Jump to content

Μουσικά όργανα - Παίζετε; Ασχολείστε;


Stratos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μουσικά όργανα! Παίζετε? Ασχολείστε?

Προσωπικά ασχολούμαι 3 χρόνια ερασιτεχνικά μέ τό είδος. Έχω 2 κιθάρες μία κλασσική καί μία ηλεκτροακουστική καί ένα μπουζουκάκι. Στά υπ'όψην έχω μία ηλεκτρική κιθάρα καί ένα μπαγλαμαδάκι :music:

Λόγο μόνιμης έλλειψης χρόνου δέν είχα τήν ευκαιρία νά παώ σέ κάποιο ωδείο ή σέ κάποια σχολή επομένως είμαι αυτοδίδακτος :whistle:

Ένα από τά καλύτερα ελληνικά site γία πληροφορίες, παρτιτούρες, στίχους κτλ ειναι τo http://www.kithara.gr Πολλά site προσφέρουν και μαθήματα οnline όπως το http://www.personal.psu.edu/users/f/p/fpm108/glw/lessons/index.htm

ή τό http://www.scs.unr.edu/~scottf/lessons.html .

Άντε νά μαζευτούμε νά οργανώσουμε καί τήν πρώτη διαδικτυακή συναυλία :o

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγω εχω ενα μπουζουκακι το οποιο εδω και καμια 5ετια το εχω ψιλοπαρατησει..λαθος μου..

αλλα οποτε βαριεμαι το περνω και γρατσουναω κανα τραγουδακι :)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επαιζα πιανο καπου 6-7 χρονια, αλλα το παρατεισα λογο ελειψης χρονου στο λυκειο...

 

Κακο ηταν αυτο, αλλα και τωρα δεν ασχολουμαι καν...

 

Μου αρεσε πολυ και η κιθαρα, αλλα "κολησα" στο πιανο, καθως αν οχι το μονο,

ειναι απο τα ελαχιστα οργανα που μπορουν να εκφρασουν συναισθηματα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Phoenix

Μου αρεσε πολυ και η κιθαρα, αλλα "κολησα" στο πιανο, καθως αν οχι το μονο,

ειναι απο τα ελαχιστα οργανα που μπορουν να εκφρασουν συναισθηματα!

 

 

:blink: :wacko: :confused: :worry: :'(

Link to comment
Share on other sites

Έκανα 8 χρόνια πιάνο, αλλά δυστυχώς μετά το Λύκειο σταμάτησα. :(

Τώρα πλέον παίζω που και που στο σπίτι μου είτε πιάνο είτε synth και αρμόνιο. (Έχω 2 αρμόνια κι ένα synth) :)

Link to comment
Share on other sites

Απο μικρος drums και κρουστα. Αυτοδιδακτος. Εδω και 2 χρονια τα πουλησα ολα και τωρα εκτονωνομαι στα... μαξιλαρια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Stratos

 

Μουσικά όργανα! Παίζετε? Ασχολείστε?

Προσωπικά ασχολούμαι 3 χρόνια ερασιτεχνικά μέ τό είδος. Έχω 2 κιθάρες μία κλασσική καί μία ηλεκτροακουστική καί ένα μπουζουκάκι. Στά υπ'όψην έχω μία ηλεκτρική κιθάρα καί ένα μπαγλαμαδάκι :music:

Λόγο μόνιμης έλλειψης χρόνου δέν είχα τήν ευκαιρία νά παώ σέ κάποιο ωδείο ή σέ κάποια σχολή επομένως είμαι αυτοδίδακτος :whistle:

 

an thes tin prosopiki mou empeiria, enamisi xrono malakizomouna monos mou me vivlia ktl me to mpouzouki mou. se 4 mines odeio exo mathei ta dekaplasia.

kalo einai na psaxnesai kai monos sou, alla kapoios prepei na sou deiksei kai kati...

Link to comment
Share on other sites

4 χρονια Κλασσικη κιθαρα σε Ωδειο

2 χρονια Ηλεκτρικη κιθαρα (1 χρονο μονος μου, 1 χρονο σε Ωδειο)

2 χρονια Φωνητικα, οχι επαγγελματικα, περισσοτερο ερασιτεχνικα

 

Πριν καποιο καιρο ειχα ενα συγκροτημα με κατι φιλους αλλα δυστυχως οι σπουδες, το φανταριλικι και πολλα αλλα μας εκαναν να "σπασουμε" :(

 

Ο καλυτερος τροπος να ασχολεισε με τη μουσικη ειναι να παιζεις με τα φιλαρακια σου και ακομα καλυτερα να εχεις συγκροτηματακι και να κανεις live εμφανησεις... Σου ανοιγει το μυαλο και προσπαθεις συνεχεια για κατι καλυτερο !

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω κατα καιρούs αρμόνια ετσι για να κοπανάω πλήκτρα. :cool: Τα τελευταία ειναι το PSR9000 και το πρόσφατο, PSR A1000. Και τα 2 τηs ΥΑΜΑΗΑ.
Link to comment
Share on other sites

Emena oi dikoi mou me ebalan apo mikro sto armonio (5 xronia)...Meta piga kai filarmoniki pezontas ena pneusto kati san trompeta (2 xronia)...Meta ekana alla 3 xronia akornteon...Meta katalaba pws tipota ap ola auta de mou arese kai to rixa stin kithara monos mou (eixe o adefros mou idi dio klasikes) opou distixws gia kithara den piga kapou na mathw!Pira kai mia ilektriki (Fender Stratocaster alla me allagmeno diplo magniti) kai ektonothika...sinexizw monos mou me mia akoustiki!

Thelw omws opwsdipote na parw kapoia stigmi ESP Explorer (oxi authentiki giati tha me skisoun oi dikoi mou!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

τι μοντέλα?

 

Yamaha PSR-6300

Yamaha SY-22

Technics KN-920

 

A! Έχω κι ένα μικρούλι Yamaha PSS-560! :p

 

Και το πιάνο μου Yamaha είναι. Έχουμε δώσει λεφτά στον Νάκα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίζω μπουζουκάκι. Φοβερό όργανο το άτιμο. Δεν έχεις κέφια; Παίζεις και "ανεβαίνεις"!!!

 

Έχεις κέφια; Τότε στήνεις ολόκληρο γλέντι!!!! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Eγώ στο δημοτικό έπεζα φλογέρα! Τώρα στο γυμνάσιο και στο Λύκειο παίζω tuba όσοι την ξέρουν...είναι πνευστό χάλκινο όργανο που συνήθως χρησιμοποιείται σε συμφωνικές ορχήστρες! Είμαι στην φιλαρμονική του Δήμου Πάφου εδώ στην Κύπρο και σκοπεύω όταν πάω στρατό να μπω στην ΣΜΕΦ(Στρατιωτική Φιλαρμονική) όπου θα βγαίνω 6 μέρες το 7ήμερο! :D ;)

After that ιτς αλλ finished! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

Είσαι ΘΕΟΣ!!!!!!!

 

Υπερβολές! Απλά είχα κάποτε μεγάλη τρέλα με τα πλήκτρα γενικά. :p

Πόσες φορές όμως έχω μετανιώσει που δεν συνέχισα το πιάνο μετά το λύκειο... :'(

 

P.S Ωραίο topic! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποτε έπαιζα φλάουτο, έχω ένα ακόμη από τα τέλη του 1900, που παίζει μια χαρά και αυτό, αλλά τα έχω παρατήσει εδώ και χρόνια.

 

Ψάχνω ευκαιρία και αφορμή να ξαναρχίσω (έβαλα το Sibelius στο PC, έψαξα για μίντια για ορχηστρικά ροκ κομμάτια, έψαξα για μίντια για έθνικ-ιρλανδικά κομμάτια..) αλλά μέχρι τώρα, δεν έχω καταφέρει τίπτις.. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Keyboards (πάντα ήταν η τρέλλα μου)

 

Ακόμα έχω το μονακριβο αρμόνιο μου (psr - 37 yamaha !)

Πάντως και εγώ αυτοδίδακτος είμαι (αν μπορεί να αποδωθεί αυτό)

Λειτουργώ τελείως εμπειρικά με το αυτί και σε αναπαραγωγή και σε σύνθεση

Αντε και ονειρο μου κάποια στιγμή να κάνω ένα studiaki στο σπίτι μου... Ακριβό χόμπυ όμως..

 

(Τρέμε Φοίβο)

:P

:X
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα μαθηματα αρμονιου για 3 χρονια (με τις καλες βαθμολογιες που πηρα ανεβηκα και ταξεις :p ) Τωρα εδω και 5 χρονια το καϊμενο το αρμονιο ειναι μεσα σε μια τσαντα στην ντουλαπα μου Το ανοιξα πριν λιγο καιρο και καποια πληκτρα δεν πεζουν καν, ασε που εγω δεν θυμαμε τιποτα Παντος καλο ηταν ενα CASIO CTK-500

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Symos

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Phoenix

 

Μου αρεσε πολυ και η κιθαρα, αλλα "κολησα" στο πιανο, καθως αν οχι το μονο,

ειναι απο τα ελαχιστα οργανα που μπορουν να εκφρασουν συναισθηματα!

 

 

 

:blink: :wacko: :confused: :worry: :'(

 

 

Aν δεν εχεις ακουσει κοματια παιγμενα σε πιανο δεν μπορω να βοηθησω... :( :o ;)

 

Και εννοω σολο, οχι ολοκληρο συγκροτημα να χρειαζεται να σε κανει

να νιωσεις θλιψη ή χαρα, αγωνια ή ηρεμια κοκ.

 

Μονο ενα πιανο μπορει να τα καταφερει ολα αυτα μονο του!!

 

Συγνωμη για το off-topic :o

Link to comment
Share on other sites

Ρε μέχρι την δευτέρα πρέπει να μάθω να παίζω το ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ του ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑ στον αυλό...

πρώτη φορά που πιάνω όργανο στο χέρι μου και από αυτό κρίνεται η βαθμολογία μου. Προτίνεται κάτι? :(

Link to comment
Share on other sites

telika vlepw oti exei pollous en dinamei kallitexnes to myphone ;)

entiposi mou kanei to oti oi perissoiteroi asxolithikate kapote me kapoio organo alla meta to paratisate..

stin idia katigoria anikw k egw pantws, alla oi palies agapes den ksexnountai...

i kaliteri xalarwsi pantws meta apo mia kourastiki mera, eite logo douleias eite logo diavasmatos einai na pianeis esto kai gia ligo to organaki kai na tou ''milas''...

gia na akousw twra kamia protasi gia hlketriki kithara se logiki timi me aksioprepi ixo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...