Jump to content

Xiaomi Mi 8 Lite


grillos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το "μπέρδεμα" με τα regions ....Τελικά έβγαλα άκρη .

Με επιλεγμένη περιοχή Ρωσσία , παίζει και το face recognition , έχεις και τη δυνατότητα να αλλάζεις Θέματα και δεν υπάρχει θέμα με το wifi .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 438
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σε όλους. το κινητό το έχω 4 μέρες τώρα. έχω πιάσει και επεξεργαστεί πολλά κινητά και νομίζω είμαι σε θέση να έχω άποψη. Ενδεικτικα να αναφέρω ότι τους τελευταίους 2 μήνες περάσαν από τα χέρια μου , mate9 4/64, redmi note 5 4/64, redmi note 6 pro 4/64, mi mix2 4/64, nokia 7 plus, moto z. Mε διαφορά και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ το χειρότερο όλων. Που? σε αυτά που στην ουσία παίρνουμε, βλέπουμε και θέλουμε από μια συσκευή κατά 90 %. Δηλαδή έχει

πολύ κακής ποιότηταs panel με ξεθωριασμένα χρώματα και κάκιστες γωνίες θέασης, θολούρα γύρω από το νοτσ, χαμηλή φωτεινότητα (καλοκαίρι κάτω από ήλιο έχεις πρόβλημα) δεν το συζητάμε για μαύρο,, το πιο μαύρο του ειναι καλό γκρι. Απαράδεκτη για xiaomi διαχείριση μπαταρίας , κατεβαίνει απίστευτα γρήγορα χωρίς ιδιαίτερα σκληρή χρήση. Πολυ χειρότερη κάμερα από αυτή που λέγεται ότι είναι. Λειτουργικά ίσως να είναι το μοναδικό κινητό όλων των εποχών , που αν ενεργοποιήσεις ξυπνητήρι δεν έχεις καμιά ένδειξη πουθενά. απουσία εικονιδίων για τις ειδοποιήσεις κλπ, Δεν αξίζει παιδιά κατά την γνώμη μου.

Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν έχω βρεί ακόμα και δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια , μιας και πρώτη φορά πήρα κινητό xiaomi , είναι στις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

Δηλ. αντί να έχω στις επιλογές ποιότητα εικόνας : υψηλή, κανονική, χαμηλή , να μου βγάζει επιλογές πχ. 16:9 9 mp , 4:3 12 mp , 18,5:9 7 mp κλπ. , όπως σε άλλα android κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν έχω βρεί ακόμα και δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια , μιας και πρώτη φορά πήρα κινητό xiaomi , είναι στις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

Δηλ. αντί να έχω στις επιλογές ποιότητα εικόνας : υψηλή, κανονική, χαμηλή , να μου βγάζει επιλογές πχ. 16:9 9 mp , 4:3 12 mp , 18,5:9 7 mp κλπ. , όπως σε άλλα android κινητά.

 

η ακριβως πιο πανω επιλογη ειναι αυτο που ψαχνεις. επιλεγεις 16:9 , 4:3 κτλ και για τα mp ειναι το υψηλή, κανονική, χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους. το κινητό το έχω 4 μέρες τώρα. έχω πιάσει και επεξεργαστεί πολλά κινητά και νομίζω είμαι σε θέση να έχω άποψη. Ενδεικτικα να αναφέρω ότι τους τελευταίους 2 μήνες περάσαν από τα χέρια μου , mate9 4/64, redmi note 5 4/64, redmi note 6 pro 4/64, mi mix2 4/64, nokia 7 plus, moto z. Mε διαφορά και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ το χειρότερο όλων. Που? σε αυτά που στην ουσία παίρνουμε, βλέπουμε και θέλουμε από μια συσκευή κατά 90 %. Δηλαδή έχει

πολύ κακής ποιότηταs panel με ξεθωριασμένα χρώματα και κάκιστες γωνίες θέασης, θολούρα γύρω από το νοτσ, χαμηλή φωτεινότητα (καλοκαίρι κάτω από ήλιο έχεις πρόβλημα) δεν το συζητάμε για μαύρο,, το πιο μαύρο του ειναι καλό γκρι. Απαράδεκτη για xiaomi διαχείριση μπαταρίας , κατεβαίνει απίστευτα γρήγορα χωρίς ιδιαίτερα σκληρή χρήση. Πολυ χειρότερη κάμερα από αυτή που λέγεται ότι είναι. Λειτουργικά ίσως να είναι το μοναδικό κινητό όλων των εποχών , που αν ενεργοποιήσεις ξυπνητήρι δεν έχεις καμιά ένδειξη πουθενά. απουσία εικονιδίων για τις ειδοποιήσεις κλπ, Δεν αξίζει παιδιά κατά την γνώμη μου.

 

Καταρχήν είσαι πολύ λάθος... Θα μιλήσω για τα κινητά xiaomi που έχουν περάσει στα χέρια σου και επίσης τα έχω δουλέψει και γω... Το mi8 lite φοράει το ίδιο πάνελ και στα 2 xiaomi κινητά του ανέφερες redmi note 5 και 6pro οπότε δεν μπορείς να λες ότι έχει πολύ χάλια χρώματα και για το μαύρο, έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη κάμερα και από τα 2...το μόνο καλύτερο που έχουν αυτά τα κινητά είναι η μπαταρία. το mix 2 δεν μπορείς να το συγκρίνεις γιατί είναι άλλη κατηγορία της xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άσχημο που παρατήρησα, είναι πως από κλειδωμένη οθόνη όταν κατεβάσεις τον πίνακα ειδοποιήσεων, μπορείς να απενεργοποιήσεις τα πάντα (gps, data , wifi κλπ), ακόμα και να το βάλεις σε airplane mode οπότε πάει η εύρεση συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, το παρατηρησα και εγω.

Αυτο ειναι πολυ σοβαρο προβλημα.

Υπαρχει λυση ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Γνωρίζει κανείς να μου πει με σιγουριά αν το mi 8 lite υποστηρίζει 4G+ ή αν έχει το ίδιο κουσούρι με poco, mi 8 κ.τ.λ;

Με ενδιαφέρει το καλό σήμα κάτω από σχετικά δύσκολες συνθήκες και γι αυτό ρωτάω.

Από εσάς που το έχετε λοιπόν, είδατε ποτέ στην οθόνη 4G+;

 

Ευχαριστώ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Γνωρίζει κανείς να μου πει με σιγουριά αν το mi 8 lite υποστηρίζει 4G+ ή αν έχει το ίδιο κουσούρι με poco, mi 8 κ.τ.λ;

Με ενδιαφέρει το καλό σήμα κάτω από σχετικά δύσκολες συνθήκες και γι αυτό ρωτάω.

Από εσάς που το έχετε λοιπόν, είδατε ποτέ στην οθόνη 4G+;

 

Ευχαριστώ.

 

Κατευθείαν 4G+ με το που το ενεργοποίησα στο κινητό της γυναίκας μου.

 

Με κάρτα cosmote και σε επαρχία (περιοχή Λαμίας).

 

Όποτε το χρειάζεται (και εγώ μαζί) , δεν έχει κρεμάσει ποτέ , είναι σταθερή λήψη

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις βέβαια , αν σκέφτεσαι την αγορά , να πάρεις αυτό που είναι global version ,

έχει κόκκινο αυτοκόλλητο στο πλάι του κουτιού .

 

Από ελληνικό κατάστημα , είτε από τις μεγάλες αλυσίδες είτε από σκρουτζομάγαζα , νομίζω αυτά έχουν , οπότε δεν θα έχεις θέμα .

Τώρα από , gearbest , banggood κλπ κινέζικα , καλύτερα να τους ρωτήσεις ποια έκδοση πουλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Από εδώ θα το αγοράσω, προφανώς από κάνα σκρουτζομάγαζο.

Απλά ήμουν επιφυλακτικός γιατί νόμιζα ότι είχε το ίδιο θέμα με το poco και το mi 8 σε ότι αφορά το 4G+.

Μήπως θυμάσαι και κωδικό για την global;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ενας κωδικος για τον κυριο.....εφτασεεε

Μ1808D2TG

Χα ,χα, χα....το εκτιμώ.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος από σήμερα του κινητού και πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή μου. Έχω όμως ένα θέμα. Δεν μπορώ να εγκαταστήσω το Messenger. Στο Playstore κολλάει στο "Λήψη". Έχω δοκιμάσει να απεγκαταστήσω το fb και να το εγκαταστήσω ξανά. Επίσης δοκίμασα και επανεκκίνηση χωρίς αποτέλεσμα. Έχετε καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος από σήμερα του κινητού και πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή μου. Έχω όμως ένα θέμα. Δεν μπορώ να εγκαταστήσω το Messenger. Στο Playstore κολλάει στο "Λήψη". Έχω δοκιμάσει να απεγκαταστήσω το fb και να το εγκαταστήσω ξανά. Επίσης δοκίμασα και επανεκκίνηση χωρίς αποτέλεσμα. Έχετε καμία ιδέα;

 

Άκυρο, κάποιο θέμα είχε το wifi μου:ninja:

Link to comment
Share on other sites

gearbest

 

Από αυτούς προσπάθησα να αγοράσω και ήταν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

 

Ακόμα και τώρα περιμένω μήνυμά τους εδώ και κάμποσες μέρες που ζήτησα επιστροφή χρημάτων, μιας και το κινητάκι έφαγε μια 90άρα στο κεφάλι λόγω δασμών (έρχεται από τα νησιά Κόκο κάτι τέτοιο)

 

Ποτέ ξανά :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. τέλος του χρόνου θα έχει κλήρωση με μερικά καλούδια. Όποιος θέλει να δει

https://www.facebook.com/Couponoffers-from-China-230722604385877/

Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς προσπάθησα να αγοράσω και ήταν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

 

Ακόμα και τώρα περιμένω μήνυμά τους εδώ και κάμποσες μέρες που ζήτησα επιστροφή χρημάτων, μιας και το κινητάκι έφαγε μια 90άρα στο κεφάλι λόγω δασμών (έρχεται από τα νησιά Κόκο κάτι τέτοιο)

 

Ποτέ ξανά :mad:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !! Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω απο gearbest στα 222 ευρώ (6-128 GB) με priority και δεν θέλω να φάω καμία πατάτα απο τελωνείο το σκέφτομαι αν ισχύουν αυτά που λές .... Επιλογές αποστολής: Κάτω Χώρες Εγγεγραμμένοι (PDM) 0,85 € 10-25 εργάσιμες ημέρες ...ετσι λέει...... εχει και αυτή την επιλογή αποστολής αλλά δεν μπορώ να την βάλω.....EU priority Line 6.39€ 15-25 business days

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009198308846.html?wid=1349303&lkid=18366245

Edited by panos196
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !! Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω απο gearbest στα 222 ευρώ (6-128 GB) με priority και δεν θέλω να φάω καμία πατάτα απο τελωνείο το σκέφτομαι αν ισχύουν αυτά που λές .... Επιλογές αποστολής: Κάτω Χώρες Εγγεγραμμένοι (PDM) 0,85 € 10-25 εργάσιμες ημέρες ...ετσι λέει...... εχει και αυτή την επιλογή αποστολής αλλά δεν μπορώ να την βάλω.....EU priority Line 6.39€ 15-25 business days

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009198308846.html?wid=1349303&lkid=18366245

Έκανα ό,τι με είπαν για την αποστολή (μέσω Βελγίου κλπ) και πάλι δεν πέτυχε

 

Δεν είναι μόνο ότι απέτυχε το εγχείρημα (οκ όλοι κάνουν λάθη), είναι ότι έχει ΑΠΑΙΣΙΑ ανταπόκριση

 

Όταν τους λέω ότι έχει δασμούς και θέλω να το στείλω πίσω, με λένε "έχεις δίκιο, θα σε βοηθήσουμε με 40 ευρώ" μετά από μέρες που περίμενα να επικοινωνήσουν

 

Ρωτάω ξανά στο τελωνείο πόσο θα είναι το τελικό ποσό (72+20) και λέω ότι δεν παίζει αυτό με τα 40 γιατί είναι 92 η τελική τιμή. Μέρες μετά ήρθε η απάντηση και λέει "οκ 60 ευρώ" :wacko:

 

Αρνήθηκα και πάλι αφού με κοροιδεύουν ψιλό γαζί, ζήτησα οριστικά τα χρήματα πίσω και εδώ και 10 μέρες ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Το πακέτο εντωμεταξύ έχει φύγει για πίσω

 

Δυστυχώς τσίμπησα με αυτό το ρημάδι από μια ανάρτηση που έκανε το μαφόν πριν λίγο καιρό που έδινε και κουπονάκι

 

Πάμε για άλλα τώρα. Να δούμε βέβαια τι θα γίνει με τα χρήματα

 

:mad:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !! Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω απο gearbest στα 222 ευρώ (6-128 GB) με priority και δεν θέλω να φάω καμία πατάτα απο τελωνείο το σκέφτομαι αν ισχύουν αυτά που λές .... Επιλογές αποστολής: Κάτω Χώρες Εγγεγραμμένοι (PDM) 0,85 € 10-25 εργάσιμες ημέρες ...ετσι λέει...... εχει και αυτή την επιλογή αποστολής αλλά δεν μπορώ να την βάλω.....EU priority Line 6.39€ 15-25 business days

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009198308846.html?wid=1349303&lkid=18366245

 

Στο τελικό στάδιο της παραγγελίας , έχει επιλογή να διαλέξεις τρόπο αποστολής .

Εκεί σου έχει την επιλογή EU priority Line $7.22 15-25 business days , που είναι η "ασφαλής από κινδύνους" επιλογή του gearbest.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε εσένα δεν βγάζει να μπορείς να την επιλέξεις .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...