Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις ρυθμίσεις στο μενού της μπαταρίας θα πρέπει να σου έχει μια πληροφορία του τυπου χρόνος λειτουργίας της οθόνης

 

Το κοίταξα. Στα στατιστικά χρήσης τωρα λεει οτι το εχω χρησιμοποιησει 1 ωρα και 18 λεπτα και ειναι στο 88% και απομενουν άλλες 11 ωρες και 21 λεπτα.

 

Στην 1η σελίδα που βλεπω στο μενου της μπαταριας γραφει σε ενα πρασινο πλαισιο 88% κι απο κατων 39ωρες και 21 λεπτα απομενουν/ (μαλλον εννοει χωρις καθολου χρηση).

 

αν συνολικα με χρηση ειναι 12 ωρες, ε δεν ειναι οπως το παρουσιαζουν, γιατι 12 ωρες π ειναι η φουλ χρηση ας πουμε αν το χρησιμοποιησω τοσες ωρες δεν φτανει. αφου εγω το εχω χρησιμοποιησει μαξ 8 ωρες και ηθελε φορτισμα απ τις 7 ωρες πχ... τωρα στο περιπου δεν θυμαμαι και ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιείς με ανοικτή οθόνη για 1 ώρα και 18 λεπτά η το έχεις βγάλει από τη πρίζα πριν μια ώρα και 18 λεπτά?

 

Αυτό που σου λέω πρέπει να είναι κάπως έτσι

https://i.redd.it/qkovcioqnbl11.jpg

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις διαφορά σε ταχύτητα σε σχέση με το x3 θα πρέπει να πας σε Flagship επεξεργαστή. Δες το mi 10t. Τρελά γρήγορο, πολύ καλή αυτονομία κ μεγάλη οθόνη. Σε κάμερα δε θα δεις μεγάλες διαφορές. Γύρω στα 420 ευρώ. Αξίζει όμως

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Με υγεία και ει δυνατόν νέα κινητά. Το φόρυ με είχε βοηθήσει στο παρελθόν οπότε είπα να ξαναζητησω τη σοφία των μελών του. Ψάχνουμε με φίλο κινητό.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

 

*Με πολύ δυσκολία 280. Ιδανικά κάτω από 250

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

 

*Θα το θέλαμε σχετικά compact. Δλδ μια οθόνη μεγέθους 4α pixel δε θα μας ενοχλούσε. Το μέγεθος δεν είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάζουμε

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

 

*UK είμαστε οπότε η πιθανότητα να το τσιμπήσουμε από Αμαζόν/currys είναι 95%.

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

 

*Εδώ φτάνουμε στο σημαντικό. Η απαίτηση είναι το 5g καθότι δε πόλη που ήδη υπάρχουν κεραίες και θέλουμε να το εκμεταλλευτούμε

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

 

*Nfc αλλά ότι παραπάνω έχει.

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

 

*Φαντάζομαι αδιάφορο.

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

 

*Όσο το δυνατόν καλύτερη(φαντάζομαι αν υπάρχει 90hz θα βοηθούσε σε σκοράρισμα), πλέον δεν είναι τόσο τρομακτικές οι διαφορές σε σχέση με το όταν πρωτοφτιαχτηκε το ερωτηματολόγιο νομίζω

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

 

*Ταχύτητα+κάμερα αυτονομία

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

 

*Huawei (άγνωστο μοντέλο νομίζω p8/9?

Link to comment
Share on other sites

Poco x3 nfc με μια μικρή επιφύλαξη για τα Xiaomi γενικότερα με τα τελευταία δρώμενα
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi 10 lite. Έχει 5g κι είναι από τα πιο γρήγορα της κατηγορίας. Στ Ηνωμένο Βασίλειο νομίζω κυκλοφορεί και το realme 7 5g εξίσου γρήγορο

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.es/TCL-10-Smartphone-NXTVISION-Ampliable/dp/B08HGLF31T?ref_=mw_olp_product_details

Πολύ καλή συσκευή σε τρελή προσφορά απο Αμαζον Ισπανίας TCL 10 5G

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το Xiaomi lite 10. Βρέθηκε σε προσφορά και το τσιμπησαμε. Ευχαριστώ παιδιά.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .σε λιγο καιρο σκεφτομαι να αγορασω το realme 7 pro. εχει ολα αυτα που επιθυμω .amoled οθονη.πολυ καλη φωτογραφια ημερα και βραδυ. και γρηγορη φορτιση .επισης ειναι μικροτερο απο το αντιστοιχο της χιαομι to redmi note 9 pro.

 

τωρα θα ηθελα να ρωτησω εντυπωσεις απο αυτο το κινητο. το χει παρει κανεις ? ποια ειναι τα θετικα του. και κυριως τα αρνητικα του. περιμενω τις απαντησεις σας . ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας αν με 450 ευρώ Υπάρχει κάποια συσκευή καλύτερη από το σημερινό Note 8 Samsung που έχω ή να την κρατήσω για κάνα χρόνο ακόμα..

Το καλύτερη συσκευή αναφέρεται κυρίως σε οθόνη ταχύτητα επεξεργαστή και φωτογραφική που με ενδιαφέρουν

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να βρεις κατι σε αυτά τα λεφτά τουλάχιστον ισάξιο.. θα σου πρότεινα xiaomi mi 10 αλλά βλέπω πήρε ξανα την ανηφόρα η τιμή.

Μόνο το p30 pro μπορώ να σκεφτώ σ αυτά τα χρήματα αλλά οπου να ναι θα κλείσει διετία που κυκλοφόρησε

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σήμερα στο πλαίσιο στην Καλλιθέα στην Αθήνα.βαζουν κάποιες προσφορές κατά τύχη είδα ένα note της σαμσουνγκ εκεί γύρω στα 450.το 9 ήταν;δεν το συγκράτησα.αν σε ενδιαφέρει και υπάρχει τρόπος να έρθει Θεσσαλονίκη από Αθήνα να περάσω να ξαναδώ ποιο ακριβώς μοντέλο ήταν.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει σήμερα στο πλαίσιο στην Καλλιθέα στην Αθήνα.βαζουν κάποιες προσφορές κατά τύχη είδα ένα note της σαμσουνγκ εκεί γύρω στα 450.το 9 ήταν;δεν το συγκράτησα.αν σε ενδιαφέρει και υπάρχει τρόπος να έρθει Θεσσαλονίκη από Αθήνα να περάσω να ξαναδώ ποιο ακριβώς μοντέλο ήταν.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, μάλλον κανενα 9 θα ήταν αλλα δεν πειράζει, έχει μικρή διαφορά από το 8 και δεν μου δικαιολογει την αντικατασταση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε νομίζω να βρεις κατι σε αυτά τα λεφτά τουλάχιστον ισάξιο.. θα σου πρότεινα xiaomi mi 10 αλλά βλέπω πήρε ξανα την ανηφόρα η τιμή.

Μόνο το p30 pro μπορώ να σκεφτώ σ αυτά τα χρήματα αλλά οπου να ναι θα κλείσει διετία που κυκλοφόρησε

 

καπως ετσι το βλεπω οπως παει και αν σκεφτεις οτι μου το αγοραζουν 250 δεν συμφερει ..

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν ψάχνεις για μεταχειρισμένο, αλλά βλέποντας τον τίτλο του θέματος σου δεν μπορώ να μην σου προτείνω το Honor 20 Pro

Κάμερα που συγκρίνεται με τις ναυαρχίδες του 2021, απολαυστική μπαταρία και φόρτιση, καθώς και ένα τίμιο ips panel με smart switch Για ακόμα μεγαλυτερη αυτονομία

Στα συν τα 256gb στον στάνταρ εξοπλισμό..

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δεί τα honor και ειδικά το v30 pro θα ήταν τέλειο αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά.. Μεταχειρισμένο δεν θα ήθελα.. Πάντως από θέμα κάμερας το 20 δεν ξέρω αν τα πάει καλά..
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δεί τα honor και ειδικά το v30 pro θα ήταν τέλειο αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά.. Μεταχειρισμένο δεν θα ήθελα.. Πάντως από θέμα κάμερας το 20 δεν ξέρω αν τα πάει καλά..

 

Το 20pro αν δεν κάνω λάθος είναι κατηγορίας p30 pro. Στα 450 είναι το mi10t

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το φόρουμ και έχω μάθει να εμπιστεύομαι τις προτάσεις σας, μετά από χρόνια κάτοχος του redmi 4x ήρθε ο καιρός να αλλάξω κινητό. Κάνοντάς μια πρόχειρη έρευνα αγοράς διαπίστωσα πως δεν υπάρχουν κινητά στις εξωτερικές διαστάσεις του redmi 4x οπότε πάμε σε ότι βρεθεί να αξίζει τα λεφτά του.

Ο προϋπολογισμός μου είναι τα 170~180 ευρώ Χωρίς ΦΠΑ (230 ευρώ με ΦΠΑ).

 

Αγοράζω κινητό κάθε 3-4 χρόνια οπότε θέλω κάτι να φτάσει τόσο.

 

ΧΡΗΣΗ

1. Τηλέφωνο

2. Χρήση ίντερνετ απο 15 λεπτά έως 2 ώρες τη μέρα για επαγγελματικους λόγους.

3. Ανάγνωση κειμένων πχ βιβλία.

4. Γενικά για εμένα το κινητό είναι εργαλείο και θα εκτιμούσα να είναι ανθεκτικό. Κυρία χρήση κάμερας το σκαναρισμα εγγράφων.

 

 

Τι κοίταξα.

 

1. Xiaomi poco f3 nfc

 

2. Xiaomi redmi 9s 6/128

 

3. Realme 7 και 7i

 

4. Huawei honor 9x pro 6/256

 

5. Alcatel 3x 6/128

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή.

Edited by moyia
Link to comment
Share on other sites

Είχα το προηγούμενο 3x.σκυλι το άλλαξα μόνο και μόνο γιατί έχω ένα βίτσιο σε λίγο χρονικό διάστημα να αλλάζω κινητά.υπαρχει στο συρταρι μου και λειτουργεί όπως την πρώτη μέρα παρόλη την βαριά χρήση που του έκανα καθημερινά.φαντασου δούλευε 18 ώρες το εικοσιτετράωρο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κίνητα.

Με ενδιαφέρει πρώτα η οθόνη καθώς βλέπω αρκετά Netflix και YouTube, κάμερες δεν είμαι πολύ απαιτητικός νομίζω και τα δύο θα με καλύψουνε, gamer δεν είμαι καθόλου.

Μία βοήθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες το fe σιγουρα εννοεις με τον 865 ετσι; γιατι με τον 990 ουτε λογος. Το 8 pro πιστευω ειναι ανωτερη συσκευη σε ολα ειδικα στην οθονη που σε ενδιαφερει αλλα παιζει κ σε τι τιμη θα βρεις το καθενα για μενα.. πχ 900-1000 που εχει αρχικη το 8pro δεν θα τα εδινα και θα πηγαινα στο fe μολις βγαλει καποια καλη προσφορα.. αν δεν εχεις θεμα να το παρεις απο bangood τοτε go for it. Υποψιν το μονο μειον του για μενα είναι που δεν εχει sd card το 8pro και σε κανει να κοιτας το πιο ακριβο 12/256.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες το fe σιγουρα εννοεις με τον 865 ετσι; γιατι με τον 990 ουτε λογος. Το 8 pro πιστευω ειναι ανωτερη συσκευη σε ολα ειδικα στην οθονη που σε ενδιαφερει αλλα παιζει κ σε τι τιμη θα βρεις το καθενα για μενα.. πχ 900-1000 που εχει αρχικη το 8pro δεν θα τα εδινα και θα πηγαινα στο fe μολις βγαλει καποια καλη προσφορα.. αν δεν εχεις θεμα να το παρεις απο bangood τοτε go for it. Υποψιν το μονο μειον του για μενα είναι που δεν εχει sd card το 8pro και σε κανει να κοιτας το πιο ακριβο 12/256.

 

Ναι τον 865 εννοούσα για το FE.

Από bangood δεν έχω θέμα να πάρω γιατί έχω ξαναπαραγγηλει κινητό απο κει και άμα πάρω το 8 pro απο κει θα το πάρω σίγουρα.

Ωραία σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε νοιάζουν οι κάμερες θα μπορούσες να δεις και το πιο φθηνό oneplus 8T, γιατί συνήθως αυτό βάζουν απέναντι στο samsung galaxy S20 FE 5G από πλευράς τιμής και παρόμοιων χαρακτηριστικών.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή που έσπασε η οθόνη στο xiaomi mi a3 και είμαι στην κυριολεξία χωρίς τηλέφωνο, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια κινητά που να τικάρουν τα παρακάτω?

 

Καλή διάρκεια μπαταρίας

Ειδοποιήσεις Led

Υπερυθρες

3.5 jack για ακουστικά

τουλάχιστον 4gb ram

καλό face id

Κάμερα φυσιολογικά, σε αναικτά απλά επίπεδα.

 

Επειδή δεν ήταν προγραμματισμένο, οικονομικά όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά...Θα πήγαινα σε realme, αλλά λείπουν αρκετά από τα παραπάνω...

 

Το κινητάκι εμένα με είχε καταβολέψει, τόσο σε μέγεθος όσο και σε απλότητα λειτουργικού...1,5 χρόνο δεν είχα κανένα παράπονο...πολύ στεναχωρέθηκα που πρέπει να πάω αλλού...

Όπως και να χει ευχαριστώ

Edited by TNTGOM
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...