Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τι δουλειές το θέλεις;

Το ipad είναι ιδανικό για σχεδίαση/ζωγραφική και αντίστοιχες εφαρμογές.

Επίσης είναι ότι καλύτερο για photo/video editing ... αν θέλεις κάτι απ αυτά τότε είναι μονόδρομος.

Είχα και τα 2 και προτιμώ ακόμα τα ipad.

 

Για ζωγραφική και σχεδίαση το χρειάζομαι συν να βλέπω ταινίες και αγώνες που απαιτεί πολύ καλό επεξεργαστή(τουλάχιστον σε cosmote tv με φίλο που το δοκιμάσαμε στο ίδιο ρουτερ εκείνος με mid range κινητό δεν γινόταν να δει στην πιο υψηλη ποιότητα εικόνας σε σχέση με το iPhone το δικό μου).

Link to comment
Share on other sites

iPad με κλειστά μάτια αν θέλεις να λειτουργεί σωστά μετά από 5χρονια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

iPad με κλειστά μάτια αν θέλεις να λειτουργεί σωστά μετά από 5χρονια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ήθελα να είμαι 100% σίγουρος πριν κάνω την αγορά και μάλλον δεν υπάρχει σύγκριση.. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο θα προτείνατε από τα παραπάνω τρία κινητά με μοναδικά κριτήρια την κάμερα (ιδιαίτερα σε νυχτερινή λήψη) και την μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ατελείωτα reviews στο YouTube να κρίνεις εξ ιδίων όμμασι, από αυτά τα τρία πάλι iPhone 11 θα έπαιρνα. Σε Android θα πήγαινα σε oneplus 8t

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναζητώ καινούριο κινητό για τη συμβία του κολλητού :p , δείτε παρακάτω:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. έως 200EUR

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Δεν υπάρχει προτίμηση

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Μόνο από Ελλάδα, με εγγύηση αντιπροσωπείας

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ναι, σίγουρα με 800άρα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? dual/ir δεν ενδιαφέρουν, ράδιο, nfc καλοδεχούμενα αλλά όχι απαραίτητα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Χωρίς φλασάρισμα, plug'n'play

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. καλή οθόνη και decent ήχος

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα, καθόλου gaming

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Το Oneplus απορρίπτεται λόγω κυρτής οθόνης. Οπότε οι επιλογές είναι Iphone 11 και Samsung S20 (5G). Ποια η γνώμη σας;

 

iPhone 11 από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές!

Ψάχνω tablet για απλή χρήση (όχι παιχνίδια) δηλαδή φωτογραφίες, βίντεο browsing youtube κλπ.

Θα ήθελα Samsung, είδα συγκεκριμένα το Galaxy A8 αλλά με προβληματίζουν τα 2 RAM γιατί δε θέλω να κολλάει https://www.skroutz.gr/s/19679314/Samsung-Galaxy-Tab-A-2019-8-4G-32GB-Black.html

 

Φίλος μου πρότεινε το Α7 στα 3 RAM αλλά δεν ξέρω πόση διαφορά θα έχει και είναι και 100 ευρώ επάνω

https://www.skroutz.gr/s/24932899/Samsung-Galaxy-Tab-A7-2020-10-4-32GB-Dark-Grey.html#reviews

Κάποια γνώμη κανείς;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα tablet Alcatel 4G black Friday στα 79€ με τα ίδια χαρακτηριστικά με το Samsung A8. Με τα 2 ram δεν το λες και γρήγορο αλλά δεν σέρνεται κιόλας. Μετά στα 3ram η τιμή όντως ξεφεύγει αλλά τα 3ram πιστεύω θα έχουν διαφορά σε σχέση με τα 2ram. Αν οικονομικά μπορείς να το κάνεις πήγαινε στο Α7.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα tablet Alcatel 4G black Friday στα 79€ με τα ίδια χαρακτηριστικά με το Samsung A8. Με τα 2 ram δεν το λες και γρήγορο αλλά δεν σέρνεται κιόλας. Μετά στα 3ram η τιμή όντως ξεφεύγει αλλά τα 3ram πιστεύω θα έχουν διαφορά σε σχέση με τα 2ram. Αν οικονομικά μπορείς να το κάνεις πήγαινε στο Α7.

 

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.

 

Μου πρότειναν και αυτό, το μόνο αρνητικό του η μικρή μπαταρία https://www.skroutz.gr/s/22151955/Lenovo-Tab-M10-FHD-Plus-2nd-Gen-10-3-64GB-Iron-Grey.html?fbclid=IwAR0YtlB_TV9Vmg5BQ7crGX3VuhirenDRwfbdR0oEsoqxtsV6cjidki5U_f4#specs

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.

 

Μου πρότειναν και αυτό, το μόνο αρνητικό του η μικρή μπαταρία https://www.skroutz.gr/s/22151955/Lenovo-Tab-M10-FHD-Plus-2nd-Gen-10-3-64GB-Iron-Grey.html?fbclid=IwAR0YtlB_TV9Vmg5BQ7crGX3VuhirenDRwfbdR0oEsoqxtsV6cjidki5U_f4#specs

 

Αυτό μία χαρά και σε τιμή. 5000mah δεν την λες μικρή.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τα παρακάτω

Mi 10t lite, realme 7 pro,mi 10 lite,samsung m31

 

Με ενδιαφέρει κατά σειρά

Μπαταρία

Κάμερες

Ταχύτητα στην χρήση και όχι αποτελέσματα antutu

Αν θα έχει amoled η ips δεν με τρελαίνει τόσο εκτός αν έχει εμφανή διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς τα εκεί πάω αλλά ακόμη το ψάχνω
Κάμερα φαίνεται ν έχει καλύτερη το 10t lite πάντως. Όπως κι επεξεργαστή

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα φαίνεται ν έχει καλύτερη το 10t lite πάντως. Όπως κι επεξεργαστή

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε νυχτερινές πάντως που είδα κάποια δείγματα το realme φαίνεται καλύτερο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ένα κινητό με καλύτερα χαρακτηριστικά στην θεωρία δεν είναι πάντα καλύτερο και στην πράξη

 

Εδώ δει δείγματα από realme και ήταν αρκετά καλά, ειδικά σε βραδινές χωρίς gcam κιόλας

Ενώ έχει ίδιο επεξεργαστή με redmi note 9 δείχνει αρκετά πιο σβέλτο, πιο ελαφρύ

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δικό μου. Αναφερόμουν στο απλό realme 7. Όχι το pro

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω δώρο ένα table για τους γονείς μου πρώτη του μήνα από τον Άγιο Βασίλη. Η χρήση που κάνουν στο παλιό είναι μόνο ειδήσεις κανένα βίντεο και στο Facebook όπου διαβάζουν ποστ της επαγγελματικής τους ομάδας. Διαθέτω μέχρι 160€. Οθόνη θα προτιμούσα 8 με άριστα τις 10 ιντσες. Είδα το Huawei T5 αλλά διαβάζω διαφορά και το φοβάμαι. Επίσης και το Samsung Tab a 2019 μου άρεσε. Τι προτείνετε εσείς;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δώρο στην γυναίκα μου εδώ και ένα χρόνο περιπου το Huawei t3.μην τα φοβάσαι μια χαρά είναι.και το σαμσουνγκ βέβαια είναι και αυτό πολύ καλό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το iPhone 11εδω και 6μηνες και δεν με τρελαίνει η όλη φάση δεν λέω καλό σαν κινητό τάπα τα κάνει όλα πολύ καλή κάμερα και μπαταρία αλλά δεν με τραβάει το όλο iOS και σκέφτομαι να επιστρέψω στο Android και η μόνη συσκευή που με άρεσε είναι της huawei p40pro απλά διστάζω λόγο της όλης φάση με το gms αλλά εγώ χρησιμοποιώ μόνο το YouTube και google maps τίποτα άλλο από γοογλε επομένως μπορώ να τα περάσω σαν εφαρμογές ! Απλά διαβάζω ότι θα βάλει τώρα το harmony os ρωτάω θα είναι σαν της ονεπλας που έχει oxygen δλδ μια παραμετροποίηση πάνω στο Android η κάτι τελείως καινούργιο ;

Τι προτείνετε παιδιά γιατί είμαι σε μεγάλο δίλλημα διότι συσκευή σαν αυτή ατα 600€ Δεν βρίσκεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Βρίσκω το παραπανω κινητο στο συγκεκριμενο καταστημα https://www.jmctech.gr/product/google-pixel-4a-5g-6gb-ram-128gb-black/?ref=bestprice.gr πολυ φθηνα θα ελεγα. Εχει κανει κανεις αγορα απο εκει? Είναι αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά κυκλοφορούσε από μιντιαμαρκτ Γερμανίας στα 400. Πιθανόν να το φέρνουν παραεισαγωγη κάπως αλλά πολύ ύποπτο για Ελλάδα. Αν έδινε αντικαταβολή μπορεί να το δοκίμαζα, αν όχι μακριά.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα αρνητικό στα Pixel γενικά είναι ότι δεν δουλεύει στην Ελλάδα το VoLTE/wifi calling,και σίγουρα δεν είναι συμβατή συσκευή για χρήση 5G,μιας και είναι κλειδωμένα από την Google...

Απλά το θέμα τι ζητάει ο καθένας από την συσκευή του...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...