Jump to content

Πολυτονικό σύστημα γραφής


lefkaditis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρώ γραμματοσειρά η οποία θα χρησιμοποιεί το πολυτονκό σύστημα γραφής, αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Windows XP και Office XP είναι πολύ εύκολο. Στα regional settings & languages, πηγαίνεις στις γλώσσες και στην ελληνική διαλέγεις στην διάταξη του πληκτρολογίου πολυτονικό (εννοείται να κρατήσεις και το κανονικό γιατί το πολυτονικό είναι λίγο δύσχρηστο). Είναι λίγο περίπλοκο, και η γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί μοιάζει πολύ με την Times New Roman.

 

Πάντως, αν έχεις όρεξη να ξοδέψεις, πολύ καλό πρόγραμμα πρέπει να είναι και ο Πολυτονιστής της Magenta, το οποίο τονίζει επί κειμένου γραμμένου σε μονοτονικό.

 

Το θέμα το έχω ψάξει γιατί γράφω χειρόγραφα σε πολυτονικό. Το Magenta δεν το έχω δουλέψει έχω όμως δει κείμενα γραμμένα σ' αυτό και είναι πολύ καλά.

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Σε Win98 ειναι δυνατον να βρουμε κατι παρομοιο; Υπαρχουν ρυθμισεις η πρεπει αναγκαστικα να παρουμε καποιο προγραμμα;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sadiagraxa

 

Σε Win98 ειναι δυνατον να βρουμε κατι παρομοιο; Υπαρχουν ρυθμισεις η πρεπει αναγκαστικα να παρουμε καποιο προγραμμα;

 

 

Απ' όσο ξέρω στα Win98 δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, παρά μόνο με extra πρόγραμμα. Δυστυχώς, το Magenta δεν υπάρχει στο κατάστημα του kazaa. Έχω ψάξει πολλές φορές ;)

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Πολυτονικές unicode γραμματοσειρές είναι:

Athena

Georgia

Palatino Linotype

Arial (νομίζω)

 

άλλες δε γνωρίζω, όλες της MS, απλά είναι λίγο δύσκολη η χρήση τους...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις καποιο Link για το Magenta;

Βαζοντας την λεξη αυτη σε search engine μου εβγαλε χιλιαδες αχρηστα Links ! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πολυτονικές γραμματοσειρές κ.α.:

http://www.komvos.edu.gr/endoglwssiki/fonts.zip

http://www.stoa.org/unicode/fonts/

 

Τώρα, για να εισάγεις πολυτονικό χαρακτήρα στο Word και αφού έχεις επιλέξει μια από τις πιο πάνω γραμματοσειρές, πηγαίνεις

Εισαγωγή -> Σύμβολο

Πηγαίνεις στα Εκτεταμένα Ελληνικά, διαλέγεις τον πολυτονικό χαρακτήρα που θέλεις και πατάς εισαγωγή.

Χρονοβόρα διαδικασία, ξέρω ... :)

Δεν είναι πάντως θέμα λειτουργικού, αλλά γραμματοσειράς.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manoz

 

Πολυτονικές γραμματοσειρές κ.α.:

http://www.komvos.edu.gr/endoglwssiki/fonts.zip

http://www.stoa.org/unicode/fonts/

 

Τώρα, για να εισάγεις πολυτονικό χαρακτήρα στο Word και αφού έχεις επιλέξει μια από τις πιο πάνω γραμματοσειρές, πηγαίνεις

Εισαγωγή -> Σύμβολο

Πηγαίνεις στα Εκτεταμένα Ελληνικά, διαλέγεις τον πολυτονικό χαρακτήρα που θέλεις και πατάς εισαγωγή.

Χρονοβόρα διαδικασία, ξέρω ... :)

Δεν είναι πάντως θέμα λειτουργικού, αλλά γραμματοσειράς.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Μάνος

 

 

Μάνο, έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω, αλλά νομίζω ότι το πολυτονικό του Office XP έχει και αυτόματα σύμβολα (όπως ο τόνος στο μονοτονικό που τον πατάς πριν το γράμμα) και αν το μάθεις δεν χρειάζεται να κάνεις εισαγωγή συμβόλου. Όταν ανοίξω τα ΧΡ από το σπίτι θα το τσεκάρω και θα επανέλθω

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Μάνο, έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω, αλλά νομίζω ότι το πολυτονικό του Office XP έχει και αυτόματα σύμβολα (όπως ο τόνος στο μονοτονικό που τον πατάς πριν το γράμμα) και αν το μάθεις δεν χρειάζεται να κάνεις εισαγωγή συμβόλου. Όταν ανοίξω τα ΧΡ από το σπίτι θα το τσεκάρω και θα επανέλθω

 

 

Το ίδιο μπορεί να γίνει και σε παλαιότερες εκδόσεις με αντιστοιχία συμβόλων σε πλήκτρα ή συνδυασμό πλήκτρων, σκέψου όμως πόσους διαφορετικούς συνδυασμούς θα πρέπει να μάθεις, ψιλή, δασεία, οξεία, βαρεία, περισπωμένη, υπογεγραμμένη και τους συνδυασμούς αυτών.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό:

Οδηγίες για την εγκατάσταση υποστήριξης πολυτονικών γραμματοσειρών

 

Οι οδηγίες υπάρχουν, αλλά λείπουν οι γραμματοσειρές (που μπορείς να τις βρεις και αλλού) καθώς και το προγραμματάκι. Αν θες, μπορώ να σου τα στείλω.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνετε και μπορείς να μου τις στείλεις.

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...