Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα Xiaomi Note 7 και θα το δώσω στην δικιά μου για να πάρω κάτι νεότερο. Βλέπω για Xiaomi Note 9 Pro / Huawei P40 Lite κτλπ αλλά θα ήθελα τις γνώμες σας, εάν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή σε αυτά τα λεφτά και φυσικά μεταξύ των 2.
Link to comment
Share on other sites

Το 9 προ δεν έχει 150 όμως....

 

Όπως και να χει το προτείνω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πόσο θα το πουλήσεις? 350 έχει καινούργιο. Δεν θα κατέβεις σαν μεταχειρισμένο καμιά 100ρια; Άρα 250. Οπότε θα δώσεις περίπου 350€ για το Samsung. Πλάκα πλάκα αν είναι να το πουλήσεις δεν μου στέλνεις κανένα pm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, όπως λέει κ ο τίτλος ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο αλλα γενικα είμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Απο note ειχα το 3, 5, 8, 9 και 10 plus, ναι δουλευα το πενάκι κανονικά (οκ μπορω και χωρις αυτο). Απο one plus 8 pro εχω διαβάσει σχεδον τα καλύτερα.

Τι με ενδιαφερει:

Αυτονομία, ναι δε θέλω να είμαι αγκαλια με τους φορτιστες και τα καλωδια στη τσέπη. Να βγάζει 1,5 μερα καλα είναι (δε παίζω games, δεν έχω σοσιαλ)

Ωραια καμερα, και τα δυο καλα είναι αλλα το samsung νομίζω είναι 1 κλικ παραπάνω

Καλό κρατημα στο χερι, ξέρω και τα δυο είναι σα δισκοι σερβιρισματος αλλα το one plus8 pro δε το εχω πιάσει στα χερια μου.

Καλο UI, εχω διαβάσει καλα πραγματάκια για το oxygen.

Αδιάβροχο, Hz οθόνης κλπ είναι nice to have sd slot.

 

Τελος σκεφτόμουν αν η 1+ βγαλει κανα αλλο μοντέλο η ακομα και το xiaomi mi 10 ultra αν κυκλοφορήσει ποτέ η ο,τι άλλο σκεφτεστε.

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό είναι το HUAWEI P40 Lite

Το μόνο που με προβληματίζει είναι που δεν έχει Google Play Services

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο you tube υπάρχουν βιντεάκια.λενε ότι δεν είναι πολύ δύσκολη διαδικασία να στησεις το κινητό έχοντας στην ουσία ότι έχεις και τώρα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή απληστεία/λογική, αφού μπορούν και περισσότερο. Τιμολογούνται βάσει όσων είναι διατεθειμένοι να δώσουν οι καταναλωτές οπότε όσο δεν πέφτει επαρκώς η ζήτηση για να τους χαλάσει τα μεγέθη θα συνεχίζουν να ανεβαίνουν. Ας είμαστε συνειδητοποιημένοι στις αγορές μας...
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μου πήρε δώρο η γυναίκα μου κινητό ισάξιο ίσως και λίγο καλύτερο από αυτό που έχω,σε χαμηλότερη τιμη από το τωρινό μου.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μου πήρε δώρο η γυναίκα μου κινητό ισάξιο ίσως και λίγο καλύτερο από αυτό που έχω,σε χαμηλότερη τιμη από το τωρινό μου.

 

Αν η νέα συσκευή που είναι σχεδόν τα ίδια από άποψη απόδοσης είναι ελάχιστα φθηνότερη από την παλιά τότε μάλλον επιβεβαιώνεται η διαπίστωση για αύξησης των τιμών.

 

Εφόσον το hw προχωρά η τιμές πέφτουν με το χρόνο.

 

Παρόλο αυτά παλιά μια μεσαία συσκευή δεν εβγαζε χρόνο και ήταν μέτρια σε όλα της. Τώρα μπορείς να πάρεις με τα ίδια λεφτά αναλογικά πολύ καλύτερη συσκευή όπου θα σε βγάλει περισσότερο καιρό. Άρα αν βγάλεις έξω τις συσκευές του 1000ικου δεν νομίζω ότι είναι τόσο ακριβότερες πια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

 

Έχω ένα Samsung J5 του 2017 το οποίο απενεργοποίησα γιατί έπρεπε να πετάξουμε με το αεροπλάνο.

Όταν μετά το ενεργοποίησα στο τηλέφωνο βγήκε μία μαύρη οθόνη με το μήνυμα

"Το τηλέφωνο ειναι κρυπτογραφημένο για ασφάλεια "και ένα κουτάκι να βάλω ένα κωδικο.

Τον βάζω και βγαίνει ένα ακόμη κουτάκι και μου ζητά επαλήθευση και εκεί νεκρώνει και δεν ανοίγει πληκτρολόγιο να βάλω εκ νέου κωδικό.

Υπ'όψιν δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση για κάτι τέτοιο

 

Καμιά ιδέα από κάποιον ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να εχεις ρύθμιση πολλά by default ειναι ετσι σε σενα κατα πασα πιθανότητα χτύπησε λογισμικό και θέλει επαναφορά στα εργοστασιακά (προφανώς χανεις οτι εχεις μεσΑ)
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοηθειά σας για νέα αγορά.

 

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω, ενώ εννοείτε πως αν έχετε κάποια αλλη πρόταση αποδεκτή. Η τιμή πρέπει να είναι μεταξύ των 300 -450,

 

RealMe x50,

Samsung a41,

Xiaomi Mi10

Readmi note 9

Mi note 10 Lite.

 

Με ενδιαφέρει η μπαταρία, καλή κάμερα κατα βάση.

 

Τι λέτε ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

TCL 10L στα 188€ αν θες ένα πραγματικά ποιοτικό κινητό χωρίς να ξοδέψεις μία περιουσία.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τη βοηθειά σας για νέα αγορά.

 

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω, ενώ εννοείτε πως αν έχετε κάποια αλλη πρόταση αποδεκτή. Η τιμή πρέπει να είναι μεταξύ των 300 -450,

 

RealMe x50,

Samsung a41,

Xiaomi Mi10

Readmi note 9

Mi note 10 Lite.

 

Με ενδιαφέρει η μπαταρία, καλή κάμερα κατα βάση.

 

Τι λέτε ?

 

Nova 5t και έχεις και ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα εχουν google store ή οχι ?

 

Το συγκεκριμένο έχει, αυτό έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...