Jump to content

Μουσικά όργανα - Παίζετε; Ασχολείστε;


Stratos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θες κλασσικη ή ηλεκτρικη? Γιατι ειναι πολλοι που αρχιζουν με κλασσικη με σκοπο να καταληξουν σε ηλεκτρικη. Μην κανεις αυτο το λαθος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κλασική με ενδιαφέρει κυρίως.

 

Η πρότασή σου δλδ θα ήταν για κάποιον που σκοπο εχει να παιξει ηλεκτρικη να ξεκινησει κατευθείαν απο ηλεκτρική?

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Nαι. Η κλασσικη εχει διαφορετικο στυλ και τροπο παιξιματος απο την ηλεκτρικη, και θα σε δυσκολεψει μετα η μεταφορα. Πχ θα μαθεις να παιζεις με δαχτυλα, ενω στην ηλεκτρικη παιζεις με πενα, θα σου ειναι δυσκολο να ξεσυνηθησεις.

 

Οποτε αμα θες ηλεκτρικη παρε κατευθειαν ηλεκτρικη, αμα θες κλασσικη ξεκινα απο κλασσικη (εννοειται :p) .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειχα ξεκινησει με κλασσικη μετα σε ηλεκτροακουστικη και μετα ηλεκτρικη,ενταξει δυσκολευτηκα ομως οχι τοσο οσο περιμενα κιολας.τι μου θυμισε αυτο το θεμα,εχω καιρο πολυ να ασχοληθω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάμποσα χρόνια πιάνου, ξεκίνησα να μαθαίνω μπάσο :happy: :music:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ παίζω κιθάρα ηλεκτρική και κλασσική. Αλλά το όργανο που με εκφράζει είναι το μπάσο. Έχω κάνει μπάντα με κάτι παιδιά και πήρα το ρόλο του μπασσίστα. Σήμερα επιτέλους το αγοράζω:)

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω αρμόνιο,έχω δύο αρμόνια,και πάω σε σχολή μουσική σχεδόν ένα χρόνο.Παλιότερα πήγαινα 2 χρόνια πιάνο στο δημοτικό ωδείο αλλά δε μου άρεσε η κλασσική μουσική και για αυτό σταμάτησα.Τώρα ξεσκίζομαι σε άλλο ρεπερτόριο.Έχω ένα korg pa50 4 μηνών και 1 casio με ωραίους ήχους πολύ παλιό.

Link to comment
Share on other sites

εγω τη πεμπτη παρελαβα τα καινουρια μου τυμπανα τα οποια ειναι τα ηλεκτρονικα τυμπανα της roland μοντελο TD6-SW παιδια ειναι απιστευτα κανουνε παπαδες και δεν εχω ξεκολλησει 3 μερες τωρα!

Για οσους δεν τα εχουνε δει ας δουνε αυτο και θα παρουν μια γευση απο το τι μπορουν να κανουν!

 

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=804&ParentId=60

 

Πατηστε εκει που λεει βιντεο και δειτε το δευτερο βιντεακι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέκίνησα με κλασσίκή, μετά πήρα μια ηλεκτρική, μια ακουστική, πούλησα την ηλεκτρική, παράτησα την ακουστική και από τότε παίζω και ακούω φλαμένκο με τις ώρες...;)

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
για σας ειμαι το νεοτερο μελος (οχι σε ηλικια)αν και δεν ειμαι και πολυ μεγαλος.εμενα το προβλημα μου ειναι οτι απο παλια μαρεσε παρα πολυ το αρμονιο αλλα ποτε δεν εμαθα.ειμαι εντελως ασχετως.τωρα δυο χρονια εχω σταματησει τα ναρκωτικα και εκτος απτη δουλεια δεν εχω βρει ενα καλο χομπι να μαρεσει να με βοηθησει κιολας στην προσπαθεια μου.πηρα ενα αρμονιο αλλα τιποτα.δεν κατεχω τιποτα.θα ηθελα αν ξερετε καποιο σαιτ για ηλεκτρονικα βιβλια εκμαθησης αρχαριων.να τα κατεβασω να τα διαβασω μπας τωρα που ειμαι ενταξει κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα.ενα απο τα ονειρα μου δηλδ.ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

για σας ειμαι το νεοτερο μελος (οχι σε ηλικια)αν και δεν ειμαι και πολυ μεγαλος.εμενα το προβλημα μου ειναι οτι απο παλια μαρεσε παρα πολυ το αρμονιο αλλα ποτε δεν εμαθα.ειμαι εντελως ασχετως.τωρα δυο χρονια εχω σταματησει τα ναρκωτικα και εκτος απτη δουλεια δεν εχω βρει ενα καλο χομπι να μαρεσει να με βοηθησει κιολας στην προσπαθεια μου.πηρα ενα αρμονιο αλλα τιποτα.δεν κατεχω τιποτα.θα ηθελα αν ξερετε καποιο σαιτ για ηλεκτρονικα βιβλια εκμαθησης αρχαριων.να τα κατεβασω να τα διαβασω μπας τωρα που ειμαι ενταξει κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα.ενα απο τα ονειρα μου δηλδ.ευχαριστω!!

 

καλως πολιτης φιλε μου, κσι συγχαρητηρια που τα καταφερες οσον αφορα τη μουσικη δεν εχω ιδεα καλυτερα παρε καποιο βιβλιο να το βαζεις και πανω στο αρμονιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
υστερα απο πολλα χρονια θυμηθικα οτι θελω να παιξω πιανο. πηγα και το εφερα απο το εξοχικο μου προχτες..ψαχνω μερικες παρτιτουρες λοιπον να θυμηθω λιγο γιατι εχω σκουριασει τελειως... εχετε καποιο sıte κατι να δω?βασικα αρμονιο εχω για την ακριβεια

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Για 16 ολόκληρα χρόνια πήγαινα στο ωδείο για κλασσικό πιάνο. Τελείωσα πριν λίγα χρόνια και δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει χρόνος για να παίζω όσο θα ήθελα λόγω υποχρεώσεων. Και το πιάνο όσο το αφήνεις, σε εκδικείται. :(
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γνωρίζει κάποιος πώς λέγεται το κρουστό που ακούγεται εδώ? : http://www.myspace.com/techsoirtharr...-fall-20017092

(Ακούγεται στο κομμάτι ''The fall'' , έχει μεταλλικό ήχο , δεν έχω καταφέρει να βρώ κάποιο βίντεο.Ακούγεται επίσης και εδώ μετά από 30 δευτερόλεπτα : http://www2.mp3raid.com/search/downl..._caucasus.html το τραγούδι είναι από Loreena Mckennitt και το τραγούδι είναι το ride across the caucasus ζωντανή ηχογράφηση από το Παρίσι).

 

Thnxxxx προκαταβολικά :)

''Αυτοί που πέρα από την θάλασσα πετάνε , ουρανό αλλάζουν κι όχι την ψυχή τους''.

Οράτιος

Link to comment
Share on other sites

προσφατα πηρα κιθαρα ακουστικη.

Το θεμα ειναι που μπορω να μαθω ? Στα ιδιωτικα ωδεια ειναι πολυ ακριβα τα μαθηματα ως τωρα που ρωτησα (140 το μηνα τουλαχιστον) και σε κανα 2 δημοτικα που ρωτησα δε κανουν αλλες εγγραφες.

 

Εχει κανεις καμια ιδεα για φθηνα μαθηματα?

:X
Link to comment
Share on other sites

''Αυτοί που πέρα από την θάλασσα πετάνε , ουρανό αλλάζουν κι όχι την ψυχή τους''.

Οράτιος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

"Εγω μαγκας φαινομουνα να γινω απο μικρακι

καταλαβα τα εξυπνα κι εμαθα μπουζουκακι" παιδιωθεν λεμε:lol:

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλημέρα!παίζω ηλ.κιθάρα περίπου 7 χρόνια και ασχολούμαι κυρίως με τεχνικές στο μέταλ.αυτά από μένα..βλεπω έχουμε αρκετούς κιθαρίστες!
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα τις προαλλες απο θωμα μια ακουστικη squire.Αρκετα καλο και τιμιο οργανο για τα λεφτα του (στην Ελλαδα την εχουν γυρω στα 100)

 

ειμαι σε αναζητηση δευτερου κιθαριστα και ντραμερ για να γραψουμε επιτελους τα δικα μας κομματια.οποιος ενδιαφερεται...

alt rock/metal, pop rock με γυναικα στα φωνητικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κανένας που παίζει πιάνο?

λέω να ξεκινήσω μαθήματα και για αρχή δεν θέλω να τα σκάσω οπότε ψάχνω ένα ηλεκτιρκό πιάνο με βαρυκεντρισμένα πληκτρα.

badget στα 300€. έχω βρει αυτό http://usa.yamaha.com/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/dk_-_piaggero/np-31/. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...