Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που λέει το θέμα. Ενδιαφέρεται φίλος για αγορά κινητού σε αυτό το budget. Βασικά να είναι κάτι με όσο το δυνατόν λίγοτερα θέματα από bugs σε αυτό το εύρος τιμών (250-300€). Εγώ τείνω να του πρότεινω το Mi 10t lite γιατί διάβασα πως είναι σχετικά απροβλημάτιστο και δεν έχει και θέμα με το proximity sensor. Εσείς τι θα προτείνατε; εννοείται πως αν υπάρχουν και άλλες προσεις σε αυτό το εύρος τιμών θα ήταν ευπρόσδεκτο. Η αγορά να είναι από Ελλάδα.

 

Μεταξύ των δυο είχα καταλήξει στο 10lite ωστόσο το επέστρεψα γιατί στο βίντεο ακούγεται ένας συνεχόμενος θόρυβος ακόμα και σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας (δεν ξέρω αν έχουν θέμα λογισμικού όπως γράφεται σε φόρουμς ή το μικρόφωνο τους λειτουργεί όπως επαγγελματικά μικρόφωνα και ετσι θέλει καθάρισμα θορύβου μετά).

 

Σε αυτή την τιμή πλέον θα πρότεινα κυρίως λόγω βάρους και σχεδιασμού και το mi11lite - δεν το έχω, σκέφτομαι όμως μήπως προχωρήσω σε αγορά του.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δυο είχα καταλήξει στο 10lite ωστόσο το επέστρεψα γιατί στο βίντεο ακούγεται ένας συνεχόμενος θόρυβος ακόμα και σε συνθήκες απόλυτης ησυχίας (δεν ξέρω αν έχουν θέμα λογισμικού όπως γράφεται σε φόρουμς ή το μικρόφωνο τους λειτουργεί όπως επαγγελματικά μικρόφωνα και ετσι θέλει καθάρισμα θορύβου μετά).

 

 

 

Σε αυτή την τιμή πλέον θα πρότεινα κυρίως λόγω βάρους και σχεδιασμού και το mi11lite - δεν το έχω, σκέφτομαι όμως μήπως προχωρήσω σε αγορά του.

Απλά το mi 11 lite (προφανώς εννοείς το 4g) έχει χειρότερο επεξεργαστή από τ άλλα 2

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά το mi 11 lite (προφανώς εννοείς το 4g) έχει χειρότερο επεξεργαστή από τ άλλα 2

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, ωστόσο αν μπορείς από Amazon το 4g είναι στα 240 και το 5G στα 330. Επίσης, προφανώς είναι και ο τρόπος χρήσης του κινητού. Πχ προσωπικά αδιαφορώ για παιχνίδια, αντίθετα το να είναι ελαφρύ και καλή κατασκευή παράλληλα με μηδενικά κολλήματα το εκτιμώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά!

 

Ψάχνω κάτι με καλή κατασκευή, γρήγορο-χωρίς κολλήματα, για χρήση κυρίως εφαρμογών και πλοήγησης με πολλές εφαρμογές/καρτέλες, αυτονομία ιδανικά πάνω από ημέρα και αξιοπρεπή κάμερα ΚΑΙ βίντεο. Κατά προτίμηση ελαφρύ, επομένως poco σιγουρα όχι. Ταβάνι ήταν τα 200€, αλλά δεν βρίσκω κάτι συμπαθητικό και σκέφτομαι να ανέβω.

 

Τα κινητά τα βρίσκω σε τιμές:

Mi 11 lite 4g, 252€

Mi 11 lite 5G, 326€

Realme 7 pro, 228€

TCL 10 pro, 267€

 

Προφανώς και είναι άλλες κατηγορίες μεταξύ τους. Ωστόσο, μιας και με ενδιαφέρουν κυρίως όσα περιέγραψα, έχετε εμπειρία χρήσης τους ή έχετε κάτι άλλο κατά νου;

Edited by psilikatzis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά!

 

Ψάχνω κάτι με καλή κατασκευή, γρήγορο-χωρίς κολλήματα, για χρήση κυρίως εφαρμογών και πλοήγησης με πολλές εφαρμογές/καρτέλες, αυτονομία ιδανικά πάνω από ημέρα και αξιοπρεπή κάμερα ΚΑΙ βίντεο. Κατά προτίμηση ελαφρύ, επομένως poco σιγουρα όχι. Ταβάνι ήταν τα 200€, αλλά δεν βρίσκω κάτι συμπαθητικό και σκέφτομαι να ανέβω.

 

Τα κινητά τα βρίσκω σε τιμές:

Mi 11 lite 4g, 252€

Mi 11 lite 5G, 326€

Realme 7 pro, 228€

TCL 10 pro, 267€

 

Προφανώς και είναι άλλες κατηγορίες μεταξύ τους. Ωστόσο, μιας και με ενδιαφέρουν κυρίως όσα περιέγραψα, έχετε εμπειρία χρήσης τους ή έχετε κάτι άλλο κατά νου;

 

Mi 11 lite 5g. Γρήγορο με καλή κάμερα και κυρίως ελαφρύ και "μαζεμένο" Αν μπορείς να ανέβεις σε λεφτά πάρ' το

Link to comment
Share on other sites

Tcl 10 Pro, πανέμορφη εκπληκτική συσκευή, δεν το πιστεύεις ότι είναι τόσο καλο αυτό το κινητό. Οθόνη με υπέροχα χρώματα και φωτεινή ακόμα και κάτω από τον ήλιο. Γρήγορο δεν κολλάει πουθενά, λογισμικό καθαρό android, με λίγες προσθήκες από την εταιρεία πού είναι όμως πολύ καλές και χρήσιμες. Οι κάμερες είναι απίστευτα καλές ακόμα και στις νυχτερινές φωτογραφίες, με ειδικό φακό για νυχτερινές φωτογραφίες. Ο υπερ-ευρηγωνιος φακός έχει πολύ μεγάλο πεδίο, επίσης η σελφι απίστευτα καλή. Μπες στο Instagram #tcl10pro να δεις δήγματα. Ξέρω, πολλοί θα σού πουν για τον επεξεργαστή, όμως σε αυτή την συσκευή τα καταφέρνει πολύ καλά. Αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά που ζητά.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω activity tracker με μεγάλη οθόνη, με οθόνη καλή κάτω από τον ήλιο, με αρκετά watch faces και αλλαγή από λουράκια.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Για την κατηγορία του μια χαρά είναι.αν το έχεις βρει και σε καλή τιμή χτυπά το.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα στην κατασκευή του, πολύ φωτεινή AMOLED οθόνη, τέλεια ανάλυση, ελαφρύ στο χέρι, αρκετά watchfaces για όλα τα γούστα πραγματικά και άπειρες λειτουργίες για διάφορες μετρήσεις περί υγείας.... πάρε το Huawei Band 6 και θα το ευχαριστηθείς για αρκετό καιρό!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα στην κατασκευή του, πολύ φωτεινή AMOLED οθόνη, τέλεια ανάλυση, ελαφρύ στο χέρι, αρκετά watchfaces για όλα τα γούστα πραγματικά και άπειρες λειτουργίες για διάφορες μετρήσεις περί υγείας.... πάρε το Huawei Band 6 και θα το ευχαριστηθείς για αρκετό καιρό!

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Το έχω εδώ και λίγες μέρες και είναι πολύ καλό.

Πολύ ωραία watchfaces, πολλά αθλήματα και μετρήσεις υγείας και πολύ ποιοτική κατασκευή.

Είχε και δώρο τσάντα θαλάσσης επώνυμη, που πωλείται ξεχωριστά περίπου 30 ευρώ, οπότε έκανα καλό ντιλ, θα έλεγα.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμες; Καλη η Realme;

 

https://m.gsmarena.com/realme_c3-10056.php

 

Διαβάζοντας μόνο για 2-4gb ram δεν θα προχωρούσα σε αγορά του. Ίσως θα ήταν καλύτερο να γράψετε το ποσό που διαθέτετε στην αρχική ανάρτηση, ώστε να μπορούμε να αντιπροτείνουμε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας μόνο για 2-4gb ram δεν θα προχωρούσα σε αγορά του. Ίσως θα ήταν καλύτερο να γράψετε το ποσό που διαθέτετε στην αρχική ανάρτηση, ώστε να μπορούμε να αντιπροτείνουμε κάτι άλλο.
στα 80 ευρω που κοστιζει τωρα μην περιμενουμε και θαυματα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας μόνο για 2-4gb ram δεν θα προχωρούσα σε αγορά του. Ίσως θα ήταν καλύτερο να γράψετε το ποσό που διαθέτετε στην αρχική ανάρτηση, ώστε να μπορούμε να αντιπροτείνουμε κάτι άλλο.

 

Γυρω στα 100€, τουλάχιστον 3gb ram, τουλαχιστον 32gb rom, να μην πιανει χωρο της σιμ2 η καρτα μνημης και τουλάχιστον 4000 μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεχασα να γράψω οχι χιαομι.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε, 200€ και βλέπουμε.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε, μεγαλύτερη από 5,2 που έχω.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα γιατί ζούμε στην επαρχία

5) Το θέλουμε dual? Ναι και με NFC (εάν είναι δυνατόν)

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; δεν θαε πείραζε αν ήθελε μόνο στην αρχή κάποιες αλλαγές, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος κάθε τόσο να στήνω το τηλέφωνο από την αρχή.

7) Μας αρκεί ποιοτικός mono ήχος. η καλή οθόνη, να είναι ποιο ευκρινής από την οθόνη του honor-8 σε εξωτερικούς χώρους περισσότερο αν χρειάζεται και φτάνουμε amoled γιατί όχι.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, αυτονομία... , κάμερα, βαρύ gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Honor-8.

 

Έλεγα, αγοράζοντας εγώ νέα συσκευή να έδινα το Honor 8 στη σύζυγο που έχει ένα huawei p10 lite, δεν ξέρω αν θα είναι αναβάθμιση ή όχι σε σχέση με αυτό που έχει.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με καμία "μάρκα"

Αρκεί να μην βγει κατώτερη από αυτό που έχω, το οποίο παρεμπιπτόντως λειτουργεί ακόμη σχεδόν άψογα, η μπαταρία του έχει χάσει και που και που μου θυμίζει ότι τα γεράματα ήρθαν και γιαυτό...

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κοντα σου καποιο μαγαζι πηγαινε ριξτους μια ματια.ειναι πολυ αξιολογες συσκευες.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει και τόσο πολύ η κάμερα κοίτα και το poco x3 pro. Είναι λίγο μεγάλο - βαρύ αλλά σε ταχύτητα και αυτονομία είναι κλάσης ανώτερο από όσα κυκλοφορούν σε αυτά τα λεφτά. Αλλιώς πολύ καλή και "μαζεμένη" συσκευή με πολύ καλή κάμερα είναι και το realme 8 pro (κοντά στα 250€ όμως). Όπως σου είπε και ο φίλος, αν μπορείς πήγαινε να τα δεις από κοντά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αλλάξω κινητό γιατί έχω φτάσει να το φορτίζω 2 φορές την ημέρα και μου τρώει κ κάποια κολλήματα(3 χρόνια κάτοχος oneplus 5T).

To διαθέσιμο μπάτζετ είναι 400-450 και θέλω να έχει καλό επεξεργαστή(δεν παίζω παιχνίδια), κάμερα και μπαταρία.

Τα xiaomi νομίζω δεν με ενδιαφέρουν. Κοιτάω προηγούμενες ναυαρχίδες εταιριών σε αυτό το μπάτζετ(μόνο μεταχειρισμένα δυστυχώς), και είμαι ανάμεσα σε Oneplus 5T & Huwaei P40 pro.

Προφανώς θέλω να έχω google services αλλά δεν έχω ιδέα αν θα μπορώ να τα βάλω μόνος μου. Διαβάζω είτε ότι είναι πανεύκολο(gspace) είτε ότι είναι ζόρι γιατί θέλει downgrade η συσκευή κλπ(κινέζικα για μένα). Οπότε στα μεταχειρισμένα κοιτάω μήπως τα δίνουν με προ εγκατεστημένα GMS.

Eσείς ποιο λέτε να προτιμήσω? Υπάρχει κανένα άλλο που να αξίζει σε αυτά τα λεφτά?(samsung 20fe ίσως?)

Έχω δει κατά καιρούς και προσφορές σε καινούργιο Realme x50 pro ή GT στα 350-400 αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν από θέμα κάμερας ή αν θα είναι όπως το oneplus μου. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν είμαι φωτογράφος ούτε έχω εξιδεικευμένες γνώσεις.

Edited by ZAMPON7
Link to comment
Share on other sites

Το "από κοντά" είναι ένα θέμα...

Αυτές είναι και οι επιλογές που έβλεπα να "παίζουν" και σε άλλες ερωτήσεις.

Μεταξύ των τριών, ποιο;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Το "από κοντά" είναι ένα θέμα...

Αυτές είναι και οι επιλογές που έβλεπα να "παίζουν" και σε άλλες ερωτήσεις.

Μεταξύ των τριών, ποιο;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Δεν υπάρχει καλύτερο. Κάποιο είναι καλύτερο σε κάτι, άλλο σε κάτι άλλο. Το poco x3 pro έχει τον ισχυρότερο επεξεργαστή, και καλύτερη αυτονομία από τα υπόλοιπα ενώ το realme 8 pro καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη (amoled) και είναι πιο "μαζεμένη" σαν συσκευή. Με βάση τις ανάγκες σου λοιπόν πάρε οποίο σου κάνει

 

Edit: Τώρα είδα ότι παίζει στα 280€ περίπου το poco f3 από best price. Απλά το αναφέρω μήπως σε ενδιαφέρει γιατί τα έχει όλα (Κάμερα, οθόνη, επεξεργαστή, 5g). Αν μπορείς να ανέβεις δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς επειδή απ ότι φαίνεται κρατάς καιρό τις συσκευές σου, καλό θα ήταν να πάρεις 5g συσκευή. Από banggood αν σ ενδιαφέρει βρίσκεις one plus 8t κάτω από 400 ευρώ

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eίχα πετύχει τη προσφορά από banggood κάτω από 400Ε το 8T όπως λες αλλά δεν το τόλμησα γιατί φοβάμαι επιπλέον δασμούς/τελωνείο παρά τα όσα λένε οι Κινέζοι για Bangood Express & EU Priority Mail. Τώρα είναι στα 450 κάπου.

Δεν ξέρω, μου έχει γυαλίσει λίγο το p40 pro λόγω κάμερας και οπτικού ζουμ αλλά δεν νομίζω να υπερέχει πουθενά αλλού.

Τα realme όχι, ε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...