Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, guy_fawkes said:

αν δεν έχεις θέμα με τα Volte, 5G , & service τότε σίγουρα pixel 7 pro.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Στη Ελλάδα το έχω διαβάσει ότι δεν υποστηρίζεται 5G για τα pixel.Στη Αυστρία που μένω τσεκαροντας σε αυτό το site https://pixel.withgoogle.com/5G/?p=networkinfo&visit_id=637798701058957234-347610192&rd=1 οι τρείς μεγάλοι πάροχοι το υποστηρίζουν.Προς το παρόν η σύνδεση μου δεν είναι 5G και δεν υποστηρίζει volte,αργότερα στο μέλλον ίσως αναβαθμίσω σε μια 5G σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υποστηρίζει τότε το pixel 7pro είναι μία χαρά αν δε σε ενοχλεί το μέγεθος του.
Στην ελλάδα μηδενική η υποστήριξή του.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και 5 έτη έχω το motorola G5 απλό όχι το PLUS. Η μπαταρία του άρχισε να δείχνει τα χρόνια της, σχεδόν έχει γεμίσει και σκέφτηκα να αγοράσω κάτι παρόμοιο, δηλ με μαζεμένη οθόνη, μπαταρία που να βγάζει άνετα τη μέρα με ανοιχτό wifi αλλά κλειστό GPS, NFC, Dual SIM, με μεγάλο αποθηκευτικό χώρο διότι γεμίζει εύκολα, δηλ. 128 και πάνω, μοντέλο 2022 για να έρθει με 12 και να πάρει και μια αναβάθμιση, κι αν έχει νόημα με 5G. Παιχνίδια δεν παίζω, λίγο viber email, κι όταν μιλάω μιλάω με ανοικτή αν είμαι μόνος.

Δεν αλλάζω εύκολα τηλέφωνα. Οπότε θα μείνει χρόνια στα χέρια μου.

Από G4 σκέφτομαι Motorola Moto G32, από 5G τα Motorola Edge 30 Neo 5G Dual ή το Xiaomi 12 5G Dual SIM. Το μεν πρώτο είναι στα 180€ τα δε άλλα στα διπλά και πάνω. Μου αρέσει το μέγεθος στα 2 τελευταία αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά της τιμής.

Τι θα προτείνατε;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά. Έχω το Huawei P20 Pro και σκέπτομαι αναβάθμιση κάποια στιγμή. Σεκπτόμουν για το P50 pro σε μεταχειρισμένο μόλις πέσει κι άλλο η τιμή και το Samsung S21 FE σε καινούργιο με τιμολόγιο. Το Samsung φαίνεται πιο σωστή επιλογή λόγω αναβαθμίσεων στο μέλλον. 

Έτσι λοιπόν τα είδα παρκαρισμένα δίπλα δίπλα σε γνωστή αλυσίδα.  Ξαναπήγα και δεύτερη φορά για να σιγουρευτώ και τσέκαρα και άλλo κινητό S22+ και κάποιο ακριβό της ΧΙΑΟΜΙ. Έβαλα την φωτεινότητα σε χειροκίνητο, σε αυτόματο.... Ρε παιδιά οι οθόνες δεν είχαν πολύ φωτεινότητα στο τέρμα, σε σύγκριση με τα δύο Huawei που είχαν εκεί, ήταν επίπεδο rookie με pro. Ήθελα νάξερα εκεί στο GSMarena τι τεστ κάνουν και βγάζουν κάτι νούμερα φωτεινότητας διπλάσια από το p50 pro.

Τώρα αν τα Samsung όταν κάνουν ηλιοθεραπεία ανεβαίνει η φωτεινότητα κι' άλλο δεν ξέρω!

Πάντως απογοητεύτηκα από την Samsung, και από την κάμερα που με ενδιαφέρει πιο πολύ, δεν ικανοποιήθηκα.

 

 

Edited by kostas2712
Link to comment
Share on other sites



Γεια σας παιδιά. Έχω το Huawei P20 Pro και σκέπτομαι αναβάθμιση κάποια στιγμή. Σεκπτόμουν για το P50 pro σε μεταχειρισμένο μόλις πέσει κι άλλο η τιμή και το Samsung S21 FE σε καινούργιο με τιμολόγιο. Το Samsung φαίνεται πιο σωστή επιλογή λόγω αναβαθμίσεων στο μέλλον. 
Έτσι λοιπόν τα είδα παρκαρισμένα δίπλα δίπλα σε γνωστή αλυσίδα.  Ξαναπήγα και δεύτερη φορά για να σιγουρευτώ και τσέκαρα και άλλo κινητό S22+ και κάποιο ακριβό της ΧΙΑΟΜΙ. Έβαλα την φωτεινότητα σε χειροκίνητο, σε αυτόματο.... Ρε παιδιά οι οθόνες δεν είχαν πολύ φωτεινότητα στο τέρμα, σε σύγκριση με τα δύο Huawei που είχαν εκεί, ήταν επίπεδο rookie με pro. Ήθελα νάξερα εκεί στο GSMarena τι τεστ κάνουν και βγάζουν κάτι νούμερα φωτεινότητας διπλάσια από το p50 pro.
Τώρα αν τα Samsung όταν κάνουν ηλιοθεραπεία ανεβαίνει η φωτεινότητα κι' άλλο δεν ξέρω!
Πάντως απογοητεύτηκα από την Samsung, και από την κάμερα που με ενδιαφέρει πιο πολύ, δεν ικανοποιήθηκα.
 
 


Και εγώ ψάχνω να αλλάξω το p20 pro εδώ και καιρό. Όπως λες το Samsung s21 fe φαίνεται μια τίμια και ολοκληρωμένη επιλογή σε καλή τιμή, αλλά προσωπικά όταν το είδα από κοντά δεν μου άρεσε εμφανισιακά αλλά και η οθόνη του. Ούτε το s22+ μου άρεσε, πολύ χοντροκομμένο. P50 pro και mate 50 pro ήταν τα πιο εντυπωσιακά κινητά από άποψη οθόνης και εμφάνισης, αλλά η έλλειψη Google services και 5g με κάνουν διστακτικό. Μου άρεσε πολύ επίσης και το s22 ultra, εντυπωσιακό. Αλλά η τιμή τους προς το παρόν είναι στα υψη. Η σειρά xiaomi 12 είναι σε πιο προσιτή σε τιμή, αλλά δεν φημίζεται για την μπαταρία.

Προσωπικά κοιτάζω και oneplus 10 pro αν βγει σε καμία προσφορά, καθώς και τη σειρά oppo find x (find x5 και find x5 pro) αλλά η τιμή του pro είναι απαγορευτική, ενώ το find x5 δεν ξέρω τι εγγύηση θα έχει εδώ. Pixel 6 επίσης πολύ καλή επιλογή σε καλή τιμή, αλλά η έλλειψη 5g, wificall και volte με τρενάρουν αλλιώς θα έπαιρνα αυτό. Οπότε συνεχίζεται η αναζήτηση...
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zananiro said:

.
 

 


Και εγώ ψάχνω να αλλάξω το p20 pro εδώ και καιρό. Όπως λες το Samsung s21 fe φαίνεται μια τίμια και ολοκληρωμένη επιλογή σε καλή τιμή, αλλά προσωπικά όταν το είδα από κοντά δεν μου άρεσε εμφανισιακά αλλά και η οθόνη του. Ούτε το s22+ μου άρεσε, πολύ χοντροκομμένο. P50 pro και mate 50 pro ήταν τα πιο εντυπωσιακά κινητά από άποψη οθόνης και εμφάνισης, αλλά η έλλειψη Google services και 5g με κάνουν διστακτικό. Μου άρεσε πολύ επίσης και το s22 ultra, εντυπωσιακό. Αλλά η τιμή τους προς το παρόν είναι στα υψη. Η σειρά xiaomi 12 είναι σε πιο προσιτή σε τιμή, αλλά δεν φημίζεται για την μπαταρία.

Προσωπικά κοιτάζω και oneplus 10 pro αν βγει σε καμία προσφορά, καθώς και τη σειρά oppo find x (find x5 και find x5 pro) αλλά η τιμή του pro είναι απαγορευτική, ενώ το find x5 δεν ξέρω τι εγγύηση θα έχει εδώ. Pixel 6 επίσης πολύ καλή επιλογή σε καλή τιμή, αλλά η έλλειψη 5g, wificall και volte με τρενάρουν αλλιώς θα έπαιρνα αυτό. Οπότε συνεχίζεται η αναζήτηση...

 

"Συνάδελφε", χαίρομαι που έχουμε την ίδια άποψη. Δύο μήνες περίπου διαβάζω και ψάχνω χαρακτηριστικά και τιμές. οπότε κατέληξα να αγοράσω κάτι μεταχειρισμένο, άμεσα, γιατί το p20 pro μου απενεργοποιείται μόνο του συνέχεια (καμμιά ιδέα?).  Στα Huawei δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα με τα Google services, τουλάχιστον για κάποιον απλό χρήστη όπως εμένα που δεν τον απασχολεί και το 5g. To Oneplus δεν έχει σέρβις στην Ελλάδα, το Pixel νομίζω το ίδιο (έχω διαβάσει και θέματα για τις κλήσεις, δηλαδή έλεος!!!), Ένα αξιοπρόσεκτο πολύ γρήγορο κινητό σε καλή τιμή είναι το Realme gt2 pro (ακόμα και το gt2). Το κινητό θέλω να έχει πάρα πολύ καλή κάμερα και στο gt2 δεν υπάρχει οπτικό ζουμ που χρειάζομαι, καθώς και η οθόνη είναι έτσι κι έτσι. Το μόνο που με απασχολεί στα Huawei είναι η κυρτή οθόνη και πως μπορώ να προστατέψω το τηλέφωνο και την οθόνη, γιατί υπάρχει πιθανότητα να μου πέσει κάτω. Μάλλον πάω για μεταχειρισμένο p50 pro (στα 500 ευρώ το πολύ), η p30 pro (στα 200-240 ευρώ), ότι βρω, διότι τώρα έχω προσωρινά mate 8 λόγω της ασθένειας του p20 pro.  

Link to comment
Share on other sites

το pixel 7 pro δεν έχει κανένα θέμα με τις κλήσεις και φυσικά δεν συγκρίνεται με τα realme.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guy_fawkes said:

το pixel 7 pro δεν έχει κανένα θέμα με τις κλήσεις και φυσικά δεν συγκρίνεται με τα realme.

Στο τόπικ του Πίξελ το διάβασα. Κάποιες ερωτήσεις αν μπορείς να απαντήσεις σε παρακαλώ:

Έχεις δύο κάρτες στο pixel και λειτουργούν οι κλήσεις κανονικά? Ακούγεται καλά ο συνομιλητής? Σήμα κινητής, gps είναι ΟΚ? Επίσης σε θέμα οθόνης, πως είναι συγκριτικά με καινούργια Huawei και iphone. Γιατί όλα τα υπόλοιπα σε μαγαζιά που είδα είναι επιεικώς απαράδεκτες οθόνες. Το Pixel 7 pro το παίρνω από Ελλάδα καινούργιο με αποφορολόγηση στα 742 ευρώ. Επίσης το Oppo find x5 pro στα 737 ευρώ και το Oneplus pro 10 στα 613 ευρώ. Από οθόνες, κάμερες, κλήσεις και gps αυτά τι λένε? (Ξεκινάω το διάβασμα πάλι).

Edited by kostas2712
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kostas2712 said:

Στο τόπικ του Πίξελ το διάβασα. Κάποιες ερωτήσεις αν μπορείς να απαντήσεις σε παρακαλώ:

Έχεις δύο κάρτες στο pixel και λειτουργούν οι κλήσεις κανονικά? Ακούγεται καλά ο συνομιλητής? Σήμα κινητής, gps είναι ΟΚ? Επίσης σε θέμα οθόνης, πως είναι συγκριτικά με καινούργια Huawei και iphone. Γιατί όλα τα υπόλοιπα σε μαγαζιά που είδα είναι επιεικώς απαράδεκτες οθόνες. Το Pixel 7 pro το παίρνω από Ελλάδα καινούργιο με αποφορολόγηση στα 742 ευρώ. Επίσης το Oppo find x5 pro στα 737 ευρώ και το Oneplus pro 10 στα 613 ευρώ. Από οθόνες, κάμερες, κλήσεις και gps αυτά τι λένε? (Ξεκινάω το διάβασμα πάλι).

στο topic του pixel 7 pro ένα μέλος ήταν που είχε θέμα και απο όσο γνωρίζω το έστειλε πίσω και πήρε καινούργιο όπου δεν είχε κανένα θέμα. προσωπικά εγώ είμαι με μια κάρτα και έχω καλύτερο σήμα από ότι είχα στο Xperia 1 IV και το έχω γράψει και στα ανάλογα topics.Κάνω καθημερινά πολλές κλήσεις λόγω δουλειάς και δεν έχω κανένα θέμα. Gps 3 φορές που το χρειάστηκα ήταν άμεσο και ακριβές. Θέμα οθόνης σε σύγκριση με το Xperia 1 IV είναι κατώτερο αλλά δεν γνωρίζω πως είναι το νέο iphone ή το Huawei. Για να μην κουράζω μπορείς να διαβάσεις εδώ την κριτική μου και το συγκριτικό μου.

https://myphone.gr/forum/topic/193022/?do=findComment&comment=7119092

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/12/2022 at 4:43 ΜΜ, kostas2712 said:

"Συνάδελφε", χαίρομαι που έχουμε την ίδια άποψη. Δύο μήνες περίπου διαβάζω και ψάχνω χαρακτηριστικά και τιμές. οπότε κατέληξα να αγοράσω κάτι μεταχειρισμένο, άμεσα, γιατί το p20 pro μου απενεργοποιείται μόνο του συνέχεια (καμμιά ιδέα?).  Στα Huawei δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα με τα Google services, τουλάχιστον για κάποιον απλό χρήστη όπως εμένα που δεν τον απασχολεί και το 5g. To Oneplus δεν έχει σέρβις στην Ελλάδα, το Pixel νομίζω το ίδιο (έχω διαβάσει και θέματα για τις κλήσεις, δηλαδή έλεος!!!), Ένα αξιοπρόσεκτο πολύ γρήγορο κινητό σε καλή τιμή είναι το Realme gt2 pro (ακόμα και το gt2). Το κινητό θέλω να έχει πάρα πολύ καλή κάμερα και στο gt2 δεν υπάρχει οπτικό ζουμ που χρειάζομαι, καθώς και η οθόνη είναι έτσι κι έτσι. Το μόνο που με απασχολεί στα Huawei είναι η κυρτή οθόνη και πως μπορώ να προστατέψω το τηλέφωνο και την οθόνη, γιατί υπάρχει πιθανότητα να μου πέσει κάτω. Μάλλον πάω για μεταχειρισμένο p50 pro (στα 500 ευρώ το πολύ), η p30 pro (στα 200-240 ευρώ), ότι βρω, διότι τώρα έχω προσωρινά mate 8 λόγω της ασθένειας του p20 pro.  

Τελικά πήρα ένα p40 pro το οποίο το κράτησα λίγες μέρες, διότι είχα κάποιο θέμα με την πλοήγηση του Google, δηλαδή όταν έσβηνε η οθόνη σταματούσε η πλοήγηση (με ακουστικά στη μηχανή είμαι). Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα πλοήγησης που δοκίμασα δούλευαν κανονικά με κλειστή οθόνη, αλλά κανένα δεν με ικανοποίησε, πλην του Here we go, το οποίο δεν υποστήριζε Ελληνικά, έπρεπε να κατεβάσω λέει ξεχωριστή εφαρμογή και κάτι άλλα που άμα τα ήξερα θα έκανα άλλη δουλειά για να βγάζω χρήματα. Με μεγάλη λύπη έδωσα το p40 pro το οποίο είχε απίστευτες κάμερες, ΟΛΕΣ! Έκανε τη νύχτα μέρα, απλά τράβαγες όπως νάναι, ούτε night shot ούτε τίποτα δεν χρειαζόταν και έπαθα πλάκα σε ακραίες συνθήκες φωτισμού, δηλαδή έντονο φως με σκοτεινά σημεία, Έχοντας δοκιμάσει και άλλες μάρκες σε κατάστημα (πλην iphone) δεν υπάρχει επαφή το βράδυ. Τη διαφορά κάνει και ο μεγάλος αισθητήρας.

Άμεσα πήγα λοιπόν στο p30 pro, το οποίο δουλεύει άψογα, έχει ίσως καλύτερο bluetooth και gps, αλλά το p40 pro είναι λιγάκι καλύτερο σε ηχείο. Όμως τη νύχτα το p40 pro έχει και πάρα πολύ καλή ευρυγώνια κάμερα (για κύρια δεν το συζητάμε, κάνει πλάκα στις κανονικές κάμερες),. Όμως και η κύρια κάμερα του p30 pro είναι εξαιρετική, καθώς και το ζουμ. Έχοντας δοκιμάσει και το p50 pro δεν υπάρχει μεγάλη φωτογραφική διαφορά μεταξύ 50 και 40 pro. Ενώ p30 pro με p40 pro είναι μεγαλύτερη η διαφορά, παρόλα αυτά βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες, απλά στα όρια φαίνεται η διαφορά!

Άμα βάλει  επίσημα google η Huawei βουρ για mate 50 pro

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος και καλύτερος εγώ θα το αγοράσω αν επανέλθουν τα Google service, αλλά ακούγεται κάποια φήμη ότι θα επανέλθουν;

Επίσης τα δοκιμάσατε με gspace και αν ναι ποια ήταν η εμπειρία με αυτόν τον τρόπο;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ostvarivanje said:

Πρώτος και καλύτερος εγώ θα το αγοράσω αν επανέλθουν τα Google service, αλλά ακούγεται κάποια φήμη ότι θα επανέλθουν;

Επίσης τα δοκιμάσατε με gspace και αν ναι ποια ήταν η εμπειρία με αυτόν τον τρόπο;

Και εγώ θα ξανααγοράσω αμέσως το p40 pro άμα λειτουργήσουν τα google.

Τις εφαρμογές και mail που μπαίνουν απο appgallery, άμα δουλέψουν κανονικά έχει καλώς. Αυτές που δεν δουλεύουν τις κλωνοποιούμε από gspace. Οπότε είτε έχουμε μία διπλή εφαρμογή, αλλά για να δουλέψει την ανοίγουμε από gspace και η οποία φάινεται στις ρυθμίσεις/εφαρμογές, η  έχουμε εφαρμογή μόνο από gspace οπότε δεν φαίνεται στο μενού των ρυθμίσεις/εφαρμογές. Και στις δύο περιπτώσεις η εφαρμογή ακολουθεί τις ρυθμίσεις του gspace. 

Κάποια δουλεύουν και κάποια δεν δουλεύουν, όπως εφαρμογή της Πειραιώς δεν μου δούλεψε ποτέ. Επίσης και κάποια που δουλεύουν έχουν κάποιο θέμα, όπως είχα εγώ με την πλοήγηση του google με σβηστή οθόνη.

Το έδωσα μετά από ημέρες προσπάθειας, ησύχασα, χάνοντας όμως μία κορυφαία κάμερα που μόνο σε νεότερα huawei μπορείς να βρεις.  

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς δεν υπάρχει στο appgallery; Από κει και πέρα εγώ λίγο δούλεψα το mate 50 pro στο public Θεσσαλονίκης και όσα δούλεψα λειτουργούσαν κανονικά. Βέβαια εμένα για λίγο χρόνο οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Απλά ρώτησε μήπως με τη νέα χρονιά γίνει κάτι και λειτουργούν τα google apps. 

Πάντως για τα google maps που ήθελες να λειτουργεί με σβηστή την οθόνη νομίζω και κάποιο άλλο μέρος σου απάντησε ότι είναι γενικό φαινόμενο και όχι μόνο στο κινητό της huawei. Δεν ξέρω τι ισχύει και αν ισχύει κάτι τέτοιο απλά επειδή το θυμήθηκα το αναφέρω. 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Για τα google maps με σβηστή οθόνη δεν δουλεύουν σε p40 pro. Σε 4 άλλα huawei που δοκίμασα δηλ. καινούργιο παλιό γυναίκας (mate 8, mate 20) και καινούργιο παλιό δικό μου (p20 pro και p30 pro), δουλεύουν άψογα και χωρίς ρυθμίσεις μπαταρίας η κάτι τέτοια κουλά.

Επίσης την εφαρμογή από Πειραιώς και κάπιες άλλες τις κατέβασα από Apkpure.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το κινητό της μητέρας (Xiaomi Redmi Note 4X) άρχισε να τα παίζει (κάποιες φορές δεν δέχεται κλήσεις και ο καλών ακούει ότι είναι απενεργοποιημένο). Λέμε, λοιπόν, να πάμε σε νέα συσκευή, που θα βγάλει κι αυτή 4 χρόνια.

 

Αυτό που θέλω να έχει είναι οπωσδήποτε 5G, οπότε να κρατήσει 4 χρόνια, αλλά και NFC για τις υπηρεσίες που το χρησιμοποιούν (κάρτες + εισιτήρια στο άμεσο μέλλον).

 

Είμαι ανάμεσα σε Xiaomi Redmi Note 11 Pro με 5G + NFC και Samsung A53. Το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά του. Τι προτείνετε; υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το A52s αντί για το Α53. Έχει σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά, αλλά καλύτερο τσιπ και είναι σημαντικά ταχύτερο και από τα 2 που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Ψάχνω ένα κινητό απλής χρήσης για την μητέρα μου, το οποίο να έχει το δυνατόν καλύτερο δέκτη σήματος.

Βρίσκεται σε προβληματική περιοχή και το κριτήριο επιλογής θα είναι το σήμα.

(Χτες της πήγα ένα Redmi Note 8, με σκοπό το Wifi Calling, αλλά δεν την πάλεψε με την αφή και γενικά με την χρήση smartphone).

Παρακαλω αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, mansk said:

Καλημέρα σας,

Ψάχνω ένα κινητό απλής χρήσης για την μητέρα μου, το οποίο να έχει το δυνατόν καλύτερο δέκτη σήματος.

Βρίσκεται σε προβληματική περιοχή και το κριτήριο επιλογής θα είναι το σήμα.

(Χτες της πήγα ένα Redmi Note 8, με σκοπό το Wifi Calling, αλλά δεν την πάλεψε με την αφή και γενικά με την χρήση smartphone).

Παρακαλω αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο.

Nokia 105 4G Dual SIM Κινητό με Κουμπιά. 

Το γυρνάς κ στο 2g κ είσαι αρχηγός. Για μεγάλους ανθρώπους είναι ότι πρέπει κ κρατάει η μπαταρία μια 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Το google pixel 4a παραδίδει μπαταρία σιγά σιγά και για αλλαγή στην Ελλάδα δεν παίζει...

Κοιτάω για καινούργιο κινητό αλλά το budget πάει χαμηλά .. 250-300€ και οι απαιτήσεις είναι:

vowifi & volte , 5g μιας και θα αλλάξω ξανά σε 3-4 χρόνια, NFC, καλή μπαταρία, καλό support λογισμικού, χωρητικότητα τουλάχιστον 8/128, οθόνη τύπου oled πρώτα ή amoled και καλη κάμερα για φωτογραφίες κ βίντεο (OIS καλοδεχούμενα)

Σκεφτομαι να κάνω καμιά υπέρβαση και πάρω μτχ κάνα Vivo V23 αλλά στα λεφτά είμαι για το Vivo Y35 (*αν τα έχει κανείς την γνώμη του) καλοδεχούμενα και τα Oppo ή και Motorola / Nokia...

Μη με κραξετε αλλά δεν θέλω Xiaomi, Samsung καθόλου...

Σε αυτά τα λεφτά είμαι δύσκολα αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι το λέτε.

Ο πάροχος μου είναι Vodafone, το αναφέρω για συμβατότητα 5G

 

Ευχαριστώ όποιον και οποία ασχοληθεί εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, asterias1984 said:

Καλησπέρα παιδιά,

 

Το google pixel 4a παραδίδει μπαταρία σιγά σιγά και για αλλαγή στην Ελλάδα δεν παίζει...

Κοιτάω για καινούργιο κινητό αλλά το budget πάει χαμηλά .. 250-300€ και οι απαιτήσεις είναι:

vowifi & volte , 5g μιας και θα αλλάξω ξανά σε 3-4 χρόνια, NFC, καλή μπαταρία, καλό support λογισμικού, χωρητικότητα τουλάχιστον 8/128, οθόνη τύπου oled πρώτα ή amoled και καλη κάμερα για φωτογραφίες κ βίντεο (OIS καλοδεχούμενα)

Σκεφτομαι να κάνω καμιά υπέρβαση και πάρω μτχ κάνα Vivo V23 αλλά στα λεφτά είμαι για το Vivo Y35 (*αν τα έχει κανείς την γνώμη του) καλοδεχούμενα και τα Oppo ή και Motorola / Nokia...

Μη με κραξετε αλλά δεν θέλω Xiaomi, Samsung καθόλου...

Σε αυτά τα λεφτά είμαι δύσκολα αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι το λέτε.

Ο πάροχος μου είναι Vodafone, το αναφέρω για συμβατότητα 5G

 

Ευχαριστώ όποιον και οποία ασχοληθεί εκ των προτέρων 

Το pixel που έχεις είναι μια πολύ καλή συσκευή. Γιατί δεν ρωτάς irepair για αντικατάσταση μπαταρίας,; 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, challenge143 said:

Το pixel που έχεις είναι μια πολύ καλή συσκευή. Γιατί δεν ρωτάς irepair για αντικατάσταση μπαταρίας,; 

Θεσσαλονίκη είμαι και έχω ρωτήσει παντού... Αθήνα έστειλα σε δύο καταστήματα που έγραψαν για service pixel αλλά τίποτα και εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, ειμαι αναμεσα σε αυτα εδω:

Xiaomi Redmi Note 11S NFC 64GB

Xiaomi Redmi Note 10 Pro NFC 64GB

Motorola Moto G32 6GB 128GB

Motorola Moto G60 6GB 128GB Dual

Motorola Moto G71 5G Dual SIM

Motorola Moto G72 8GB 128GB

ειναι ολα τους χοντρικα στα 200-250 ευρω, υπαρχει θεωρειτε καποιο απο αυτα που να ξεχωριζει overall?
βασικες αναγκες social, κατι λιγες φωτο οχι gaming αλλα δεν αλλαζω κιν συχνα. Καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα?

Edited by PAKIS54
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στην παρέα. 

Σκέφτομαι να πάω σε αγορά του s22 ultra, σε γειτονικό φόρουμ το  βρίσκω 750-780 πάνω κάτω 1 με 2 μηνών συσκευή 

Απλά λέω ότι αν φτάσω τόσο ψηλά σε τιμή μήπως αξίζει να περιμένω λίγο να πέσει η τιμή στο s23 ultra; 

Αξίζει η αναμονή; 

Η να πάρω το s22 ultra να τελειώνουμε 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, patrik said:

Καλημέρα στην παρέα. 

Σκέφτομαι να πάω σε αγορά του s22 ultra, σε γειτονικό φόρουμ το  βρίσκω 750-780 πάνω κάτω 1 με 2 μηνών συσκευή 

Απλά λέω ότι αν φτάσω τόσο ψηλά σε τιμή μήπως αξίζει να περιμένω λίγο να πέσει η τιμή στο s23 ultra; 

Αξίζει η αναμονή; 

Η να πάρω το s22 ultra να τελειώνουμε 

Ναι αξίζει η αναμονή για το 23 εννοείται 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...