι μου λεει οτι 40 εχει ο cpu και 30 το κουτι...
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου Toshiba laptop με τις τωρινές ζέστες έχει: 46 case, 53 εώς και 61 cpu, 37 hdd.

Επειδή έχω και εγώ laptop toshiba(satellite L10-193),μήπως είναι εύκολο να μου πεις από που βλέπεις τις θερμοκρασίες?Και κατι ακόμα,στο BIOS έχει μια επιλογή THERMAL ...(Performance και silent),γνωρίζεις αν εκτός από το πόσο συχνά ενεργοποιείται ο ανεμιστήρας αλλάζει και κάποια άλλη παράμετρος(επεξεργαστής ή κάτι άλλο).Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

βάζοντας το πρόγραμμα speedfan...ψάξε στο google

 

πρέπει να έχεις αισθητήρες διότι ότι και να βάλεις δεν θα σου δείχνει.

 

(έχω το Qosmio)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Οχι Aqua Sonic σιγουρα η CPU ειναι που εχει περιπου 30 βαθμους. Αλλωστε δουλευει σε πολυ μικρη συχνοτητα ποσο να ανεβασει? Ο σκληρος με χαλαει λιγο που ανεβαζει 50-52 βαθμους.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα το SpeedFan (έκδοση 4.28) που έχω εγκαταστήσει στο laptop (Compaq Presario 2820) δεν μου λειτουργεί σωστά και σαν να μου κολλάει... Τυχαίνει όταν το κλείνω να μου ανάβει το ανεμιστηράκι στο 100% ενώ όταν τ' ανοίγω να μου το στέλνει στο 0%... Να το ρυθμίζω στο 40% και μετά από λίγο να το βρίσκω στο 7%... Εννοείται ότι απενεργοποίησα όλους τους αυτοματισμούς. Ήθελα να δουλεύει συνέχεια στο 40% το ανεμιστηράκι ανεξαρτήτου θερμοκρασίας, όμως δεν τα κατάφερα. Ίσως να μην είναι συμβατό με το δικό μου το laptop και είναι κρίμα γιατί είναι πολύ χρήσιμο πρόγραμμα :( :(

 

Χρησιμοποιώντας ένα άλλο πρόγραμμα, το MobMeter, έχω θερμοκρασίες επεξεργαστή (Pentium 4 Mobile 1,8 GHz) 52-54 βαθμούς και σκληρού (Toshiba 100 GB 5400) 50 βαθμούς. Κάπως με ανησύχεί η θερμοκρασία του σκληρού, καθώς έχει ως μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας τους 55 βαθμούς Κελσίου...

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου φαίνεται και πολύ αξιόπιστο το speedfan όσον αφορά τη θερμοκρασία της CPU. Αντίθετα για το σκληρό δείχνει παρόμοιες τιμές με τα άλλα 2 προγράμματα που έχω δοκιμάσει (mobimeter και NHC).

Μιλάμε για διαφορές της τάξης 10 βαθμών (41 στο speedfan και 51 στα άλλα δύο).

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Έλυσα σημαντικά το πρόβλημα που είχα με τις θερμοκρασίες βάζοντας στο Power Properties το scheme Minimal Power Management. Παρατήρησα με αυτό τον τρόπο ότι έπεσε η ταχύτητα του Pentium 4-M από τα 1800 στα 1200 MHz και κατά συνέπεια τη θερμότητα που παράγει. Έτσι με το Everest μετράω θερμοκρασία επεξεργαστή 46 βαθμούς και θερμοκρασία σκληρού 44 βαθμούς. Να τονίσω ότι στις καθημερινές εφαρμογές (surfάρισμα στο Ίντερνετ, Office κτλ.) δεν κατάλαβα μείωση στις επιδόσεις... :)

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...