Jump to content

Xiaomi Mi 8 Lite


grillos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

50199864796_b774c03378_o.jpg

 

NETWORK

Technology

 

GSM / CDMA / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

CDMA 800 & TD-SCDMA - China

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global

HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China

4G bands LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - Global

LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China

Speed HSPA, LTE-A

GPRS Yes

EDGE Yes

 

LAUNCH

Announced 2018, September

Status Available. Released 2018, September

 

BODY

Dimensions 156.4 x 75.8 x 7.5 mm (6.16 x 2.98 x 0.30 in)

Weight 169 g (5.96 oz)

Build Front/back glass, aluminum frame

SIM Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

 

DISPLAY

Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density)

Multitouch Yes

- MIUI

 

PLATFORM

OS Android 8.1 (Oreo)

Chipset Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm)

CPU Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260)

GPU Adreno 512

 

MEMORY

Card slot microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot)

Internal 64/128 GB, 4/6 GB RAM

 

MAIN CAMERA

Dual 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF

5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm, depth sensor

Features LED flash, HDR, panorama

Video 2160p@30fps, 1080p@60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS)

 

SELFIE CAMERA

Single 24 MP, 1/2.8", 0.9µm

Features Auto HDR

Video 1080p@30fps

 

SOUND

Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack No

- Active noise cancellation with dedicated mic

 

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS

Radio No

USB Type-C 1.0 reversible connector

 

FEATURES

Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser HTML5

- Fast battery charging (Quick Charge 3.0)

- MP4/DivX/XviD/WMV/H.265 player

- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player

- Photo/video editor

- Document viewer

 

BATTERY

Non-removable Li-Po 3350 mAh battery

MISC

Colors Midnight Black, Aurora Blue, Twilight Gold (China only)

 

Το post τροποποιήθηκε, για την ομοιομορφία του νήματος.

 

-- Εκ της ομάδας συντονισμού --

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 438
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το βρήκα σε μία τρελή προσφορά στο gear best στα 189 ευρώ με priority μαζί.

Και το χτύπησα Ελπίζω να έρθει πριν τα Χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έγινε θέμα!! Περιμένω να μου έρθει η επιδότηση από τη wind γύρω στα 200 ευρώ και θα το πάρω από public η Κωτσόβολο αναγκαστικά.Αν το έχει κάποιος ήδη ας μας πει εντυπώσεις
Link to comment
Share on other sites

Από Gearbest τα 6/128gb στα 231,40€

 

Από Banggood τα 4/64 στα 217,28€ με κουπόνι 11BGM8L41 και τα

6/128

στα 247,06€ με κουπόνι 11BGM8L61

Και στα 2 καταστήματα επιλέγουμε Priority mail για αποφυγή τελωνείου

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μέρες χρήσης

Το κινητό είναι παααρα πολύ καλό

Επιδόσεις κορυφαίες. Προερχόμενος από mia2 τούτο εδώ είναι πιο σφαιρατο. Ίδιο επεξεργαστή φοράνε αλλά υπάρχει αισθητή διαφορά στην σβελταδα

Η κάμερα του μια χαρά μου μοιάζει . Δεν είμαι ειδικός βέβαια

Η μπαταρία του καλή ίσως την περίμενα καλύτερη

Οθόνη όμορφη

Νομίζω αξίζει το κινητό με 1000 τα χρήματα που ζητάει. Εννοώ τιμές Κίνας και όχι 400 ευρώ

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Το Post περιείχε τα χαρακτηριστικά της συσκευής, και μεταφέρθηκε στο πρώτο Post, για την ομοιομορφία του νήματος.

 

-- Εκ της ομάδας συντονισμού --

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο μέρες χρήσης

Το κινητό είναι παααρα πολύ καλό

Επιδόσεις κορυφαίες. Προερχόμενος από mia2 τούτο εδώ είναι πιο σφαιρατο. Ίδιο επεξεργαστή φοράνε αλλά υπάρχει αισθητή διαφορά στην σβελταδα

Η κάμερα του μια χαρά μου μοιάζει . Δεν είμαι ειδικός βέβαια

Η μπαταρία του καλή ίσως την περίμενα καλύτερη

Οθόνη όμορφη

Νομίζω αξίζει το κινητό με 1000 τα χρήματα που ζητάει. Εννοώ τιμές Κίνας και όχι 400 ευρώ

 

Επειδή λέω να πάρω το A2 , στο θέμα κάμερα μιας και είδες και τα δυο πιο είναι καλύτερο ??

Επίσης είναι αισθητά μεγαλύτερο σε μέγεθος το lite ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Εδω https://www.chinahandys.net/xiaomi-mi-8-lite/ λεει οτι στις φωτο με το φως της ημερας ειναι σαφως καλυτερο το ΜΙ 8.Στις νυχτερινες χανει λιγο σε σχεση με το Α2.Γενικα -συμφωνα παντα με τη σελιδα-απο τη στιγμη που κυκλοφορησε το ΜΙ 8 το Α2 δεν εχει πλεον λογο υπαρξης.Εκτος αν καποιος θελει στοκ αντροιντ. Edited by forumkid
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να το έχει στα χέρια του να μας πει την άποψή του? Για εμάς που το περιμένουμε :)
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πιο πίσω

Το κινητό είναι άψογο .

Καλό στο χέρι κάμερα αρκετά καλή

Γρήγορο με καλή σχετικά μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τέρμα πάνω στην notification area δεν βγάζει εικονίδια (εκτός του σήματος της κινητής και του wifi) , είναι bug του miui 10 η έτσι είναι γενικά;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα μας ,

το περιμένω και εγώ σε κανα 2-3 ημέρες.

 

Πείτε καμία πρόταση για θήκη + προστατευτικό οθόνης , από ποιές είστε ικανοποιημένοι.

Aπ'ότι βλέπω σε σκρουτζομάγαζα δεν υπάρχει και πολλή μεγάλη ποικιλία , μάλλον προς ebay θα κινηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό τέρμα πάνω στην notification area δεν βγάζει εικονίδια (εκτός του σήματος της κινητής και του wifi) , είναι bug του miui 10 η έτσι είναι γενικά;

 

Έτσι είναι MIUI 9 και 10 σε Mi 8, Mi 8 Lite, Pocophone, Redmi Note 6 Pro. Λέγεται ότι θα διορθωθεί ΕΝ ΚΑΙΡΏ.... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που ρώτησε βγάζει ειδοποιήσεις καί στην αριστερή πλευρά όπως το bt ας πούμε που βλέπω τωρα.Για τον άλλο φίλο που ψάχνει θήκη και γυαλί η καλύτερη λύση είναι το aliexpress.Εχω βρει πολλά και διάφορα και θα αρχίσω τις παραγγελίες σιγά σιγά.. Πρώτες εντυπώσεις άριστες σε όλα.Τωρα κάποιοι γκρινιάζουν που δεν έχει nfc !?!?!!?!!(ποιος

το χρησιμοποιεί και γιατί?) δεν έχει θύρα 3,5 mm (πάρτε ακουστικά bt να μη μπλέκετε με καλώδια) και δεν έχει ραδιόφωνο (μένω επαρχία και δεν με ενδιαφέρει καθόλου έτσι κι αλλιώς δεν πιάνει πολλούς σταθμούς εδώ ούτε βάζουν μουσική του γούστου μου.Εχω κάποιες πολλές χιλιάδες mp3,να είναι καλά το piratebay ). Αυτά προς το παρόν θα τα ξαναπούμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας σύντροφοι

 

Θέλω να πάρω ένα κινητό στην γυναίκα και έλεγα να της πάρω το Μι8 lite ή το note 6 pro.

 

Η διαφορά είναι βέβαια γύρω στα 100 ευρώ, που δεν την λες αμελητέα. Από την άλλη το ΜΙ8 θα είναι με τα 128 γίγα και έχει καλύτερο επεξεργαστή, αλλά με "χειρότερη" μπαταρία.

 

Αξίζει η διαφορά λέτε; Κάποιος εμπειρία και από τα 2 κινητά;

 

Πιο συμμαζεμένο ποιο είναι άραγε; :confused:(γυναίκα ντε...)

Link to comment
Share on other sites

Οι κυρίες διάφορες των 2 κινητών είναι η καμερα(καλύτερη του mi8 lite) και η μπαταρία (καλύτερη του 6 pro). Είναι και ο επεξεργαστής αλλά δεν φαίνεται στη καθημερινή χρήση... Κανένα από τα 2 δεν κολλάει πουθενά! Τώρα για την μπαταρία οκ το 6 pro υπερισχύει αλλά και το mi8 lite βγάζει άνετα μια μερα! Για τα χρήματα μπορείς να πάρεις το mi8 lite 4/64 για να μειώσεις ακόμα περισσότερο την διαφορά(λιγότερο από 50 ευρώ πρέπει να ναι). Αν η γυναίκα σου έχει τ κινητό για (Facebook, instegram, φωτογραφίες και τέτοια) πάρε το mi8 lite 4/64, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Αν το έχει για να κάνει δουλειές και είναι βασικό εργαλείο πάνε πάρε το pocophone εκεί έχεις τα πάντα! Για απλή καθημερινή χρήση όπως είπα πιο πριν η 6 ram είναι περιττή όπως και τα 128gb από τη στιγμή που το κινητό δέχεται Micro sd! Εγώ πήρα σε μένα και τη γυναίκα το mi8 lite 4/64 (200€ το ένα από banggood) και είμαστε πλήρως ικανοποιημενοι! Σε διαστάσεις είναι σχεδόν το ίδιο απλά το mi8 lite είναι πιο λεπτό και επίσης μου άρεσε που έχει μικρό notch... Αυτά
Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγη ώρα που το παρέλαβα και άρχισα να το "σκαλίζω"

Αφού έκανα καπάκι την την αναβάθμιση σε miui 10 , παρατηρώ τα παρακάτω :

 

Για να σου δουλέψει, τόσο η λειτουργία του face recognition όσο και να επιλέξεις θέματα εκτός από το ένα που είναι προεγκατεστημένο , αν έχω επιλογή πρόσθετες ρυθμίσεις>περιοχή Ελλάδα , δεν μου δουλεύουν και βγάζει μήνυμα οτι η περιοχή δεν υποστηρίζει λήψη θεμάτων.

 

Αν βάλω άλλη περιοχή πχ.Ινδονησία , όπως είχε προτείνει κάποιος άλλος εδώ στο myphone , ξεκλειδώνουν οι παραπάνω δυνατότητες , αλλά χάνεται η επιλογή να συνδεθείς στο wifi του σπιτιού σου αν διαθέτεις σύνδεση 5G.

Τα έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος αυτά ; και βέβαια αν υπάρχει κανένα tip για λύση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγη ώρα που το παρέλαβα και άρχισα να το "σκαλίζω"

Αφού έκανα καπάκι την την αναβάθμιση σε miui 10 , παρατηρώ τα παρακάτω :

 

Για να σου δουλέψει, τόσο η λειτουργία του face recognition όσο και να επιλέξεις θέματα εκτός από το ένα που είναι προεγκατεστημένο , αν έχω επιλογή πρόσθετες ρυθμίσεις>περιοχή Ελλάδα , δεν μου δουλεύουν και βγάζει μήνυμα οτι η περιοχή δεν υποστηρίζει λήψη θεμάτων.

 

Αν βάλω άλλη περιοχή πχ.Ινδονησία , όπως είχε προτείνει κάποιος άλλος εδώ στο myphone , ξεκλειδώνουν οι παραπάνω δυνατότητες , αλλά χάνεται η επιλογή να συνδεθείς στο wifi του σπιτιού σου αν διαθέτεις σύνδεση 5G.

Τα έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος αυτά ; και βέβαια αν υπάρχει κανένα tip για λύση.

 

Μπορείς αφού έβαλες περιοχή Ινδονησία να κατεβάσεις όσα θέματα σου αρέσουν στο κινητό, όταν αλλάξεις περιοχή αυτά που έχεις κατεβάσει θα είναι διαθέσιμα. Σαν περιοχή για να δουλεύει το face recognition βάλε Γαλλία και δεν θα έχεις θέμα με το wifi.

Παρεμπιπτόντως αν κάποιος συμφορομίτης από Θεσσαλονίκη ενδιαφέρεται για ένα mi 8 lite μπλε σφραγισμένο από gearbest, ας στείλει ένα μήνυμα.

Edited by toylhs9
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αφού έβαλες περιοχή Ινδονησία να κατεβάσεις όσα θέματα σου αρέσουν στο κινητό, όταν αλλάξεις περιοχή αυτά που έχεις κατεβάσει θα είναι διαθέσιμα. Σαν περιοχή για να δουλεύει το face recognition βάλε Γαλλία και δεν θα έχεις θέμα με το wifi.

Παρεμπιπτόντως αν κάποιος συμφορομίτης από Θεσσαλονίκη ενδιαφέρεται για ένα mi 8 lite μπλε σφραγισμένο από gearbest, ας στείλει ένα μήνυμα.

 

Ναι , αυτό έκανα σχετικά με τα θέματα , έβαλα Ινδονησία , κατέβασα αυτά που ήθελα και ξαναγύρισα Ελλάδα και δουλεύει έτσι .

Ωραία πληροφορία για Γαλλία . Θα το δοκιμάσω τώρα .

Ευχαριστώ !

 

edit. περιοχή Γαλλία , τουλάχιστον στο δικό μου δεν έχει face id . Με Πολωνία , όλα καλά , εκτός από την εφαρμογή για τα θέματα ...

Edited by lakgav2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...