Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρα από το ios δεν έχει κάτι καλύτερο το xs σε σχέση με το p30 pro.

 

ακριβος αν ελεγε κανα 11 pro max θα έλεγα είναι η καλύτερη συσκευη της αγοράς αλλα με xs......

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει την οποία καλύτερη συσκευή της αγοράς για τη χρήση που θέλει; Δηλαδή σερφάρισμα, fb, chat και καμία φωτο;; Παρε άνθρωπε μου μια συσκευή των 300€ και πολλά λέω και κάνε μια χάρη στον εαυτό σου να μην πετάς τα λεφτά σου εκεί που δεν χρειάζεται...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει την οποία καλύτερη συσκευή της αγοράς για τη χρήση που θέλει; Δηλαδή σερφάρισμα, fb, chat και καμία φωτο;; Παρε άνθρωπε μου μια συσκευή των 300€ και πολλά λέω και κάνε μια χάρη στον εαυτό σου να μην πετάς τα λεφτά σου εκεί που δεν χρειάζεται...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και το s9plus που έχει εξαιρετικό είναι για αυτά που κάνει ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να πάρω ένα από τα δύο smartwatch του τίτλου με προτεραιότητα στην αξιοπιστία των μετρήσεων, ειδικά των παλμών. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.
Link to comment
Share on other sites

αν τρέχεις garmin. Αν θες μούρη xiaomi

Παλμοί από το χέρι και έντονες αλλαγές στην ταχύτητα τρεξίματος δεν πάνε μαζί. Αν δεν κάνεις απότομες αλλαγές δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέλω για έντονο τρέξιμο. Ποιο πολύ με ενδιαφέρει η αντοχή και η αξιοπιστία σε νορμάλ συνθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η garmin σε μετρήσεις με την xiaomi δεν έχω καταλάβει..τουλάχιστον στο gets δείχνει να λειτουργεί το gps σε σχέση με το gtr..αν θες τους καλύτερους αισθητήρες θα πας σε Garmin ,η Huawei η xiaomi είναι χειρότερη και από την Sammy ..αν θες πολύ μουρ που να τα κάνει όλα χωρίς να κάνει τίποτα καλύτερα πέρνεις το Xiaomi

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια λιστα με 3 κινητα

1)huawei p30pro

2)xiaomi mi note 10 pro

3)xiaomi mi 9t pro

Το θελω το κινητο για social internet mail και φωτο!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου μου διαμήνυσε ότι θέλει κινητό που ο ήχος του συνομιλητή (χωρίς μπλουτουθ και συναφή, απλά κινητό στο αυτί) να είναι πολύ καθαρός και να μπορεί να δυναμώσει την ένταση σε ικανοποιητικό σημείο, όχι να γίνει και μεγάφωνο βέβαια, αλλά να μπορεί να έχει και παραπάνω απο ικανοποιητική (για τους περισσότερους) ένταση.

Είχε ένα πρόβλημα υγείας και έχει πέσει η ακοής της τελευταία.

Επίσης, να έχει πολύ καλές δυνατότητες φωτογραφίας (και βίντεο)..

 

Υπάρχει κάτι που να καλύπτει τα παραπάνω; Λεφτά μέχρι γύρω στα 200 €.

Στην αρχή κοίταγα το Μι Α3 (εγώ έχω το Μι Α1) αλλά έπεσε το μάτι μου σε μετρήσεις του gsmarena όπου λένε ότι δεν είχε καλή ποιότητα ήχου..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το garmin 35 που ήταν και η αρχική επιλογή μου. Ευχαριστώ τους φίλους smpt και dimgeo για την βοήθειά τους.
Link to comment
Share on other sites

Καιρό τώρα έψαχνα ένα μπαντ για χρήση στην δουλειά. Κυρίως για να με δονει όταν έχω κληση. Αγόρασα τo mi band 4 αλλά δεν με ικανοποίησε και το πούλησα. Προσωπικά δεν μου άρεσε ότι δεν είχε μόνιμο εικονακι μπλουτουθ όταν είναι συνδεδεμένο, δεν εμφανιζε τον καιρό στην κεντρικη παρότι έβαλα watchface με θερμοκρασίες (ήταν κενές οι ενδείξεις), επειδή απομακρύνομουν συνέχεια αποσυνδεοταν και δεν το καταλάβαινα, μόνο μια ένδειξη με κομμένο bluetooth έβγαζε.

 

Δοκίμασα για μερικές ώρες amazfit bip ενός φίλου και μου άρεσαν τα εξής:

Δονουσε όταν έβγαινα εκτός εμβέλειας,

Always on οθόνη που έβλεπες την ώρα χωρίς να πατήσεις κάποιο κουμπί, είχε ενδείξη θερμοκρασιών κεντρική (μου είναι πολύ χρησιμο) και μεγάλη αυτονομία.

 

Υπάρχουν κάποιες κινεζιες Νο.1 κτλ που φαίνεται να έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ή να έχω βρει αναλυτικό review γενικά.

 

Υπάρχει κάποιο ρολόι ή band (hono band 5?) γύρω στο πενηνταρικο που να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά?

 

Στα μεταγενεστερα ,stratos κτλ δεν μου αρέσει που έχουν αυτονομία εβδομάδας αλλά και είναι πιο ακριβα...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μηχανικό πληκτρολόγιο και ασύρματα ακουστικά είτε on ear είτε over ear. Γενικώς και για τα δύο θέλω κάτι value for money να μην δώσω τρελό ποσό. Τώρα για τα ακουστικά πιο συγκεκριμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η καλή διάρκεια μπαταρίας και να είναι άνετα αν πχ τα φοράω 2-3 ώρες να μην με κουράζουν στο κεφάλι. Υπάρχει καμία πρόταση; Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αναζήτηση νέου κινητού με τις εξής ζητούμενα κατά προτεραιότητα.

 

1) Android

2) High end ώστε να με καλύψει τα επόμενα 2-3 χρόνια άνετα

3) Καλή αυτονομία

4) Καλή κάμερα

5) Καλό ήχο και σε κλήσεις και για μουσική

6) Μέγεθος τουλάχιστον 6 ίντσες

 

Παιχνίδια δεν παίζω, πολύ αραιά και που κανένα ελαφρύ.

 

Θεωρώ ότι η συσκευή που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες μου είναι το note10 plus αλλά η τιμή του παραμένει υψηλή και χωρίς πτώση το τελευταίο δίμηνο και ίσως είναι καλύτερα να περιμένω μιας και σε λίγο παρουσιάζονται οι συσκευές του 2020 που νομίζω θα έχουν σημαντικές βελτιώσεις στα ζητούμενα μου.

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι να πάω στο note10 plus ή υπάρχει κάποιο να καλύπτει αντίστοιχα τις ανάγκες μου? Ή ίσως είναι καλύτερα να πάω σε κάτι πιο φτηνό τώρα για μερικούς μήνες και να δω δω τότε κάποιο high end ? Αν ναι σε ποιο ?

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κοιτάς και το oneplus 7pro;

 

To κοιτάζω αλλά με προβληματίζουν ορισμένα πραγματάκια. H pop up κάμερα όσο βολική και αν είναι και εξαφανίζει τελείως το notch φοβάμαι ότι ίσως βγάλει θέμα με τον καιρό. Επίσης θα ήθελα και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία και sd card. Δεν το αποκλείω πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση. Δεν είναι κακή ιδέα το V40 (πολύ καλό κινητό) αλλά έχει το μείον ότι είναι ήδη μοντέλο 2018... Και το V50 δεν είναι διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά..

 

 

 

Ναι, το Χ2 συγκεντρώνει σε μεγάλο ποσοστό όλα όσα θέλω. Και έμαθα ότι εντός των ημερών (μέχρι τα μέσα Φλεβάρη) θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα από επίσημο Έλληνα αντιπρόσωπο. Καλό αυτό (θεωρητικά τουλάχιστον) από θέμα service... :)

 

Τελικά το Realme Χ2 Pro δεν έχει FM radio οπότε τρώει άκυρο. Πάμε γι' άλλο...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: Μεχρι 150 ευρω.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: Μεχρι 6 ιντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Και απο Κίνα,δεν εχω προβλημα να περιμενω.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι,εννοειται!

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Θελω σιγουρα dual, για τα υπολοιπα καλοδεχουμενα..

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Δεν εχω προβλημα με φλασαρισματα,τα επιδιωκω!!

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: Καλη οθονη θα ήθελα..

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: Ταχύτητα-αυτονομία-καμερα.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή: Le Eco Le pro 3 Elite (Απίστευτο κινητο..)

 

Θα ήθελα τη γνωμη σας για μια συσκευη στα χρηματα που αναφερω, οσο το δυνατον καλυτερη.Μου αρεσει και ασχολουμαι αρκετα με φλασαρισματα.Προτιμω να εχει επεξεργαστη snapdragon και καλη οσο ειναι δυνατον καμερα.Επισης καλη μπαταρια,σιγουρα πανω απο 4000 mAh. Θα ηθελα να υποστηριζει 2 καρτες sim. Ειμαι "καλομαθημενος" γιατι το προηγουμενο μου κινητο ειχε τον SD 820 και πηγαινε σφαιρα. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται τι ζητάς. Αν κυνηγάς σπεκς και αλλάζεις συχνά συσκευές, πάρε S10.

Aν θελεις συσκευή για να γεράσεις μαζί της, παρε XS.

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται τι ζητάς. Αν κυνηγάς σπεκς και αλλάζεις συχνά συσκευές, πάρε S10.

 

Aν θελεις συσκευή για να γεράσεις μαζί της, παρε XS.

Αυτό δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα μια συσκευή ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για καποσα χρόνια , οπότε να φανταστώ για να είμαι ήσυχος να πάω στο xs?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...