Jump to content

Huawei Mate 20 X


Xzibit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το Κινεζικο βγηκε η τελικη εκδοση του Harmonyos να δω εγω που εχω το Ευρωπαικο ποτε θα την παρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το cosmote tv, βλέπει τη συσκευή μου ως rooted ενώ δεν είναι.

Αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες εφαρμογές όπως το myhealth που έχει βγει πρόσφατα.

Καμία ιδέα γιατί φαίνεται πειραγμένο το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Το cosmote tv, βλέπει τη συσκευή μου ως rooted ενώ δεν είναι.

 

Αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες εφαρμογές όπως το myhealth που έχει βγει πρόσφατα.

 

Καμία ιδέα γιατί φαίνεται πειραγμένο το τηλέφωνο;

Μήπως τότε είναι πειραγμένο? Για κατέβασε καμιά εφαρμογή root checker και δες το

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τότε είναι πειραγμένο? Για κατέβασε καμιά εφαρμογή root checker και δες το

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι πειραγμένο. Όλες οι εφαρμογές root checking, το βρίσκουν unrooted.

Link to comment
Share on other sites

update: 

Η εφαρμογή blackmart, απέτρεπε τις εφαρμογές που ήθελαν το κινητό non-rooted, στο να δουλέψουν κανονικά. Απεγκατέστησα το blackmrt και cosmote tv, άλλα κρατικά app (myhealth κ.α) λειτουργούν κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Εδώ και μερικές μέρες έχω την Harmony OS2 στο Mate 20X. Καταρχάς μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι κατά την αναβάθμιση κράτησε όλες τις εφαρμογές. Όλες όμως. Μαζί και τις Google. Το Play Store λειτουργεί κανονικά και κάνει και αναβαθμίσεις, οι τράπεζες λειτουργούν, YouTube παίζει, παιχνίδια ok όλα, Cosmote TV και γενικά δεν νιώθω να άλλαξε κάτι στο κινητό. Έχει κρατήσει το ίδιο interface που είχε και στο Abnroid, οπότε η μετάβαση έγινε τελείως ομαλά. Μπράβο Huawei. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Εδώ και μερικές μέρες έχω την Harmony OS2 στο Mate 20X. Καταρχάς μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι κατά την αναβάθμιση κράτησε όλες τις εφαρμογές. Όλες όμως. Μαζί και τις Google. Το Play Store λειτουργεί κανονικά και κάνει και αναβαθμίσεις, οι τράπεζες λειτουργούν, YouTube παίζει, παιχνίδια ok όλα, Cosmote TV και γενικά δεν νιώθω να άλλαξε κάτι στο κινητό. Έχει κρατήσει το ίδιο interface που είχε και στο Abnroid, οπότε η μετάβαση έγινε τελείως ομαλά. Μπράβο Huawei. 

Ποια εκδοση κινητου εχεις την Κινεζικη εχω την EVR-L29 και δεν μου εχει ερθει κατι.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

 

IMG_20210920_143320.jpg

Εχεις το Κινεζικο εχει παρει εδω και καιρο Harmonyos εγω που εχω το Ευρωπαικο τιποτα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν το ευρωπαϊκό πάρει ποτέ... Η γυναίκα μου έχει το απλό Mate 20 και δεν έχει έρθει καμία αναβάθμιση ούτε σε Android ούτε σε Harmony. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχαν πει οτι θα παρει αλλα θυμαμαι και ενα Mate 8 που ειχα ειχαν πει για αναβαθμιση σε νεα εκδοαση Android και δεν ηρθε ποτε, ειναι λιγο για κλωτσιες οι ανθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 20/9/2021 at 2:34 ΜΜ, MeddlingMageGR said:

 

IMG_20210920_143320.jpg

 

On 23/9/2021 at 3:52 ΜΜ, MeddlingMageGR said:

Δεν είμαι σίγουρος αν το ευρωπαϊκό πάρει ποτέ... Η γυναίκα μου έχει το απλό Mate 20 και δεν έχει έρθει καμία αναβάθμιση ούτε σε Android ούτε σε Harmony. 

Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσες να δεις ποια είναι η version των Google Services που έχει το κινητό τώρα. Όλα εκεί βασίζονται σε ό,τι αφορά το οικοσύστημα της Google. Δηλαδή, πιστεύω πως αν είναι να σκάσει κάτι στην πορεία, θα είναι τα Google Services που είτε δεν θα παίρνουν updates και θα στα βγάλει ως "outdated" κάποια στιγμή, είτε θα κάνει update και θα σου βγάλει ότι δεν μπορεί να πιστοποιήσει τη συσκευή. Θεωρώ τη δεύτερη περίπτωση δύσκολη έως απίθανη καθότι η η συγκεκριμένη συσκευή ήταν πιστοποιημένη πριν το ban που έφαγε η Huawei (όπως και όλες μέχρι τη σειρά P30), απλά δεν ξέρω αν και πώς θα μπορούσε να δημιουργήσει επιπλοκές η αλλαγή του λειτουργικού σε HarmonyOS (το οποίο μεταξύ μας ξέρουμε όλοι ότι είναι ένα κοινό Android fork με ελάχιστες διαφορές στον πυρήνα του). Η πρώτη περίπτωση θα μπορούσε να συμβεί μόνο 1) αν αποφασίσουν στην Huawei στο μέλλον ότι θέλουν το HarmonyOS να τρέχει και να είναι συμβατό μόνο με τα HMS (Huawei Mobile Services), 2) αν η Google αποφασίσει ότι δεν θέλει τα G-services να μπορούν να λειτουργούν σε HarmonyOS (και τα κόψει με κάποιο τρόπο, όπως τα κόβει και στις μη πιστοποιημένες με Android, πχ P40, κλπ).

Αν τα Google Services συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά (είτε παραμένοντας στην τρέχουσα έκδοση, είτε λαμβάνοντας και updates), λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. 

Επίσης ενδιαφέρον θα είχε να μας πεις αν βλέπεις έστω κάποιες μικρές διαφορές στο UI σε σχέση με το Android που είχε πριν. Π.χ. στον τρόπο που εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις (notification panel), στα settings, κλπ

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeddlingMageGR said:

Δεν ξέρω αν είναι αυτό που μου είπες... Αν όχι πού μπορώ να το βρω?

IMG_20211104_172651.jpg

Πας στο settings -> Apps -> Apps -> Google Play Services (κάνε αναζήτηση με τη λέξη Play

εγώ π.χ. στο P30 μου έχω την έκδοση 21.39.17

 

Screenshot_20211104_173544_com.android.settings.jpg

Screenshot_20211104_173649_com.android.settings.jpg

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
On 4/11/2021 at 2:35 ΜΜ, stark said:

 

Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσες να δεις ποια είναι η version των Google Services που έχει το κινητό τώρα. Όλα εκεί βασίζονται σε ό,τι αφορά το οικοσύστημα της Google. Δηλαδή, πιστεύω πως αν είναι να σκάσει κάτι στην πορεία, θα είναι τα Google Services που είτε δεν θα παίρνουν updates και θα στα βγάλει ως "outdated" κάποια στιγμή, είτε θα κάνει update και θα σου βγάλει ότι δεν μπορεί να πιστοποιήσει τη συσκευή. Θεωρώ τη δεύτερη περίπτωση δύσκολη έως απίθανη καθότι η η συγκεκριμένη συσκευή ήταν πιστοποιημένη πριν το ban που έφαγε η Huawei (όπως και όλες μέχρι τη σειρά P30), απλά δεν ξέρω αν και πώς θα μπορούσε να δημιουργήσει επιπλοκές η αλλαγή του λειτουργικού σε HarmonyOS (το οποίο μεταξύ μας ξέρουμε όλοι ότι είναι ένα κοινό Android fork με ελάχιστες διαφορές στον πυρήνα του). Η πρώτη περίπτωση θα μπορούσε να συμβεί μόνο 1) αν αποφασίσουν στην Huawei στο μέλλον ότι θέλουν το HarmonyOS να τρέχει και να είναι συμβατό μόνο με τα HMS (Huawei Mobile Services), 2) αν η Google αποφασίσει ότι δεν θέλει τα G-services να μπορούν να λειτουργούν σε HarmonyOS (και τα κόψει με κάποιο τρόπο, όπως τα κόβει και στις μη πιστοποιημένες με Android, πχ P40, κλπ).

Αν τα Google Services συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά (είτε παραμένοντας στην τρέχουσα έκδοση, είτε λαμβάνοντας και updates), λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. 

Επίσης ενδιαφέρον θα είχε να μας πεις αν βλέπεις έστω κάποιες μικρές διαφορές στο UI σε σχέση με το Android που είχε πριν. Π.χ. στον τρόπο που εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις (notification panel), στα settings, κλπ

Λοιπόν προσοχή όσοι πάνε σε HarmonyOS σχετικά με τα Google Services γενικά..έχω πάρει το HarmonyOS  πάνω από χρόνο ούτε που θυμάμαι γιατί είχα μπει στο beta  πρόγραμμα  και όλα ήταν οκ δεν έσβηνε τίποτα ούτε από εφαρμογές...το έχω από το 2018 οπότε αποφάσισα να του κάνω ένα γενικό reset    γιατί κάπου είχε αρχίσει να κολλάει..Αυτό ήταν.
Μετά το reset έρχεται σε καθαρό HarmonyOS  και Google Services πάπαλα...προσπάθησα με όλους τους τρόπους που αναφέρουν  στο νετ  και τελικά τα κατάφερα λειτουργούν όλα εκτός από την   εφαρμογή Google one και την εφααρμογή της Attica Bank...η λειτουργία roll back σε προηγούμενη έκδοση πάλι δεν παίζει καθώς και η επαναφορά από full back up που είχα κάνει πριν το  reset  πάλι δεν έκανε σωστή επαναφορά των εφαρμογών και των Google Services..οπότε προσοχή μην ταλαιπωρηθείτε νομίζοντας  ότι έχετε back up  ή θα κάνετε roll back και όλα θα είναι οκ.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Νέο update σήμερα 

Screenshot_20220331_201556_com.huawei.android.hwouc.jpg

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να παρω κάτι με καλυτερη κάμερα μεγαλο όπως αυτό αλλά όχι μακρύ σαν τηλεκοντρόλ υπάρχει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...