Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μεγάλη οθόνη και μεγάλη μπαταρία είναι ό,τι πρέπει.

Πιστεύετε ότι σ αυτή την περίπτωση είναι καλλίτερα να απενεργοποιησω τις αναβαθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μεγάλη οθόνη και μεγάλη μπαταρία είναι ό,τι πρέπει.

Πιστεύετε ότι σ αυτή την περίπτωση είναι καλλίτερα να απενεργοποιησω τις αναβαθμίσεις;

 

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση δεν απενεργοποίησα τις αναβαθμίσεις αλλά τις ειδοποιήσεις αυτών :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Να βάλω ως εναλλακτική και τα Honor 20 lite, Honor 9x και Samsung Galaxy A30s.

Ποιά είναι τα ισχυρά σημεία του καθενός τηλεφώνου;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

θα χρειαστεί να αγοράσω κινητό για συγγενή μου που έμεινε ξαφνικά.

Με όριο τα 130€ - δεν μπορώ να δώσω σεντ παραπάνω - είδα τα δύο κινητά του τιτλου στα 129€.

Για συγκεκριμένους λόγους το κινητό θα αγοραστεί είτε από Πλαίσιο είτε από Κωτσόβολο, έτσι κι αλλιώς ο χρόνος δεν επιτρέπει παραγγελία απ' έξω.

Τι λέτε; Ποιο από τα δύο;

Υπάρχει κάποιο άλλο σε τέτοια τιμή που νομίζετε ότι είναι καλύτερο;

Μη ρωτάτε για προδιαγραφές και προτιμήσεις (camera, gaming, multitasking κλπ), τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, υγεία για όλους μας εύχομαι, να προσέχετε.

Link to comment
Share on other sites

Το εχει η γυναικα μου εδω και αρκετα χρονια και εχει συνηθισει. Πλεον κολλαει αρκετα, συν το εχει ριξει πολλες φορες κατω το μωρο και εχει ψιλοσπασει στις γωνιες. Αξιζει η αγορα του Ipad mini 4 ή να παμε στο μοντελο mini του 2019; Σκεφτομαστε για μεταχειρισμενο, καινουριο ειναι αρκετα ακριβο. Τι λετε;

 

Θελει αποκλειστικα μινι διαστασεις, εχει συνηθισει. Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αξιολογο σε τετοιες διαστασεις απο android μερια. Δεν νομιζω να εχει θεμα εξαλλου.

 

Στο σκρουτζ παντως δεν εχει κατι το αξιολογο, μονο κατι ξεχασμενα παλια ταβλετ που τα εχουν μονο 1,2 καταστηματα σε υψηλη τιμη. Μονο Ipad εχει μεχρι 8" που να αξιζουν.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχει οικονομικο θεμα χτυπας το καινουργιο κ τελος. 4 χρονια ειναι πολλα απ ολες τις αποψεις (software hardware) σε σχεση με το mini 4. το καινουργιο θα το χαρεις σιγουρα μια 5ετια
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι απόλυτος ότι θέλεις να αγοράσεις μόνο από αλυσίδα, ρίξε μια ματιά και στα Redmi Note 8 pro(6/64) στα 203€, P30 lite(4/128) στα 186€, Redmi Note 8T(4/128) στα 180€, Realme 5(4/128) στα 165€.

Και το 9X που έγραψες.

To miA3(4/64) δεν το προτείνω διότι δεν το έχουν άμεσα διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι απόλυτος ότι θέλεις να αγοράσεις μόνο από αλυσίδα, ρίξε μια ματιά και στα Redmi Note 8 pro(6/64) στα 203€, P30 lite(4/128) στα 186€, Redmi Note 8T(4/128) στα 180€, Realme 5(4/128) στα 165€.

Και το 9X που έγραψες.

To miA3(4/64) δεν το προτείνω διότι δεν το έχουν άμεσα διαθέσιμο.

 

Το p30 lite, αν και έπεσε η τιμή του, νομίζω ότι δεν θα μας καλύψει από θέμα αυτονομίας.

Το note 8t είναι εξαιρετική επιλογή, αλλά υπάρχει ήδη ένα (πανομοιότυπο ως συσκευή) note 8 και είπαμε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο.

Το note 8 pro το έχω υπόψη, αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να κατεθυνθούμε προς mediatek.

Για το Realme δεν έχω εικόνα. Όσα διατίθενται στο Σκρουτζ ή στο E-shop, έχουν εγγύηση του εισαγωγέα ή του εκάστοτε καταστήματος;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αν σου αρέσει το rn8 pro, έχω να πω τα καλύτερα.

Πετάει κυριολεκτικά το τηλέφωνο ταχύτατο, εντελώς απροβληματιστο και ο επεξεργαστής φοβερός.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ως συσκευή θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή.

Το κακό είναι ότι η τιμή της ακουμπά στο ταβάνι του budget, το οποίο είχαμε σκοπό να το φτάσουμε μόνο σε συνδυασμό με άτοκες...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω δώρο στην ανηψιά μου, που ειναι 9 ετων και κανει στιβο, ενα fitness band.

 

Δεν εχει smartphone οποτε θα ηθελα να λειτουργεί αυτονομα (να λεπει τις μετρησεις στο ρολοι δηλαδη) και αν γινεται να υπάρχει μενου στην ελληνική γλώσσα (αν και παιζει να ειναι δυσκολη η απαιτηση αυτη).

 

Αν υπάρχει και κατι που να ειναι και πιο ανθεκτικο, ακομα καλύτερα.

 

Κοστος μεχρι 40-50ευρω (μεγιστο).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το Honor Band 5 στα ~33 που ξεκινάει στο Skroutz είναι καλή περίπτωση και άξιος αντίπαλος του Xiaomi.

Νομίζω έχει Ελληνικά, αλλά αυτό που νομίζω δεν έχει και δεν ξέρω και αν υπάρχει smartband να το υποστηρίζει είναι να κρατάει πληροφορίες.

Απ' όσο ξέρω και με βάση την εμπειρία που έχω από το Μi Band 2 και το Amazfit Bip πάνω στο band κρατάει κάποιες πληροφορίες (ημέρας/ημερών) αλλά για να έχεις πλήρη πρόσβαση μετά σε αυτές, πρέπει να συγχρονίζεται τακτικά με το κινητό με την εκάστοτε εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

οι διαφορες ειναι γνωστες , αυτο που θα ηθελα ειναι η γνωμη σας.

 

το 11 εχει καλυτερο επαιξεργαστη και πιο δυνατο απο το XS max , *αλλα νομιζω σε καθημερινη χρηση δεν θα υπαρχει καποια διαφορα στην εμπειρια χρησης. Το ΜΑΧ εχει πολυ καλυτερη οθονη αλλα το 11 εχει καλυτερη καμερα και μπαταρια. Πια η γνωμη σας?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

οι διαφορες ειναι γνωστες , αυτο που θα ηθελα ειναι η γνωμη σας.

 

το 11 εχει καλυτερο επαιξεργαστη και πιο δυνατο απο το XS max , *αλλα νομιζω σε καθημερινη χρηση δεν θα υπαρχει καποια διαφορα στην εμπειρια χρησης. Το ΜΑΧ εχει πολυ καλυτερη οθονη αλλα το 11 εχει καλυτερη καμερα και μπαταρια. Πια η γνωμη σας?

 

 

Το XS Max από το 11 δεν έχει μεγάλη διαφορά στη μπαταρία. Είναι μικρή για να σε προβληματίσει ως δίλημμα.

 

Η πραγματική διαφορά είναι η κάμερα. Το 11αρι έχει καλύτερη κάμερα σχεδόν σε κάθε σενάριο. Αν όμως δεν είσαι τρελαμένος με φωτό και ειδικά νυχτερινές, δεν ξέρω αν θα καταλάβεις διαφορά.

 

Οι υπόλοιπες διαφορές είναι το συνολικό μέγεθος και η οθόνη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Redmi 8a 118.90 kotsovolo. Αυτό πάρε.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Τελικά, και επειδή έπαψε να υπάρχει ο λόγος να το πάρω από τις δύο αλυσίδες που ανέφερα, πήρα το Redmi 8 (32/3) από Σκρουτζομάγαζο προς 126€ (περιλαμβανομένων μεταφορικών και αντικαταβολής).

Θα το δώσω το απόγευμα, ελπίζω να βγει καλό για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Τελικά, και επειδή έπαψε να υπάρχει ο λόγος να το πάρω από τις δύο αλυσίδες που ανέφερα, πήρα το Redmi 8 (32/3) από Σκρουτζομάγαζο προς 126€ (περιλαμβανομένων μεταφορικών και αντικαταβολής).

Θα το δώσω το απόγευμα, ελπίζω να βγει καλό για τα λεφτά του.

 

Mια χαρά είναι για τα λεφτά του, μην το συζητάς καθόλου... Καλοδούλευτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα καποια βοηθεια για νεο κινητο..

 

Αν και δεν γνωριζω που μπορω να κανω την ερωτηση μου, ειπα να την γραψω εδω.

 

Με ενδιαφερει αγορα νεου κινητου μεχρι 300 ευρω.

Η αγορα θα γινει απο διαφορα οπως skroutz κτλ.

Με ενδιαφερει πολυ να βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες.

Να εχει αρκετα καλη μπαταρια και γενικα να εχει οσο καλο επεξεργαστη γινεται στα χρηματα αυτα.

Και να ειναι οσο πιο γρηγορο γινεται.

Το λογισμικό εννοειται Android.

 

Οποια βοηθεια μπορει καποιος να μου δωσει θα το εκτιμουσα..

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Γιατί δεν ανοίγεις ένα νέο θέμα;!

Ρίξε μια ματιά στα mi8(όχι τόσο καλή μπαταρία όμως), Nova 5t, Honor 20(310€), mi 9t

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το διλλημα μου παιδιά. Αν μπορούν κάποιοι ας βοηθήσουν. Το 8pro βέβαια δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα για να έχουμε μια εικόνα...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Κ γω κάπου εδω είμαι σε επιλογές. Απλα έχω το νου και το Note10+. Μαλλον θα περιμένω ομως κάποια reviews του 8προ

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κ γω κάπου εδω είμαι σε επιλογές. Απλα έχω το νου και το Note10+. Μαλλον θα περιμένω ομως κάποια reviews του 8προ

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο snapdragon είναι ένας πολύ καλός λόγος γι αυτή την αλλαγή πάντως

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...