Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/208122-samsung-galaxy-a71-blue-dual-sim

 

Έχει και Huawei αλλά χωρίς play store

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Εξαρτάται από τα χρήματα που θέλεις να ξοδέψεις...αν θέλεις να ξοδέψεις λίγα ή και καθόλου χρήματα: Redmi Note 9s, Redmi Note 8 Pro.

Αλλιώς κοιτάζεις και Huawei Nova 5 T.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 800€ Αγορασμενο Απο Ελλαδα με 2 ετη Εγγυηση Επισημα η Skoutz, Ποιο Κινητο Προτεινετε για Καλη Φωτογραφια και βιντεο ειναι για φιλο,Να εχει Υψηλη Αναλυση Οθονης Τωρα Αυτα Πανε Πακετο Απο οτι ειδα, Για Iphone Ουτε Κουβεντα,Και Huawei Λογο Google, Καλοβλεπει το Xiaomi Mi 10,

Ευχαριστω

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Το Galaxy S20+ και από μένα, παίζει αυτή τη στιγμή σε σκρουτζομάγαζα κάτω από 800 ευρώ αν το πάρει μετρητά, αν είναι ευρωπαϊκή εισαγωγή έχει κανονικά εγγύηση στη χώρα μας, για καλό και για κακό να είναι ετοιμοπαράδοτο, μη δώσει δηλαδή πρώτα τα χρήματα και περιμένει να έρθει. Διαφορετικά αν το θέλει με άτοκες δόσεις το you.gr το έχει προσφορά στα 865 ευρώ. Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Ψαχνω ενα smartphone για τα βασικα social κλπ οχι gaming καθολου αλλα πολυ τικ τοκ οπότε θελω οσο καλυτερη καμερα γινεται μεχρι το ποσο των 250 και εχω βρει τα εξης

Redmi note 8 pro

Realme 5 Pro

Huawei Nova 5t

Παρακαλω για την βοηθεια σας! για αυτα τα 3 μοντελα η αν υπαρχει καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Αμα η επιδοτηση σου ειναι γενικα και οχι μονο για κινητα θα προτεινα να παρεις κατι αλλο μιας και η διαφορα τιμης αναμεσα στον κοτσοβολο και στα σκρουτζομαγαζα ειναι της ταξης των 100+ ευρω. Συν οτι σε περιοριζει στις επιλογες σου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εδώ και 3-4 χρόνια έχω xiaomi και τα προτιμώ. κοιτάω αναμεσα στα συγκεκριμένα κινητά με βάση το ό,τι δεν θέλω κάτι πάρα πολυ ακριβό, δεν έχω την οικονομική άνεση και γιατί έχουν μεγαλύτερη οθόνη. (έχω το mi max 2 που είναι 6,44" με μεγάλα περιθώρια και τα περισσότερα κινητά τώρα μου φαίνονται πολύ μικρά).

 

Οι βασικές διαφορές που έχω δει ειναι πως:

K30

Πλεονεκτήματα:

-Έχει καλύτερη κάμερα, 64mp κύρια, και 20 εμπρόσθια (φακός sony.., δεν ξέρω απ αυτά)

-εχει συστημα ψυξης

-εχει οπτικη σταθεροποιηση

 

Μειονεκτήματα:

-ειναι πιο ακριβο

-υπαρχει μονο στο εξωτερικο, συνεπως θα αργησει περισσοτερο να ερθει σε μενα

-δεν εχει βγει ακομα σε global (δν ειμαι σιγουρη τι σημαινει αυτο, αλλα παντα ολοι λενε να παρεις την global)

 

9S

Πλεονεκτήματα:

- πιο φθηνο

- θα το παρω πολυ γρηγορα

 

Μειονεκτήματα:

- μαλλον χειροτερη καμερα κλπ

 

 

Ερωτησεις/Σημειώσεις: 1.) Κατα πόσο έχει καλή κάμερα το 9S?

2.) Συνήθως παίρνω από εξωτερικό για πιο φθηνα κλπ, αλλά τώρα το δικό μου άρχισε να τα παιζει και δεν ειμαι και πολύ υπομονετική γιατι το χρησιμοποιω συνεχεια και για facebook και απλά για να περνάω την ώρα μου αλλά και για δουλειά.

3.) GCAM. Διάβασα κάπου πως υπάρχουν πολλές διαφορετικές και όχι μία για κάθε μοντέλο, ισχύει?

Έχει όντως διαφορά στην ποιότητα της εικόνας? Με ενδιαφέρει κυρίως η διαφορά που έχει στην νυχτερινή λήψη, γιατί για μένα προσωπικά στο φως όλες καλές είναι.

 

Για πείτε τι να κάνω?

Μάλλον η απόφαση τήνει προς το 9s, αλλά είπα να πάρω καμιά γνώμη.., αν ειναι να μην αξίζει και τόσο να περιμένω λίγο μήπως βρω κάτι καλύτερο, όσο θα πέφτουν και οι τιμές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον ασχοληθεί. :):)

Link to comment
Share on other sites

Αφού σκέφτεσαι το 9s, ξέχασε το και πήγαινε στο 9 προ.

1. Έχει καλουτσικη κάμερα, λογικά με gcam είναι καλύτερα τα πράγματα.

2. Πάρτο απ' έξω πιο φθηνά απ' ότι στη Ελλάδα. Συμφέρει, αν προλάβεις στο banggood βγαίνει 235 το 6/128 με τα μεταφορικά.

 

 

Το προ έχει καλύτερα κάμερα απ' το 9s πάντως. Στα συν βάλε την γρήγορη φόρτιση και το nfc.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Το 9s το σκέφτομαι μόνο και μόνο επειδή υπάρχει στην Ελλάδα και αν το πάρω θα το πάρω πιο γρήγορα. Αν ήταν έτσι κι αλλιώς να πάρω από το εξωτερικό δεν θα κοιτούσα για 9s. Απ' την άλλη το 9 pro υπάρχει σε Ελλάδα και κάνει κι αυτό γύρω στα 300 και σε σύγκριση με το Κ30 δεν θα περιμένω και τόσο πολύ με τα ίδια λεφτά. Τώρα μόλις κοίταξα τα χαρακτηριστικά του 9 pro. Μου κάνει.., θα κοιταξω μηπως πετυχω καμια προσφορά ή κάτι μπας και γλυτώσω τα 300€.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο απ' έξω βρε. Στα 235 είναι κλεψιά(προς το παρών)!!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα αυτό Με τη μεγαλύτερη ραμ πρέπει να κρατήσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Το πολύ μέχρι 400€ (ίσως με απαλλαγή ΦΠΑ, θα προτιμούσα και άτοκες αλλά ξέρω ότι είναι δύσκολο να συνδυαστούν και τα δύο)

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιάφορο, αλλά θα προτιμούσα ένα λιγότερο μακρόστενο φορμάτ.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από Ελλάδα, το πολύ μέχρι Άμαζον, καλύτερα εγγύηση αντιπροσωπείας.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι, φυσικά.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual αδιάφορο, ir δεν χρειάζεται, nfc θα το ήθελα, καθώς και sd + audio jack

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Νομίζω πλέον δεν έχει νόημα η ερώτηση.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ναι, πολύ. Προέρχομαι από κινητό με άμολεντ, μπροστινά στέρεο ηχεία και dedicated audio dac. Αλλά από ότι έχω δει κάπου θα χρειαστεί μια έκπτωση, το έχω υπόψη μου, απλά το λέω μπας και...

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. ZTE Axon 7

 

Μιάς και σιγά σιγά το Άξον δείχνει την ηλικία του με διάφορες καθυστερήσεις, μικρά προβλήματα στο gps καθώς και μπόλικες τούμπες, ψάχνομαι για τον αντικαταστάτη.

Αλλά να είναι άξιος αντικαταστάτης, δλδ να ανακτήσω ταχύτητα και futureproofness χωρίς να πέσω σε χαρακτηριστικά ή να ξεφυγώ στα λεφτά. Και γενικά να είναι σωστό εργαλείο που να με υπηρετεί και να μη μου σπάει τα νεύρα.

Βασικά στην πραγματικότητα, ψάχνω τον αντικαταστάτη του Άξον στο σήμερα.

Προαπαιτούμενα το καλό σήμα/ποιότητα κλήσης καθώς και το gps λόγω του ότι θα μπει σε Android Auto.

Η αγορά δεν επείγει, μπορώ να περιμένω λίγο ακόμα, εάν υπάρχει λόγος.

Διστάζω για Σιαόμι/Χουαγούεη/Όνορ (για διαφορετικούς λόγους το καθένα) κι αυτά που μου φαίνονται σε πρώτη φάση υποψήφιοι είναι το LG G8s καθώς και το Realme X2 Pro.

Αλλά είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε ιδέα και πρόταση.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σας έχουν ζαλίσει όλοι με τις ίδιες πάνω κάτω ερωτήσεις.

Κινητό για κοπέλα που θέλει κυρίως καλή κάμερα, οθόνη , ταχύτητα, ήχο τι προτείνετε ;

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Mέχρι 250 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Πάνω από 6 ίντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από Ελλάδα. Η εγγύηση αντιπροσωπείας θα ήταν θεμιτή αλλά όχι απαραίτητη

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναί

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Χωρίς προτίμηση

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Με ελληνικό μενού, stock rom όχι φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ενδιαφέρει και η καλή οθόνη και ο ήχος

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα , ταχύτητα , αυτονομία

Edited by radpilot
Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei nova 5t από best price. Θα την καλύψει και με το παραπάνω και έχει εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα. Ειμαι σε αναζητηση κινητου και ειμαι κυριως αναμεσα στις δυο συσκευες. Ποια ειναι η γνωμη σας; Αν εχετε καποια άλλη προταση θα ηταν ευπροσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες.. μετα απο αρκετο καιρο σε ενα μικρο προβληματισμο επιλογης συσκευης. Επειτα απο μια μικρη δοκιμη ios (πρωτη & τελευταια φορα..) εχω καταληξει στις 2 συσκευες του θεματος. Αν το s20 ερχοταν με τον snap δε θα υπηρχε μαλλον καν προβληματισμος. Δεν μ ενδιαφερει τοσο το θεμα της ταχυτητας (σιγουρα ειναι πολυ γρηγορο και με τον exynos) οσο το κομματι μπαταριας και overheating. Η καμερα ειναι ενας τομεας που μ ενδιαφερει αρκετα επισης αλλα οχι τοσο ωστε να παρακαμψω οτιδηποτε αλλο. Για πειτε καμια γνωμη/βοηθεια..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Το Nova 5T δεν έχει ράδιο, σωστά? Απλά το αναφέρω αν κάποιος το χρειάζεται.

Επίσης, πως γίνεται σε skroutz/bestprice να το βρισκεις ~250 και στα μεγάλα π.χ. Κωτσόβολο/Germanos ~430?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

μετά από σπάσιμο οθόνης στο Pocophone F1 μου και αφού έκανα μια απόπειρα για να την αντικαταστήσω σε κατάστημα , δυστυχώς μετά την αντικατάσταση έχω περισσότερα προβλήματα καθώς δεν δουλεύουν καλά κάποιοι αισθητήρες και η selfie. Για να μην τα πολυλογώ το κινητό έχει πλέον μικρά προβλήματα που θεωρώ οτι είναι άσκοπο να ξοδέψω άλλα χρήματα.

Έτσι ψάχνω τον αντικαταστάτη του .

Αυτά που μου άρεσαν απο το Poco f1 είναι ο επεξεργαστής -ταχύτητα, αξιοπρεπείς κάμερες , mini jack , πολύ καλή μπαταρία

και αυτά που μίσησα είναι το touch στο κινητό και οτιδήποτε έχει να κάνει με την οθόνη σε χρώματα κτλ , ποιότητα κλήσεων και τα πολλά μικρά μεν αλλά προβλήματα του miui.

Budget θέλω όσο το δυνατό λιγότερα χρήματα αρκεί να με καλύπτει και το κινητό θα αγοραστεί χωρίς ΦΠΑ με ταβάνι 400 ευρώ με το ζόρι. και αυτά πολλά θεωρώ ότι είναι αλλά δυστυχώς είναι εργαλείο για τη δουλειά μου, αλλιώς θα βολευόμουν και με πολύ φθηνότερα.

 

τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...