Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω απλά να το βγάλω από μέσα μου. 

Με έχει "ψήσει" το samsung galaxy a52s 8/256 οικονομικά φτάνω όμως (κάτω από 300€) μόνο το realme gt master edition 8/256.

Ουφ το έγραψα, το έβγαλα από μέσα μου... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, andreasomageiras said:

Θέλω απλά να το βγάλω από μέσα μου. 

Με έχει "ψήσει" το samsung galaxy a52s 8/256 οικονομικά φτάνω όμως (κάτω από 300€) μόνο το realme gt master edition 8/256.

Ουφ το έγραψα, το έβγαλα από μέσα μου... 

Το ξέρεις ότι σαν λειτουργικό σαν αναβαθμίσεις σε κάμερα κ μπαταρία είναι μπροστά σε όλα το Samsung. Στο realme ακόμα περιμένεις τις ανάβαθμισεις κ τις ανάβαθμισεις ασφαλείας με το κυάλι😂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα είναι αναβάθμιση το iPhone 13 από το Samsung galaxy s21+ που έχω τώρα; Σκέφτομαι εδώ και καιρό την μετάβαση για να δοκιμάσω και το ios και είδα συγκριτικά που σε κάμερα κτλ είναι πάνω κάτω τα ίδια πράγματα. Κυρίως με φοβίζει η μπαταρία του 13 αν θα βγάζει τη μέρα με social και browsing που είναι η χρήση μου μαζί με λίγες κλήσεις.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η μπαταρία είναι το μόνο που δεν πρέπει να σε φοβίζει. Το iOS κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση στην κατανάλωση σε σχέση με το Android. Το μόνο θέμα είναι αν θα σου "κάτσει" το λειτουργικό μιας και έχει περισσότερους περιορισμούς από το android και πολύ μικρά περιθώρια παραμετροποίησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι το μόνο που δεν πρέπει να σε φοβίζει. Το iOS κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση στην κατανάλωση σε σχέση με το Android. Το μόνο θέμα είναι αν θα σου "κάτσει" το λειτουργικό μιας και έχει περισσότερους περιορισμούς από το android και πολύ μικρά περιθώρια παραμετροποίησης.
Πέρασα από τότε όλες τις ναυαρχίδες της Xiaomi και κάποιες της Samsung. Πλέον έφτασα στο σημείο να μην θέλω παραμετροποίηση, απλά να γίνεται η δουλειά μου σωστά. Και να μην κολλάει.

Το θέμα της μπαταρίας το ανέφερα γιατί θα πάρω το απλό 13 και όχι κάποιο max μοντέλο. Αλλα αφου μου λες ότι δεν πρέπει να με ανησυχεί και το ίδιο λέει και ένας φίλος μου που έχει χρόνια iphones τότε όλα κομπλέ. Για να δοκιμάσω και την άλλη οχθη που πάντα με τραβούσε λιγο

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 minutes ago, johnakis25 said:

Πέρασα από τότε όλες τις ναυαρχίδες της Xiaomi και κάποιες της Samsung. Πλέον έφτασα στο σημείο να μην θέλω παραμετροποίηση, απλά να γίνεται η δουλειά μου σωστά. Και να μην κολλάει.

Το θέμα της μπαταρίας το ανέφερα γιατί θα πάρω το απλό 13 και όχι κάποιο max μοντέλο. Αλλα αφου μου λες ότι δεν πρέπει να με ανησυχεί και το ίδιο λέει και ένας φίλος μου που έχει χρόνια iphones τότε όλα κομπλέ. Για να δοκιμάσω και την άλλη οχθη που πάντα με τραβούσε λιγο

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το 13άρι και το απλό έχει πολύ καλή μπαταρία. Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι πιθανότατα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnakis25 said:

Καλησπέρα σας, θα είναι αναβάθμιση το iPhone 13 από το Samsung galaxy s21+ που έχω τώρα; Σκέφτομαι εδώ και καιρό την μετάβαση για να δοκιμάσω και το ios και είδα συγκριτικά που σε κάμερα κτλ είναι πάνω κάτω τα ίδια πράγματα. Κυρίως με φοβίζει η μπαταρία του 13 αν θα βγάζει τη μέρα με social και browsing που είναι η χρήση μου μαζί με λίγες κλήσεις.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω το s21u κ ο αδερφός μου το 13 όσο για την μπαταρία σίγουρα σε διαβεβαιώνω δεν θα έχεις πρόβλημα. Όσο για αναβάθμιση που λες από μένα  είναι όχι.  Όσο για εμπειρία χρήσης που θέλεις, λέω ναι .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα 

Κάποιο τηλέφωνο με πρώτο κριτήριο την μπαταρία; μετά η κάμερα κτλ

Τιμή 300 με 400 ευρώ; 

Realme 9 pro; υπάρχει κάτι άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει Samsung A52 S 5G  

Με τα το κατι αλλο που βασικα δεν υπαρχει εφοσον βρισκεις το VFM της Samsung...

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2022 at 8:47 ΠΜ, patrik said:

Καλημέρα 

Κάποιο τηλέφωνο με πρώτο κριτήριο την μπαταρία; μετά η κάμερα κτλ

Τιμή 300 με 400 ευρώ; 

Realme 9 pro; υπάρχει κάτι άλλο; 

One plus nord 2.τουμπανο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας, είμαι στην αναζήτηση νέου κινητού. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το Pocophone F1. Είμαι ανάμεσα σε Samsung Galaxy S20 FE, Poco F3 και Realme GT. Αυτό που με φοβίζει στο Poco F3 είναι η κάμερα, η οποία από ότι έχω καταλάβει, είναι-δεν είναι καλύτερη του F1, και ιδιαίτερα στο κομμάτι του video υστερεί γενικά. Το GT φέρει και τον 888 που έχει αυξημένη κατανάλωση, αλλά κατά τα άλλα φαίνεται να υπερέχει. Το S20 FE φαίνεται να έχει την καλύτερη κάμερα, πολύ καλή μπαταρία, και κυρίως προς αυτό γέρνω. Γενικά αυτό που θέλω  από το επόμενο κινητό είναι τουλάχιστον αντίστοιχη διάρκεια ζωής με το F1, με τα λοιπά χαρακτηριστικά που φέρουν οι άλλες συσκευές (amoled, 120hz, snap865/870-888) και όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα, μέχρι περίπου 350 ευρώ. Τι θα επιλέγατε; (δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση)

Edited by THD
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς realme gt.

Sending from my beast Gt2 Pro

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές επιλογές κ τα δύο απλά το πλεονέκτημα της Samsung είναι  ότι έχει  πολύ καλό services κ το κόλπο που κάνουν όλοι στα 2 χρόνια αλλάζεις μπαταρία με κόστος μόνο 20 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

Είμαι μεταξύ των REDMI NOTE 10 5G και του REDMI NOTE 11 το ένα με MEDIATEK και το άλλο με SNAP. Το κινητό θα είναι για για την μητέρα μου χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η αξιοπιστία και η ομαλή χρήση για να μην δυσκολεύεται ο χρήστης.

Ο λόγος που θέλω να πάω σε REDMI NOTE είναι γιατί έχει ήδη ένα παλιότερο μοντέλο και δεν θέλω να αλλάξει UI μιας και έχει εξοικειωθεί.

Ποια η γνώμη σας; Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια χρήματα (max 170 euro) σε XIaomi θα το εκτιμούσα.

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 11:32 ΠΜ, karlosamos said:

Καλημέρα.

Είμαι μεταξύ των REDMI NOTE 10 5G και του REDMI NOTE 11 το ένα με MEDIATEK και το άλλο με SNAP. Το κινητό θα είναι για για την μητέρα μου χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η αξιοπιστία και η ομαλή χρήση για να μην δυσκολεύεται ο χρήστης.

Ο λόγος που θέλω να πάω σε REDMI NOTE είναι γιατί έχει ήδη ένα παλιότερο μοντέλο και δεν θέλω να αλλάξει UI μιας και έχει εξοικειωθεί.

Ποια η γνώμη σας; Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια χρήματα (max 170 euro) σε XIaomi θα το εκτιμούσα.

Κάποια γνώμη;

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι και τα 2..για απλή χρήση ότι και να πάρεις καλό είναι

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk


Από θέμα αξιοπιστίας ποιο θα πρότεινες;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου smartphone και θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι ανάμεσα στα: Galaxy S22, Pixel 6, Xiaomi 12, Xperia 5 III, Huawei P50 Pro, Motorola Edge 30 Pro, OnePlus 10 Pro και iPhone 12 ή 13 mini (αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτήν την κατηγορια θα χαρώ να το ακούσω). Έχω δει πολλά review για το καθένα από αυτά τα smartphone αλλα δεν μπορώ να αποφασίσω και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Με ενδιαφέρει να έχει πολύ όμορφη οθόνη (δεν με νοιάζει το μέγεθος οθόνης), καλή αυτονομία μπαταρίας, καλές κάμερες και καλές επίδοσης. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elpano said:

Γεια σας παιδιά,

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιου smartphone και θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι ανάμεσα στα: Galaxy S22, Pixel 6, Xiaomi 12, Xperia 5 III, Huawei P50 Pro, Motorola Edge 30 Pro, OnePlus 10 Pro και iPhone 12 ή 13 mini (αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο σε αυτήν την κατηγορια θα χαρώ να το ακούσω). Έχω δει πολλά review για το καθένα από αυτά τα smartphone αλλα δεν μπορώ να αποφασίσω και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Με ενδιαφέρει να έχει πολύ όμορφη οθόνη (δεν με νοιάζει το μέγεθος οθόνης), καλή αυτονομία μπαταρίας, καλές κάμερες και καλές επίδοσης. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κοιτάς σε s22 , iPhone, κ pixel 6 αν έχεις cosmote δεν υποστηρίζει volte μονάχα.  Κ το sony πολύ καλό.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Εγώ σχετικά με τα smartphones που έγραψα παραπάνω ήμουν πιο κοντά στο Galaxy S22. Όμως έχω διαβάσει ότι έχει πολύ χαλια μπαταρία και αυτό με πήγε πίσω. Πήγα σε ένα κατάστημα να το δω από κοντά, ρώτησα έναν υπάλληλο για την μπαταρία και μου είπε ότι αυτό το θέμα λύθηκε με update που έβγαλε η εταιρία. Οποτε έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω τι να κάνω και πιο smartphone να επιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα κινητα καποιοι γραφουν για χαλια μπαταρια. Μην δωσεις καμια σημασια. Το τελευταιο κινητο που θυμαμαι που οντως ειχε χαλια μπαταρια ηταν το LG G Flex 2...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους!

Σχεδόν 5 χρόνια μετά,αποφάσισα να αντικαταστήσω το Samsung note 8 που έχω.Τώρα είμαι ανάμεσα στη αγορά του google pixel 7pro ή του samsung s22 ultra.Ποιο προτείνετε από τα δύο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις θέμα με τα Volte, 5G , & service τότε σίγουρα pixel 7 pro.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...