Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρες μεταχειρισμένο ένα mi 10 T βάζοντας κάνα 100αρικο και ξεμπερδεύεις μια και καλή. Εκτός αν καίγεσαι για Amoled οθόνη. Διαφορετικά Poco NFC x3. Σου έγραψα για το mi 10 T διότι και 865 Sd έχει και 8/128 και θα πάρει και άλλα δύο majors updates.

Αυτά από εμένα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και φυσικά πρόκειται ουσιαστικά για flagship κινητό.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο κινητό. Απλά πιο θεωρείτε vfm σε αυτά τα χρήματα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν το είχα δει καθόλου αυτό. Θα το προτείνω. Περιμένω και άλλες προτάσεις.. ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή περίπτωση.σιγουρα υπάρχουν πολλά καλά μοντέλα ακόμα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

A42 1600x720 pixels..Με τέτοια ανάλυση σε 6,6 ιντσες οθόνη άστο καλύτερα.. Έχω το mi a3 με ίδια ανάλυση,με μικρότερη οθόνη 6 ιντσών και τα πίξελ φαίνονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά,αν και σε επιδόσεις δεν είναι το καλύτερο,αλλά κερδίζει σε ποιότητα, οθόνη και εγγύηση Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Με φοβίζει και το μέγεθος του κινητού.

 

Σε ποιο αναφέρεσαι ότι είναι καλό? Στο α51?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και το note 10 lite. Επίσης το μέγεθος σε συνδυασμό με την τιμή δεν θα της αρέσει.

Αυτή το α51 μάλλον προτιμάει, αλλά με ανησύχησαν τα σχόλια που διάβασα στο θέμα του α51.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι όχι το pro το απλό λες ε; το κοιτάζω κι αυτό, το 10t pro το έχω αποκλείσει λόγο ips. Σκέφτομαι και για p40 pro, βασικά xiaomi ήθελα να πάω, αλλά αφού δεν λέτε καλά λόγια και για το λειτουργικό..... με βάζετε σε σκέψεις.
Huawei απέκλεισε την όσο παραμένει σε ban.

Πήρα,είδα,πούλησα...παρόλο πού έβαλα τα google apps υπήρχαν βασικές ελλείψεις.

Δες κανένα xiaomi mi10.

Θα σού έλεγα και για κανένα samsung αλλά για καινούριο στο budget αυτό,δε παίζει.

Επίσης προτείνω δαγκωτό one plus 8 αν βρεις έστω και μεταχειρισμένο.φοβερό κινητό με κάποιες παραχωρήσεις στη κάμερα,πού ομως το ίδιο ισχύει και για το mi10.

Iphone με καμία...τόσα χρόνια πλασάρει τα ιδία και τα ίδια...

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Εχασα η κλαπηκε δεν ξερω ακομα, το Samsung S8 μου και ειμαι σκασμενος, οποτε ειμαι σε διαδικασια αντικαταστασης του με κατι με παρομοιες δυνατοτητες.

Παμε λοιπον:

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. εως ~ 400 ευρω συζητω ομως και παραπανω αν υπαρχει καποιος αξιος αντικαταστατης.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. γυρω στις 6"

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Eλλαδα κατα προτιμηση Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας, συζητω ομως και τις Κινα/Ευρωπη

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? α)οχι - β)οχι - γ)ναι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; α)Ναι οπωσδηποτε β)δεν το προτιμω

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ναι και στα δυο (amoled (και) stereo)

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Καμερα, αυτονομια, ταχυτητα, αδιαφορο το gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung S8

Αν χρειαζεστε και αλλες πληροφοριες παρακαλω πειτε μου.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

Μια πολύ καλή συσκευή με 50€ παραπάνω

https://www.skroutz.gr/s/25405960/Xiaomi-Mi-10T-8GB-128GB-Cosmic-Black.html

Τα Xiaomi είναι κορυφαία για τα χρήματα τους,απροβληματιστα και πλέον έχουν NFC

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Προκειται για δωρο. Για βοηθήστε παρακαλώ!

Αναφερομαι στις lite εκδοσεις και των δυο.

 

Amoled 60Hz (mi10) ή IPS 120Hz (mi10T)??

Audio jack (mi10) ή microSD slot (mi10T)??

Πιο λεπτο ή 700mah παραπανω μπαταρια?

 

Γενικα τι προτείνετε απο τα 2 κινητα?

 

Προκειται να χρησιμοποιηθει για βαθος 3ετιας.

 

Υ.Γ.: Προκατοχος θα ειναι ενα Samsung Galaxy A50 και πιο πριν Galaxy Α5 2016.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υπάρχει λόγος να αγοράσει κάποιος συσκευή 5G; & αν ναι, μπορείτε να μου τους πείτε παρακαλώ;

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Υπάρχει λόγος να αγοράσει κάποιος συσκευή 5G; & αν ναι, μπορείτε να μου τους πείτε παρακαλώ;

Για να πιάνεις 5g.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τις ανάγκες του καθενός.εγω προσωπικά την κάνω την δουλειά μου και με 4g.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 πολύ καλά και πανομοιότυπα

Είναι καθαρά θέμα οθόνης η επιλογή

Η amoled θεωρείται πιο premium επιλογή έστω και στα 60 hz

Τα άλλα που αναφέρεις είναι θεμα προτιμήσεων

Εγώ θα επέλεγα αυτό με την amoled

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το πιο φθηνό high end με ΟΛΑ όσα αναφέρεις είναι το oneplus 8 το οποίο αξίζει τα χρήματα του και με το παραπάνω στα 499 ευρώ
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Προκειται για δωρο. Για βοηθήστε παρακαλώ!

Αναφερομαι στις lite εκδοσεις και των δυο.

 

Amoled 60Hz (mi10) ή IPS 120Hz (mi10T)??

Audio jack (mi10) ή microSD slot (mi10T)??

Πιο λεπτο ή 700mah παραπανω μπαταρια?

 

Γενικα τι προτείνετε απο τα 2 κινητα?

 

Προκειται να χρησιμοποιηθει για βαθος 3ετιας.

 

Υ.Γ.: Προκατοχος θα ειναι ενα Samsung Galaxy A50 και πιο πριν Galaxy Α5 2016.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια χαρά τα έγραψες, είναι και τόσα τα μοντέλα της Xiaomi πια που μου έδωσες στο πιάτο και τις διαφορές τους! :)

Επειδή προέρχεται από Samsung θα επέλεγα αυτό με την amoled κι εγώ ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πας στο one plus (δεν θα ειναι τόσο καλή η camera βεβαία) χάνεις εκεί

από την άλλη μπορείς να πας σε καποιο xiaomi εκεί με διάφορα modakia θα εχεις καλή camera αλλά θα εχεις και το κλασσικό πρόβλημα παύλα λαχείο οτι αφορά το λογισμικό (από udpate σε update πραγματικά δεν ξέρεις τι σε περιμένει)

p40 Που προαναφέρθηκε θα τα δεις πολύ σκούρα με τα google apps (δεν συνιστώ),μπορείς να δεις το p30 pro new edition (πιστευως θα σε καλύψει)

άλλη μια καλή επιλογή ειναι το Oppo Find X2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα σου πω για το TCL 10 Pro. Υπάρχει σε προσφορά αυτές τις μέρες στο Αμαζον Ισπανίας https://www.amazon.es/TCL-Pro-Smartphone-NXTVISION-Procesador/dp/B086QCJXDS/ref=mp_s_a_1_1_sspa?dchild=1&keywords=tcl+10+pro&qid=1610320577&sprefix=tcl&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExTk5TQjY0V05aMTZEJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNTIxMDkwMURUQkNRRURDUjk2SiZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwNzA4MjY3M0lXSUtaUVlENzg2RCZ3aWRnZXROYW1lPXNwX3Bob25lX3NlYXJjaF9hdGYmYWN0aW9uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl

Είναι εκπληκτική συσκευή, πανέμορφη με υπέροχη οθόνη που δεν θά το πιστεύεις ότι είναι τόσο ωραία. Λογισμικό καθαρό με λίγες εφαρμογές της TCL πού μπορείς να απεγκαταστησης. Οι κάμερες σε συνδυασμό με το λογισμικό έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα ακόμα και στις νυχτερινές. Ξέρω θα σου πουν για τον επεξεργαστή, είναι όμως πολύ καλός αποδοτικός και οικονομικος. Δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται σε παιχνίδια γιατί δεν παίζω, άλλα όλα λειτουργούν πολύ γρήγορα χωρίς κολλήματα. Είχα το Plex πρίν πού έχει τον ίδιο επεξεργαστή και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Εχω πάρει και την θήκη την αυθεντική της εταιρείας και η συσκευή είναι κόσμημα, έχει ειδική λειτουργία για αυτή την θήκη.

Πίστεψε με αν το αποφασίσεις δεν θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/tilefona/smartphones/xiaomi-mi-10t-lite-128gb-5g-smartphone-mple_3572021

Αν το αποφασισεις για το Mi10T Lite εχει προσφορα και σε Κοτσαβολο και You.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον παω για Mi 10 lite.

Σε αλυσιδα δεν το βρισκω σε νορμαλ τιμη οποτε μαλλον θα παω σε σκρουτζομαγαζο με 2 χρονια εγγυηση.

Γενικα φαινεται να μην κυκλοφορει πλεον σε αλυσιδες.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον παω για Mi 10 lite.

Σε αλυσιδα δεν το βρισκω σε νορμαλ τιμη οποτε μαλλον θα παω σε σκρουτζομαγαζο με 2 χρονια εγγυηση.

Γενικα φαινεται να μην κυκλοφορει πλεον σε αλυσιδες.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έβγαλε ο Γερμανός το πρωί το mi 10 lite στα 259ευρώ. Σε 10 λεπτά το εμφάνισε μη διαθέσιμο.

Τώρα λάθος ήτανε, μουφα με 2-3 κομμάτια ήτανε, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...