Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

320

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από πού; Εγώ φθηνότερη τιμή στο σκρουτζ βλέπω περίπου 370-380, και ο φίλος θελει από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Από πού; Εγώ φθηνότερη τιμή στο σκρουτζ βλέπω περίπου 370-380, και ο φίλος θελει από Ελλάδα.
Best price. Από εκεί το πήρα πριν μια εβδομάδα

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. η μπαταρία του TCL Plex έχει πάρει την κατιούσα, οπότε τσεκάροντας τις Πασχαλινές προσφορές, και δυστυχώς χάνοντας λόγω ολιγωρίας το TCL στα 200 ευρώ με ακουστικά από Γερμανό, κατέληξα σε αυτές τις υποψηφιότητες

 

TCL Dual 5G - 259 ευρώ + δώρο ακουστικά buds TCL MOVEAUDIO S150 (Γερμανός)

Oneplus Nord N10 5G 289 ευρώ + δώρο ακουστικά OnePlus Bullets Wireless Z (Κωτσόβολος)

Xiaomi Mi 10T Lite 268 ευρώ (Vodafone)

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Εώς 300 ευρώ. 350 για κάποια συγκλονιστική once in lifetime προσφορά μόνο.

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6'' και άνω. Γενικά είμαι του συμμαζεμένου μεγέθους.

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Κατά προτίμηση από γνωστή αλυσίδα Ελλάδα (ειδικά Κωτσόβολο ή Vodafone λόγω πόντων). Αν όχι, προτιμώ τα επίσημα εξωτερικού από ντόπια Skroutzάδικα με παραεισαγωγές. Πάλι όμως, για μεγάλη έκπτωση το συζητάω.

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Μάλλον ναι. Στο εξοχικό πιάνει καμπάνα η Cosmote αλλά με τίποτα οι άλλες δύο, δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τη μπάντα.

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual SIM οπωσδήποτε. Γρήγορη Φόρτιση σημαντική. Ραδιόφωνο επιθυμητό αλλά όχι αποφαστικός παράγοντας. NFC επιθυμητό αλλά όχι πολύ σημαντικό. SD extra slot όχι σημαντικό. Δακτυλικό αποτύπωμα αδιάφορο. Ir όχι σημαντικό.

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δουλεύω στα αγγλικά όλες τις συσκευές μου.

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Δεν παίζω παιχνίδια και σπάνια θα δω βίντεο στο κινητό. Δε χρησιμοποιώ ποτέ τα ηχεία του κινητού αλλά θέλω καλή ποιότητα από BlueTooth και αν υπάρχει jack έξοδο (επιθυμητό αλλά όχι αποφασιστικό).

Πολλαπλές συσκευές audio bluetooth (4 built-in στα κινητά της TCL) πολύ επιθυμητό.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

1) κάμερα, 2) Αυτονομία, 3)ταχύτητα 4) βαρύ gaming

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

TCL Plex

 

να το πω με λίγα λόγια, θα πήγαινα με κλειστά μάτια για το TCL αν είχα προλάβει την τιμή του στα 200, αλλά τώρα που ανέβηκε στα 260 σκέφτομαι μήπως δώσω το κάτι παραπάνω για πολύ καλύτερη συσκευή.

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Αγορά καινούργιου κινητού.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Εώς 300 ευρώ.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6'' και άνω.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Από Ελλάδα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Ραδιόφωνο οπωσδήποτε, ir επιθυμητό, nfc επιθυμητό, Δακτυλικό αποτύπωμα επιθυμητό.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

όχι απαραίτητο, τα Αγγλικά αρκούν.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Ότι καλύτερο γίνεται με αυτά τα χρήματα.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

1) κάμερα, 2) ταχύτητα, 3) αυτονομία, 4) βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Xiaomi redmi note 7

 

θα ήθελα επιπροσθέτως, απαραίτητα, να υποστηρίζει by default ηχογράφηση κλήσης. το τωρινό μου xiaomi την έχει, όμως έιχα διαβάσει ότι είναι 1 από τα τελευταία, στα πιο προσφατα xiaomi εχει αντικατασταθεί με το πληκτρολόγιο της

google το μενού κλήσης.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

TCL 20 5G πάλι καλή τιμή είναι με τα ακουστικά που είναι πολύ καλά, τα έχω κι εγώ. TCL 10 5G χωρίς τα ακουστικά, ίδια τιμή απο Wind, έχει καλύτερο επεξεργαστή και κάμερες. Εάν δεν θέλεις 5G τότε πάρε το Tcl 10 Pro στα ίδια λεφτά, πανέμορφη υπεροχη συσκευή που θα ερωτευθεις. Όσο για το Plex γιατί έπεσε η μπαταρία παράξενα μου φαίνεται. Εγγύηση πρέπει να έχεις ακόμη, μιλά με την Cellcom μήπως σού την αλλάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία, το κινητό μου "τα έφτυσε" και χρειάζομαι κάποιες προτάσεις κινητών ωστε να προχωρήσω σε αγορά μέσα στην επομενη εβδομάδα. Παρακαλώ για την βοήθειά σας!

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. (300 ευρώ)

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. (πάνω απο 6)

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

(Μόνο απο Ελλάδα με εγγύηση αντιπροσωπείας)

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

(θα προτιμούσα 5g αλλα χωρίς να είναι δεσμευτικό)

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

(όχι dual. όχι ραδιόφωνο, όχι ir, όχι nfc)

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

(Ναι απαραίτητα Ελληνικό μενού δίχως φλασάρισμα)

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

(Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα, καθόλου gaming)

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

(Nokia 8)

 

Επιπλέον θα προτιμούσα να είναι καθαρο android όπως ήταν το ΝΟΚΙΑ 8 που είχα πρίν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν αγόραζα τώρα κινητό θα πήγαινα σε 5G. TCL 10 5G , TCL 20 5G, Αν δεν θες 5G δες Realme 8 pro και TCL 10 pro.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Καθαρό Android με τρελή αυτονομία και ταχύτητα δύσκολα θα βρεις σε αυτά τα λεφτά. Τα tcl τείνουν γενικά προς stock android. Άλλη επιλογή είναι το poco x3 pro (καμία σχέση με καθαρό Android) με φοβερή αυτονομία και το πιο γρήγορο στη κατηγορία του

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει αγορά από banggood, υπάρχει προσφορά στο xiaomi redmi 9 στα 97.30 euro.

Ισχυρότερος επεξεργαστής από το alcatel, 4 gb ram

 

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10233&idPhone2=10680

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Καθαρό android νομίζω έχει μόνο η NOKIA. Στα νεα μοντέλα που ανακοινώθηκαν (X20/X10) δεν νομίζω οτι αξίζουν με τα χαρακτηριστικά που διαθέτουν. Λέω να πάρω το Samsung A52. Βγαίνει στα 379 αλλα έχω μια δωροεπιταγή 40 ευρω οποτε θα μου κοστίσει 339. Κοίταξα τα μοντέλα που μου αναφέρατε αλλα κάποια δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερα απο το Α52 και κάποια δεν μου "γέμισαν" το μάτι. Η αλήθεια είναι οτι δεν είχα ποτέ "κινέζο" και δε θέλω να πάω προς τα εκεί μιας και δεν τα εμπιστεύομαι τόσο. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Καθαρό android νομίζω έχει μόνο η NOKIA. Στα νεα μοντέλα που ανακοινώθηκαν (X20/X10) δεν νομίζω οτι αξίζουν με τα χαρακτηριστικά που διαθέτουν. Λέω να πάρω το Samsung A52. Βγαίνει στα 379 αλλα έχω μια δωροεπιταγή 40 ευρω οποτε θα μου κοστίσει 339. Κοίταξα τα μοντέλα που μου αναφέρατε αλλα κάποια δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερα απο το Α52 και κάποια δεν μου "γέμισαν" το μάτι. Η αλήθεια είναι οτι δεν είχα ποτέ "κινέζο" και δε θέλω να πάω προς τα εκεί μιας και δεν τα εμπιστεύομαι τόσο. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια...
Υπάρχει και το moto g 5g που καλύπτει όσα ζητάς αλλά έχει μόνο 4gb ram

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ποιο από τα 2 μοντέλα πιστεύετε πως είναι πιο vfm και γιατί;

 

https://www.skroutz.gr/s/20252366/Xiaomi-Redmi-Note-8-Pro-128GB-Mineral-Grey.html

 

https://www.skroutz.gr/s/27785753/Xiaomi-Redmi-Note-10-128GB-Lake-Green.html

 

Που υπερτερεί και που υστερεί το καθένα;

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ποιο από τα 2 μοντέλα πιστεύετε πως είναι πιο vfm και γιατί;

 

https://www.skroutz.gr/s/20252366/Xiaomi-Redmi-Note-8-Pro-128GB-Mineral-Grey.html

 

https://www.skroutz.gr/s/27785753/Xiaomi-Redmi-Note-10-128GB-Lake-Green.html

 

Που υπερτερεί και που υστερεί το καθένα;

 

Σας ευχαριστώ!

 

Ξεκάθαρα προτείνω το redmi note 10. Το 8 είναι παλιό μοντέλο. Το 10 έχει και καλύτερο επεξεργαστή, κάμερα μπαταρία. Γενικά δεν συγκρίνονται

Link to comment
Share on other sites

Ok, απλώς είναι το 8 pro, όχι το σκέτο και έχει και 6αρα RAM σε αντίθεση με 4 που έχει το redmi note 10, γι'αυτό ρωτάω. Edited by Cyberdemon87
Link to comment
Share on other sites

Ok, απλώς είναι το 8 pro, όχι το σκέτο και έχει και 6αρα RAM σε αντίθεση με 4 που έχει το redmi note 10, γι'αυτό ρωτάω.

 

Ναι τα 4 του 10 είναι οριακά σήμερα. Γιατί δεν κοιτάς και το poco x3;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ακριβότερο αλλά θα το έχω υπόψιν.

 

Το 64αρι poco λες;

 

Ναι. Νομίζω αξίζει τα λίγα παραπάνω χρήματα για αυτά που προσφέρει. Αν το έχεις με τις αγορές από Κίνα θα σου βγει περίπου 160€

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Μέχρι 200

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιάφορο

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα καλύτερα, εκτός κι αν υπάρχει ευκαιρία μεγάλη από έξω.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Αδιάφορη

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Αξιοπρεπής οθόνη

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα, δεν παίζω παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...