Jump to content

Ψάχνω για ένα καλό «φωτογραφικό» κινητό τηλέφωνο..


diphone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά την βοήθεια σας παρακαλώ! Μιας και το μοναδικό κριτήριο επιλογής για το επόμενο μου τηλέφωνο είναι η κάμερα (φωτογραφία και βίντεο, είναι το «μεράκι μου» έχω παράλληλα και μηχανές βέβαια...) θα ήθελα να έχω και μια αξιοπρεπή συσκευή τηλεφώνου με καλή κάμερα με manual ρυθμίσεις πάντα και όχι σε auto.. που θα μπορώ να την έχω πάντα και παντού μαζί μου.. από ψάξιμο που έχω κάνει π.χ dxomark, YouTube κλπ. έχω δει πως είναι ίσως η καλύτερη λύση να παρω το p20pro. Μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουνα μεταξύ lg v30 αλλά δείγματα που είδα και αναφορές δεν με πείθουν και πολύ.. είναι και η μπαταρία ένα θέμα.. μετά σκέφτηκα κάτι σε Samsung s9 η note 8 αλλά βγάζει πολύ κορεσμένα χρώματα.. θα ήθελα από κάποιους φίλου σας παρακαλώ να είχα την άποψη σας αν γνωρίζετε σχετικά καθώς και κάποιο αξιόπιστο ηλεκτρονικό κατάστημα με καλές τιμές.. το έχω βρει στα 530 αλλά δεν ξέρω κατά ποσό αξιόπιστο μπορεί να είναι.. ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Hobbie η φοτογραφια τότε τα βλέπεις και επεξεργαζεσαι στο pc που συμαινει παίρνεις οποιαδήποτε ναυαρχίδα note 9, s9+ mate 20 p 20 pro τραβάς σε manual mode και raw και γλυτώνεις το post processing του κινιτου και κάνεις επεξεργασία σε jpg και κατάλληλες διορθώσεις στο pc
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και το χρόνο σου αγαπητέ μου φιλε egodemis. Επειδή όπως είπα ασχολούμαι (ερασιτεχνικά) με την φωτογραφία πάντα και μόνο σε raw αρχείο φωτογραφίας θέλω και βγάζω για να μπορώ να το επεξεργαστώ καλύτερα μιας και υπάρχουν ασυμπίεστες όλες οι πληροφορίες της φώτο.. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα επερνα με τίποτα xiaomi (ακόμα και το τελευταίο το mix3) ή Nokia (που τυγχάνει να "φοράει" φακό της Carl zeis και τα δύο τελευταία δεν υποστηρίζουν raw file export. Ένας άλλος λόγος που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το p20pro είναι ο μεγαλύτερος αισθητήρας σε τηλέφωνο που υπάρχει.. Και αυτό είναι (πιστέψτε με) ποιο σημαντικό από τα megapixel που "τσιμπάνε" πολλοί.. Ο αισθητήρας (πόσο μεγάλος και η τεχνολογία του) , το διάφραγμα (τα f πόσο φωτεινός είναι, όσο ποιο μικρή τιμή στο f τόσο και ποιο φωτεινός ο φακός) και ο φακός αν είναι κάποια γνωστής επώνυμης εταιρίας, αν είναι πλαστικός ή γυαλί κλπ. Edited by diphone
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα το U11 που εχει και χαμηλότερη τιμή.

 

Δες εδώ σύγκριση με s9+ https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157697958270385. Όπου γράφω gcam ειναι με google camera. Οι περισσότερες ειναι στοκ. Τότε δεν την ειχα στησει καλά την gcam

 

Και άλλο ένα εδώ u11 gcam vs pixel 2 xl https://www.flickr.com/photos/148406140@N05/albums/72157703165358424. Στο τέλος του αλμπουμ έχουν μπει και μερικές night sight του pixel. Τότε δεν ειχε βγει gcam με night sight για u11.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και το χρόνο σου αγαπητέ μου φιλε egodemis. Επειδή όπως είπα ασχολούμαι (ερασιτεχνικά) με την φωτογραφία πάντα και μόνο σε raw αρχείο φωτογραφίας θέλω και βγάζω για να μπορώ να το επεξεργαστώ καλύτερα μιας και υπάρχουν ασυμπίεστες όλες οι πληροφορίες της φώτο.. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα επερνα με τίποτα xiaomi (ακόμα και το τελευταίο το mix3) ή Nokia (που τυγχάνει να "φοράει" φακό της Carl zeis και τα δύο τελευταία δεν υποστηρίζουν raw file export. Ένας άλλος λόγος που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το p20pro είναι ο μεγαλύτερος αισθητήρας σε τηλέφωνο που υπάρχει.. Και αυτό είναι (πιστέψτε με) ποιο σημαντικό από τα megapixel που "τσιμπάνε" πολλοί.. Ο αισθητήρας (πόσο μεγάλος και η τεχνολογία του) , το διάφραγμα (τα f πόσο φωτεινός είναι, όσο ποιο μικρή τιμή στο f τόσο και ποιο φωτεινός ο φακός) και ο φακός αν είναι κάποια γνωστής επώνυμης εταιρίας, αν είναι πλαστικός ή γυαλί κλπ.

 

έφυγες για p20 pro φίλε μη το σκέφτεσαι.. θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα που θα πάρεις σε raw

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

μιας και αραχτος και βολταρω στο site ετσι επεσα και εδω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=469865&page=19

αδελφε μου πεσανε τα σαγονια στο πάτωμα.

απο την δυναμη του p20 pro στα χερια παιδιων που το εχουν!

δε νομιζω οτι θα πρεπει να πας αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους και έναν έναν ξεχωριστά για τις απαντήσεις σας που με βοηθούν να βγω από το αδιέξοδο της επιλογής, για το αν θα άξιζε τα παραπάνω χρήματα ή να πήγαινα (όπως είπε κάποιος φίλος) σε μια πιο οικονομική λύση όπως αυτή της utc 11 μάλλον τελικά κλείνω προς huawei p20 pro.

Θα ήθελα αν γίνεται να μου υποδείξετε και κάποιο κατάστημα internetικο σκέφτομαι να κάνω την αγορά ως επαγγελματίας που είμαι (αν μπορεί να γίνει αυτό) ιδιοκτήτης φορτοταξι

Edited by diphone
Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε συ,τόσο καιρό το είχαν οι αλυσίδες 549€ και με τιμολογιο ... τζάμπα....

Χαμπάρι δεν πήρες ?

Περίμενε μήπως στις γιορτές κάνουμε πάλι κάποια προσφορά

Διαφορετικά πας στο skroutz ανάλογα τις κριτικές πράττεις

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε συ,τόσο καιρό το είχαν οι αλυσίδες 549€ και με τιμολογιο ... τζάμπα....

Χαμπάρι δεν πήρες ?

Περίμενε μήπως στις γιορτές κάνουμε πάλι κάποια προσφορά

Διαφορετικά πας στο skroutz ανάλογα τις κριτικές πράττεις

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δεν ήμουν σίγουρος και κατά δεύτερον περίμενα (με αυτά που λέγανε..) για μεγάλες εκπτώσεις.. Οι αλησιδες το είχαν λίγο ακριβότερα από τα skroutομαγαζα..

Πάντως θέλω να πιστεύω έχω κατασταλάξει σαν επιλογή και όπως είπες και εσύ akalos, θα περιμένω και θα ελπίζω μέχρι τις γιορτές για κάτι καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρει εδώ https://mxstore.gr/ στα 530€ γνωρίζει κάποιος το κατάστημα;

 

Πολλά σκρουτζομάγαζα έχουν διαφορετική τιμή για τιμολόγιο και διαφορετική για απόδειξη. Το αποτέλεσμα είναι να βγαινει ακριβότερα από οτι υπολογίζεις. Με το κόλπο που κάνουν ουσιαστικά καρπώνονται μέρος του φπα. Οπότε ρωτα πρωτα να δεις ποσο στο δινουν με τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρει εδώ https://mxstore.gr/ στα 530€ γνωρίζει κάποιος το κατάστημα;

Στην αναζήτηση φαίνεται 530€, αλλά δυστυχώς στη σελίδα το έχει 572€

Link to comment
Share on other sites

Στην αναζήτηση φαίνεται 530€, αλλά δυστυχώς στη σελίδα το έχει 572€

Ναι το είδα δυστυχώς το αλλάξανε το μεσημέρι ήταν 530 προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά δεν σηκώνανε το τηλέφωνο και τώρα το βράδυ βλέπω το έχουν πάει σε αυτήν την τιμή που λές και εσύ (572)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βλέπω τις τιμές ολοένα να ανεβαίνουν για το p 20pro. Πήρε τα πάνω του βλέπω.. Πως και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βλέπω τις τιμές ολοένα να ανεβαίνουν για το p 20pro. Πήρε τα πάνω του βλέπω.. Πως και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω..

 

Εγώ λεω οτι ειναι λογο χριστουγεννων. Αυτο παρατηρω καθε χρονο, αυτοι ειμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λεω οτι ειναι λογο χριστουγεννων. Αυτο παρατηρω καθε χρονο, αυτοι ειμαστε. :)

 

Μπορεί να είναι και λόγω λανσαρίσματος του Mate 20 Pro. Όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά τους τόσο θα το κανιβαλίσει. Έτσι και αλλιώς και με αυτήν την τιμή είναι λίγο φθηνότεροι από το Galaxy S9 Plus που μάλλον είναι ο στόχος τους. Λογικά θα περιμένουν το λανσάρισμα του Galaxy S10 για να ρίξουν την τιμή του Mate και τότε θα κατρακυλίσει περισσότερο και το P20 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λεω οτι ειναι λογο χριστουγεννων. Αυτο παρατηρω καθε χρονο, αυτοι ειμαστε. :)

Σωστή η παρατήρηση,κάθε χρόνο τα ίδια κάνουν

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...