Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Honor band 5, ότι καλύτερο και αξιόπιστο μπορείς να πάρεις σε αυτή την τιμή. Επί την ευκαιρία, τόσο το Honor 5 όσο και το Mi band 4 έχουν 39.6€ σε μεγάλη αλυσίδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για επωνυμο δες αυτα που ειπαν τα άλλα μέλη.

 

Για μη επώνυμο εχω πάρει τα microwear l8/l9. Το l9 το ειδα σε φιλο, μου αρεσε περισσοτερο ως σχεδιο το 8 και επισης μου ειπε οτι η αυτονομια του την βλέπει χειροτερη απο το 8.Το l8 το πήρα σε προσφορά στα 20κατι ευρω απο banggood είναι εξαιρετικό με απιστευτη διαρκεια μπαταριας (20+ ημερες χαλαρα) και για non name smartwatch βλέπω οτι εχει εκπληκτικα καλη ακριβεια στον μετρητη βηματων. Αρνητικο ειναι οτι για καποιο λογο με miui rom δεν μπορει να κανει απόρριψη κλήσης απο το ρολοι. Βλέπεις κανονικα με ελληνικά ποιος καλει αλλα μονο σε miui roms δε μπορεις να κανεις απορριψη και ενα ακομη οτι δεν δειχνει τα μηνυματα που έρχονται απο telegram.. Σε οτι αφορα τις αλλες ειδοποιήσεις πχ viber,sms, messenger δειχνει μερος του μηνύματος κανονικά στα ελληνικά και gmail μόνο τον τίτλο. Και επισης η λειτουργια του υπνου ειναι για συγκεκριμενη βραδινη ωρα και οχι οποτε κοιμηθεις εντος του 24ωρου και εχει μονο 3 watchfaces 1 αναλογικό και 2 ψηφιακα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το mate 20 pro δεν υποστηρίζει mirrorlink. Android auto μόνο.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει για άμεση αγορά από Ελλάδα και κύριο κριτήριο την απόδοση της κάμερας είτε στοκ είτε gcam, δεν με πειράζει.

 

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω το Redmi Note 7, κυρίως λόγω της καλής απόδοσης της κάμερας και της καλύτερης αυτονομίας από το Mi8, αλλά άρχισα να κοιτάω και το Mi9 Lite. Βλέπω καλή μπαταρία, AMOLED οθόνη, NFC και γενικά ένα σχεδόν πλήρες τηλέφωνο. Βγάζει ισάξιες φώτο με τα άλλα δύο; What's the catch;

 

Μπορώ να πάω μέχρι 300€, έχετε να προτείνετε μήπως κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

 

Κάπως δεν ταιριάζουν οι επιλογές που βάζεις.

Γενικά, με χρήματα κάτω των 250 ευρώ, το καλύτερο κινητό που θα μπορούσες να πάρεις αυτή τη στιγμή είναι το mi9 Lite. Από τα 300 ευρώ όμως και έπειτα αρχίζουν και παίζουν και άλλα κινητά.

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει για άμεση αγορά από Ελλάδα και κύριο κριτήριο την απόδοση της κάμερας είτε στοκ είτε gcam, δεν με πειράζει.

 

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω το Redmi Note 7, κυρίως λόγω της καλής απόδοσης της κάμερας και της καλύτερης αυτονομίας από το Mi8, αλλά άρχισα να κοιτάω και το Mi9 Lite. Βλέπω καλή μπαταρία, AMOLED οθόνη, NFC και γενικά ένα σχεδόν πλήρες τηλέφωνο. Βγάζει ισάξιες φώτο με τα άλλα δύο; What's the catch;

 

Μπορώ να πάω μέχρι 300€, έχετε να προτείνετε μήπως κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

 

Gcam vs gcam είναι ανώτερο το rn7 από mi9 lite. Επιπλέον το mi9 lite δεν έχει τόσο καλή συμβατότητα με gcam λόγω ότι δεν έχει πλήρη υποστήριξη api2. Κατά συνέπεια έχεις πολύ λιγότερες επιλογές χωρίς όμως να σημαίνει ότι δεν μπορείς να το βολεψεις με κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ήθελα τη βοήθεια σας όσοι προτίθενται, όσον αφορά ποιο από τα 2 κινητά να διαλέξω.

Μετά από πολύ έρευνα ,έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 συγκεκριμένα οπότε δεν με νοιάζουν μοντέλα max-pro-plus κλπ.

Ποιο πολύ το VS αφορά το λειτουργικό θα έλεγα ,γιατί η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να πάω για πρώτη φορά σε apple ,μετά από πέρασμα σε xiaomi - huawei - honor - sony κτλπ, γιατί με έχει κουράσει - απογοητεύσει θα έλεγα το android (μπορεί να είναι και βλακεία μου,δεν ξέρω ).

Σκέφτομαι να "δώσω μια τελευταία ευκαιρία" στο android με το νέο ONE UI της Samsung που όλοι λένε ότι είναι από τα καλύτερα, αλλά επειδή βαρέθηκα και τις σαβουρες εφαρμογές και διαφημίσεις του play store ,σκέφτομαι και την apple .

Αλλά φοβάμαι και τους περιορισμούς που έχει το IOS , για αυτό και το δίλημμα

.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μετάβαση σε iphone 11 μετά από 10 χρόνια και, σε Android και ιδιαίτερα μόνο pixel - nexus συσκευές. Είχα ακριβώς τον ίδιο ενδοιασμό με σένα. Το συμπέρασμα μου είναι ότι κακώς δεν είχα κάνει την αλλαγή πολύ πιο πριν, και καθόμουν και παιδευόμουν με τα Android. Το κάθε λειτουργικό έχει τα θετικά του ή και τα αρνητικά του, δεν θα μπω στην διαδικασία σύγκρισης τους. Το μόνο που με χάλασε αλλά αναγκαστικά συμβιβάστηκα είναι το YouTube. Καλομαθημένος με το vanced τόσα χρόνια μου φάνηκε κάπως περίεργο. Δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία jailbrake την συσκευή. Και στη τελική εάν δεις ότι δεν μπορείς να συνηθίσεις το λειτουργικό για κάποιο λόγο, το πουλάς και παίρνεις αυτό που θέλεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Όσον αφορά το youtube που ανέφερες δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι σε χαλασε.

Link to comment
Share on other sites

Το YouTube vanced είναι εφαρμογή ακριβώς ίδια με την επίσημη με την διαφορά δεν έχει διαφημίσεις καθόλου, μπορείς να κανείς download, και έχει αρκετή παραμετροποίηση όσο αφορά τα θέματα. Εγκατάσταση στο iOS δεν μπορεις να την κάνεις. Υπάρχουν παραπλήσιες αλλά μόνο με jailbrake. Πολύ καλή εφαρμογή. Και στην τελική μια συνήθεια είναι όλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Andreas_1977
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πέρασα το ίδιο δίλημμα. Τελικά κατέληξα στο s10 που το βρήκα και με 490 ευρώ με τιμολόγιο. Ωστόσο πιστεύω οτι και αντικειμενικά είναι καλύτερο τηλέφωνο. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος σήμερα θα έπαιρνε κινητό με οθόνη ούτε καν hd. Η οθόνη του s10 είναι μαγεία και το always on πολύ χρήσιμο. Πρόβλημα με διαφημίσεις εγώ δεν έχω από τότε που αγόρασα σε μια προσφορά με 3.5 ευρώ μια lifetime license του adguard. Και με nova launcher που το δουλεύω, που διαθέτει ότι παραμετροποίηση μπορείς να φανταστείς, το φτιάχνεις πραγματικά όπως θέλεις. Κάθεται και καλύτερα στο χέρι πιό ελαφρύ και λιγότερο πλατύ. Το δακτυλικό βολεύει καλύτερα στο ξεκλείδωμα όταν το κινητό είναι πάνω σε flat επιφάνεια από το να πρέπει να το σηκώσεις και να το φέρεις μπροστά στο πρόσωπό σου για το face unlock. Τρέχει τα πάντα γρήγορα κι απροβλημάτιστα. Η μπαταρία εμένα μου κρατάει όλη μέρα αλλά το κινητό το χρησιμοποιώ επαγγελματικά δεν παίζω παιχνίδια και δεν έχω social apps. Για κάμερα δεν μπορώ να πώ γιατί φωτο δεν βγάζω. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ πήγα στο 11αρι μετά από 1,5 χρόνο με Galaxy Note 8. Περισσότερο για την αλλαγή καθώς ήμουν πλήρως ευχαριστημένος με το Samsung. Είχα και παλιότερα iPhone, οπότε μια εξοικείωση υπήρχε. Μου είχε λείψει η εύκολη χρήση με το ένα χέρι, αλλά αυτό που με ενθουσίασε στο 11 είναι η μπαταρία. Εύκολα 1,5 με 2 ολόκληρα 24ωρα! (Με την χρήση που κάνω εγώ και ανάλογα αν είναι συνδεδεμένο το amazefit nip ή όχι). Θα σου πρότεινα να κάνεις την αλλαγή και να δεις μόνος σου... Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αν δεν σου αρέσει το πουλάς και προχωράς.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Πριν σχεδόν 2 χρόνια μέσα από ένα αντίστοιχο thread είχα καταλήξει στο Lenovo Moto G4 Plus για την μητέρα μου. Αν και ήταν πάρα πολύ ικανοποιημένη, δυστυχώς της το κλέψανε και είμαστε πάλι σε αναζήτηση για κάτι αντίστοιχο.

 

Καθώς πρόκειται για τη μητέρα μου βασικό κριτήριο είναι το μενού να είναι στα ελληνικά. Πέρα από αυτό, θα ήταν καλό να είναι dual SIM.

Εκτός απο αυτά δεν υπάρχει κάποιο άλλο κριτήριο. Προφανώς θα προτιμούσαμε όσο καλύτερη κάμερα και οθόνη γίνεται σε αυτά τα λεφτά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις! :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ πήγα στο 11αρι μετά από 1,5 χρόνο με Galaxy Note 8. Περισσότερο για την αλλαγή καθώς ήμουν πλήρως ευχαριστημένος με το Samsung. Είχα και παλιότερα iPhone, οπότε μια εξοικείωση υπήρχε. Μου είχε λείψει η εύκολη χρήση με το ένα χέρι, αλλά αυτό που με ενθουσίασε στο 11 είναι η μπαταρία. Εύκολα 1,5 με 2 ολόκληρα 24ωρα! (Με την χρήση που κάνω εγώ και ανάλογα αν είναι συνδεδεμένο το amazefit nip ή όχι). Θα σου πρότεινα να κάνεις την αλλαγή και να δεις μόνος σου... Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αν δεν σου αρέσει το πουλάς και προχωράς.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Δύο ερωτήματα ενός φίλου μου:

1) Μπάτζετ 180 ευρώ, ΑΝ δεν πουλήσω τη συσκευή μου.

2) Μπάτζετ 230 ευρώ, ΑΝ πουληθεί.

 

Είμαι ανάμεσα σε Mi 9 lite, Redmi Note 7 (το pro δεν έχει την 800άρα δυστυχώς), Mi A3, Mi 8.

Ο λόγος που βάζω το Mi 8 στη λίστα, είναι γιατί έχω βρει το 64GB στα 150 ευρώ.

Με αυτό το δεδομένο, και το ότι είναι περσινή ναυαρχίδα, καθίσταται αυτομάτως η ιδανικότερη επιλογή;

Ή μπορώ να πάω άφοβα σε Mi 9 lite;

Βάζω σε 3η και 4η μέρα τα Mi A3, RN7 λόγω μπάτζετ χαρακτηριστικών του πρώτου και lcd οθόνης του δεύτερου.

 

Bonus ερώτηση: Εάν ο πωλητής του Mi 8 ΔΕΝ μου το δώσει στα 150 ευρώ εν τέλει, αξίζει η αγορά του στα 230 ευρώ καινούριο σε σύγκριση με ένα καινούριο Mi 9 lite;

Πρώτο κριτήριο η κάμερα και έπειτα μπαταρία και γενική απόδοση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Από μένα mi 9 lite.

Το mi 8 σούπερ, ανώτερο σε όλα, εκτός από μπαταρία που για εμένα είναι τεράστιο deal breaker.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάσει της απάντησής σου καταλαβαίνω ότι πρέπει να πάρω με κλειστά μάτια το mi 8.

Μονο στην μπαταρία θα έχω κακή απόδοση.

Γιατί διαλέγεις mi 9 lite;

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ψάχνω για συσκευή από τις παλιές τις καλές (όχι smartphone) με φυσικό πληκτρολόγιο που μοναδική προϋπόθεση να είναι 4g και να έχει την δυνατότητα να γίνεται hotspot.

Ανθεκτικότητα και αδιαβροχοποιηση καλοδεχούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως hotspot;

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Nokia 8110, με τιμή 50 - 55 ευρώ.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Δύο ερωτήματα ενός φίλου μου:

1) Μπάτζετ 180 ευρώ, ΑΝ δεν πουλήσω τη συσκευή μου.

2) Μπάτζετ 230 ευρώ, ΑΝ πουληθεί.

 

Είμαι ανάμεσα σε Mi 9 lite, Redmi Note 7 (το pro δεν έχει την 800άρα δυστυχώς), Mi A3, Mi 8.

Ο λόγος που βάζω το Mi 8 στη λίστα, είναι γιατί έχω βρει το 64GB στα 150 ευρώ.

Με αυτό το δεδομένο, και το ότι είναι περσινή ναυαρχίδα, καθίσταται αυτομάτως η ιδανικότερη επιλογή;

Ή μπορώ να πάω άφοβα σε Mi 9 lite;

Βάζω σε 3η και 4η μέρα τα Mi A3, RN7 λόγω μπάτζετ χαρακτηριστικών του πρώτου και lcd οθόνης του δεύτερου.

 

Bonus ερώτηση: Εάν ο πωλητής του Mi 8 ΔΕΝ μου το δώσει στα 150 ευρώ εν τέλει, αξίζει η αγορά του στα 230 ευρώ καινούριο σε σύγκριση με ένα καινούριο Mi 9 lite;

Πρώτο κριτήριο η κάμερα και έπειτα μπαταρία και γενική απόδοση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Mi 8 εύκολα και δεν θες καν gcam .Αν είναι να πας σε mi 9 lite γτ να μην πας στο Α3 που έχουν την ίδια κάμερα ; Πιο φτηνό με μικρές διαφορές στον επεξεργαστή και στοκ .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...