Jump to content

Huawei Mate 20 X


Xzibit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παρέλαβα και εγώ από Ισπανία. Τεράστιο, απίστευτη οθόνη (σε μέγεθος, γιατί σε ποιότητα δεν είναι και Note 9), κατάλληλο για όλα όσα αναφέρει ο φίλος προηγουμένως (Netflix κλπ), μου ήρθε πακέτο με το band της Huawei και στο κουτί είχε θήκη διάφανη, ενώ το κινητό φορούσε και ζελατίνα στην οθόνη. Για την ώρα το στήνω. Ό,τι ερωτήσεις έχετε, μου λέτε...

 

Ισχύει αυτό που λένε ότι η οθόνη για το μέγεθος της θα έπρεπε να είχε μεγαλύτερη ανάλυση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λένε ότι η οθόνη για το μέγεθος της θα έπρεπε να είχε μεγαλύτερη ανάλυση;

 

Ναι, θα μπορούσε. Ο γιος μου πάντως, που έπαιξε το Fortnite, ενθουσιάστηκε και με την οθόνη και με τα fps (14 ετών).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αρα λες δεν αξιζει την μεταβαση απο note 9??

 

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Εγώ έχω και τα δύο, αλλά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το Χ. Από την άλλη, αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο, το Note θα έπαιρνα (πιο versatile/ευέλικτο θα έλεγα).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας παραλαμβάνω και εγώ. Η μέχρι στιγμής προοπτική είναι να αποτελέσει την κύρια συσκευή μου, αν και το βλέπω αρκετά δύσκολο να αποχωριστώ το XS MAX.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας παραλαμβάνω και εγώ. Η μέχρι στιγμής προοπτική είναι να αποτελέσει την κύρια συσκευή μου, αν και το βλέπω αρκετά δύσκολο να αποχωριστώ το XS MAX.
Καλημέρα απο που το πήρες και σε τη τιμή; Την ευρωπαϊκή έκδοση πήρες;

 

Στάλθηκε από το RVL-AL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού εδώ και δύο μέρες. Καταρχήν θεωρώ ότι αποτελεί πολύ πιο ολοκληρωμένη επιλογή σε σχέση με το Mate 20 Pro, του οποίου επίσης ήμουν κάτοχος.

Το 20Χ έχει εκπληκτική οθόνη τόσο σε ποιότητα χρωμάτων όσο και σε φωτεινότητα και παράλληλα καλύτερη εμπερία χρήσης καθώς απουσιάζουν αλλοιωσεις χρωμάτων, edge και μεγάλο notch.

Το μέγεθος είναι στα επίπεδα του Mi max 3 και αποτελεί ταυτόχρονα πλεονέκτημα και μειονέκτημα. Παρόλο αυτά οι 7.2" είναι πολύ πιο διαχειρίσιμες από ότι αρχικά φανταζόμουν.

Τα ηχεία είναι επίσης πολύ δυνατά (δεν υπάρχει σύγκριση με το Pro), ενώ και το φυσικό fingerprint sensor το βρήκα πιο βολικό και άμεσο από το ενσωματωμένο στην οθόνη.

Τέλος να τονίσω ότι η μπαταρία είναι επική. Απλά ατελείωτη.

Τα υπόλοιπα (camera, υλικά κτλ) λίγο πολύ είναι γνωστά από το Mate 20 Pro.

Στα αρνητκά να βαλω την έλλειψη notification led.

Link to comment
Share on other sites

Και του wireless charging.

Προσωπικά μου είναι εντελώς αδιάφορο. Δεν το χρησιμοποιώ ποτέ για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν ειναι του παρόντος να αναλύσουμε. Να φανταστείς ότι έχω καλό ασύρματο φορτιστή και ακόμη προτιμώ όλα τα τηλέφωνα μου να τα φορτίζω "παραδοσιακά".

Γι αυτους πάντως που το χρησιμοποιούν θα συμφωνήσω οτι αποτελεί έλλειψη.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Σκέφτομαι να πάρω το mate απ' το eglobal.eu, το ξέρει κάποιος το μαγαζί αυτό ?

Είναι αξιόπιστο? Και τι χρόνο παράδοσης έχει?

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Και του wireless charging.

 

Και της αδιαβροχοποίησης (για όποιον τον ενδιαφέρει).

 

Αλήθεια, από θήκες τι του έχετε φορέσει;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και της αδιαβροχοποίησης (για όποιον τον ενδιαφέρει).

 

Σωστό και σημαντικό (για πολλούς) δεδομένου του price range.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Σκέφτομαι να πάρω το mate απ' το eglobal.eu, το ξέρει κάποιος το μαγαζί αυτό ?

Είναι αξιόπιστο? Και τι χρόνο παράδοσης έχει?

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Από οτι θυμάμαι το συγκεκριμένο έφερνε το Κινέζικο μοντέλο οπότε καλύτερα να το αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προσωπικά μου είναι εντελώς αδιάφορο. Δεν το χρησιμοποιώ ποτέ για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν ειναι του παρόντος να αναλύσουμε. Να φανταστείς ότι έχω καλό ασύρματο φορτιστή και ακόμη προτιμώ όλα τα τηλέφωνα μου να τα φορτίζω "παραδοσιακά".

Γι αυτους πάντως που το χρησιμοποιούν θα συμφωνήσω οτι αποτελεί έλλειψη.

 

Εντάξει, εγώ δεν παραθέτω προσωπική άποψη αλλά αντικειμενικές ελλείψεις που δεν θα περίμενες από συσκευή αυτής της κατηγορίας. Το να μην είναι πλήρως αδιάβροχο και να μην έχει το wireless charging το Mi Max 3 για παράδειγμα είναι λογικό, αλλά εδώ και σε αυτή τη κατηγορία χαρακτηριστικών και τιμής είναι έλλειψη, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για χαρακτηριστικά που υπάρχουν στο Mate 20 Pro.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εγώ δεν παραθέτω προσωπική άποψη αλλά αντικειμενικές ελλείψεις που δεν θα περίμενες από συσκευή αυτής της κατηγορίας. Το να μην είναι πλήρως αδιάβροχο και να μην έχει το wireless charging το Mi Max 3 για παράδειγμα είναι λογικό, αλλά εδώ και σε αυτή τη κατηγορία χαρακτηριστικών και τιμής είναι έλλειψη, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για χαρακτηριστικά που υπάρχουν στο Mate 20 Pro.

Όλα τα κινητά έχουν τα υπέρ και τα κατά. Το θέμα είναι πόση βαρύτητα δίνει ο καθένας στους επιμέρους τομείς.

Για παράδειγμα εγώ βρίσκω την οθόνη του Mate 20 Pro τραγική για κορυφαίο flagship. Θες σε λειτουργικότητα (υπερβολικά στενή σε σχέση με οτιδήποτε, θες σε αλλοίωση χρωμάτων και με μια υλοποίηση edge βγαλμένη από το S7 edge του 2016 (ουδεμία σχεση με το edge σε Note 9).

Και όλα τα παραπάνω παραβλέποντας τις αστοχίες και την ταλαιπωρία στα πρώτα μοντέλα.

Για το ηχείο του Mate 20 Pro επίσης τι κριτική να γίνει....μια από τα ίδια. Δεν μπορώ στα πρόχειρα να θυμηθώ flagship 2018 με χειρότερο ηχείο.

Καμια αδιαβροχοποίηση και κανένας wireless charging δεν τα αλλάζει αυτά. Για την δική μου χρήση λοιπόν η αδιαβραχοποίηση και η ασύρματη φόρτιση αποτελούν σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε μια προβληματική και δύσχρηστη οθόνη και σε ένα κακό ηχείο.

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και της αδιαβροχοποίησης (για όποιον τον ενδιαφέρει).

 

Αλήθεια, από θήκες τι του έχετε φορέσει;

Σε λίγες μέρες έρχεται η MSVII σε matte. Εξαιρετικά λεπτή και με πολύ καλή προστασία στις κάμερες.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού εδώ και δύο μέρες. Καταρχήν θεωρώ ότι αποτελεί πολύ πιο ολοκληρωμένη επιλογή σε σχέση με το Mate 20 Pro, του οποίου επίσης ήμουν κάτοχος.

Το 20Χ έχει εκπληκτική οθόνη τόσο σε ποιότητα χρωμάτων όσο και σε φωτεινότητα και παράλληλα καλύτερη εμπερία χρήσης καθώς απουσιάζουν αλλοιωσεις χρωμάτων, edge και μεγάλο notch.

Το μέγεθος είναι στα επίπεδα του Mi max 3 και αποτελεί ταυτόχρονα πλεονέκτημα και μειονέκτημα. Παρόλο αυτά οι 7.2" είναι πολύ πιο διαχειρίσιμες από ότι αρχικά φανταζόμουν.

Τα ηχεία είναι επίσης πολύ δυνατά (δεν υπάρχει σύγκριση με το Pro), ενώ και το φυσικό fingerprint sensor το βρήκα πιο βολικό και άμεσο από το ενσωματωμένο στην οθόνη.

Τέλος να τονίσω ότι η μπαταρία είναι επική. Απλά ατελείωτη.

Τα υπόλοιπα (camera, υλικά κτλ) λίγο πολύ είναι γνωστά από το Mate 20 Pro.

Στα αρνητκά να βαλω την έλλειψη notification led.

 

συμφωνώ απολυτά σε όλα και ιδιαίτερα στα αρνητικά αυτό με το notification led δεν παλεύεται , η aod του μόνο τα βασικά δείχνει :(

 

όσον αφορά για την μπαταριά θα την περίμενα λίγο καλύτερη σε σχέση με το mate 9 που είχα με το ζόρι βγάζω 4+ ώρες sot

εάν και στο xda βλέπω κάποιους να λένε για κάτι 10+ ώρες :blink:

 

όσον άφορα για την εγγύηση πήρα την huawei hellas και αφού τους έδωσα το s/n μου μου είπαν ότι με καλύπτει κανονικά η πανευρωπαϊκή εγγύηση για 2 χρόνια . (αγορά από amazon Ισπανίας μοντέλο C432E3R1P12)

 

δώσε σε παρακαλώ ένα link για την θήκη

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά για την μπαταριά θα την περίμενα λίγο καλύτερη σε σχέση με το mate 9 που είχα με το ζόρι βγάζω 4+ ώρες sot

εάν και στο xda βλέπω κάποιους να λένε για κάτι 10+ ώρες :blink:

Με την μπαταρία ψαξτο λιγο περισσότερο γιατί και εγώ επιβεβαιώνω το xda. H μπαταρία πάει γύρω στο 10ωρο. Είμαι με 8 ώρες οθόνη αυτή την στιγμή και 37% υπολοιπο. Η περισσότερη χρήση με 4G+ και με πολύ ψηλά τα φωτεινότητα καθώς ήμουν εκτός σπιτιού. Από βίντεο παρακολούθησα περίπου 1.30 ώρα Netflix σε αυτό τον χρόνο.

 

Για την AOD όπως σε όλα τα Huawei είναι για τα πανηγύρια. Σε νηπιακο στάδιο ακόμη, με ελάχιστη πρακτικότητα.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Όσοι το πήρατε να το χαρείτε.

 

Έχω στην κατοχή μου πολλά ταμπλέτοτηλέφωνα με μεγάλη οθόνη (Phab Plus 6.8”, Zenfone 6.8”, Mi max 2”, Fonepad 8”, S2 tab 8”).

Όντως είναι το ποιο πλήρες με μεγάλη οθόνη αλλά αυτό που με χαλάει είναι η αναλογία της. Είναι σαν να έχεις 6.29” σε αναλογία 16:9 οπότε μου πέφτει στενό (το πηρέ ένας φίλος από ebay). Φυσικά δεν υπάρχει κάτι ποιο πλήρες με μεγάλη οθόνη αυτή την στιγμή στην αγορά.

 

Το θέμα είναι ότι με τιμή στα 900 ευρώ από Ευρώπη και με τα αναδιπλούμενα πολύ κοντά είναι μεγάλη επένδυση για κάποιον αφού όπως και με όλα τα τηλεφωνά με μεγάλη οθόνη δύσκολα θα πουληθεί αφού το 99% θέλει τηλεφωνά με μικρή οθόνη και η μόνος τρόπος για να φύγουν είναι να τα σκοτώσεις σε τιμή.

 

Πάντως όσοι το πήραν έκαναν πολύ καλή επιλογή γιατί όσο μεγαλύτερη η οθόνη τόσο καλύτερα για πολύ περισσότερες χρήσεις για πολύωρη χρήση. Απλά προσοχή την L29 έκδοση που είναι η παγκόσμια έκδοση γιατί η κινεζική από λογισμικό πάσχει (τουλάχιστον από όσα reviews είδα και διάβασα).

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το θέμα είναι ότι με τιμή στα 900 ευρώ από Ευρώπη και με τα αναδιπλούμενα πολύ κοντά είναι μεγάλη επένδυση για κάποιον αφού όπως και με όλα τα τηλεφωνά με μεγάλη οθόνη δύσκολα θα πουληθεί αφού το 99% θέλει τηλεφωνά με μικρή οθόνη και η μόνος τρόπος για να φύγουν είναι να τα σκοτώσεις σε τιμή.

 

Κι ομως, είναι μια κατηγορία που έχει το δικό της συνεχώς αυξανόμενο κοινό και τα λίγα που έχω δει στις αγγελίες φεύγουν αυθημερόν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αυτό το dimension στέλνει Ελλάδα και αν ναι πληρώνουμε τελωνείο τώρα με το Brexit η είμαστε μια χαρά;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτήσω κάτι αυτό το dimension στέλνει Ελλάδα και αν ναι πληρώνουμε τελωνείο τώρα με το Brexit η είμαστε μια χαρά;

 

Στέλνει και... Προλαβαίνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...