Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.skroutz.gr/s/7500383/TP-LINK-Archer-MR200-v1.html

 

θα ελεγα αυτο αλλα περιμενε αλλες απαντισεις

 

οτι αλλο είχα βρει σε αυτά τα λεφτά και κάτω η δεν ειχαν bandwith managment η έγραφαν max client 30 - 32 γενικός κατι σημαντικό έλειπε...

τωρα αν διαθέτει και ποιο πολλά εκεί έχει επιλογές σε σοβαρές εταιρείες

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ συγκριση που δεν ειδα ποτε εδω μεσα, .σε φωτογραφιες ποια κινητο βγαζει πιο καθαρα το βραδυ ? παρατηρησα το p 20 εχει πεσει αρκετα η τιμη του. αξιζει τα λεφτα του.
Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ Συσκευή για 2η

 

-Αυτονομια+Super camera+EIS+OIS+Updates για 2-3 χρόνια+έως 220€. 6/128 ΚΑΙ ΠΑΝΩ.

Από Κίνα/Ελλάδα/ΕΕ.

 

ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΠΟ 6 ΙΝΤΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ.

 

Η κυρία συσκευή μου είναι το ΟΡ7.

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

Real me XT 8/128 και Real me 3 pro 6/128 με κουπόνι από banggood γύρω στα 230€.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

Πανέμορφο.

OIS δεν έχει όμως.

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά και το μοντέλο 6/128 θα σου πρότεινα το Nokia 8.1 κινηταρα με κουπόνι από Κίνα στα 240€.Αλλιώς στα 170€ το 4/64.Global version προφανώς
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ Ναι.

Σωστά.

 

Αλλά περσινό μοντέλο.

Και τα threads λένε για πολλά bugs!

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ Ναι.

Σωστά.

 

Αλλά περσινό μοντέλο.

Και τα threads λένε για πολλά bugs!

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

 

Περσινό ναι αλλά ήρθε με Android 9 που σημαίνει ότι θα φτάσει μέχρι το 11 συν τις υπόλοιπες αναβαθμίσεις.Τωρα για bugs να σου πω την αλήθεια δεν το χω ψαξει δεν το χω δουλέψει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Λένε πως έχει πολλά bugs και κακοτεχνιες

 

Sent from my MI PAD 4 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που δίνεις είναι πολύ λίγα για αυτά που ζητάς κάπου πρέπει να κάνει πίσω, είτε βγάλε ois είτε κοίτα περσινές συσκευές είτε αντεξε bugs κλπ, η πας κάνα 350

Τώρα που διαβάζω ξανά ποιο καλά αυτά που ζητάς λάθος μου εσύ ζητάς ναυαρχίδα με τημη ούτε καν mid range

Λίγο δύσκολα να βρεθεί κάτι

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Σωστά

Ζητάω ένα ΟΡ7 με τιμή redmi :D

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει για άμεση αγορά από Ελλάδα και κύριο κριτήριο την απόδοση της κάμερας είτε στοκ είτε gcam, δεν με πειράζει.

 

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω το Redmi Note 7, κυρίως λόγω της καλής απόδοσης της κάμερας και της καλύτερης αυτονομίας από το Mi8, αλλά άρχισα να κοιτάω και το Mi9 Lite. Βλέπω καλή μπαταρία, AMOLED οθόνη, NFC και γενικά ένα σχεδόν πλήρες τηλέφωνο. Βγάζει ισάξιες φώτο με τα άλλα δύο; What's the catch;

 

Μπορώ να πάω μέχρι 300€, έχετε να προτείνετε μήπως κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα smartwatch, χωρίς να το έχω ιδιαίτερη ανάγκη.

Περισσότερο σαν γκατζετάκι το βλέπω και λιγότερο σαν "εργαλείο".

Αυτό σημαίνει ότι, μεταξύ των άλλων, δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία

 

Από κει και πέρα, ένας άλλος περιορισμός που υπάρχει είναι το μέγεθος του ρολογιού, το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνά τα 42mm, λόγω μικρού καρπού.

Για να μην κουράζω περισσότερο, θα ήθελα τη γνώμη σας ανάμεσα στο Huawei GT2 (42mm), Samsung Galaxy Watch (42mm) και Xiaomi Amazfit GTR (42mm). Ανάμεσα στις επιλογές θα έβαζα και το νέο Honor Watch Magic 2 (42mm) αλλά δεν έχει έρθει ακόμα στην αγορά. Αναμένεται ωστόσο...

 

Από τα παραπάνω, ποιο θεωρείτε ότι είναι το πληρέστερο; Πάνω κάτω, από τα λίγα που έχω διαβάσει, όλα κάνουν περίπου τα ίδια πράγματα (οι αθλητικές μετρήσεις δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Θα αρκεστώ στην μέτρηση των καρδιακών παλμών, στην μέτρηση βημάτων, άντε και στην καταγραφή του ύπνου ενδεχομένως).

Αυτό που θέλω στα σίγουρα είναι να μπορώ να λαμβάνω ειδοποιήσεις για sms και κλήσεις (δεν καίγομαι να απαντάω σε κανένα από τα δύο), να μπορώ να παίζω μουσική από το ρολόι (είτε αποθηκεύοντας τραγούδια απευθείας στην μνήμη είτε μέσω του κινητού) και φυσικά, να κρατάει η μπαταρία όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Πείτε μου τις γνώμες σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα με της μετρήσεις πας σε gtr.. Αν θες κάτι που να δουλεύει σωστά αλλά η μπαταρία κρατάει εβδομάδα με όλα ανοιχτά πας στο huawei gt2.... Στο galaxy θα έχεις μισή διάρκεια χωρίς πολύ χρηση

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ώστε η μπαταρία του Samsung δεν είναι για πολλά πολλά, ε;

Δεν είναι και πολύ καλό αυτό...

 

Από την άλλη, το GT2 (42mm) έχει διπλάσια σχεδόν τιμή από το GTR. Αλλά δεν κατάλαβα, δεν κάνει αξιόπιστες μετρήσεις; εκεί υστερεί;

Επειδή ανέφερα και το Honor watch magic 2, να περιμένω λες μέχρι να βγει στην αγορά να δούμε τι παίζει και με αυτό;

Με την σκέψη δηλαδή ότι θα είναι παρόμοιο σε λειτουργίες με το GT2 αλλά πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως στην ιδια φαση με εσενα φιλε και εγω, πριν 1 μηνα ψαχνομουν τι smartwatch να παρω, δεν ηθελα να χαλασω πολλα χρηματα γιατι δεν ημουν σιγουρος για το αν θα μου ηταν χρησιμο ή οχι.

 

Τελικα πηρα το Galaxy watch 42mm ακριβως επειδη εχω και εγω μικρο καρπο και χερι και ηθελα να μην ξεπερνα αυτο το μεγεθος.

Το ρολοι ειναι παναλαφρο, πολυ γρηγορο, πολυ ωραιο στο χερι, δε καταλαβαινεις καν οτι το φορας.

Παρα πολυ ωραια οθονη, πολλες λειτουργιες, οι οποιες ομως αν θελεις να το χρησιμοποιεις συνεχως σαν smartwatch με bluetooth ανοιχτο και συνεχη συνδεση με το κινητο, θα καταπινει την μπαταρια για πλακα.

Με χρηση μονο σαν ρολοι και παρακολουθηση βηματων, χωρις συνδεση με το κινητο, καταφερα να βγαλω 6 μερες αυτονομια με μια φορτιση.

Αν το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση με ολα ανοιχτα κλπ, μαξιμουμ 2 μερες αυτονομια.

 

Προσωπικα βρηκα χρησιμο το να απανταω σε κλησεις απευθειας απο το ρολοι και να μιλαω κατευθειαν μεσω του ρολογιου, ομως θα βολευε περισσοτερο αν υποστηριζε κλησεις μεσω whatsapp, viber, messenger κλπ και οχι μονο μεσω κανονικης κλησης τηλεφωνου.

 

Ειμαι σιγουρος πως δεν χρησιμοποιω το ρολοι στο μαξιμουμ και δεν εκμεταλλευομαι ολες τις δυνατοτητες του, τελικα δε ξερω κατα ποσο ηταν σωστη αγορα ή οχι, δεν ειμαι σιγουρος. Μαλλον μπορω να ζησω και χωρις αυτο.

 

Το θεμα ειναι με αυτα τα smartwatches οτι δε ξερω ποσο καλο και υγιες ειναι να φορας το ρολοι και να εχεις συνεχη συνδεση με το κινητο πανω στο χερι σου ολη μερα καθε μερα διαρκως.

Link to comment
Share on other sites

Το Galaxy watch (42mm) θα ήταν μια καλή επιλογή και για μένα αλλά με προβληματίζει αυτό που είπε ο φίλος από πάνω σχετικά με την μπαταρία του. Νομίζω ότι θα με κουράσει να το φορτίζω κάθε μία ή δύο μέρες.

Το GT2 είναι αρκετά ακριβό, οπότε προσανατολίζομαι στο GTR (42mm), όπου και πάλι με προβληματίζει αυτό που είπε ο φίλος για τις μετρήσεις του. Όχι ότι καίγομαι να είναι απόλυτα ακριβείς αλλά να μην είναι και ό,τι να'ναι! Επίσης, σκέφτομαι μήπως υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας με το κινητό μου (Honor play) αλλά φαντάζομαι ότι θα το είχαν αναφέρει και άλλοι χρήστες αν υπήρχε πρόβλημα. Δυστυχώς, για κάποιο λόγο, δεν υπάρχει αντίστοιχο thread από κατόχους του ρολογιού έτσι ώστε να ρωτήσουμε πώς είναι στην καθημερινή χρήση και τι προβλήματα παρουσιάζει.

 

Σχετικά με αυτό που λες για το πόσο υγιές είναι να φοράς ένα ρολόι και να είσαι συνεχώς "εκτεθειμένος" σε ακτινοβολία, έχω κι εγώ την ίδια ανησυχία...Δεν ξέρω τι ισχύει και πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο αξιόπιστος μετρητής.. Μπορεί την μια να σου βγάζει 78 παλμούς και μετά από 1 λεπτό 115...και στα βήματα δεν είναι το ίδιο καλό αν και το gt2 αυτήν την στιγμή έχει ένα θέμα.. Περιμένουμε update.. Θέμα ασυμβατότητα δεν θα έχεις, απλά να ξέρεις ότι κάποιος φορές πιθανόν θα έχεις θέμα μετα από κάποιο update η του τηλεφώνου ή του ρολογιού.. Να κάνει αυτά η xiaomi και με τα band και με τα smartwatch.. Ένα άλλο θέμα τουλάχιστον στα gtr 46 μμ είναι το GPS που μάλλον έχουν κάποιο κατασκευασγικο θέμα και δεν κλειδώνει ποτέ δορυφόρους..και εγώ μικρό καρπό έχω και δάχτυλα αλλά πήρα το gt2 46mm.. Μου φαίνεται μια χαρά το μέγεθος και είναι πανέμορφο και πανάλαφρο... Βέβαια σαν κάσα το 42 μου άρεσε περισσότερο.. Αλλά η ομιλία ήταν σημαντική για εμένα, συν μια εβδομάδα έξτρα μπαταρία.. Αν βρεις gtr που να κλειδώνει δορυφόρους είναι μακρά πιο καλή αγορά..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Απ' ότι κατάλαβα, η αγορά του GTR είναι λίγο λαχείο, αν σου κάτσει καλή συσκευή τότε οκ, αν όχι, τότε θα έχεις ένα σωρό προβλήματα... :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Απ' ότι κατάλαβα, η αγορά του GTR είναι λίγο λαχείο, αν σου κάτσει καλή συσκευή τότε οκ, αν όχι, τότε θα έχεις ένα σωρό προβλήματα... :(

Ο μετρητής στα xiaomi γενικά δεν είναι και κανένας σοβαρός..Ίσως σαν του samsung ..το gps πιθανολογώ είναι hardware θέμα..Στο 70% δεν λειτουργεί,δεν ξέρω αν στις νέες παρτίδες το διόρθωσαν..αν ψάξεις λίγο σε youtube θα δεις πολλά review που το αναφέρουν...Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα το πρώτο GT..φθηνό,αξιόπιστο και με μπαταρία

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας, αρχίσα να ασχολούμαι με αυτα από band2 Huawei,xiaomi mi band3,πήρα και ένα bakeey a6 μάπα...το θέλω για εργασία μιας και είμαι με μουτζουρες θέλω κάτι να μπορώ να δω ποιός με παίρνει να απαντήσω τή κλήση μέσω των ακουστικών μου χωρίς να βγάζω το κινητό από την τσέπη,άντε και οι παλμοί καί τά βήματα αν και δεν έχουν ακρίβεια,δε θα με χάλαγε και αδιάβροχο,όλα τα άλλα δεν με απασχολούν.δε θέλω να δώσω πάνω από 60€ μιας και στραπατσαρωνται στη δουλειά.

Έχω βρεί amazfit bip, miband4,(Ελλάδα)

Kospet probe kai microwear l9 (Κίνα) αν έχει άλλος πρόταση δεκτή.

Edited by manousos4
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα την αγορά της πρώτης γενιάς GT (για να είμαι ειλικρινής, αυτό που γλυκοκοιτούσα ήταν το Honor watch magic, το οποίο από πλευράς διαστάσεων είναι το τέλειο για το χέρι μου) αλλά αυτό που με χαλάει (και στα δύο) είναι ότι δεν μπορείς να έχεις έλεγχο της μουσικής. Με όλα τα υπόλοιπα συμβιβάζομαι αλλά αυτό δυστυχώς με χαλάει.

Είναι και τα δύο περισσότερο προσανατολισμένα στην καταγραφή αθλητικών δραστηριοτήτων παρά σε smartwatch λειτουργίες.

 

Δεν ξέρω, ίσως να περιμένω να δω αν στο μέλλον βγει στην αγορά κάποιο smartwatch που να ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες μου. Στην πραγματικότητα, το Galaxy watch θα μπορούσε να με καλύψει αλλά εκεί υπάρχει το θέμα της μπαταρίας που κρατάει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα την αγορά της πρώτης γενιάς GT (για να είμαι ειλικρινής, αυτό που γλυκοκοιτούσα ήταν το Honor watch magic, το οποίο από πλευράς διαστάσεων είναι το τέλειο για το χέρι μου) αλλά αυτό που με χαλάει (και στα δύο) είναι ότι δεν μπορείς να έχεις έλεγχο της μουσικής. Με όλα τα υπόλοιπα συμβιβάζομαι αλλά αυτό δυστυχώς με χαλάει.

Είναι και τα δύο περισσότερο προσανατολισμένα στην καταγραφή αθλητικών δραστηριοτήτων παρά σε smartwatch λειτουργίες.

 

Δεν ξέρω, ίσως να περιμένω να δω αν στο μέλλον βγει στην αγορά κάποιο smartwatch που να ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες μου. Στην πραγματικότητα, το Galaxy watch θα μπορούσε να με καλύψει αλλά εκεί υπάρχει το θέμα της μπαταρίας που κρατάει λίγο...

 

Και γω ήμουν σαν εσένα κοιτούσα ένα ρολόι απλά σα γκάτζετ και τελικά κατέληξα στο galaxy watch active 2. H μπαταρία είναι σίγουρα ένα θέμα, εμένα μου διαρκεί περίπου δύο με τρεις μέρες με τη χρήση που κάνω (το 44), αλλά με κέρδισε λόγω του ότι έχει πολύ καλές ειδοποιήσεις και μάλιστα μπορείς να απαντήσεις κιόλας, ο χειρισμός της μουσικής, έχει και ξεχωριστά εφαρμογή για το spotify, το οτι μπορώ να κάνω και να απαντάω σε κλήσεις, η τεράστια συλλογή από watch faces, όπως και οτι μπορείς να φτιάξεις δικά σου, καθώς και οτι φορτίζει ασύρματα. Εννοείται τα ίδια ισχύουν και το galaxy watch, απλά δε ξέρω τι γίνεται με την μπαταρία στο μικρότερο μέγεθος.

Αν πάντως δεν υπήρχε αυτό, μάλλον θα πήγαινα στο Huawei GT2, λόγω εμφάνισης και επειδή πρόσθεσαν τη δυνατότητα να απαντάς σε κλήσεις και να χειρίζεσαι τη μουσική.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...