Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

θέλουμε να αγοράσουμε ένα Smartwatch 

βρισκόμαστε ανάμεσα στο Mi Watch και στο Amazfit (Rex Pro)

Θα ήθελα να έχει WearIOS...

Ποιο από τα δύο έχει WearOS και αν δεν έχει ποιο παίρνει συχνότερα και περισσότερες αναβαθμίσεις...???🙂

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
33 minutes ago, nikos_nia86 said:

Πήγαινε σε ticwatch

 

Και αυτό με επιφύλαξη, μιας και από την εμπειρία μου στο πρόσφατο παρελθόν με συσκευή με WearOS, θεωρώ ότι πρέπει πολλά να βελτιωθούν για να γίνει ανταγωνιστικό σαν λειτουργικό για wearables.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, dpa2007 said:

Καλησπέρα σε όλους

θέλουμε να αγοράσουμε ένα Smartwatch 

βρισκόμαστε ανάμεσα στο Mi Watch και στο Amazfit (Rex Pro)

Θα ήθελα να έχει WearIOS...

Ποιο από τα δύο έχει WearOS και αν δεν έχει ποιο παίρνει συχνότερα και περισσότερες αναβαθμίσεις...???🙂

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μόλις βγήκε το Gen6 της Fossil.

Δεν έχει νόημα να κοιτάς κάτι άλλο.

1 hour ago, athanaso77 said:

Και αυτό με επιφύλαξη, μιας και από την εμπειρία μου στο πρόσφατο παρελθόν με συσκευή με WearOS, θεωρώ ότι πρέπει πολλά να βελτιωθούν για να γίνει ανταγωνιστικό σαν λειτουργικό για wearables.

Δηλαδή τι του λείπει πέρα από την διαχείρηση μπαταρίας που βελτιώνεται συνεχώς και έχει φτάσει ήδη τις 2-3 μέρες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 minutes ago, junglist said:

Δηλαδή τι του λείπει πέρα από την διαχείρηση μπαταρίας που βελτιώνεται συνεχώς και έχει φτάσει ήδη τις 2-3 μέρες;

Σε ότι έχω δουλέψει εγώ, η μπαταρία δεν έβγαζε ένα 24ωρο με πλήρη χρήση και γενικά την εμπειρία χρήσης σίγουρα δε θα τη χαρακτήριζα τόσο smooth και απροβλημάτιστη, με πολλά κολλήματα αλλά και ελλιπές store. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο πολύ πρόσφατο παρελθόν αλλά πάντα είχα την αίσθηση ότι η Google δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με το WearOS. Εύχομαι η συνδρομή της Samsung να βοηθήσει να αλλάξουν τα πράγματα στο μέλλον.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Σε ότι έχω δουλέψει εγώ, η μπαταρία δεν έβγαζε ένα 24ωρο με πλήρη χρήση και γενικά την εμπειρία χρήσης σίγουρα δε θα τη χαρακτήριζα τόσο smooth και απροβλημάτιστη, με πολλά κολλήματα αλλά και ελλιπές store. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο πολύ πρόσφατο παρελθόν αλλά πάντα είχα την αίσθηση ότι η Google δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με το WearOS. Εύχομαι η συνδρομή της Samsung να βοηθήσει να αλλάξουν τα πράγματα στο μέλλον.

Δεν χρειάζεται καμία Samsung.

΄Ήδη από το 3100 έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το Wear OS σε όλους τους τομείς.

Εγώ ακόμα από το Moto 360, ήμουν πολύ ευχαριστημένος πέρα από την διάρκεια μπαταρίας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 minutes ago, junglist said:

Δεν χρειάζεται καμία Samsung.

΄Ήδη από το 3100 έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το Wear OS σε όλους τους τομείς.

Εγώ ακόμα από το Moto 360, ήμουν πολύ ευχαριστημένος πέρα από την διάρκεια μπαταρίας.

Τώρα ποιο έχεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα ticwatch γενικά έχουν καλύτερη αυτονομία από τα υπόλοιπα με wear os. 2-3 μέρες. Βέβαια και πάλι για μένα είναι λίγες. Προτιμώ την αυτονομία των Huawei κι ας λείπουν 1-2 χαρακτηριστικά (ασήμαντα για μένα) 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, athanaso77 said:

Τώρα ποιο έχεις;

Ήμουν με το ΜΟΤΟ μέχρι πριν λίγο καιρό.

Τώρα περιμένω να πάρω το Gen μόλις βρω μαγαζί για Ευρώπη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας για αγορά κινητού με μαξ 750-800 ευρώ τα οποία με αποφορολόγηση κατεβαίνουν στα 600. (Δηλαδή ουσιαστικά το budget είναι βαριά 600.)

Με ψήνει αρκετά το s21 αλλά δεν είμαι σίγουρος καθώς βλέπω και το Xiaomi Mi11 ή και το Mi Mix 4 το οποίο έρχεται. Γενικά επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε ναυαρχίδα-ακριβό κινητό θέλω να κάνω τη βέλτιστη επιλογή και τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τις εξελίξεις στα κινητά. Μόνο Android και όχι Huawei (λόγω του γνωστού θέματος). Ευχαριστώ! 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 750-800

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Ν/Α

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) 5g

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? N/A

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Όχι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ν/Α

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, καθόλου gaming 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Android 200 ευρώ πριν 3 χρόνια

Edited by thomka
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€

Για λόγους οθόνης που είναι από τις κορυφαίες,κάμερας,λογισμικού που είναι πιο bugfree από των Κινέζων,μεταπώλησης και λόγω καλύτερου σέρβις,προτείνω S21.

Ειδικά φέτος η Samsung έχει κάνει πολύ καλή δουλειά με τον επεξεργαστή και δεν θα σου λείψει ο snapdragon.

Μόνο φάουλ η πλαστική του πλάτη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ  σε τόσα λεφτά θα πήγαινα ή σε samsung ή σε one plus. Πιστεύω πιο αξιόπιστες εταιρίες από xiaomi. Είδικα σε υποστήριξη και λογισμικό.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το s21 από άποψη εμφάνισης και οθόνης είναι καλύτερο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα ποιο λειτουργικό σου αρέσει πιο πολύ και με ποιο αισθάνεσαι πιο άνετα.

On 18/8/2021 at 11:38 ΠΜ, p_k said:

Προτείνω P40 Pro, εξαιρετικό από κάθε άποψη.

Ούτε το iPhone έχει Google services.

Φυσικά και έχει Google services το iPhone!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενδοιασμό στην μπαταρία, αρκετά μικρή για το συγκεκριμένο τηλέφωνο και ας έχει τόσο γρήγορη φόρτιση.

Επιπλέον δεν το λες και τόσο ιδιαίτερο στις φωτογραφικές λήψεις έναντι του OP8 Pro, μην σου πω θα σε παρότρυνα να δεις το OP8 Pro πιο πολύ θα σε συμφέρει αυτή την περίοδο. 

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Βρίσκω καινούργιο mate 20 pro (6/128) στην ίδια τιμή με το a52s (8/256)  καινούργιο και αυτό. Η τιμή είναι στα 410 ευρώ. Με ενδιαφέρει βασικά μόνο η κάμερα. Ποιο από τα δύο να επιλέξω? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο? 

Edited by GEOGEOGEO
Link to comment
Share on other sites

Α52S Χαλαρα και οχι μονο για την καμερα.... αλλα για ολα! Κινητο του 2018 με φρεσκο κινητο VFM του 21....

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

S 21 και από εμένα.
Συμφωνώ και προσθέτω και το a52s πού έχει ήδη αναφερθεί.
Καλή συσκευή κι αυτή.
Ναυαρχίδα βέβαια οχι.αξιόλογο όμως ναι κι αφού σε ενδιαφέρει και η κάμερα,τότε μην το καθυστερείς.
Μην μπλέκεις με huawei...κάποτε άξιζαν.


Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μονο καλυτερο αυτη τη στιγμη απο Samsung μερια το S20 FE αν το εβρισκες σε αυτην την τιμη.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...