Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Μετά από 4 χρόνια άριστης συμβίωσης με το S7 edge μου ήρθε ή ώρα να το αποχωριστώ και να πάω σε κάτι αν όχι καλύτερο τουλάχιστον ισάξιο του,το κινητό δεν με έχει προβληματίσει σχεδόν ποτέ,πράγμα που στην εργασία μου (αγρότης) δύσκολο να συμβεί έχει περάσει πολλές αντιξοότητες ακόμα και λασπόλουτρα αλλά δεν έχω κανένα παράπονο,ίσως ένα μικρό που αφορά την αυτονομία της μπαταρίας αλλά δεν θα του βάλω αρνητικό πρόσημο γι'αυτό...με τίποτα....

Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα εδώ μέσα έχω καταλήξει σε 2 επιλογές

S10+ Dual 128GB και

S20+ 128GB

σίγουρα το οικονομικό παίζει ρόλο μιας και έχουν κανά 170€ διαφορά περίπου αλλά από την άλλη αν υπάρχει κάτι που πραγματικά αξίζει να τα δώσω θα το κάνω,γι'αυτό και απευθύνομαι φυσικά σε εσάς,για να ξεθολώσετε το τοπίο.

Η χρήση του κινητού δεν περιλαμβάνει καθόλου gaming,αλλά έχει άφθονο browsing σε social κλπ,αρκετή χρήση κάμερας μιας και ακριβώς επειδή μένω κυριολεκτικά μέσα στην φύση είναι αδύνατο να αντισταθώ σε μη αποτύπωση της στις εναλλαγές των εποχών,όπως επίσης και λόγω της δουλειάς στέλνω-λαμβάνω πολλά mail με συνημμένα αρχεία,τέλος παρακολουθώ αρκετά βίντεο αλλά και Netflix...

Σίγουρα όσο μεγαλύτερη αυτονομία της μπαταρίας τόσο καλύτερα όπως επίσης και πραγματική αντοχή σε νερά σκόνες.....

 

Αυτά και περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

S20+

Γιατι περα απο τα σχολια για τον exynos(πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε ειχα ποτε) εχει οθοναρα, πολυ καλη καμερα, το one ui βελτιωνεται απιστευτα συνεχεια και μακραν το καλυτερο service στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα το S20+ τελικά...δεν ήθελα και πολύ η αλήθεια είναι,προς τα εκεί έκλινα περισσότερο,ελπίζω να με δικαιώσει ή επιλογή.....
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εκανες σωστη επιλογη...

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα το S20+ τελικά...δεν ήθελα και πολύ η αλήθεια είναι,προς τα εκεί έκλινα περισσότερο,ελπίζω να με δικαιώσει ή επιλογή.....

 

Μια χαρα θα σε δικαιωσει η επιλογη σου.. ο "κακος" exynos ειναι απλα καραμελα πλεον και θα το δεις και μονος σου. Συνολικα ειναι η πιο ολοκληρωμενη συσκευη που κυκλοφορει (ολοκληρωμενη= ui, service, specs).

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε διλημα παιδια ποιο απο τα δυο? ποιο πολυ με νοιαζει η μπαταρια θα ελεγα και πιστευω για τις φωτο πανω κατω πρεπει να ειναι τουμπανο και τα δυο.............. ακουω παιδακιαααα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Είμαι ανάμεσα σε αυτα τα 2 κινητα .Περισσοτερο κλεινω προς το s20 λόγω του οτι είναι πιο καινουργιο και 120 hz οθονης.Αποο μπαταρία ποιο εινια καλυτερο ?Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ, ζητώ την πολύτιμη βοήθειά σας και πάλι!

 

Αναζητώ να αγοράσω ένα smartphone οπωσδήποτε και μόνον από τον Κωτσόβολο (έχω μια επιστροφή) μέχρι 300€ περίπου. Αν υπάρχει κάτι συγκριτικά εξαιρετικό, θα μπορούσα να πάω μέχρι 350€ βάζοντας το συμπλήρωμα από την τσέπη μου.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως για τη συγκεκριμένη αγορά είναι η συσκευή να έχει καλή κάμερα για λήψεις νυχτερινών φωτογραφιών.

Για όλα τα υπόλοιπα δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις και νομίζω ότι οποιοδήποτε κινητό στα χρήματα αυτά θα με καλύψει.

Οπότε, αν κάποιος έχει κάνει την έρευνα και έχει κάτι να μου προτείνει κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

 

Προηγουμένως είχα το Asus Zoom 3 το οποίο είχε πολύ καλή νυχτερινή λήψη για την εποχή του (2017) και μου το είχατε προτείνει εσείς εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=474446

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα και από Κώτσο, μόνο Xiaomi Redmi Note 9 Pro (128gb 299 ευρώ, ή 64gb 269 ευρώ, και τα δύο τους με 6gb ram).

 

Διαφορετικά όταν θα είναι διαθέσιμο το Poco X3 στα 269 ευρώ.

 

Έχω το πρώτο σε 64άρι, και με μια δυο GCam που έχω δοκιμάσει (χωρίς να επέμβω σε ρυθμίσεις κτλ, όπως έπαιξε εγκαθιστώντας την) έχω πάρει πολύ καλά αποτελέσματα σε νυχτερινές. Φυσικά για πρόσωπα τη νύχτα στις φωτογραφίες (που είναι δύσκολο θέμα) δύσκολα θα βρεις κάτι να σε ικανοποιεί στα χρήματα που κοιτάζεις.

 

Περιμένω να παραλάβω το X3 το οποίο εκτός από την ελάχιστα μεγαλύτερη μπαταρία, καλύτερο επεξεργαστή, διαφορετικό βασικό σένσορα κάμερας (με ίδια ανάλυση μεν, αλλου κατασκευαστή δε), λίγο μεγαλύτερη ανάλυση selfie cam και την οθόνη 120Hz. Νομίζω στα 269 είναι πολύ καλή τιμή, εν συγκρίσει. 269 ευρώ έχει το 64άρι RN9Pro ενώ το X3 στα 269 έχει 128gb συν τα υπόλοιπα.

 

Απλά δεν είναι άμεσα διαθέσιμο το Poco.

Link to comment
Share on other sites

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/205548-huawei-nova-5t-crush-blue-dual-sim

Πολύ καλύτερο από όλα τα Xiaomi σε αυτή την τιμή...

Δυστυχώς θα ανέβεις 29€.

Αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Σωστός δεν το είχα δει...Μάλλον το μόνο που αξίζει πιο πολύ από το Nova 5T...Το μόνο που δεν ξέρω αν είναι καλύτερο σε καμερα,μιας και το Nova το έχω δουλέψει και έχω να πω τα καλύτερα για την κάμερα...Και την μπαταρία του...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός δεν το είχα δει...Μάλλον το μόνο που αξίζει πιο πολύ από το Nova 5T...Το μόνο που δεν ξέρω αν είναι καλύτερο σε καμερα,μιας και το Nova το έχω δουλέψει και έχω να πω τα καλύτερα για την κάμερα...Και την μπαταρία του...

 

το ειχα και το 5Τ.. μετριότατο στα νυχτερινά πλάνα.

το realme παίρνει τουλάχιστον και gcam..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

το ειχα και το 5Τ.. μετριότατο στα νυχτερινά πλάνα.

 

το realme παίρνει τουλάχιστον και gcam..

Για μένα μη πας σε τόσο παλιά συσκευή. Και όντως με gcam θα έχεις τις καλύτερες λήψεις τη νύχτα. Πήγαινε για poco x3

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου, σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Αστέρια!

 

Αυτά που μου προτείνατε μου αρέσουν όλα, νομίζω. Δεν είναι όλα διαθέσιμα, όμως (δεν ξέρω πότε θα έρθουν και για πόσο θα ισχύει η επιστροφή που έχω).

Ανακεφαλαιώνω για την σειρά αξιολόγησης:

1. Xiaomi Poco X3 NFC 128GB -- αναμένεται

2. Realme 7 Pro 8GB/128GB -- ανάμενεται

3. Huawei Nova 5T -- διαθέσιμο

4. Xiaomi Redmi Note 9 Pro 64GB ή128 -- διαθέσιμο

 

Καμιά άλλη ιδέα;

Κάτι Samsung Galalxy A51, Xiaomi Redmi Note 8 Pro, Honor 9X, Realme 6 που είναι σε αυτά τα χρήματα περίπου, είναι κατώτερα, ε;

[Να προσθέσω ότι η αρχική μου επιλογή ήταν το Nokia 7.2 6GB/128GB -ήθελα να δοκιμάσω android one- αλλά δεν το πρόλαβα στο στοκ στην προσφορά στα 259€ της περασμένης Τετάρτης και έτσι προέκυψε η επιστροφή.]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αποφάσισες?

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να βοηθήσεις κι εμάς τους αναποφάσιστους :lol:

 

Παίδες όσοι ήδη έχετε πιάσει στα χέρια σας το note 20 ultra, και έχεται επίσης εμπειρία χρήσης iphone 11 pro max, ποιά είναι η άποψή σας?

Αξίζει η αναμονή για το iphone 12 pro max ή όχι?

Η συσκευή προορίζεται για επαγγελματική χρήση, δλδ καθημερινά 6-7 ώρες ομιλία, ανάγνωση/διαχείρηση ~400 email, παρακολούθηση διαφημιστικών σποτ / λήψη φωτογραφιών + βίντεο και αποστολή σε εταιρικό server, αρκετή χρήση social media fb insta tiktok κλπ.

Παλιότερα είχα αρκετές high end android συσκευές, ενώ τα δύο τελευταία χρόνια είμαι με iphone.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

AM7-TL10 Β553 dual 3ram 64rom medallion edition

http://www.vmall.com/product/1668.html

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου, σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Αστέρια!

 

Αυτά που μου προτείνατε μου αρέσουν όλα, νομίζω. Δεν είναι όλα διαθέσιμα, όμως (δεν ξέρω πότε θα έρθουν και για πόσο θα ισχύει η επιστροφή που έχω).

Ανακεφαλαιώνω για την σειρά αξιολόγησης:

1. Xiaomi Poco X3 NFC 128GB -- αναμένεται

2. Realme 7 Pro 8GB/128GB -- ανάμενεται

3. Huawei Nova 5T -- διαθέσιμο

4. Xiaomi Redmi Note 9 Pro 64GB ή128 -- διαθέσιμο

 

Καμιά άλλη ιδέα;

Κάτι Samsung Galalxy A51, Xiaomi Redmi Note 8 Pro, Honor 9X, Realme 6 που είναι σε αυτά τα χρήματα περίπου, είναι κατώτερα, ε;

[Να προσθέσω ότι η αρχική μου επιλογή ήταν το Nokia 7.2 6GB/128GB -ήθελα να δοκιμάσω android one- αλλά δεν το πρόλαβα στο στοκ στην προσφορά στα 259€ της περασμένης Τετάρτης και έτσι προέκυψε η επιστροφή.]

Πάρε το nova 5t εξαιρετικό σε όλα και στις φωτογραφίες του .Πολύ καλό night mode.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιας που έχω μπει στη διαδικασία για καινούρια αγορά και όντας κάτοχος p20 pro ψάχνω συσκευή που να έχει μεγάλη αυτονομία, πολύ γρήγορη φόρτιση και καλή οθόνη.

Κάμερα να μπορεί να ανταπεξέλθει απέναντι στο p20 pro ίσως και να το ξεπερνά.

Σίγουρα 128gb χώρο.

 

Τα φώτα σας.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιας που έχω μπει στη διαδικασία για καινούρια αγορά και όντας κάτοχος p20 pro ψάχνω συσκευή που να έχει μεγάλη αυτονομία, πολύ γρήγορη φόρτιση και καλή οθόνη.

Κάμερα να μπορεί να ανταπεξέλθει απέναντι στο p20 pro ίσως και να το ξεπερνά.

Σίγουρα 128gb χώρο.

 

Τα φώτα σας.

 

μέχρι ποσα λεφτά; p30 pro ή mi 10 προτείνω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

μέχρι ποσα λεφτά; p30 pro ή mi 10 προτείνω

 

τα ιδια και εγω η p30 pro new edition η mi 10

p30 pro σαν πακέτο ειναι καλύτερο το mi10 ποιο ισχυρό και φρέσκο απλά εχεις τα κλασσικά παιδέματα με το software και ta updates (αν και αυτό ειναι λίγο Joker)

 

κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά δεν παιζει........ μετά πας πολύ ψιλά (διπλάσια)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε αυτά τα χρήματα πλέον Samsung s20+, s20, s20 fe, note 20. Δεν ξέρω αν προσωπικά έδινα τόσα χρήματα για xiaomi. Φυσικά υπάρχουν και τα mate 30 pro και P40 pro με τη γνωστή απουσία των gapps αλλά έχουν curved οθόνη. Βέβαια σχεδόν όλα έχουν πλέον ψιλό curved οθόνη.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουμε ενα ταβάνι τα 700 ευρώ.

Ωραίο το p30 αλλά θα ήθελα να είναι φλατ η οθόνη.

 

flat? δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πλεον flat flat οθονες ολες εχουβν καποια κουρβα

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και εγω η p30 pro new edition η mi 10

 

p30 pro σαν πακέτο ειναι καλύτερο το mi10 ποιο ισχυρό και φρέσκο απλά εχεις τα κλασσικά παιδέματα με το software και ta updates (αν και αυτό ειναι λίγο Joker)

 

 

 

κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά δεν παιζει........ μετά πας πολύ ψιλά (διπλάσια)

Όταν λες new edition; μάλλον έχω χάσει επεισόδια

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...